Schwung geven aan de tuin met bladvorm en bladkleur 5e Boskoopse Oldtimer Kikkerrit Waddinxveen Wandelt van 11 tot en met 14 juni Wie helpt Oranjevereniging Boskoop uit de nood? Voortgang clubkampioen schap triplette 57e Sportweek van start Weidevogelbeschermers actief Hart van Holland 3 april 2002 waddinxveen/boskoop W Staren we ons bij de inrichting van de tuin niet een beetje blind op de kleurenpracht van bloemen? Let ook eens op het blad. Dat is soms heel opvallend van kleur of vorm. In de tuin kunnen we daar heel bij zondere dingen mee doen. Afwis seling van bladvorm en bladkleur zorgt voor een tuin vol beweging en dynamiek. Een beuk is een bekende boom; zo bekend dat hij vaak niet eens zo opvalt. Een rode beuk springt er in het landschap daaren tegen onmiddellijk uit. Op tal van boerenerven staat er dan ook een. Vooral de provincie Groningen staat er om bekend. Rood met zilvergrijs Niet iedereen heeft een erf of een grote tuin om zo'n prachtige rode beuk aan te planten. Dat is geen pro bleem want er zijn genoeg roodbla- dige bomen en struiken die minder groot worden. Zo is de rode pruiken boom (Cotinus coggygria 'Royal Pur ple') in vele tuinen een absolute aan dachtstrekker. De takken worden ook graag toegepast in boeketten en bloemstukken. Je herkent ze direct, niet alleen aan de kleur maar ook aan de vorm van de bladeren. Die zijn namelijk opvallend rond. Andere heesters met in het oog springend rood blad treffen we onder meer aan bij de sierappels (Malus 'Liset'), hazelaar (Corylus maxima 'Purpurea'), Weigelia (Wei- gela florida 'Purpurea') en bij tal van prunussen. Durf dit uitgesproken (donker)rode blad van al die genoemde heesters eens toe te passen in combinatie met zilvergrijs of blauwgroen. Ook dat heeft de natuur 'uit voorraad leverbaar'. Denk maar een aan de duindoorn (Hippophae), sommige olijfwilgen (Elaeagnus) of de mooi blauwbloeiende Caryopteris clando- nensis. Wie tussen de andere heesters af en toe zo'n eigenwijze, roodbladig of zilverkleurig exemplaar zet, breekt daarmee op speelse wijze de beplan ting. Het maakt uw tuin dynami scher. Geel en bont Natuurlijk kan die dynamiek ook worden bereikt door andere opval lende bladkleuren te mengen. Denk in dit verband eens aan geelbladige heesters. De vlier kent zo'n gele vari ant: Sambucus nigra 'Aurea'. Vooral vroeg in het jaar is het blad opval- lend goudgeel. Wat groter wordt de goudiep (Ulmus carpinifolia 'Wre- dei'). Gleditisia triancathos 'Sun burst' is een slanke niet al te grote boom, met prachtig grillig geelkleu rig blad, die zowel in grote als in kleinere tuinen goed tot zijn recht kan komen. Ragfijn en reuzengroot Blad is er in alle soorten en maten. Er zijn heesters en bomen met zulke kleine, smalle blaadjes dat het loof ragfijn overkomt. Bij tal van Japanse esdoorns is dat het geval, zoals Acer palmatum 'Dissectum'. Bij diverse types is dat ragfijne blad bovendien donkerrood. Klein maar opvallend fijn is ook het blad van Nothofagus antartica. De donkergroene, glan zende blaadjes zitten dicht op de grillige takken. Het is typisch een boom die in al z'n eenvoud toch de harten van veel tuinbezitters steelt. Daar is zelfs geen bloem voor nodig. Tegenover al dit fijne loof staan heesters en bomen met opvallend grote bladeren. De trompetboom (Catalpa) is daarvan gelijk een extreem voorbeeld. De frisgroene bladen zijn wel 10 tot 20 cm in door snede. Gezien het formaat is het geen boom die voor elke tuin geschikt is. Mooi is deze soort ech ter wel! Hetzelfde geldt een beetje voor de tulpenboom, die grote bla deren heeft in de vorm van een tulp. Bladeren kunnen er zó verschillend uitzien. Blad kan gekroesd, heel smal lancetvormig, fluweelachtig behaard, of juist heel stekelig zijn. Het gaat er niet om in de tuin alles maar naast elkaar aan te planten. Door echter meer oog te hebben voor de verschillende bladkleuren en bladvormen kan uw tuin zoveel meer uitstralen en zo veel meer dynamiek hebben. Boskoop - Voor de vijfde keer gaat zaterdag 8 juni de Boskoopse Oldti mer Kikkerrit van start, een tourrit voor automobielen met een bouw jaar van vóór 1960. De vorige Kik- kerritten waren erg geslaagd, met veel verschillende zeldzame Oldti mers en een gezellige sfeer. De ongeveer 125 km lange route start ln .Hazerswoude, en gaat door het zuidelijk gedeelte van het Groene Hart van Zuid-Holland. Zo'n 100 Oldtimers zullen aan de start van deze eerste jubileumrit verschijnen. Tot 1 juni kunnen mensen zich aanmelden voor deelname. De Oldtimer moet altijd een bouw jaar van vóór 1960 hebben om deel te mogen nemen. Het inschrijfgeld is '5.