0EEEEÖ25E0 Wat vindt u van Openbare veiligheid? Hoe ziet u de toekomst van de agrarische sector en wat PvdA DEZE WEEK GEBEURT ER MET DE ECONOMIE GEMEENTEBELANGEN SGP CDA VVD CHRISTENUNIE pagina 8 Hart van Holland 20 februari 2002 ZEVENHUIZEN MOERKAPELL^i Zevenhuizen - In de aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen leest u elke week hoe de politieke partijen denken over de verschillende belangrijke onderwerpen voor de inwo ners van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Deze week leest u in het vierde deel hoe de politieke partijen denken over de openbare veiligheid, de plaatselijke economie en de toekomst van de agrarische sector. Wilt u meer informatie: neem dan contact op met de politieke partij van uw keuze! gen. De geen Door Karin Heeren Als gevolg van de steeds hogere eisen die oan de kwaliteit van de regionale brandweerkorpsen worden gesteld, verwacht Gemeentebelangen dat het moeilijk wordt om de personeelssterkte van de korpsen op een aanvaardbaar peil te houden. Toch zal met voortvarendheid door de gemeente nieuwe vrijwilligers moeten worden aangetrok ken. Daarnaast acht Gemeentebelangen het van belang dat wordt onderzocht of bun deling van kennis en kracht, zonder verlies van de eigen identiteit een andere moge lijkheid is. Gemeentebelangen is van mening dat de personeelssterkte van het regiokorps Hollands Midden nog steeds beneden een aanvaardbaar peil is. Wij vinden daarom dat de poli tie binnen een jaar moet aantonen wat de winst is die zij hebben geboekt met de samen voeging en hoe deze de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle ten goed komt. Gemeen tebelangen vindt dat de inzet van de oolitie moet worden gericht op uitbreiding van toe zicht, alsmede handelend en verbaliserend optreden. Bekeuren dus, waardoor het gevoel van veiligheid moet toenemen. Gemeentebelangen wil daarnaast samen met de burgers werken aan een kwalitatieve woon- en leefomgeving, waarin onder andere aandacht is voor veilige speelvoorzienin- gen, openbare verlichting, groenvoorziening van hoge kwaliteit is opgenomen en waar de bestrating en het straatmeubilair veel meer aandacht krijgen. Gemeentebelangen vindt de veiligheid van een ieder een zeer groot goed. De gemeen te heeft de plicht ervoor te zorgen dat de levenswijze van de één de veiligheid van de ander niet in gevaar brengt. Gemeentebelangen hecht in dat opzicht dan ook veel waarde aan een samenhangend en verantwoord jeugd- en jongerenbeleid. In de visie van Gemeentebelangen moeten de bestaande bedrijventerreinen aantrekke lijk zijn en blijven voor bestaande en nieuwe ondernemers. Geheel in lijn met de voor gestane veranderingen uit de gemeentelijke structuurvisie en de Regiovisie Zuidplas- poider, is Gemeentebelangen voorstander van de aanleg van nieuwe bedrijventerreinen. Die terreinen moeten goed aansluiten op het nieuwe wegennet en harmoniëren mei de overige nieuwe bestemmingen van de beschikbare ruimte. Een regionale afstemming betreffende omvang en invulling van deze nieuwe terreinen is in de visie van Gemeen tebelangen niet ondenkbaar, maar niet een eerste vereiste. Aandachtspunten voor Gemeentebelangen zijn: in de gemeente geheel nieuwe bedrij venterreinen ontwikkelen; op de juiste plekken vestigingsmogelijkheden voor onderne mers en kantoren uitbreiden en economisch draagvlak scheppen door de groei van het inwoneraantal. Bovendien wil Gemeentebelangen op korte termijn plannen verwezen lijkt zien voor verbetering van de winkelstraten en een voortrekkersrol voor de gemeen te met betrekking tot het scheppen van mogelijkheden voor winkeliers. De economie van onze gemeente is gezond en dat zal als het aan de WD