Gemeente Waddinxveen presenteert ouderenbeleidsnota Sjoelen J Nationale Scoutingdag bij Petteplas Activiteiten rond Nationale Boomfeestdag Waddinxveen Woonpartner wil landelijk meldpunt calamiteiten Hart van Holland 27 maart 2002 WADDINXVEEN/BOSKOOP 1 Klif* Door Karin Jongkind Waddinxveen - De leeftijdsgroep van vijfenvijftig jaar en ouder zal de komende twintig jaar flink toe nemen. Daarom is het belangrijk om voor deze bevolkingsgroep adequate voorzieningen te treffen. De onlangs gepresenteerde oude- renbeleidnota vormt de basis voor de gemeente Waddinxveen om in de komende jaren maatregelen te nemen. Overigens is deze ouderen- nota niet het enige wat de gemeen te doet. Het wil de aandacht voor ouderen in allerlei beleidsontwik kelingen meenemen 'als facet' en niet alleen via deze nota. Veel belanghebbenden De ouderenbeleidsnota is tot stand gekomen in samenwerking met het ouderenplatform Waddinxveen, ver schillende ouderenbonden, namelijk de ANBO, de bond 50-plussers, de Katholieke Bond van ouderen (KBO) en de protestants Christelijke Bond (PCOB) en andere maatschappelijke organisaties zoals SWW, woningcor poraties, wijkverenigingen en diver se gemeentelijke diensten. Het opstellen van deze ouderennota was een ingewikkelde zaak. De gemeente moest rekening houden met diverse belanghebbenden en de nota moest tevens aansluiten op regionaal beleid. Uit deze samenwerking met alle partijen zijn drie speerpunten in de ouderennota benoemd: zorg, woon- en leefomgeving en participa tie. Zorg De zorg voor ouderen speelt in op de landelijke ontwikkeling om meer extramurale zorg te bieden. Dit heeft gevolgen voor Zorgcentrum Sou- burgh en de (zorg)woningen in de gemeente. Daarnaast is extra aan dacht voor informatievoorziening aan ouderen om preventief aan hun gezondheid te werken. Dit vertaalt zich in subsidies voor onder andere SWW, Steunpunt mantelzorg en de Vierstroom. Simon de Jong, directeur van Sou- burgh, vindt dat het rapport het hui dige gemeentebeleid aardig weer geeft. Hij vraagt zich alleen af of dit beleid in de toekomst aan zal sluiten bij de (landelijke) ontwikkelingen in de'zorg. "De vraag naar zorg blijft groeien. Er is een grote wachtlijst voor plaatsen in het zorgcentrum, maar ook naar zorgwoningen, waar mensen zelfstandig wonen, maar wel de nodige zorg kunnen 'afne men'. De verwachting is dat in Wad dinxveen binnen 5 jaar 80 tot 100 zorgwoningen extra nodig zijn. Het feit dat de realisatie van deze wonin gen al geruime tijd de aandacht heeft van de gemeente, bewijst wel, dat Waddinxveen op de goede weg zit. Naast de zorgvoorzieningen ver dienen ook de activiteiten voor ouderen en zaken als ouderenver voer de nodige aandacht. In de nota Simon de Jongk Piet Roefs en Jan Korving, is er mijns inziens wel voldoende aandacht voor deze zaken, maar is het alleen de vraag hoe een en ander gerealiseerd gaat worden." Woon- en leefomgeving en participatie De kwaliteit van de leefomgeving wordt doorgaans bepaald door de fysieke kwaliteit van de woning en de veiligheid (criminaliteit en sociale veiligheid). Met name op het gebied van veiligheid wil de gemeente investeren. Onder andere door infor matievoorziening en de invoering van de BROEM-test ('Breed ouderen en mobiliteit'). De derde pijler van de ouderennota betreft de betrokken heid van ouderen bij wat er in hun omgeving gebeurt. Deze participatie kan enerzijds in de vorm van vrijwil ligerswerk, anderzijds ook door deel name in politiek en seniorenraden, ouderenorganisaties