P Ouderenbonden starten omvangrijk belastingproject Weetjes over wespen Krappe winst dames Capri corn Nesselande Rowah wint en verliest Bruidsbeurs in Gouds stadhuis Wandeling rond surfplas Actie Kerkbalans DE STAND VAN ZAKEN DE STAND VAN ZAKE Erwtensoepactie Benthuizen Afdelingsavond door eendags- bestuur Koffieochtend Benthuizen Opening tentoonstelling 'Dokter over de vloer' Bijkomen bij De Schuilplaats Volleybal Handbal Hart van Holiand 16 januari 2002 REGIO Regio - Afgelopen maandag start ten de ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO met een bijzon der project. Vanaf deze datum wer den in Nederland meer dan 500 senioren actief als belastingconsu lent. Deze consulenten zullen in hun eigen regio ouderen helpen bij het invullen van de belastingaan gifte. Ook wordt gestart met groepsvoorlichting. Mevrouw Mr. J. Thunissen, Direc teur-Generaal van de Belasting dienst, gaf 14 januari het startsein voor dit omvangrijke project, door de uitreiking van een oorkonde aan de eerste cursisten. De belasting dienst en het ministerie van VWS faciliteren dit belastingproject. De invoering van het nieuwe belastingstelsel - het zogenaamde boxenstelsel - was voor de ouderen bonden aanleiding om de voorlich ting én de ondersteuning naar de achterban aan te pakken. Door de wijzigingen in het belastingsysteem zijn ook de aangifteformulieren ver anderd. Het invullen van het formu lier of de vragenlijst op de diskette is wellicht niet eenvoudiger gewor den. Bovendien biedt het nieuwe stelsel aan partners de mogelijkheid zelf te bepalen hoe zij bepaalde posten onder elkaar verdelen. Het gaan hier om bijvoorbeeld het saldo van eigenwoningforfait, het geza menlijk vermogen en bijzondere uit gaven in verband met ziekte en overlijden. Hiermee valt mogelijk belastinggeld te besparen. De con sulenten geven gratis advies aan senioren en helpen hen desgewenst met het invullen van hun aangifte. Hoe belangrijk goede voorlichting op het terrein van belastingen is, bleek afgelopen jaar. Veel ouderen met alleen AOW lopen jaarlijks enke le honderden guldens aan belasting- De meeste mensen zijn geen wes penvrienden. Alleen al de gedachte aan een wesp in de buurt, doet velen huiveren. Deze geelzwart gestreepte insecten vallen je lastig als je op een terras een drankje nuttigt of bij de barbecue in je tuin of op je balkon. Toch zijn wespen erg nuttige dieren. Ze eten allerlei insecten zoals vlie gen, muggen, rupsen en luizen. Ook een stukje rauw vlees van kadavers versmaden ze niet. Wespen zijn inte ressante dieren, waar veel vragen over zijn. Bijvoorbeeld: waar zijn ze in de win ter en wanneer worden ze weer actief? Hoeveel soorten wespen zijn er, hoe groot kan een wespennest worden, waar wordt dat van gemaakt, en hoeveel eitjes kan een wespenkoningin leggen? Op deze en andere vragen geeft de Stichting Bomen Over Leven ant woord in haar rubriek Natuur Plus, editie januari. In deze maandelijkse rubriek wordt een natuuronderwerp uitgebreid behandeld en worden allerlei leuke en interessante weet jes verteld. Natuur Plus maakt deel uit van Natuur Net Nieuws, de gratis tweewekelijkse digitale nieuwsbrief over natuur en milieu. Daarop kan men zich abonneren als men beschikt over een e-mailadres. Bezoek de website van de Stichting Bomen Over Leven, www.bomeno- verleven.nl en via Natuur Net Nieuws kan men zich aanmelden. Kinderen van 6 tot ongeveer 12 jaar en basisscholen kunnen een gratis abonnement nemen op Natuur Net Nieuws