ligt zo blijven. Daarom is de WD van mening dat de bedrijventer reinen in onze gemeente moeten kunnen uitbrei den om zodoende groeimogelijkheden te bieden aan onze bedrijven. Ideeën om bedrijven te willen verplaatsen naar buiten de gemeente gelegen - regionale centra zijn voor ons niet bespreekbaar. De gevolgen daarvan zoals het eveneens wegtrek ken van aanverwante bedrijvigheid, de negatieve invloed op de plaatselijke middenstand en de onno- diqe loename van mobiliteit zijn,voor dq VVD nipt aanvaardbaar. De WD is een groot voorstander van een nadere uilwerking van de plannen die er lig gen voor de herinricbting van de Zuidplaspolder. Hierbij zal nadrukkelijk gekeken moe ten worden hoe er verder omgegaan wordt met de glastuinbouw en de agrarische sec tor. In het kader van de handhaving van de openbare orde en het bevorderen van een goed leef- en woonklimaat van de burgers moet het veiligheidsbeleid hoog op de agenda blij ven staan van de SGP. De aandacht voor rampenbestrijding mag niet verslappen en de gemeente moet voldoende zijn uit- en toegerust voor onverhoopte rampenbestrijding. De afstemming tussen hulporganisaties onderling verat intensieve oefening om ade quaat in te kunnen grijpen wanneer van een ramp sprake is. Een integrale oefening zou jaarlijks herhaald moeten worden. Hoewel de mogelijkheden van de gemeenteraad om daadwerkelijk de politiesterkte te vergroten, klein zijn, moet hel gemeentebestuur er voortdurend op toezien dat de kwaliteit van de veiligheid van de burger niet in het gedrang komt. Voor de SGP zijn samenhang in beleid (de integrale benadering) en de handhaving sleutelwoorden voor het welslagen van dit veiligheidsbeleid. In het kort wil de SGP het veiligheidsbeleid versterken, veel aandacht voor rampenbestrijding en meer handhaving van verkeersregels door politie. Met handhaving valt of staat het beleid. De SGP is van mening dat een gedoogcultuur niet meer kan en pleit daarom voor een consequent handhavingsbeleid. Hierbij stelt de SGP voor om de handhavingnotitie te actualiseren zodat er efficiënter gehandhaafd kan worden op verschillende terreinen. De SGP wil zich inzetten voor de versterking van de lokale economie in de gemeente. De rol van de gemeente kan worden samengevat als voorwaardenscheppen, facilite- rend, initiërend en sturend. Hierdoor kan er gezorgd worden voor een goede informa tievoorziening en dienstverlening aan bedrijven en kunnen startende ondernemers gestimuleerd worden. Bovendien is in de visie van de SGP voor het welslagen van een gemeentelijk economisch beleid lokale en regionale samenwerking van betekenis. De SGP wil zicb inzetten voor: de versterking van de lokale economie door onder andere voldoende vestigingsmogelijkheden voor bedrijven; planning van nieuwe bedrijventer reinen, het oplossen van infrastructurele knalpunten of knelpunten met betrekking tot hel arbeidsmarktbeleid. De SGP is en blijft een tegenstander van het open zijn van win kels op zondag. De SGP wil daarnaast een goed voorzieningenniveau waarborgen, de hoogste prioriteit voor de revitalisering van de kern Moerkapelle en een terughoudend beleid bij vestiging - van horecagelegenheden. De SGP stelt vast dat de agrarische sector onder druk staat en dat ruimtelijke ontwik kelingen het voortbestaan van agrarische bedrijven in gevaar brengen. De SGP is voor stander van het aanwijzen van concentratiegebieden voor de glastuinbouw, zowel om economische als landschappelijke redenen. Voor grondgebonden landbouw wil de SGP gebieden aanwijzen waar andere functies worden uitgesloten en het op beperkte scbaal toestaan van zorgboerderijen. Het verzekeren van de veiligheid van de burgers behoort volgens