en dergelijke. Als een van de maatregelen uit het plan valt de opheffing van het oude renplatform Waddinxveen op. Zorgbehoevende ouderen centraal Piet Roefs, voorzitter van de Samen werkende Ouderenbonden, heeft nogal wat aan te merken op de nota, zoals deze nu is gepresenteerd. Zijn voornaamste kritiek is dat de nota zich vooral beperkt tot de minder draagkrachtige ouderen. De situatie van deze, veelal in een sociaal isole ment levende ouderen, wordt als maatgevend genomen. En dat is onterecht, vindt Roefs. "Waddinx- Door storm stort deel kopgevel galerijflat in Waddinxveen - Woningcorporatie Woonpartners Midden-Holland pleit voor een landelijk meldpunt voor calamiteiten van constructie ve aard. Aanleiding hiervoor vormt het instorten van een kopgevel van een galerijflat van Woonpartners aan de Johannes Postlaan, in de nacht van 22 op 23 februari. Om de oorzaak van het voorval te achterhalen en afdoende constructieve maatregelen te nemen, heeft Woonpartners het onafhankelijke adviesbureau Hage- man ingeschakeld. Uit onderzoek van deze firma is gebleken dat door een combinatie van factoren - waar ónder na-isolatie met glaswol en vochtdoorslag van de buitengevel - een aantal verzinkt stalen spouwan kers is doorgeroest. De corrosie van deze ankers, die een.verbinding vor men tussen de binnen- en buitenge vel, had een verminderde stabiliteit van de buitengevel tot gevolg. Door de aanhoudende zuigkracht tijdens harde tot stormachtige wind zijn de ankers bezweken, waardoor een deel van de kopgevel is ingestort. Opvallend is dat firma Hageman opmerkt dat "door ons bureau in het verleden een vergelijkbare storm schade werd behandeld. De schade- oorzaak toen was echter een onvol doende verankering van de spouw ankers met behulp van pluggen in het betonnen binnenspouwblad. Alhoewel er ons geen publicaties bekend zijn van stormschade als gevolg van spouwcorrosie, ook in het uitgebreide handboek bouwge breken komt deze niet voor, is de opgetreden schade naaf onze mening niet uniek." Hageman zet in het rapport verder vraagtekens bij de duurzaamheid van verzinkt sta len ankers. In rapporten over na-iso- latie van spouwmuren wordt wel gesproken over het risico van vochtdoorslag als gevolg van een volledige spouwvulling, maar niet over corrosie van .spouwankers.-In het algemeen geldt dat omgevings factoren, zoals zuurgraad, een nadelig effect kunnen hebben op deze ankers. Tot op heden mogen er in Nederland echter nog steeds verzinkte spouw ankers worden toegepast. Anders dan in Duitsland is er geen algemene eis die het toepassen van roestvrij stalen ankers verplicht stelt. Noodzaak landelijk meldpunt Woonpartners stelt alle informatie over het schadegeval beschikbaar aan de landelijke brancheorganisa tie Aedes, met het verzoek de infor matie over te dragen aan de aange sloten woningcorporaties. De corpo ratie pleit verder voor een landelijk meldpunt voor calamiteiten van constructieve aard. Directeur bestuurder René Mascini: "Het is niet onwaarschijnlijk dat de oorzaak van dit schadegeval van belang kan zijn voor vergelijkbare woningcom plexen. In de jaren zestig en begin zeventig zijn veel van dit soort flat- blokken gebouwd in het land. Wij vinden het daarom belangrijk om onze kennis te delen met anderen, zodat de nodige preventieve maatre gelen genomen kunnen worden." Overige maatregelen Het complex aan de Johannes Post laan maakt deel uit van een complex dat bestaat uit 5 gelijke flats die in 1968 zijn