Dynamische sferen creëren met bijzonde re coniferen Passie- en Paasconcert Vox Jubilans Centrum voor Pleegzorg zoekt 'vakantie-ouders' Gezocht: enthousiaste vrijwilligers voor Bureau informele Zorg Historische kring Benthuizen Film bij De Schuilplaats KreaDoeDagen pagina 8 Hart van Holland 20 maart 2002 I Na t i o n a I e He rsenzie Psychische ziek ten Collecte k t e n en 2 t/m 6 april 2 0 0 2 giro 950 nationale collecte Den Haag WA DDINXVEEN/BO SKO^^j| a V Tuinbezitters verslijten de coni feer nogal eens voor 'saai'. Meer dere coniferen bij elkaar zou dus saaiheid in het kwadraat beteke nen. Niets is minder waar. Juist omdat coniferen vaak zo'n uitge sproken groeivorm of opvallende kleur hebben, zijn daar in een tuin hele spannende dingen mee te doen. Goed toegepast geven ze zelfs een dynamische sfeer aan uw tuin. Wie de cipressen uit zuidelijke landen kent, zal het niet over saaie bomen hebben. Hun ranke zuilvormen domineren het landschap. De beelden die ze oproepen zijn uniek. Toeristen laten het thuisfront hiervan maar al te graag meegenieten. Er worden veel ansichtkaarten verstuurd waarop juist die indrukwekkende cipressen staan afgebeeld. Cipressen in eigen tuin Dat beeld van die rank omhoog groeiende cipressen is ook in de Nederlandse tuin na te bootsen, maar dan natuurlijk op veel kleinere schaal. Op het tuincentrum zijn hele slanke, zuilvormige coniferen te vin den, die bovendien vaak vrij lang zaam groeien. De dwergcipres Chamaecyparis law- soniana 'Ellwoodii' is een bekend voorbeeld. Deze conifeer is beken der dan u zou denken. In december wordt 'Ellwoodii' heel vaak als mini- kerstboompje aangeboden. Vol glit- tertjes of kunstsneeuw moet die de kerstsfeer oproepen. Zonder versiering is 'Ellwoodii' in de tuin minstens zo mooi. De kleur van het loof is blauwgrijs. Dat alleen maakt 'm al tot een opvallende ver schijning. Juniperus scopulorum 'Sky Rocket' is een zuilvormige jene verbes met eveneens zo'n aandacht trekkende blauwgrijze kleur. Zoals de naam al doet vermoeden, schiet deze jeneverbes als een raket de lucht in, smal en vol dynamiek. Onder de zuilvormen zijn behalve blauwgrijze coniferen ook frisgroe ne, of bijna lichtgevende gele soor ten. Zet er eens een paar in uw tuin bij elkaar en laat ze samen zorgen voor een dynamisch geheel. Combineer hoog en laag De ranke gedaante van die zuilvor mige coniferen komt alleen tot uiting wanneer we er in z'n volle glorie van kunnen genieten. Pas daarom zuil vormen toe in combinatie met een heel lage, bodembedekkende beplanting. Het toeval wil, dat we voor die bodembe dekkers ook terecht kunnen bij de coniferen. Sommige soorten maken echt een prachtig dicht tapijt. De meeste behoren tot de jeneverbessen (Juni perus). Een naam als Juniperus com munis 'Green Carpet' zegt al genoeg. 'Green Carpet' vormt als tapijt de ideale ondergrond voor bijvoor beeld blauwgrijze, zuilvormige dwergcipressen of jeneverbessen. Net als bij de zuilconiferen zijn erin de bodembedekkende coniferen tal van kleurnuances. Die variëren van blauwgrijs, geel, brons tot donker groen. Microbiota decussata neemt in het rijtje wel een heel bijzondere plaats in. Zomers frisgroen. Naar de winter toe verkleurend tot chocola debruin. Ongeschoren mooi Coniferen laten zich gemakkelijk in allerlei vormen snoeien. Geschoren bollen, blokken en kegels zijn bijna het summum voor een dynamische i i rUi. Vandaag is Deborah 3 jaar geworden. Wij wensen je een fijne dag. xxx papa, mama en Björn Opa en oma de Vos 45 jaar getrouwd 21 maart - Hartelijk gefeliciteerd! Harrold en Annelore Ja ja mijn vader Nico wordt 55 jaar. Marjolein, Marieke en Vincent Gevonden: rood