Historische Kring Benthuizen toont dokter uit recent verleden Serieus voetbal bij jeugd Groeneweg Lustrumconcert Symfonie orkest Ramuze B1 Moerkapelle komt er niet aan te pas Moerkapelle overwintert goed KLEINTJE Goed resultaat C-akkoord op festival Inloopochtend stomapatiënten REGIO 11 Hart van Holland 23 januari 2002 BON VOOR GRATIS B.K.P. Griffioen, arts, in overleg met een collega van weleer Door Frits Bromberg Benthuizen - Herkenbaarheid. Dat stond voorop bij B.K.P. Griffioen, arts en voorzitter van de Stichting Medisch Farmaceutisch Museum 'De Griffioen' in Delft, toen hij uit de Delftse verzameling een greep deed om een kleinere expositie samen te stellen in het Molenhuis in Benthuizen. In dit gezellige bij gebouw van de dapper draaiende windmolen zijn tal van curieuze instrumenten te zien van genees krachtige aard, onder het kopje 'De dokter over de vloer'. Van destijds dan, de arts uit de voorbije eeuw. De tentoonstelling duurt voort tot en met 12 mei en is elke zaterdag te bezichtigen van 13.30 tot 17.00 uur. Ook de stijlka mers en de winkel van het Molen huis zijn dan geopend; de 'Winkel van Sinkel'is elke woensdagmiddag open van 13.30 tot 16.30 uur. 'Dokter over de vloer' toont aan, hoe goed het is om thans te leven. Want hoe groot het vakmanschap was, waarmee destijds voorwerpen en instrumenten voor de geneeskunde werden gemaakt, de bezoeker kan een zeker gevoel van huiver nauwe lijks onderdrukken. En dan zijn voor werpen als beenzagen nog niet eens in de expositie opgenomen. "Ik heb in het Molenhuis een verzameling willen aanleggen, waaraan de tegen woordige mens nog vage herinnerin gen heeft", legde Griffioen uit, oog in oog met een duidelijk tot dokter gepromoveerde figuur in kunststof, maar wel met gelaatsuitdrukking van een geneesheer in smetteloos wit. Apparatuur is tentoongesteld van de oogarts, de huisarts en de apothe ker van toen, zelfs een couveuse met baby: geneeskunde uit een recent verleden en het typische dokterskof fertje dat nog niet geheel is uitge storven. Hoe een bril werd aangeme ten, hoe pillen werden gedraaid. En hoorapparaten uit Beethovens tijd. Dat het nog maar 150 jaar geleden is, dat ether en lachgas werden gebruikt om mensen te verdoven wanneer ze onder de zaag moesten, toont de expositie niet; wel een vlijm om aders te openen en een knuppel om die vlijm te bedienen. Griffioen: "Ja, toen werden de mensen nog vol gegoten met sterke drank." De expo sitie toont dit soort flessen wel. Maar die waren, tijdens de opening afgelopen vrijdag, tot de bodem leeg. Voetbal Zevenhuizen - Vanwege de afge lastingen van vorige week, was dit het eerste weekend van het nieuwe jaar waarin er serieus werd gevoet bald. Dat bleek ook wel, niet alle teams waren goed uit hun winter slaap gekomen en misten daardoor de nodige scherpte. BI, die in het vorige jaar nog heer en meester was in de competitie, speel de Rommelig tegen Zoetermeer B3: 1-0. Beide C-teams konden geen punten halen dit weekend. Dl wist wél de stijgende lijn vol te houden door tegen de Hazerswoud- se Boys opnieuw te winnen. De D2 en D3 konden dit niet nadoen en ver loren hun wedstrijden, al moet gezegd worden dat de D3 toch heel dicht bij een puntje kwam, het nodi ge geluk ontbrak echter. De El wist met goed verzorgd com binatievoetbal, tegen DSO E3, de drie punten in Zevenhuizen te hou den. De F1 komt sinds de promotie in de najaarscompetitie, ook langzaam tot betere prestaties. In een lastige uit wedstrijd bij de amateurs van Sparta kwamen ze tot een 0-5 overwinning. De F2 had een streekderby tegen Nieuwerkerk F4 en wist hier met 0-1 te winnen. Op het winderige veld van Nieuwerkerk bleek deze de grootste tegenstander, maar dat ver anderde in de tweede helft en zodoende kon er druk worden uitge oefend en kon er worden gescoord. De F3 en F5 konden dit kunstje niet nadoen en werden allebei verslagen. De mini's wisten als jongste aanwin sten bij CKC net geen punt mee naar huis te nemen. Rijnwoude - Ruim 10 jaar geleden nam een aantal enthousiaste muzi kanten uit Rijnwoude het initiatief een symfonieorkest op te zetten, het Rijnwouds Amateur MUZiek Ensem ble, kortweg Ramuze. iedere zondag ochtend