Nationale kampioenschap pen tennis squash voor boomkwekers Oriëntatiedag priester opleiding Starfestival Krooshappers Holland Casino.Nesselande laat zich verrassen Bomen over reigers Een nieuwe sportieve uitdaging Nieuwjaars bijeenkomst Historische Kring Bingo voor kinderen DE STAND VAN ZAKEN 01 STAND VAN ZAKEN pagina 15 De euro is van ons allemaal! Door Karin Jongkind Regio - De euro heeft inmiddels zijn intrede gedaan in ons land. Vanaf nu kunnen we er niet meer omheen. Uit de geldautomaten komen de nieuwe bankbiljetten rollen en wie in supermarkt of winkel met guldens betaalt, krijgt het wisselgeld in euro's terug. Betalen met guldens kan overigens nog maar tot het einde van deze maand. Én niet eens overal. Sommige winkeliers weigeren de gulden vanaf 1 januari en verlangen dat er direct met euro's wordt betaald. Ook in de bus en de tram kan vanaf begin dit jaar alleen nog in euro's worden afgerekend. Volgens de winkeliers brengt het omrekenen in guldens kans op fouten met zich mee én extra risico's in verband met een hogere geldvoorraad. Ook is er volgens som migen in de kassa's gewoon geen plaats voor guldens én euro's. In de meeste gevallen is er echter nauwelijks commotie ontstaan rond de euro. De rijen bij de kassa's zijn hier en daar wat langer, maar in het algemeen schakelen we massaal 'redelijk gemakkelijk' over op de nieuwe geldeen- heid. Het girale betalingsverkeer loopt overigens nog tot eind maart door in guldens. Acceptgiro's in guldens worden door de banken tot die tijd gewoon verwerkt. De afrekening vindt uiteraard wel plaats in euro's. Europroblematiek Het Nationaal Euroforum, waarin onder andere de consumentenbond is vertegenwoordigd is uiterst tevre den over de manier waarop de euro conversie is verlopen. Voorzitter Dijkhuizen van het Euroforum: "De aanvoer van euromunten en bank biljetten naar banken en winkels is prima verlopen. Inmiddels vinden veel betalingen al in euro's plaats. Op 1 januari betaalde ongeveer tien procent van de Nederlanders met euro's. Op 5 januari, de eerste koop zaterdag in het Eurotijdperk, was dit al opgelopen tot meer dan vijftig procent. Op deze dag bleek ook dat de pinautomaten de grote betalings- stroom prima aankonden. Onze positieve verwachtingen ten aan zien van de euroconversie zijn, op een paar kleine problemen na, volle dig uitgekomen." Volgens de Neder- landsche Bank zal de invoering van de euro zorgen voor een economi sche groei. "Aan het eind van 2001 nam de kooplust van veel Nederlan ders toe. Enerzijds om de 'oude gul dens' op de maken. Anderzijds omdat ze dachten, dat de waarde van het geld minder zou worden. In de loop van 2002 verwachten wij een toename door het vertrouwen in de Euro. Dat moet even groeien." Lange rijen voor geldautomaten Één van de 'kleine problemen', die zich in ons land voordeed was de uitgifte van de bankbiljetten bij de geldautomaten. In Nederland zijn 6800 geldautomaten, die op 31 december in de loop van de dag dichtgingen. In de loop van 1 januari moesten de meeste voorzien zijn van euro's. Dit verliep niet overal vlekkeloos. Sommige geldautomaten waren al heel snel leeg, anderen waren nog niet gevuld en weer ande ren konden de enorme toeloop niet aan en sloegen 'op tilt'. Het gevolg was dat er lange rijen ontstonden bij geldautomaten die wél werkten. De meeste mensen reageerden hier overigens redelijk laconiek op. "in de winkels krijg je ze vanzelf als je met guldens betaalt," was een veel gehoorde uitspraak. Eurokit Vanaf medio december heeft iedere Nederlander ouder dan zes jaar, een gratis Eurokit ontvangen. Nederland is van alle Eurolanden de enige, die deze eerste set munten gratis heeft verstrekt. De datum waarop in de deelnemende eurolanden de euro als wettig betaalmiddel wordt inge voerd, is verschillend. Ook hierin loopt Nederland voorop. In België, Finland, Griekenland, Italië, Luxem burg, Oostenrijk, Portugal en Spanje verliezen de oude munten per 28 februari de status van wettig betaal middel. In Duitsland is de Mark per 1 januari geen wettig betaalmiddel meer, maar het is nog tot 28 februa ri toegestaan om met marken te betalen. Frankrijk en Ierland hebben helemaal een afwijkende keuze: het Ierse pond maakt per 9 februari •plaats voor de euro en de Franse frank per 17 februari. Benthuizen - Bij Sportvereniging NAS zijn belangstellenden welkom om te komen sporten onder deskundige leiding. In januari kan iedereen meesporten op een uur die bij hem of haar het beste past in sporthal "de Hil". Voor meer informatie: Lydeke Smit telefoon 079-3315879. Benthuizen - De Historische Kring Benthuizen houdt op vrijdag 11 janu ari een nieuwjaarsreceptie vanaf 20.00 uur in De Bron, achter de her vormde kerk. Waddinxveen - Op woensdag 16 janu ari is er weer een kinderbingo in buurtcentrum 'de Boog', C. Huygen- slaan 2. De zaal gaat open om 13.30 uur, de bingo begint om 14.00 uur. Er wordt geen entreegeld geheven. Boskoop - Ook in 2002 worden de nationale kampioenschappen tennis squash voor boomkwekers geor ganiseerd, u onder de naam "Flora media Open". Dit sportieve, maar vooral gezellige toernooi wordt