Horiade 2002 Hovenierscompetitie 'De Tuin van het Jaar' Tip voor balkon en terras Een overdadige bloemenweelde pagina 22 Hart van Holland 27 maart 2002 Snoei is nodig Zet nieuwe planten in uw tuin Coniferen in prachtige vormen en kleuren Gras goed maaien Algen zijn soms al vroeg actief Meer groeit op de vierkante meter Alles over planten, bloemen en tuinen: www.tuinweb.nl Er is weer volop dynamiek in de tuin Lente is leven en leven is beweging, dynamiek. Zeker in de tuin. Overal is volop activiteit. Talloze planten bloeien nu met stralende kleuren. Sommige soorten vullen de tuin met heerlijke geuren. Knoppen schuiven open, bladeren ontvouwen zich op duizend manieren. Ook het gras komt weer frisgroen tot leven. Bijen en hommels bezoeken alles wat bloeit. Het kan al lekker warm zijn buiten. Heerlijk, zon! Het is nu fantastisch in de tuin, uw eigen stukje natuur. Als u uw grasveld gezond wilt houden, is regelmatig maaien nodig. Liefst eens per week vanaf het moment dat het weer groeit (als de temperatuur boven 6 °C is). Maai siergazon op 2 cm, speelgazon op 3 cm. Bij die maaihoogtes groeit het gras gezond door. Verwijder regelmatig het onkruid dat in het grasveld opschiet. Het kan zijn dat het water in uw vijver nu plotseling groen wordt. Maakt u zich geen zorgen. Het is een 'explosie' van zweefalgen die al bij lagere tempera turen gaan groeien dan de vijverplan- ten. Zodra de vijverplanten aan de groei gaan, is het afgelopen voor de algen. Dan wordt het water vanzelf weer hel der. Feel the Art of Nature Van 6 april t/m 20 oktober is de Floriade de mooiste en de leukste tuin van Neder land. Daar komt de hele wereld op bezoek om te genieten van bloemen en plan ten in een samenstelling waar tien jaar aan is gewerkt. Al uw zintuigen worden er geprikkeld Feel) door kunstuitingen (the Arf) en het mooiste van de natuur (Nature). Een bezoek aan Floriade 2002 is in veel opzichten een indrukwekkende ervaring. Het uitgestrekte park is in drie hoofdthema's verdeeld. 'Het Dak' is een glazen overkapping van liefst 28.000 m2. U vindt er permanente en wisselende tentoonstellingen: van bolbloemen tot tropische planten en tal van internationa le exposities. 'De Berg' is een 40 meter hoge zandpiramide, genaamd Big Spot ters' Hill. Het uitzicht vanaf deze plek is fenomenaal. Aan de voet ligt'De Groene Stad' waar 'wonen, werken en recreëren in 2010' tentoongesteld wordt. Het vak manschap van hoveniers en groenvoorzieners heeft daar op indrukwekkende wijze vorm gekregen, zowel in schitterende, heel verrassende tuinen als in het openba re groen. U zult er uw ogen uitkijken! Minstens zo indrukwekkend is het zuidelij ke deel van het park, waar 'Nature' centraal staat. Dit deel rond 'Het Meer' lijkt wel een Engels landschapspark met enorme waterpartijen, beschutte valleien, gigantische rotsen en een verpletterende verscheidenheid aan planten, leder punt levert een nieuwe verrassing. Hier zijn de inzendingen van de kwekers fantas tisch verwerkt. Een ervaring van geur, kleur en vorm in een magnifieke entourage. U vindt de Floriade in de Haarlemmermeer, vlak bij Vijfhuizen en Schiphol. Meer informatie? Bel 0900-0555 of kijk op Internet: www.floriade.com De Nederlandse hoveniers staan interna tionaal aan de top. Het vakmanschap en het creatieve kunnen van onze hoveniers staan op een hoog peil. Om dat te laten zien wordt, dit jaar voor de derde keer, door het Hoveniers Informatiecentrum een wedstrijd onder hoveniers georga niseerd. Is uw tuin door een hovenier ontworpen en aangelegd en bent u er super tevreden over, dan kan hij meedin gen. Groot of klein, heel betaalbaar of toch iets prijziger, het maakt niet uit. Er wordt in drie categorieën gejureerd en het kan best het kleinste en goedkoop ste tuintje zijn dat wint op grond van originaliteit, creativiteit en kwaliteit van de aanleg. Bel de hovenier die uw tuin maakte en laat hij zich aanmelden voor deelname aan de nationale Hoveniers competitie 'De Tuin van het Jaar'. Hij of zij weet hoe dat moet. Vorig jaar don gen 35 tuinen mee naar de hoofdprijs, een speciaal voor de competitie ge creëerd bronzen kunstwerk. Het