kinderslofje met rose ster. Bij fietspad langs spoor - 0182-611430 Waddinxveen/Gouda - Op stille zaterdag 30 maart geeft de Hervorm de Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans, onder leiding van Pieter Stolk, traditiegetrouw een Passie- en Paasconcert in de Grote of St. Jans- kerk in Gouda. Aan deze avond ver leent ook het Jongerenkoor onder leiding van Marco den Toom haar medewerking. Verdere medewerken den zijn Jan Mulder op orgel; Auke van der Merk op trompet en drie vio listen en een cello van het Mulder Consort. De opening, meditatie en sluiting wordt verzorgd door dominee R. van Kooten uit Soest. De toegang bedraagt 6,-. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis entree. "Het con cert begint 20.00 uur terwijl de deu ren om 19.15 uur opengaan. Ingezonden: Coniferenbollen, blokken of kegels zijn bijna het summum voor een dynamische tuin. tuin. Maar laten we alsjeblieft niet vergeten dat er ook tal van coniferen zijn, die zonder snoeien de show ste len. Het aantal coniferen dat van nature een bolvormige groeiwijze kent, is groot. Een goed voorbeeld is de frisgroene Thuja occidentalis 'Globosa'. Bij 'Golden Globe' is het loof zwavelgeel. Ook dat biedt weer tal van spannende combinatiemoge- lijk-heden met andere coniferen. Bovendien is een conifeer met zó'n opvallende kleur een aanwinst in de winter. Juist dan springt geel in het oog. Al met al is de conifeer een stuk min der saai, dan waarvoor hij vaak wordt versleten. Met coniferen is in de tuin juist een sfeer op te roepen die met geen enkele andere plan tensoort kan worden bewerkstel ligd. Op een spannende manier toe gepast, ontstaat er een enorme dynamiek in de tuin. Het wordt daar om toch tijd om weer eens anders tegen de conifeer aan te kijken. Weet u al wat u dit jaar in de zomer vakantie gaat doen? Wellicht bent u al druk bezig met het maken van plannen om met uw gezin leuke din gen te gaan ondernemen. Helaas zijn er nog steeds kinderen die, om welke reden dan ook, geen zicht hebben op een leuke zomer vakantie of hun vakantie niet met familie door kunnen brengen. Kinde ren die in tehuizen wonen en geen mogelijkheid hebben om in de vakantie naar huis te gaan. Maar ook kinderen die uit gezinnen komen voor wie de vakantietijd een hele moeilijke periode is. We willen deze kinderen een leuke en onbezorgde vakantie bezorgen en hebben daarbij uw hulp hard nodig! Het Centrum voor Pleegzorg is op zoek naar gezinnen die voor een paar weken per jaar een kind op wil len vangen. Afhankelijk van uw wen sen en mogelijkheden, en natuurlijk de behoeften van het kind, is dit meestal een periode van ongeveer twee weken, maar één week of een maand is ook mogelijk. Het is overigens niet de bedoeling dat u met het kind op reis gaat. Belangrijk is dat het kind de gewone dagelijkse gang van zaken bij u thuis meemaakt. Vakantieouders worden voorbereid op hun taak en kunnen, als dat nodig is, terugvallen op een begeleider. Ook is er een vergoeding voor vakantieouders. Het Centrum voor Pleegzorg organi seert voorlichtingsavonden voor geïnteresseerden in (vakantie)pleeg- zorg: op dinsdag 26 maart in Dordrecht op woensdag 10 april in Rotterdam Tijdens deze avonden komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleegkind in uw huis, welke vormen van pleeg zorg er zijn en hoe u pleegouder kunt worden. Iedereen is welkom welkom; de avonden zijn vrij toegankelijk. Voor meer informatie en aanmelding voor een voorlichtingsavond: 010 -271 88 Benthuizen - De jaarlijkse ledenvergadering van de Historische Kring wordt gehouden op vrijdag 22 maart om 20.00 uur in De Bron aan de Dorpsstraat in Benthuizen. Na afloop wordt een een