de WD tot de kern taken van de overheid. Zorg voor de veiligheid door de gemeentelijke overheid blijft een aanvulling op het nemen van verantwoordelijkheid door de inwoners, instellingen en ondernemingen. Aan de burgemeester is bierbij een belangrijke rol toebedeeld. Echter, ook de wethou ders moeten vanuit hun eigen portefeuille Dijdragen en afspraken maken om te komen tot een integrale aanpak van ae veiligheidszorg. Zonder tekort te willen doen aan alle anderen is de veiligheidszorg voor en van de jeugd daarbij voor ons een prioriteit. Jeugdhulpverlening is een essentieel onderdeel van net jeugdbeleid. Nadruk dient daar bij te liggen op preventie en het vroegtijdig onderkennen van problemen. Afstemming mei de politie is daarbij van belang. Bovendien dient de politie zich uitdrukkelijk op straat te laten zien. De gemeente dient actief gebruik te maken van HALT projecten om jongeren te confronteren met de gevolgen van gepleegde strafbare feiten. Het recente verleden heeft geleerd dat preventie met betrekking tol brandweerzorg en rampenbestrijding meer en vooral meer continue aandacht en waar nodig middelen die nen te krijgen. Een geactualiseerd rampenplan en daarbijbehorende documenten zijn een vereiste. De aanstelling van een veiligheidscoördinator die o.a. moet toezien op de gebruiksvei- ligheid van openbare gebouwen is, mede door een WD motie in de raad, aanstaande. 'Handhaving' lijkt een modekreet evenals 'meer blauw op straat'. De WD is van mening dat veiligheid niet zit in een paar regels of een paar borden. Voor echte veiligheid zijn afspraken nodig tussen de regelgever en de handhavinginstanties. En controle op het Eénrichting verkeer, 30 km zones, alcoholverboden. Allemaal met de beste bedoelingen bedacht maar volstrekt zinloos als ze niet worden nageleefd. De WD heeft vastgesteld dat ze niet worden nageleefd als er niet wordt gecontroleerd en, bij overtreding, bestraft. De WD zal dan ook niet (meer) meewerken aan het tot stand komen van nieuwe (vei ligheids) maatregelen als niet vooraf aannemelijk kan worden gemaakt dat deze maat regelen ook daadwerkelijk kunnen worden afgedwongen. Reeds bestaande regels zul len in de komende raadsperiode op hun handhaafbaarheid worden getoetst. We kennen allemaal soms gevoelens van onveiligheid. De vuurwerkramp in Enschede en de brand in Volendam hebben die gevoelens versterkt. Vragen om meer regels is in de visie van de PvdA geen oplossing. Samenwerking tussen politie, onderwijs, ouders, welzijn, winkeliers, ondernemers, woningcorporaties en gemeente is van groot belang. Hierbij zijn de uitgangspunten voor de PvdA een actief beleid om te voorkomen dat jon geren betrokken raken bij geweld en vandalisme, schoolverzuim, alcohol en drugs. Het rijke verenigingsleven in onze gemeente kan hier van groot nut zijn. Daders van geweld, vandalisme, intimidatie, discriminatie en overtreders van wet en regelgeving, ook met betrekking tot vergunningen, benaderen met lik op stuk beleid. Schade verhalen bij de daders. Het vereenvoudigen van de regelgeving en die regelgeving handhaven; goede openba re verlichting op elke plek waar mensen komen; binnen 24 uur herstellen van schade en vervuiling; aat werkt preventief; daar waar gewenst meewerken aan het Politie keurmerk Veilig Wonen en snel beleid vaststellen en uitvoeren in verband met het afge ven van en controleren op gebruiksvergunningen, waardoor de veiligheid in openbare gebouwen in onze gemeente dermate gewaarborgd wordt dat Volenaamse toestanden onmogelijk zijn. Er zijn veel spelers op het veld, inclusief belangenorganisaties, die met begerige ogen kijken naar ons grondgebied. Zij claimen ruimte; véél ruimte! De