zou toch leuk zijn als uw hovenier dat met uw tuin wint Het is weer tijd om uw potten, bakken en kuipen met fleurige planten te vul len. Vergeet ook de hangmanden niet. Maak het gezellig bij de voordeur, op uw balkon en het terras met frisse klimop, vrolijke primula's en bijv. bloeiende hees tertjes. Er is keuze te over! Denk ook aan geurende planten als tijm, lavendel en allerlei andere keukenkruiden. Zorg voor goede drainage in de potten en bakken en gebruik bemeste potgrond. Dan hoeft u pas na een week of zes voeding te ge ven. Wanneer u een langwerkende mest- pil bij de planten in de grond stopt, heeft u er zelfs het hele seizoen lang geen omkijken meer naar. Wel water geven natuurlijk! Hoe kleiner de tuin, hoe dichter u moet planten. Daar is een heel logische re den voor. In een grote tuin kijk je tegen de planten aan. Dan is het niet erg als daar wat onbenutte ruimte tussen zit. Maar in een kleine tuin kijk je veel meer óp de planten. Dan wil je geen grond zien,, maar bloemen en prachtig blad. Gebruik ook de hoogte beter. Laat plan ten tegen muren en schuttingen groei en. Doordat ze een strakke afscheiding verdoezelen, lijkt de tuin groter en wordt het een heerlijke groene oase. Zet pergola's en klimzuilen in de tuin en laat ze begroeien met rozen, clematis, lathy rus, klimop, kamperfoelie enz. Er is zo veel moois! Het voorjaar is de perfecte tijd om te planten en te verplanten. U loopt niet meer de kans dat de plan ten bevriezen en ze slaan onmiddellijk goed aan, omdat juist nu de wortels zich volop ontwikkelen. Planten die in pot zijn gekweekt, kunt u het hele jaar door planten, maar ook daarvoor is het nu de beste tijd. Maak altijd een ruim plantgat. Verbeter de grond in het plantgat met veel orga nisch materiaal (compost, potgrond, een handje beendermeel) en geef na het in planten royaal water. Duidelijke vormaccenten maak je met coniferen in de tuin, bolvormen of zuil- vormen, alles is mogelijk, alleen of in een groep. Of denk eens aan een combinatie met voorjaarsbollen. Dat straalt wat uit. Coniferen alleen maar in groen verkrijg baar? Nonsens, ze zijn er in eindeloos gevarieerde tinten: inderdaad van heel fris- tot heel donkergroen, maar ook goudgeel, bronskleurig, blauw, grijs, met witte vlekken, roodachtig. Sommige ver kleuren door het jaar heen, andere heb ben opvallende kegels. Niet alleen qua kleur, ook qua vorm zijn coniferen uiterst variabel. Van hoge smalle zuilvormen tot een bodembedekkende vormen. Er zijn bolvormen en indrukwekkend treurende coniferen, lieftallige dwergen en reuzen. Planten die je zelfs in blokvorm kunt snoeien en vormen die zo mooi zijn dat je er vanzelf afblijft. Combineer ze met bloeiende heesters, bodembedekkers, bolgewassen en vaste planten. Het re sultaat is fantastisch! Het voorjaar is dé tijd om planten te snoeien die pas in de zomer en de herfst bloeien.Vooral de rozen mag u niet ver geten. Haal al het dode en ingevroren hout weg. Snoei struikrozen kort, tussen de 10 en 30 cm boven de grond. Knip de resterende takken af boven een naar buiten wijzend oog. Dan krijgt u een ge zonde, open struik die rijk zal bloeien. Gebruik altijd een scherpe snoeischaar en trek werkhandschoenen aan. De ste kels kunnen heel venijnig zijn! Strooi na het snoeien speciale rozenmest rond de planten. Daar zit alles in wat rozen no dig hebben. Vaak is het vooral de enorme hoeveel heid bloemen aan een plant die voor een waar kleurenfeest in de tuin zorgt. Bij Rhododendron bijvoorbeeld kan de bloei zo overweldigend zijn, dat je er niet op uitgekeken raakt. Dat zelfde geldt voor een blauwe regen Wisteria) of een brem (Cytisus) in volle bloei. Je kunt je ogen er niet van af houden. Zorg voor een voortdurende stroom van zulke dynami sche hoogtepunten in uw tuinjnet hees ters, vaste planten, bomen en bodembe dekkers. Kies soorten die na elkaar of elkaar overlappend bloeien. Ga eens kij ken bij tuincentra en kwekers. Men zal u graag helpen met een keuze die het hele jaar door kleurrijke dynamiek in uw tuin brengt: van het ene bloemrijke hoogte- I punt naar het andere!

Hart van Holland | 2002 | | pagina 22