Boskoopse 'Bronzen Conifeer' per telefoon naar Aad Vergeer De Parklaan in Boskoop: een hele foute naam g-^DD.MXVEEN BOSKOOP Wie, ter plekke onbekend, aankomt op station Boskoop en zich te voet via de Varklaan noordwaarts begeeft, zal zich, in tegenstelling tot wat zo'n lieflijke naam doet vermoeden, eerder in de Oekraine of liet straat arme Moldavië wanen dan in een rijk en ontwikkeld Iand. Naargeestige afbraak, bergen afval, diepe plas sen in de weg, modder in overvloed, trottoirs nocb fietspaden en een wegdek, waarop ze zelfs in afgelegen Oost-Europese dorpen vermoede lijk niet jaloers zijn. Slecht oerlichte tractoren zonder nummerborden, maar voorzien van slingerende en zwaar overbeladen aanhangers razen langs de geschrokken wandelaar, die moet kiezen tussen overleven of de berm. In het laatste geual bereikt hij doorweekt en onder de klei de schaatsbaan of de jachthaven. Pas oanaf daar toont Boskoop zich van een minder 'unheimische' kant. Weliswaar nog steeds zon der roet- of fietspad en met topsnelheden die zo mogelijk nog hoger liggen. De Varklaan is een regelrechte schande voor het dorp. Niet alleen gua onderhoud (dat grenst echt aan wat tegenwoordig heet: 'slecht bestuur j, maar ook gua rijgedrag van auto mobilisten en opgeroerde scooterfreaks. Alleen een enkele met de situatie niet bekende buiten landse vrachtwagenchauffeur (overigens horen trucks al helemaal niet op zo'n B-weg!) rijdt voorzichtig. Logisch, want één slechte manoeu vre betekent onmiddellijk de peperdure inzet van een bergingsbedrijf Wielen in de prut, einde van de rit. Andere weggebruikers op dit 19de-eeuwse parcours jagen al jaren onge straft in de hoogste oersnelling langs fietsers en voetgangers, waaronder veel scholieren en ynoeders met kinderzitjes. Met name de avondspits betekent voor het langzame oerkeer een pure survival. De weg is smal, de talloze kuilen ooi plassen, de straatverlichting spaar zaam en snelheidscontroles? Die moeten langs het spoor nog worden uitgevonden. Wie daar elke dag rijdt, betrapt er nooit een. In andere gemeentes met een verstandige begro ting en een vooruitziend bestuur werden stations de afgelopen decennia aangegrepen voor cee\tra van bedrijvigheid. Moderne kantoorparken, win kel- en distributiecentra, stadsvernieuwing, nieuwe wegen en meer van dat soort aantrekke lijke actioiteiten. Dat paste (en past!) namelijk helemaal in het landelijke beleid voor ruimtelijke ordening. In Boskoop gaan we kennelijk lieoer royaal terug in de tijd. De "Parklaan" is maar een ooorbeeld van slechte infrastructuur en hemelwaterellende op het wegdek. Of willen we onze Poolse gasten misschien een geooel oan herkenning bezorgen in een situatie die zij nu juist proberen te ontvluchten? Burgemeester, wethouders en de districtscom missaris van politie zijn bij deze uitgenodigd om eens mee te fietsen. Bijvoorbeeld op een doorde- weeksedag in januari, als het flink regent, zo rond een uur of vijf's middags. Agupakje aan en controleer uit lijfsbehoud liet achterlicht. Misschien is er dan toch nog een potje in deze - zelfs in gouden tijden - immer armlastige gemeente. En op z'n minst om de dag zo'n groene Renault-bestel met flitsapparatuur. Je moet er toch niet aan denken, dat in deze negorij een moeder-met-kind-achterop wordt aangereden door een van die vele plassenmin- nende snelheidsacrobaten met 100 km/u op de teller..... Drs. H. Smit, geograaf geweldige inspanning we moeten leveren om de financiële huishou ding weer in balans te brengen", voegde hij er waarschuwend aan toe. Slechts om één gebeurtenis uit het vervlogen jaar kon hij niet heen: de verwoestende gebeurtenissen op 11 september in New York en Was hington. "Sinds die dag zijn we ons er pijnlijk van bewust dat onze westerse nor men en waarden precies dat zijn: westerse normen en waarden. We weten nu beter dan daarvoor, dat het niet vanzelfsprekend is, dat onze normen en waarden niet door ande ren worden gedeeld." De burge meester drong aan op een goede verstandhouding met en tussen Bos kopers "waar ze ook vandaan komen." Het bleef nog lang gezellig, in de Boskoopse veiling, waar ze ook van daan kwamen. Burgemeester J. Rijsdijk, per microfoon, luidsprekerboxen en telefoon in gesprek met kweker Aad Vergeer. Door Frits Bromberg Boskoop - "En ik wens alle Bosko pers een gelukkig nieuwjaar". Zo rea geerde afgelopen maandagavond tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst in de Boskoopse veiling aan de Middel- burgseweg kweker Aad Vergeer van uit een zonnig Amerika, nadat bur gemeester J. Rijsdijk hem de Bron zen Conifeer symbolisch, want per telefoon, had uitgereikt. Dit eerbe wijs komt iemand toe, die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de Boskoopse gemeenschap. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde droeg Ver geer voor, wegens zijn bestuurlijke activiteiten voor deze maatschappij en andere verenigingen. Burgemeester Rijsdijk moest zich die avond van de telefoon bedienen, omdat Vergeer in Amerika werk zaam was. Tijdens de eerstkomende gemeenteraadsvergadering wordt hem de conifeer alsnog meer mate rieel overhandigd. Eigenlijk wachtten de honderden belangstellenden op een telefoon toestel, dat de burgemeester wel op een pluchen kleedje zou worden aangedragen. Maar zo ging het toch niet. Kersverse voorlichter Esther van Boxtel was achter de schermen al druk in de weer en had Aad Ver geer al aan de lijn, toen Rijsdijk nog halverwege zijn niet onaanzienlijke tekst was. De verbinding tussen vei linghal en Vergeer verliep via micro foon en luidsprekerboxen, zodat de Boskopers luid en duidelijk konden vernemen dat Vergeer alles goed kon horen, er koud van was gewor den en iedere Boskoper een gelukkig nieuwjaar toewenste. Van zijn kant merkte Vergeer heel goed dat het Boskoops mannenkoor De Gouwe Sanghers hem 'hij leve lang' toe zong, waarvan echter alleen het 'hiep hiep hoeral'goed tot hem door bleek te dringen. Drukte Het was een drukte van belang in het veilinggebouw, waar eerst de 625 nieuwe inwoners van Boskoop door burgemeester Rijsdijk ervan werden verzekerd welkom te zijn, zoals ook alle overige inwoners, ver enigingen en organisaties. Maar dat het afgelopen jaar plus- en min-tekens heeft gekend, waarop dit nieuwe jaar gedeeltelijk is geba seerd, liet Rijsdijk niet onbesproken. De burgemeester noemde Volen- dam, de MKZ, de komst van de euro en Maxima, maar ook het besluit om de Zijde grondig te reconstrueren. Ook de komst van het asielzoekers centrum kreeg zijn aandacht en de niet zo florissante situatie waarin Boskoop financieel is terechtgeko men: als 'artikel 12-gemeente', dus onder financieel toezicht van het Rijk. "De eerste zeventien miljoen extra Rijkssteun zijn binnen", meldde Rijs dijk. "Maar we weten ook, welke

Hart van Holland | 2002 | | pagina 13