Junior, dat elke maand ver schijnt en waarin veel leuk en leer zaam nieuws over de natuur staat, wat je goed kunt gebruiken, bijvoor beeld voor een werkstuk of een spreekbeurt. Zevenhuizen - Afgelopen zaterdag konden de Zevenhuizense dames in de competitie in de ie divisie een 3-2 zege bijschrijven. Tegen stander Orion uit Doetichem heeft het de dames echter wel moeilijk gemaakt. Voor het publiek leidde dit tot een spannende wedstrijd met vele rally's. Trainer Wim Boeg- heim startte in de basis met Anke Boerefijn en in een gelijk opgaande eerste set, na eerst enkele punten achter gestaan te hebben, werd deze toch nipt gewonnen door Nes selande met 25-23. In de tweede set hadden de Capri corn dames niet voldoende ant woord op de harde sprongservi- ces en de vlijmscherpe buiten aan val van de tegenstander. Deze set werd verloren met 20-25. Ook in de derde set hadden de dames het niet gemakkelijk, echter bij 17-17 keerde het tij en kon de set met winst wor den afgesloten. Intussen had de trai ner routinier Aafke Verbrugge Waddinxveen - De jongste jeugd van handbalvereniging Rowah/Space, het D-team, speelde in Schiedam tegen Ventura. In de eerste helft werd er door beide partijen goed verdedigd en wisten de aanvallers de vijandelijke keeper nauwelijks te passeren. Ruststand: 1-0. Na de her vatting ging het weer redelijk gelijk op: Toch wist Ventura met een 5-3 overwinning aan de goede kant van de score te blijven. De Rowahgoals werden allen gescoord door Martijn Goedhart. De dames-A junioren spelen een groot deel van hun wedstrijden in de Haagse regio. Afgelopen weekend stonden zij in Wateringen tegenover Velo. In de eerste helft kwam Rowah er niet aan te pas. Mede door flit send aanvalspel en een vijftal soms onterechte strafworpen brak de rust aan met 9-3. Na de rust ging het iets beter en wist Rowah het Velo doel meer te vinden. Onder leiding van een inconsequent fluitende arbiter teruggave mis, doordat ze de bui tengewone lasten - waaronder de ouderdomsaftrek - niet benutten. Een intensieve voorlichtingscam pagne leidde er toe dat een veel senioren het geld waar zij recht op hadden, toch nog terug hebben gevraagd en gekregen. Ook in het project dat nu gaat lopen, zal aan het onderwerp 'buitengewone lasten' zeker aandacht worden besteed. De ouderenbonden zijn van mening dat nog steeds veel ouderen ten onrechte geen gebruik maken van de aftrekpost 'buitengewone lasten'. binnen de lijnen gebracht. Setstand: 25-21. De vierde set, met inmiddels Monique van Dijk in de gelederen, leek op winst uit te draaien, maar de Orion-dames zetten alles op alles, aangespoord door hun fanatieke coach. Enkele set- en matchpunten voor Nesselande werden niet benut, waarna Orion de set met 26-28 naar zicht toe trok. De speelsters en ook het publiek maakten zich op voor de vijfde set. Bij een 4-1 achterstand kreeg Nesse lande weer wat meer vat op de tegenstandsters, die door hun nu mopperende coach danig uit hun spel gehaald werden. Dit leverde enkele fout services op bij de tegen partij en zo kon Nesselande door geconcentreerd spel de set pakken met 15-8. De 3-2 winst en daardoor een vierde plaats op de ranglijst is dan ook wel verdiend. Zaterdag 19 januari spelen de dames thuis in Dorpshuis Swanla om 16.30 uur tegen Utrecht. Gouda - Een bruidsbeurs voor aanstaande bruidsparen, genaamd "Mariage" wordt gehouden op maandag 21 januari in het stadhuis van Gouda. De beurs is geopend van 19.00 tot 21.30 uur. De bezoekers kunnen