gespeeld op vrijdag 25 ep zaterdag 26 januari in de tennis- en squashhal van Sportcentrum Midden Boskoop. Een ieder, werkzaam in de Neder landse boomkwekerijsector en lief hebber van tennis of squash, kan deelnemen aan dit toernooi. Spel vreugde staat voorop bij dit onder linge, sportieve gebeuren van vakge noten. Inschrijven voor dit toernooi Regio - Op zaterdag 12 januari 2002 vindt er een oriëntaMedag plaats op Vronesteyn over de opleiding tot het priesterschap. De dag is bedoeld voor ongehuwde mannen die geïnteresseerd zijn in het priesterschap. Deze dag wordt gehouden in het Centrum voor Priesteropleiding Vro nesteyn te Voorburg en duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Voor een lunch wordt gezorgd. U kunt zich voor deze dag bij rector H.C. Flohr 070-38738 04 of de stu- dentenlijn 070-38766 33. E-mail: vronesteyn@hotmail.com. is mogelijk met één of meerdere heren-, dames- en/of gemengddub- bels per bedrijf of per combinatie van bedrijven. Per persoon is één inschrijving mogelijk. Dit jaar is het ook mogelijk in te schrijven vetera nen (60 jaar en ouder). Voor het squ ashtoernooi kan worden ingeschre ven voor single dames en heren. De indeling is naar speelsterkte en er wordt in 2 dagen tenminste 3 mal een partij van ongeveer 45 minuten gespeeld. Voor meer informatie en inschrijffor mulieren: fax 0172-217262 of 0172- 215172. Boskoop - Carnavalsvereniging De Krooshappers houdt op zaterdag 12 januari haar nieuwste editie van het Starfestival, ook dit jaar in de vei linghal aan de Middelburseweg. De avond wordt bijgewoond door de complete hofhouding van de Kroos happers: Prins Euro, Hofdame Marije, de Raad van Elf en de dans- gardes de Donderkopjes en de Spet ters, solodanseres Martine en de hofkapel De Baggerbeugels. Medewerking verlenen verder Wol ter Kroes - One Two Trio, Jody Ber- nal en The Daylight Super Band. Er is een extra optreden van burge meestersband Occasions, waarvan onder andere burgemeester Rijsdijk deel uit maakt. De zaal gaat om 19.00 uur open. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar bij het VW of een van de leden van de Raad van Elf. Volleybal Rotterdam - Woensdag 2 januari speelde Holland Casino.Nesselande in Schiedam voor de 1/8 bekerfinale tegen eerste divisionist Rijnmond. De spelers van Nesselande kwamen daar tegenover een aantal bekenden te staat, die vorig jaar nog in de ere divisie acteerden. Rijnmond kampi oenskandidaat voor de eerste divi sie wist via de setstanden 25-18, 18- 25, 22-25, 25-23, 15-13 met 3-2 te win nen. Voor Holland Casino.Nesselande betekent dit dat in de return wed strijd van vandaag, woensdag 9 janu ari, gewonnen moet worden om de kwartfinale te halen. Aanvang wed strijd in het Topsportcentrum is om 20.00 uur. De winnaar van dit beker duel zal dan in de kwartfinale spelen tegen Omniworld/AMVJ, eerst thuis (30 januari) en uit op 27 februari. Erg veel rust krijgen de heren van Holland Casino.Nesselande niet. Na deze bekerwedstrijd zullen de heren op vrijdag 11 januari om 20.00 uur in het veld staan om het op te nemen tegen de andere streekgenoot Alcom/Capelle. In het topsportcen trum 'Stad Rotterdam Verzekerin gen' kunnen zij zich revancheren voor de nederlaag in Capelle gele den. De jury van de Ondernemersprijs Midden Holland heeft Van Straaten Autoschade B.V. uit Gouderak uitgeroepen tot winnaar van de Ondernemersprijs Midden-Holland 2001. Dit is 7 januari bekend gemaakt tijdens de goed bezochte nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel Rotterdam in de Goudse Schouwburg. Regio - "In mei leggen alle vogels een ei" luidt een bekend gezegde. Maar dat is lang niet altijd waar. Neem bij voorbeeld de blauwe reiger. Het leg- seizoen van deze vogel, die veel min der zwaar weegt dan menigeen zou denken, strekt zich uit van januari tot juli. Met name stadsreigers broe den eind januari al, mits de winter zacht genoeg is. Daarmee is de blau we reiger eên van de vroegste broed- vogels, die vaak eerder begint dan andere winterbroeders als bosuil en aalscholver. Je ziet ze echter niet, omdat ze weggedrukt zitten in de nestkom van hun grote nest, hoog in de boom. Half maart kunnen de eer ste jonge reigers geboren worden. Natuurgids Rob Wiewei doet voor de Stichting Bomen Over Leven onder zoek naar blauwe reigers. Dit, van wege een boekje over de blauwe rei ger, dat door de Stichting wordt samengesteld. Hij kan er dan ook veel over vertellen. Daarom is het zowel voor volwassenen als voor kinderen de moeite waard, op zater dag 19 januari met deze gids mee te gaan op excursie. Tip: verrekijker mee en oude schoenen of laarzen Start: om 13.30 uur bij de ingang van restaurant AA-Zicht, Strand 1, Zoe- termeer. Duur: circa 1,5 uur. Kosten: vrijwillige bijdrage (indicatie: 1 euro, donateur en kind: 0,75 euro). Tip: Plantkaart meenemen of een exemplaar aan de gids vragen. Aan melden: excursie@bomenoverle- ven.nl of op werkdagen per telefoon: (079) 341 39 05, bij voorkeur tussen 12.00 en 13.00 uur of tussen 16..00 en 20.00 uur). Kijk voor meer natuurac- tiviteiten op: www.bomenoverle- ven.nl

Hart van Holland | 2002 | | pagina 15