gemeente Zevenhui zen-Moerkapelleheeft al te veel grondgebied afgestaan. Mei het huidige gebied wil de PvdA zorgvuldig omgaan. Uitgangspunten voor de PvdA in deze discussie zijn het openhouden van de Eendragt spolder, Tweemanspolder en de Wilde Veenen. Daar waar mogelijk het bestaande land schap herstellen en verbeteren, onder andere door sanering vaan de glastuinbouw. Het versterken van de kernen met woningbouw zonder dat de schaarse open en groe ne ruimten worden volgebouwd; concentratie glastuinbouw in het Noordelijke deel van de Zuidplaspolder. Maximaal bruto 680 ha. glas; géén meter meer, inclusief de beno digde ruimte voor sanering van de 'eigen' glastuinbouw. Ruimte voor gewenst nieuw bedrijfsterrein is uitwisselbaar met een hoeveelheid hectares glas. De PvdA wil dat nieuwe bedrijfsterreinen alleen in aansluiting met regionale terreinen De PvdA wii dat nieuwe bedrijfsterreinen alleen in aansluiting met regionale terreinen worden ontwikkeld en dat bedrijfsterreinen binnen woongebieden verplaatst worden naar de nieuw aan te leggen aansluiting op de Al 2. De PvdA wil dat nieuwbouwprojecten van welke aard en omvang dan ook slechts plaats vinden eerst nadat duidelijkheid is verkregen over de aanleg van infrastructuur, waor door deze nieuwbouw ook bereikbaar worat. Hierover wil de PvdA open eerlijke en tijdige informatie aan inwoners en belangheb benden. Bovendien een tijdige mogelijkheid voor inspraak, dit zijn voor de PvdA basis voorwaarden om te komen tot een gedragen besluitvorming. Met betrekking tot Openbare orde en veiligheid is de ChristenUnie van mening dat het is voor alle burgers van belang dat er duidelijke regels bestaan en dat die ook gehand haafd worden. Een leefbare publieke samenleving vraagt om een sterk normbesef bij overheden en bij burgers. De ChristenUnie wil het gemeentebestuur en de burger hier op aanspreken. Door wijk- of dorpsaerichte werkwijze komt de politie dichterbij de burger te staan en wordt de betrokkenheid bevorderd. De politie moet telefonisch altijd goed bereikbaar Met betrekking tot de openbare veiligheid wil hel CDA twee aspecten belichten. Ten eer ste het gedrag in het verkeer en ten tweede het gedrag in zijn algemeenheid. Ten aan zien van het tegengaan van sluipverkeer wil het CDA dat er eerst goed nagedacht wordt over de consequenties van voorgestelde maatregelen. Er hangt een Ie hoog prijskaartje aan het nemen van bijvoorbeeld snelheidsremmende maatregelen welke korte tijd later weer verwijderd worden. Het CDA wil dat er meer handhavend opgetreden wordt tegen een steeds groter wor dende groep die kennelijk niet meer beïnvloedbaar zijn voor andere maatregelen dan de harde maatregelen, ledereen moet zich houden aan de regels en zeker ook de jeugd, zij zijn immers de toekomst. Het CDA is daarbij van mening dat ook de bevolking een rol spelen in het terugdringen van overlast. Zij zullen meer aangifte moeten doen. Met elkaar zullen we niet meer moeten accepteren maar we moeten er iets aan doen. Het CDA is daarom voor een gemeentelijk veiligheidsbeleid dat gericht is op het tegen gaan van criminaliteit en overlast waarbij geldt dat geweld nooit en te nimmer legitiem mag zijn; preventie door voorlichting en samenwerking met scholen; door participatie van de burgers. De economische bedrijvigheid is in de visie van het CDA een speerpunt voor de leef baarheid van de gemeente. Juist door activiteiten binnen de eigen gemeente te houden, blijft er een levendige gemeenschap. De lokale ondernemingen moeten de ruimte krij gen zich te ontwikkelen waarbij ae uitbreiding van het Nijverheidscentrum een hoge prioriteit heeft. Maar ook ondernemingen die niet hier gevestigd zijn en