diaserie gedraaid, dit zijn verras sende, mooie, interessante en leuke dia's met onbekendemensen. Om deze dia's te kunnen archiveren wil men weten wie dit zijn. Iedereen is welkom. Benthuizen - De film October Sky wordt op 23 maart vertoont bij koffiebar De Schuilplaats. Een prachtige film over Homer Hickam die zijn droom waar mag maken. Hij krijgt de kans de troosteloze mijnstreek waar hij woont te verlaten, en een boeiende carrière bij de NASA te maken. Iedereen van 14 jaar en ouder is welkom. De koffiebar in De Bron, Dorpsstraat 42, is open om 20.00 uur. Regio - Drie dagen lang vormt Ahoy' Rotterdam een waar hobby paradijs voor creatievelingen. Van 5 tot en met 7 april worden er de KreaDoeDagen gehouden met meer dan 80 stands en 40 uiteenlopende workshops. Het thema is deze keer tuindecoraties. Regio - Het Coördinatiepunt Vrij- willigershulp Thuis is op zoek naar nieuwe vrijwilligers die tijd en ruimte hebben om eenmaal per week of veertien dagen een bezoek te brengen of activiteiten te onder nemen met mensen die een chroni sche ziekte of handicap hebben. Voor vrijwilligers is het bezoe ken van iemand met een chro nische ziekte of handicap vaak een prettige afwisseling van de dage lijkse drukte. Het contact met dege ne die zij bezoeken kan boeiend en afwisselend zijn en het is leuk samen iets te ondernemen. Maar het is ook een uitdaging! Je merkt dat door de vrijwilligershulp de vaste verzorger even ruimte en rust krijgt om op adem te komen. Bij iedere vrijwilli ger wordt een hulpvraag gezocht die past bij datgene wat iemand te bie den heeft, want het is van belang dat vrijwilligers juist bij die vorm van vrijwilligershulp ingezet worden waar zij zelf ook plezier aan beleven. S be^oekep mensep,thuis, en koffie te drinken, of een om met spelletje te doen. Zij gaan samen winkelen, een pilsje pakken op een terrasje, naar een museum of gewoon een stukje wandelen. Ande re vrijwilligers passen op bij een gezin waar vanwege de handicap van een van de gezinsleden steeds iemand aanwezig moet zijn. Een andere groep vrijwilligers vormt de Terminale thuiszorg.een naaste verzorgen die binnenkort gaat ster ven is zwaar en intensief. Een vrij williger kan net dat beetje hulp bie den, waardoor de familie toch weer wat meer tijd en aandacht krijgt voor elkaar. Iets wat juist in deze periode zo hard nodig is. In het voorjaar gaat het Buddypro ject van start. Vrijwillige Buddy wor den gedurende een vastgestelde periode en met een bepaald doel ingezet bij iemand met een ernstige ziekte of handicap. Een Buddy kan bijvoorbeeld extra steun bieden aan iemand bij wie de diagnose kanker is gesteld en die een therapie moet ondergaan, Ook kan de Buddy ondersteuning bieden bij activitei ten en een klankbord zijn voor men sen die moeten leren omgaan met een ziekte of handicap. Het Coördinatiepunt Vrijwilligers hulp Thuis (voorheen de Thuishulp centrale) is een afdeling voor vrijwil lige thuishulp van De Vierstroom. Vrijwillige thuishulp is een waarde volle aanvulling op de professionele zorg. Dit biedt mensen met een chronische ziekte of handicap én hun naasten de mogelijkheid acti viteiten te ondernemen, waar zij anders niet toe komen. Vanaf 1 januari 2002 is het Coördina tiepunt Vrijwilligershulp Thuis samen met het Steunpunt Mantel zorg ondergebracht in het Bureau voor Informele Zorg. Belangstellenden kunnen bellen op werkdagen tussen 9.00 en 12.30 uur. 0182 594 623 of via de Zorglijn 0182 594500. Men krijgt dan meer infor matie of maakt een afspraak voor een gesprek met één van de coördi natoren. Ook kan men de landelijke websitebedoeken: www.handjehel- pen.nl

Hart van Holland | 2002 | | pagina 8