werd door de ruim 25 dames, heren en kinderen druk gere peteerd om twee keer per jaar een concert te kunnen geven. In de afgelopen 10 jaar is er veel gebeurd. Het orkest is groter gewor den, het niveau hoger en er is suc cesvol met diverse solisten en koren en andere orkesten samengewerkt. Het orkest is volwassen geworden. Om het tienjarig bestaan te vieren geeft het orkest een lustrumconcert op vrijdagavond 25 januari in de Hervormde Kerk, aan de Dorps straat 64 in Hazerswoude-Dorp. Er is een afwisselend programma samen gesteld met muziek uit verschillende landen en verschillende stijlen. Als openingsmuziek zullen die avond de Hongaarse Dansen nummer 1, 3 en 10 van Johannes Brahms gespeeld worden. Vrolijke, meeslepende melodieën voeren de toon. Daarna zal Peter Harms, de eigen klarinettist van het orkest, het klarinetconcert nummer 2 van Carl Maria von Weber vertolken. Weber heeft met dit con cert bedoeld zowel de mogelijkhe den van de klarinet als de virtuo siteit van de speler te benadrukken. Na de pauze zal het orkest de Noor se Dansen van Edvard Grieg spelen en de avond wordt besloten met de balletmuziek uit Faust van Charles Gounod. Het geheel staat onder leiding van Stephan Pas, al ruim vijf jaar e vaste dirigent van het orkest. Het concert begint om 20.15 uur, de deuren van - de kerk gaan om 19.45 uur open. De toegang bedraagt €10. Kinderen hebben gratis toegang. Voetbal Moerkapelle - Bijna alle Moerkapelse Cjeugdteams kwamen na een lange voetballoze periode in actie, alleen m de A-junioren zagen hun wedstrijd afgelast. Voor de beide andere junio renteams was zaterdag geen succes weggelegd. BI kwam er tegen Be Fair B2 totaal niet aan te pas, Be Fair scoorde er regelmatig op los, uitein delijk bleef de teller op 13 steken. Na een uitstekend begin lijkt Cl wat van slag, zaterdag moest thuis tegen Moordrecht C2 de derde nederlaag worden geïncasseerd: 3-5. De Moer kapelse pupillen zorgden ervoor, dat er toch nog een behoorlijk aantal punten werd verzameld. Dl speelde een uiterst leuk duel bij Be Fair, stond met rust met 1-2 voor, vlak voor tijd kwam Be Fair langszij. Dit betekende voor Dl de eerste verlies- punten. D2 behaalde tegen Cabauw MP de eerste overwinning van het seizoen: 5-0. Moerkapelle El zette buurman Groeneweg vrij gemakke lijk met 7-0 opzij. E2 speelde bij DCV een uitstekende eerste helft, met een 4-3 achterstand werd de kleed kamer opgezocht, in de tweede helft werd E2 overlopen en verloor ten slotte met 15-3. Zowel F1 als F2 maakten ook dit keer hun hoge posi ties meer dan waar. F1 liet Berkel met 2-10 geen enkele kans. F2 bleef eveneens op winnende koers: 6-1. t.k. wegens verhuizing: vrieskast whirlpool 59x120x60 bxhxd €'120 0182-617321 t.k. houten stacaravan, in goede staat, standplaats Flevoland - 38.670 0182717679 t.k. grenen eettafel doorsn. 120 4 rieten stoelen €'160 0172-214649 ook een gratis kleintje plaatsen? vul onderstaande bon in! Schoonhoven/Waddinxveen/Bos- koop - Het opleidingsorkest C- Akkoord heeft op zaterdag 19 januari met succes deelgenomen aan een jeugdfestival in Schoonhoven. C-Akkoord, het opleidingsorkest van Concordia Waddinxveen en Excelsi or Boskoop, kreeg na het spelen van de muziekwerken Black Jack van Johan Evenenpoel als inspeelwerk en de te beoordelen muziekwerken Under the Sea van John Moss en Prince of Egypt van J. Bocook van de jury een positieve reactie. De jury, die het orkest na afloop toesprak, vond de muziekkeuze moeilijk, voor al ritmisch, maar wel goed in het gehoor liggend en herkenbaar. De trompetsolist in het muziekwerk Prince of Egypt kreeg een compli ment als ook de slagwerksectie. Ver der kwam het optreden van het orkest zeer volwassen over. Van de 19 deelnemende orkesten, in de sec tie beginners, behaalde C-Akkoord dan ook een tweede prijs. Regio - Het aanleggen van een stoma kan het leven van een mens drastisch veranderen. Niet alleen moet je leren leven met meer of min der beperkingen, ook je lichaams beeld en zelfbeeld veranderen er door. Wat vroeger vanzelfsprekend was, kan dat nu niet meer Zijn. Daar om is medische begeleiding vaak noodzakelijk. Daarnaast kan er behoefte bestaan om eens met lotge noten te