gebouwd. Tijdens de bouw werd de betonnen binnenspouwblad bij wijze van isolatie voorzien van een 20 mm. dikke platen poly-stry- reen die aan de binnengevel waren gelijmd. De resterende spouw (70 mm) is begin jaren zeventig bij wijze van na-isolatie geheel gevuld met glaswol. Over het algemeen is de binnenzijde van het binnenspouw blad de meest gevoelige plaats voor corrosie van de ankers. Dit is ver klaarbaar, omdat voor corrosie zuur stof en water nodig is en dit de plaats is waar het anker nat wordt en. niet door mortel wordt beschermd. - Nadat, een deel-van-de- kopgevel van- veen is een gemeente met relatief veel 'rijke' inwoners. Deze groep mensen heeft specifieke behoeften en wensen. Ze zijn vaak gewend aan luxe en willen, als ze ouder worden, graag op dezelfde manier blijven leven. In deze ouderennota worden nergens specifieke voorzieningen voor deze grote groep genoemd." Roefs vindt het ook jammer dat het zo lang duurde voordat de nota klaar was. "Hierdoor zijn een aantal goede punten, die uit het inventari seringtraject naar voren kwamen, inmiddels alweer achterhaald. Ook is met een aantal aanbevelingen, die wij deden voor onder andere het ouderenvervoer niets gedaan.'Het is dus nog steeds afwachten of onze voorstellen worden gehonoreerd. Tenslotte vind ik het erg jammer, dat de deelnemers niet eerst in de gele genheid zijn gesteld zich over de nota te buigen. In dat geval hadden wij wel een paar opmerkingen te berde kunnen brengen." Jan Korving van de Stichting Wad- dinxveens Welzijnwerk, is positiever over de gemeentelijke nota. 'Zijn' doelgroep, krijgt over het algemeen veel aandacht in het stuk. Korving is ook blij, dat de nota er eindelijk ligt. "Maar het is nu wel zaak om een aan tal zaken ook te realiseren," is zijn kritische noot. Als voorbeeld noemt hij de Ouderenvoorlichting. "Voor lichting is van het grootste belang. Waddinxveen heeft dringend behoefte aan een 'centraal loket' voor ouderen. Nu nog moeten men sen te veel 'shoppen' bij gemeente lijke instanties. In de nota is veel aan dacht voor de informatievoorziening naar ouderen. Nu nog afwachten wat er daadwerkelijk gebeurt." Waddinxveen - Onderstaand de sco res van Sjoelclub Waddinxveen: Klasse A: 1. Jan Kersbergen 1431; 2. W. Slingerland jr. 1413; 3. Dick Dros 1412; 4. Kees Kuypers 1397; 5. T. van Leeuwen 1376; 6. Frans Bouw meester 1369; 7. André van Gemeren 1343; 8. Teus Visser 1325; 9. Henk van Beek 1308; 10. Dirk Jan van Dru- nen 1287. Klasse B: Frans Botger 1340; 2. David Sinnema 1327; 3. Adrie Faas; 4. G. Renesse 1297; 5. C. Endeveld 1287. Klasse C: O. Supusepa 1239; 2. Dirk Faas 1218; 3. Corry 't Hart; 4. Jan Olie 1151; 5. Gert Kersbergen 1143. Klasse D: 1. Marie van Herk 1120; 2. M.C. Taktor 1114; 3. Ans Endeveld 1100; Cor Kersbergen 1098; 5. Riet Verwoerd 1085. Het gemiddelde van deze avond was: 118.41. Het gemiddelde van de vereniging is: 116.382. Het totaal van de vereniging is: 609113.000. Waddinxveen - De Nationale Scou tingdag wordt zaterdag 30 maart gehouden. Een dag waarop alle scoutinggroepen hun" deuren ope nen voor niet-scouts, om iedereen te laten zien dat scouting een waar avontuur is. In plaats van een open dag in en om het clubhuis, is de scouting Klimopgroep deze dag te vinden bij de Petteplas van 11.00 tot 14.30 Er zal van alles te doen zijn: ver schillende spellen, poffertjes eten, varen in een boot, foto's bekijken en natuurlijk de Klimopgroep leren ken nen. Wie zin heeft in een avontuur in, om en op het water