terecht in de Burgerhal, het voorplein en in de trouwzaal. Aan de achterzijde van het stadhuis zullen trouw- auto's en koetsen te bewonderen zijn. Tijdens de beurs is de ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig, zodat eventueel direct geke ken kan worden of de beoogde trouwdatum nog vrij is! Reeuwijk - De KNNV, Vereniging voor Veldbiologie in Gouda, organiseert zaterdag 19 januari een vogelexcur sie. De deelnemers maken een wan deling rond de surfplas in Reeuwijk. In de winter zijn op de surfplas veel overwinterende eenden zoals smien ten, brilduikers, kuifeenden en vele anderen. Verzamelen om 10.00 uur bij het restaurant aan de surfplas. De excursie duurt tot ongeveer 12.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Het is verstandig een kijker mee te nemen. Voor voor informatie: 0182-618037. verloor Rowah toch met een duide lijke 15-10. De Waddinxveense doel punten waren van Nicole Sloof, Moniek Hoefnagel, Kim Hoffmans en Kim en Iris van Stel. Invalkeepster Annemarie Coevert keepte een goede wedstrijd. Beter verging het de jongens-B. In Gorinchem stonden zij tegenover het voor hun onbekende Achilles. Rowah nam direct het initiatief en gaf de wedstrijd niet meer uit han den. De spelers wisten met goed combinatiespel elkaar uitstekend te vinden en keeper Dominick van der Tas stond zijn mannetje. Na een 5-8 ruststand nam Rowah met 14-19 beide punten mee naar het Groene Hart. De Rowah goals waren van Martijn Boevé, Stef Hoogendijk, Robin van Velzen en Kennart van der Tas. Het dames-senioren team won in sporthal De Dreef eenvoudig met 24- 2 van HVOS2 uit Spijkenisse. Regio - De Actie Kerkbalans die 13 januari startte, is één van de groot ste jaarlijkse geldwervingsacties: tienduizenden vrijwilligers gaan van deur tot deur bij zo'n 2,5 mil joen adressen, om geld te werven voor de plaatselijke kerk. Dit jaar loopt de actie van 13 tot en met 27 januari, onder het motto 'Kleur bekennen'. De Actie Kerkbalans is dertig jaar geleden opgezet om de plaatselijke geloofsgemeenschappen te onder steunen in hun geldwervende acti viteiten. In totaal werken zeven ker ken hierin samen. In veel dorpen en steden kloppen de komende weken de zogenaamde 'kerkbalans-lopers' bij kerkleden aan voor een vrijwilli ge bijdrage voor het plaatselijke ker- kenwerk. Met succes: al jaren stijgen deze inkomsten van de kerk. Lokaal karakter De kracht van de actie ligt dan ook in het sterk lokalen karakter ervan. De landelijke kerken ondersteunen plaatselijke parochies en gemeenten met foldermateriaal, maar de invul ling, uitvoering en opbrengsten van de actie blijven ter plaatse. Dat ver groot de betrokkenheid en geeft de mensen inzicht in wat er met het geld gebeurt, zoals projecten voor ouderen, onderhoud van het kerkge bouw of een catecheseproject. Bijna elke parochie of gemeente heeft een financiële commissie, die al vroeg in het jaar start met de voor bereidingen voor de Actie Kerkba lans. Commissieleden zijn ongetwij feld bereid toelichting te geven op de actie zoals die in de plaatselijke paro chie of gemeente wordt gevoerd. Internet Met een sterk vernieuwde en uitge breide website (www.kerkbalans.nl) presenteert de Actie Kerkbalans zich sinds kort ook op het internet. Hiermee komt de Interkerkelijke Commissie Geldwerving, verant woordelijke voor het campagnema teriaal, tegemoet aan een groeiende stroom verzoeken uit de achterban om zo'n site. Op deze site is even eens achtergrond informatie en beeldmateriaal