Geen duidelijk verband tussen bezoek La Baraque en meningokokkenbesmetting Deze biljetten moet u maar 'ns goed tegen het licht houden J [HÉSf* Open school mm* Ttm - ip- Dan ziet u meteen waar u op moet letten •A \J ..T Kennismaken met materialen Inloopochtend voor stomapatiënten Een portret van het Gouds Cantatekoor ■j Voorlichtingsavond 'pleeg-ouder worden' »3rt3Fwrrrr7T7Trr i Hart van Holland 16 januari 2002 GGD Midden Holland: Iiir 1(.SM pyr».. -j fm pagina 15 Zevenhuizen-Moerkapelle/Regio Twee bezoekers van La Baraque in Zevenhuizen zijn de afgelopen twee weken met verschijnselen van meningokokkenziekte opgenomen. Een ervan is overleden. De twee bezoekers kenden elkaar niet. Er is door de GGD Midden Holland geen verband tussen de twee gevallen gevonden en evenmin een duidelijk verband met het bezoek aan de dis cotheek. De kans dat een andere bezoeker van de discotheek de ziek te krijgt is klein, aldus de GGD, die echter graag over de ziekte wil infor meren. Hersenvliesontsteking (en bloedver giftiging) kan door verschillende virussen en bacteriën veroorzaakt worden. Eén daarvan is de meningo- kokkenbacterie. Daarom wordt deze vorm van hersenvliesontsteking of bloedvergiftiging ook wel meningo kokkenziekte genoemd. Wat is meningokokkenziekte? Meningokokkenziekte verzoorzaakt hersenvliesontsteking of bloedver giftiging. Bij hersenvliesontsteking zijn de vliezen rondom de hersenen ontstoken en bij bloedvergiftiging zitten de bacteriën verspreid in het bloed door het hele lichaam. Hoe worden de bacteriën overge bracht? Sommige mensen dragen de bacte rie bij zich in de neus of keel, zonder zelf ziek te worden. Door hoesten, niezen of spreken komt de bacterie in de lucht en kan door anderen ingeademd worden. Zo kan besmet ting plaats vinden; de meeste men sen worden niet ziek na besmetting. Mensen die wel ziek worden krijgen meestal binnen drie tot vier dagen na de besmetting ziekteverschijnse len. Iedereen kan de ziekte krijgen, maar het doet zich het meest voor bij kinderen en jong volwassenen. Wat zijn de verschijnselen van meningokokkenziekte? Bij meningokokkenziekte wordt iemand in korte tijd (binnen enkele uren) erg ziek. Bij hersenvliesontste king treedt hoge koorts op, koude rillingen, braken en hoofdpijn. Bui gen van het hoofd is pijnlijk (nekstijfheid). Bij een bloedvergifti ging wordt iemand suf, er is moeilijk contact te krijgen, en er ontstaan kleine rood-paarse vlekjes in de huid. Dat zijn bloedingen onder de huid. Als u erop druk (met een door zichtig drinkglas) blijft de roodpaar- se vlek zichtbaar. Veel vlekjes vlak bij elkaar kunnen een blauwe plek (bloeduitstorting) vormen. Wanneer moet u de huisarts waar schuwen? Als u, of uw kind koorts (>38,5°C) heeft én: - ernstiger ziek bent dan u gewend bent; - hoofdpijn heeft met braken of misselijkheid; - en suf wordt; neem dan altijd contact op met de huisarts. Waarschuw altijd onmiddellijk uw huisarts als u rood-paarse vlekjes ziet op de huid. Door meningokokkenziekte snel met antibiotica te behandelen is er kans op volledige genezing. In sommige gevallen kunnen verschijnselen blij ven bestaan, zoals doofheid, scheel zien, leer- en concentratiestoornis sen. In ernstige gevallen kan de pati ënt aan de ziekte overlijden. Adviezen voor mensen in de omge ving van de patiënt: 1. blijf een maand lang alert op ziek teverschijnselen; 2. Algemene (hygi ëne) adviezen om ziekte te voorko men: houd een hand voor de mond bij hoesten en niezen; zorg voor een goede voeding en voldoende nachtrust; was de handen voor het eten en na het toiletgebruik; venti leer woonruimten en lokalen goed door regelmatig ramen open te zet ten. Waar is informatie verkrijgbaar? Vragen over gezondheid kan men terecht bij de huisarts. Voor meer informatie kan men bellen met de GGD Midden Holland (Gouda), Afde ling Algemene Infectieziekten, gedu rende het weekend tussen 12.00 en 14.00 uur en door de week tijdens kantooruren op telefoonnummer 0182-545600. Gouda - Vrijdag 8 februari houdt het Gouds Cantatekoor een concert in de Turfmarktkerk. Het concert onder de naam "Een portret van het Gouds Cantatekoor" zal de luisteraar mee voeren langs te verschillende gezich ten van het Gouds Cantatekoor, zoals een Magnificat en een Te Deum. Het concert wordt afgesloten door het Reqiuem van Maurice Duru- flé. Aan het concert werken mee contra-alt Marjan Lippe, bariton Wim van Herk en organist Marcel van Westen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten a €5 zijn vanaf 19.30 uur aan de zaal te verkrijgen of in de voorverkoop bij Eelko de Groot, telefoon 0182-513885 of Margo Hamoen, telefoon 0182- 531700. De échte eurobankbiljetten kunt u makkelijk herkennen aan een aantal belangrijke kenmerken. Die hebben we voor u op een rijtje gezet. In alle twaalf eurolanden zijn de bankbiljetten precies hetzelfde, daarom komt u deze kenmerken op alle eurobiljetten tegen. Als u onderstaande biljetten eens goed bekijkt, weet u voortaan waar u op moet letten. WATERMERK: Houdt u dit eurobankbiljet tegen het licht, dan wordt het watermerk zichtbaar. Dit watermerk laat zowel een afbeelding zien als de