praten. Het Groene Hart Zie kenhuis te Gouda biedt mensen (lot genoten) gelegenheid elkaar te ont moeten, met elkaar te praten en informatie uit te wisselen. Een stoma is een kunstmatige uit gang voor ontlasting en urine. Een stoma is nodig als (een deel van) de darm of blaas verwijderd is. De reden daarvoor kan liggen in aan tasting van deze organen door een ernstige ziekte (bij voorbeeld kan ker) of in beschadiging door een ongeluk. Gelukkig leren de meeste stomapatiënten er al snel op een goede manier mee om te gaan. Maar vaak hebben zij vroeg of laat behoef te aan advies. Dat kan komen door dat er persoonlijke of emotionele moeiten ontstaan. Ook kan het zijn dat zich problemen voordoen bij de verzorging van de stoma. Op de eerste donderdag van de maand is er een inloopochtend voor stomapatiënten in het Groene Hart Ziekenhuis. Namens de Nederlandse Stomavereniging "Harry Bacon" wil len Marja Woutersen en Heiko Lesterhuis (ervaringsdeskundigen) een ieder ontvangen om van gedach ten te wisselen. Stomapatiënten en geïnteresseerden zijn welkom op donderdag 7 februari tussen 10.00 en 12.00 uur op de poli kliniek van de Bleulandlocatie, balie 1, aan de Bleulandweg 10. Folders met documentatie zijn daar ook beschikbaar. Voor meer informatie: 0180-318580. Voetbal Moerkapelle - Het standaardteam van de w Moerkapelle bleek zater dag in de thuiswedstrijd tegen het lastige Boszoom goed te hebben overwinterd. Niet alleen werd deze tegenstander vrij eenvoudig met 3-1 opzij gezet, men zag eveneens de beide koplopers Perkouw en DRGS met grote cijfers verliezen. Door deze uitslagen wordt met 21 uit 12 de derde plaats gedeeld met Schoonhoven. Tevens is de hoop zich nog te kunnen mengen in de strijd om de beide directe promotie plaatsen weer toegenomen. Met name in de eerste helft speelden de mannen van André Ramsteijn een heel behoorlijke wedstrijd. Ook bleek de ploeg over een behoorlijke mentale veerkracht te beschikken, het team liet zich namelijk' aller minst afschrikken door een al vroeg en op onverwachte wijze opgelopen achterstand. De thuisclub zette Bos zoom daarna gedurende de gehele verdere eerste helft onder druk en kwam al snel langszij door een doel punt van Dennis Jager. Na 30 minu ten kwam de formatie van Ramsteijn op voorsprong. De uiterst gemoti veerd spelende Rob van Leeuwen soleerde naar de rechterkant en bracht vervolgens Pieter Lips in actie, die prima afrondde. Kort daar na was het Danny Pols, die zich op rechts vrij speelde en voortrok, Rob van Leeuwen kopte daarna op z'n knieën in, een curieus maar fraai doelpunt. Direct na de rust kwamen de "Blauw-Witten" met de schrik vrij, toen keeper Mark Huisman een kopbal op de lat zag belanden en de inzet daarna knap onschadelijk maakte. Boszoom maakte vervol gens heel weinig meer klaar en Moerkapelle kon aan de goede eer ste helft bij lange na geen vervolg geven en zakte bij vlagen behoorlijk we. Prettig was het echter te consta teren dat de jeugd in het "Blauw witte" standaardteam steeds meer brengt. Michiel Bos debuteerde ver dienstelijk en ook de jeugdige Robin Reigwein viel knap in. Onervaren heid belette hem te scoren, in voet ballend opzicht (sterk in de combi natie) kon hij prima mee. Hoewel de thuisclub nog goede kansen kreeg, kwam in de 3-1 stand geen verande ring meer. Moerkapelle 2 verloor ongelukkig en onverdiend met 1-2 van koploper Rozenburg 4. uitsluitend voor particulieren (geen personeel, onroerend goed of dieren) max. 4 regels, plaats in elk vakje één letter of leesteken en laat tussen twee woorden één vakje open! Naam: Adres: Postcode:Plaats: INLEVEREN BIJ OF OPSTUREN NAAR: HART VAN HOLLAND - Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen OF INLEVEREN BIJ: BAC mode - Dorpsstraat 1 - Moerkapelle - Gé de Slijter - Puttelaan 146 - Boskoop Heemskerk electra - Dorpsstraat 33 - Waddinxveen - C1000 - Passage - Waddinxveen Slagerij Buijs - Dorpsstraat - Benthuizen 0e redactie behoudt zich het recht voor KLEINTJES te weigeren. Inlevering is geen garantie voor plaatsing in de eerstkomende editie. Maximaal 1 bon per gezin! Kleintjes per fax, telefoon of email worden geweigerd!

Hart van Holland | 2002 | | pagina 15