agrariërs moe ten de mogelijkheid hebben om te ontwikkelen. In een te ontwikkelen ruimtelijk economische visie zullen ook bestemmingen moeten worden aangeaeven waarin glastuinbouw een substantiële plaats krijgt. Ter versterking van de bedrijfstak en vanuit een ordelijk ruimtelijk beeld van de gemeente zullen glastuinbouw bedrijven geconcentreerd binnen de gemeentegrenzen moeten worden gerealiseerd. Verplaatsen en uitkopen zijn hierbij toe te passen beleidsmiddelen. Het leegkomen van agrarische gebouwen en glastuinbouwbedrijven zal op een verantwoor de wijze ingepast moeten blijven in het gebied: openheid van het gebied staat daarbij centraal. Van groot belang is het ruimte bieden voor toekomstige ontwikkelingen voor die agra rische bedrijven die hier blijvend gevestigd zullen zijn en passen binnen de beperkte functieveranderingen van dit gebied. zijn. De gemeenteraad zorgt voor een goed toegerust en geoefend brandweerkorps, brandweer vervult een spilfunctie in de veiligheidsketen en moet daarvoor voldoe toegerust worden. Onontbeerlijk hiervoor is een goede huisvesting. Oe loende De handhaving van de rechtsorde is één van de belangrijkste kerntaken van de gemeente. De Tjescherming van de burger staat daarbij voorop. Regels moeten door iedereen nageleefd worden en door de overheid gehandhaafd worden. De ChristenUnie hecht sterk aan de grondwettelijk gewaarborgde vrijheden van de burger. Vanuit de notie dat de overheid ingesteld is door God en in Zijn dienst staat zou die overheid een eerbiediging van Bijbelse normen in de publieke ruimte moeten bevorderen. Vloeken moet worden ontmoedigd en waar mogelijk bestreden. Actiepunten voor de ChristenUnie zijn hierbij aat het rampenplan altijd actueel is, de gemeente buurtveiligheidsonderzoeken houdt en dat het herinvoeren van wijkgebonden politiezorg wordt gestimuleerd. De ChristenUnie wil de gemeente, organisaties en bedrijven aansporen duurzaam, milieuvriendelijk, energiezuinig en maatschappelijk verantwoord te handelen. Daarbij is de ChristenUnie tegen een 24-uurs-economie. De overheid is slechts een van de vele spelers in het veld van de economische ontwik- lenheid te lernemin- keling. De gemeente moet daarom vooral stimulerend optreden om werkgelegi behouden of te creëren. Er moet ruimte gegeven worden aan innovatieve onai I. gemeente benut alle mogelijkheden om de zondagsrust te waarborgen en n gebruik van de wettelijke mogelijkheden tot openstelling van winkels op z maakt zondag. 1,1 r s 4 3 De agrarische sector zit midden in een langdurig en ingrijpend veranderingsproces. Deze voor de economie, voedselvoorziening, maar ook cultuur belangrijke sector verdient ons respect en onze steun. De gemeente kan hiervoor een soort loket instellen. De herstructurering van de glastuinbouwbedrijven verdient prioriteit. Door middel van concentratie in de Zuidplaspolder kunnen economisch rendabele bedrijven blijven bestaan. De huidige glastuinbouw bedrijven in de overige polders Tweemanspolder Eendragtspolder en de Wilde Veenen) dienen op termijn te worden geconcentreerd in de Zuidplaspolder. Ter compensatie dienen financiële middelen beschikbaar te zijn. Actiepunten voor de ChristenUnie zijn: als het gaat om startende ondernemingen, onder eden voor het ontwikkelen van een bedrijfsverzamel- start kon ppelijk ver antwoord en duurzaam ondernemen en het stimu leren concentratie en ontwikkeling van glastuin- zoekl de gemeente de mogelijkheden voor het ontwikkelen van een bedrijfsverzc gebouw, waar een starter aoor de lagere aanloopkosten een 'gemakkelijker' star maken, het stimuleren van maatschappelijk bouw in de Zuidplaspolder. i.4MH1

Hart van Holland | 2002 | | pagina 8