waarde van het biljet in cijfers. VEILIGHEIDSDRAAD: In het papier van elk eurobankbiljet zit een donkere verticale draad. Wanneer u het biljet tegen het licht houdt, ziet u deze draad aan de linkerkant van het bankbiljet. Deze echtheidskenmerken gelden ook voor de biljetten van 10 en 20 euro. 1Ö8*. ilJfg 20 2107084 76264 BAANVORMIG FOLIE MET HOLOGRAM: Houdt u het bankbiljet schuin, dan ziet u het eurosymbool en de waarde van het bankbiljet in een glanzende hologrambaan rechts aan de voorkant. IRISERENDE BAAN: Beweegt u het bankbiljet in het licht heen en weer, dan ziet u op de achterkant een glanzende regenboogachtige baan die van kleur verandert. Het eurosymbool en de waarde van het biljet zijn dan zichtbaar. WATERMERK: Houdt u dit biljet tegen het licht, dan wordt het watermerk zichtbaar. Dit watermerk laat zowel een afbeelding zien als de waarde van het biljet in cijfers. VEILIGHEIDSDRAAD: In het papier van het biljet zit een donkere, verticale draad.Wanneer u het biljet tegen het licht houdt, ziet u deze draad aan de linkerkant van het bankbiljet. Deze echtheidskenmerken gelden ook voor de biljetten van 100, 200 en 500 euro. vo»»»è»o c». VOm?fKOC54 m 8 Meer informatie over echtheidskenmerken vindt u op de Eurosite: www.euro.nl ZEGELVORMIG FOLIE MET HOLOGRAM: Houdt u het biljet schuin, dan ziet u een afbeelding en de waarde van het bankbiljet in cijfers in een zegelvormig hologram, rechts aan de voorkant. OPTISCH VARIABELE INKT: Beweegt u het bankbiljet in het licht heen en weer, dan ziet u rechtsonder aan de achter kant dat de kleur van de waardecijfers ver andert van paars naar olijfgroen of bruin. De kleurverandering komt door een speciale inkt en is afhankelijk van de lichtval. de euro is van ons allemaal Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro Zevenhuizen - De leerlingen van de christelijke basisschool "De Eendragt" zijn de afgelopen peri ode druk bezig geweest met het project Euro(pa). Op donderdag 24 januari van 19.00 tot 20.30 uur is de school open voor iedereen die het resultaat wil bewonderen. Waddinxveen - De Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk organiseert sinds een aantal jaren de cursus 'Kennismaken met materialen' voor senioren. Op maandag 21 januari en woensdag 23 januari gaan er twee groepen van start. Deze handvaardigheidscursus, die wordt gegeven in het Anne Frank- activiteitencentrum aan het Jan van Bijnenpad, duurt tien weken. Elke twee weken wordt er een nieuwe techniek aangereikt. Deze keer zal er onder andere aandacht worden besteed aan Pasen. De kosten voor deelname bedragen 4,55 per keer. Er is zowel op de maandagmorgen als de woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur plaats voor enkele cur sisten. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de S.W.W: 615555. Regio - Het Centrum voor Pleegzorg organiseert op donderdag 24 januari in Rotterdam een voorlichtings avond over pleegzorg. De avond is bedoeld voor -mensen die meer wil len weten over het (tijdelijk) zorgen voor het kind van een ander. Tijdens de avond wordt verteld hoe men pleegouder kan worden en welke mogelijkheden van pleegzorg er zijn. Verder wordt informatie gegeven over de redenen waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen en wat men kan verwachten van een pleegkind in huis. Voor informatie en aanmeldingen: Centrum voor Pleegzorg, telefoonnummer 010 - 271 Regio- Het aanleggen van een stoma kan het leven van een mens drastisch veranderen. Niet alleen moet je leren leven met meer of min der beperkingen, ook je lichaams beeld en zelfbeeld veranderen er door. Wat vroeger vanzelfsprekend was, kan dat nu ineens niet meer zijn. Daarom is medische begelei ding vaak noodzakelijk. Daarnaast kan behoefte bestaan om eens met lotgenoten te praten. Het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda biedt mensen (lotgenoten) gelegen heid elkaar te ontmoeten, met elkaar te praten en informatie uit te wisse len. Een stoma is een kunstmatige uit gang voor ontlasting of urine. Een stoma is nodig als (een deel van) de darm of blaas verwijderd is. De reden daarvoor kan liggen in aan tasting van deze organen door een ernstige ziekte (bijvoorbeeld kan ker) of in beschadiging door een ongeluk. Gelukkig leren de meeste stomapatiënten er al snel op een goedé manier mee om te gaan. Maar vaak hebben zij vroeg of laat behoef te aan advies. Dat kan komen door dat er persoonlijke of emotionele moeiten ontstaan. Ook kan het zijn dat zich problemen voordoen bij de verzorging van de stoma. Op de eerste donderdag van de maand is er een inloopochtend voor stomapatiënten (en eventueel ande re betrokken) in het Groene Hart Zie kenhuis. Namens de Nederlandse Stomavereniging "Harry Bacon" wil len Marja Woutersen en Heiko Lesterhuis (ervaringsdeskundigen) belangstellenden graag ontvangen om van gedachten te wisselen. Stomapatiënten en geïnteresseerden zijn welkom op donderdag 7 februari tussen 10.00 en 12.00 uur op de poli- tiekliniek van de Bleulandlocatie aan de Bleulandweg 10 in Gouda. Voor meer informatie: 0180-318580.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 15