te vinden. Kerkbalans is een gezamenlijke actie van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland; de Nederlands Hervorm de Kerk; de Gereformeerde Kerken in Nederland; de Oud-Katholieke Kerk van Nederland; De Algemene Doopgezinde Sociëteit; de Evange- lisch-Lutherse Kerk en de Remon strantse Broederschap. - Op 23 en 24 januari vindt op Handelscentrum Boskoop de Winterbeurs voor boomkwe kerijproducten plaats. De beurs geeft klant van FloraHolland inzicht in het assortiment boomkwekerijproducten van FLoraHolland-aanvoerders voor de winterperiode en net komende voorjaar. Voor meer informatie: 0174-633161. Installatiebeneerder Leo den Hollander van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft uit handen van algemeen directeur Harry Bruens een beloning van €4683 ontvangen voor het bedenken en uitwerken van een nieuwe methode om op een veilige, snelle en eenvoudige manier monsters uit afvalwater van bedrijven of afvalwaterzuiveringsinstallaties te filteren. Benthuizen - Het kinderkoor "De Benthuizer Zangertjes" houdt op zaterdag 19 januari een erwten soepdag. De soep wordt gekookt door de familie Verweij aan de Dorpsstraat 33. De soep kan even tueel besteld worden, voor vrij dag 18 januari, via telefoonnum mer 079-3313247. De soep kost €1,85 per liter. De soep kan afge haald worden op zaterdag 19 januari tussen 10.00 en 12.30 uur. Men dient een pan mee te nemen. Benthuizen - De eerste afdelings avond van het nieuwe jaar wordt traditiegetrouw verzorgd door het ééndagsbestuur. Deze avond, op woensdag 16 januari, staat in het teken van politieactiviteiten op het gebied van inbraakpreven tie en drugs. De heer Frans van der Meer uit Zoetermeer zal uitleg geven. De avond begint om 20.00 uur in Dorpshuis de Tas, vanaf 19.30 uur is de zaal open. Introdu cés betalen 3,50. Op dinsdag 22 januari maken de dames een excursie naar het Gemeentemuseum in Den Haag. waar de tentoonstelling "De Hol landers thuis, het Nederlandse interieur in beeld 1600-1900" te zien is. Vertrek om 9.30 uur vanaf de Tas. Voor meer informatie tele foon 079-3313203. Benthuizen - Donderdag 24 janua ri wordt een koffieochtend gehou den in De Bron, achter de her vormde kerk aan de Dorpsstraat. Reina van Ieperen spreekt over het thema 'innerlijke vrede'. Aanvang 9.30 uur. Er is kinderop vang. De toegang is vrij. iedereen is welkom. Voor meer informatie 079-3315353. Benthuizen - In het Molenhuis wordt vrijdag 18 januari de ten toonstelling 'De dokter over de vloer' geopend. Vitrines met het instrumentarium van de huisarts, de vroedvrouw, de oogarts en de KNG-arts staan op de tentoonstellingszolder. Ver volgens vaccinatie-instrumenten apothekerspotten, pillenplanken en voorwerpen die in de verple ging gebmikt worden, waaronder 'een couveuse. De bedsteekamer wordt ingericht voor de 'gezonde zieke', de kraamvrouw. De tentoonstelling, die staat tot en met 12 mei 2002 is op alle zaterdagen van 13.30 tot 17.00 uur te bezichtigen. De stijlkamers en de winkel van het Molenhuis zijn dan ook geopend. De Winkel van Sinkel is ook iedere woensdag middag open van 13.30 tot 16.30 uur. Benthuizen - Na een week school of werk is het tijd om bij te komen. Zaterdag 19 januari bestaat die mogelijkheid bij kof fiebar De Schuilplaats aan de Dorpsstraat 42. Tafelvoetballen, tafeltennissen, biljarten, het kan er allemaal. De deur gaat om 20.00 uur open voor iedereen van 14 jaar en ouder.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 18