moet eigenlijk die dag even langskomen. De Klimopgroep is een watergroep voor jong en oud. De activiteiten zijn gevarieerd en afhankelijk van de leef tijd. De kabouters en welpen (7-11 jaar) spelen op het land en gaan circa twee keer per jaar het water op. De zeeverkenners (11- 15 jaar), de wilde vaart (15-18 jaar) en de loodsen (18-23 jaar) zijn 's zomers te vinden op de Reeuwijkse Plassen. Voor meer informatie: 610091 of www.klimopgroep.nl. de flat was ingestort heeft Woonpart ners Midden-Holland, in nauw over leg met de afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente Waddinx veen, besloten de kopgevels van de overige galerij-flats met behulp van een hoogwerker te inspecteren. Deze inspectie wees uit dat er geen direct instortingsgevaar van de overige kopgevels dreigde. Desondanks is de beslissing genomen om, gelet op de aanhoudend stormachtige wind, twee kopgevels aan een flat aan de Peter Zuidlaan deels neer te halen en in te pakken met plastic folie om vochtdoorslag te voorkomen. De overige zeven kopgevels zijn voor zien van tijdelijke ankers. Deze voor lopige maatregelen zijn in de tweede week van maart afgerond, in afwach ting van de conclusies van het onaf hankelijk onderzoek. In het kader van herstelwerkzaamhe den adviseert adviesbureau Hage man om alle kopgevels van de vijf flats te slopen en opnieuw op te met selen. Reden hiervoor is naast de ondeugdelijke verankering de onvol doende hechting tussen het cement en de stenen van de huidige kopge vels. Dit advies wordt door Woon partners Midden-Holland overgeno men. Op zo kort mogelijke termijn wordt met de werkzaamheden gestart. Woonpartners Midden-Hol land heeft in Waddinxveen en Gouda meerdere wooncomplexen in beheer waarbij in de jaren zeventig in het kader van na-isolatie spouwvulling is aangebracht. Om ieder risico uit te sluiten worden ook alle kopgevels -van deze wooncomplexen aan een nadere inspectie onderworpen. Woonpartners Midden-Holland hecht er ten slotte waarde aan op te merken dat door de intensieve en constructieve samenwerking met gemeentelijke diensten, de firma's Van leperen, Van Herk en Hageman en de bewonerscommissie Groens- waard Hoogbouw de schade relatief -beperkt- is-gebleven. „V, Door Karin Jongkind Waddinxveen - Op tal van plaatsen in Nederland werd vorige week woensdag de Nationale Boomfeest dag gevierd. Ook Waddinxveen doet jaarlijks aan deze actie mee. Wethouder Dijksterhuis was dit keer actief betrokken bij het planten van een aantal bomen. "Een boom planten is wer ken aan de toekomst," vertelde hij enthousiast. Samen met ongeveer tien jongens en meisjes van basis school De Papegaai (AZC) zorgde hij ervoor dat aan de Sterrenlaan tien bomen op een goede manier in de aarde werden gezet. "Wat een zwaar werk,'- -vonden-de leerlingen.- Maar met de hulp van de wethouder en enkele medewerkers van de afdeling Beheer Openbare Ruimte was het werk na een uurtje ploeteren in de zware kleigrond gedaan. Ook op andere plaatsen in Waddinxveen werden bomen geplant. Een aantal leerlingen van de Theo Thijssen- school deed dit aan de Alpherwete- ring, de Rehobothschoolleerlingen aan de Sperwerhoek en kinderen van de Bethelschool op de Veenka- de. De werkgroep Natuur- en Milieu Educatie was traditiegetrouw ook actief. Zij organiseerde voor de basisschoolleerlingen van groep 4 tot en met 8 een leuke activiteiten middag in en rond de kinderboerde rij in het Warnaarplantsoen.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 34