- per auto ongeacht het aantal inzittenden. Voor dit bedrag kunnen de deelnemers onder andere eten en drinken onderweg verwachten. Er wordt twee keer gestopt, in Woerden en Schoonhoven. Hier kunnen J^'ang-stellenden op hun gemak de Oldtimers bewonderen. Aan het einde van de rit kunnen de deelne mers meedoen aan de barbecue wederom in Hazerswoude. Route De Kikkerrit gaat (onder voorbe houd) door de volgende plaatsen: Hazerswoude, Boskoop, Reeuwijk- dorp, Reeuwijk-brug, Sluipwijk, Oudewater, Snelrewaard, Woerden, 4tVT|tot,eji, recht, Gouda (over de Markt), en Waddinxveen. Belangstellenden kunnen zich aan melden via telefoon 0172-216305, fax 0172-218179, of e-mail kikker- rit@hotmail.com. Hier kan men ook terecht voor meer informatie (Carla Rijnbeek). Waddinxveen - Het jaarlijks terug kerende wandelevenement Wad dinxveen Wandelt loopt dit jaar van 11 tot en met 14 juni. Zo heeft het organisatiecomité bekend gemaakt. De organisatie is inmiddels druk en ver op weg met de voorbereidingen voor de zesde editie van deze avondvierdaagse. Aan de tocht kunnen wandelaars uit Waddinxveen en omgeving deelnemen. Dat steeds meer men sen de weg weten te vinden naar dit wandelfestijn blijktuit het jaar lijks oplopende aantal deelnemers. Zo startte de organisatie in 1997 het evenement met 1300 wan delaars, in 1998 waren dat er 1700, in 1999 stapten om precies te zijn 1857 stappers over de Waddinx- veense paden. In 2000 en 2001 wer den de „^ntaljqn opyi.ejrw, ypgesgdfpeld Séhi'éyqn bij pa 2000 jopt'rszftfi lp. Dit jaar verwacht de organisatie van Brandbrief van Oranjevereniging Boskoop: Boskoop - De vijftigjarige vereniging zit in nood, niet financieel, maar wat personele bezetting betreft. Wat is er aan de hand? Het bestuur ziet geen mogelijkheid om zonder hulp van een aantal vrijwilligers de aanstaan de Koninginnedag, voor wat betreft de hulp op onderdelen, te organise ren. Vooral voor de begeleiding van de spelletjes in de hal bij Connex- xion komen wij handen te kort, ook de Oudhollandse spelen vallen hier onder. Voor de opbouw, de avond voor Koninginnedag, doen wij een beroep op een paar mensen om te komen helpen. Mensen die willen komen helpen hoeven dat niet de hele dag te doen, wij zijn al uit de brand als u een paar uur komt helpen. Zonder uw hulp geen kinderspelen meer in Boskoop; dat zullen we dit onderdeel moeten toevoegen aan het lijstje van wat verdwenen is uit ons dorp. Het bestuur hoopt en ver trouwt op uw medewerking. Voor meer informatie: Anne de Jong, telefoon 0172- 217973 of Chris van Kregten, 0172-215125. Regio - Nu het voorjaar duidelijk is aangebroken, zijn de vrijwillige weidevogelbeschermers ontwaakt. Zoals ieder jaar in maart, zijn de vrijwilligers massaal het land in getrokken. Ook in het gebied rond Boskoop en Reeuwijk zijn de eerste kievitseieren gevonden. Zoals gewoonlijk is ook dit jaar het seizoen van de weidevogel bescherming geopend met een drukbezochte openingsavond in De Brug te Reeuwijk. Ongeveer 80 beschermers en boeren waren hier bijeen voor de aftrap. Op deze avond is tevens het jaarver slag van 2001 gepresenteerd. Door de MKZ van afgelopen voorjaar waren de resultaten minder dan voorgaande jaren. Desondanks zijn er door zo'n 120 vrijwilligers onge veer 1500 nesten van kievit, grutto en tureluur beschermd. Het blijkt dat dit gebied, begrensd door de Al 2, de gouwe en de (toe komstige) Nil nog steeds rijk is aan weidevogels. Toch zijn er voor het gebied ook zor gen. Zo zijn er de plannen om de Middelburgsepolder te gaan gebrui ken voor waterberging. Deze polder herbergt de hoogste weidevogelpo pulatie van het gebied (en is één van de hoogste van heel Zuid-Holland). Ook dit jaar zijn in deze polder de eerste kievitseieren van dit gebied gevonden. De gruttostand loopt in het gehele land terug. In deze regio is daar geen sprake van. De populatie lijkt zich te stabiliseren rond de 325 nesten. De kievit is nog steeds de meest alge mene soort met ongeveer 650 gere gistreerde nesten. Daarnaast wor den steeds meer bijzondere soorten gevonden zoals de tureluur, zomer- taling, gele kwikstaart, krakeend en kuifeend. Wie 's avonds of in het weekeinde nuttig en actief bezig wil zijn in de groene polders, kan contact opne men met de weidevogelgroep: 0172- 211075) of de website www.weidevo gelgroep.nl bezoeken. Jeu de boules Waddinxveen - De competitie om het clubkampioenschap triplette is op een haar na gevild. Op de voorlaat ste speelavond van 26 maart hebben de tot dan toe nummer 3 en 4 van plaats gewisseld. Dinsdag 9 april is de laatste avond in deze competitie en dus beslissend voor de podium plaatsen. De stand is nu: l.Toos Wubben/Hans Cammeraat/Roy Huls kamp 8-63+; 2.Wout Versluis/Andries Roos/Elly Nieuwland 8-42+; 3.Peter Rubeling/Ton en Jopy Hulskamp 7- 40+; 4.Nel Oudijk/Wim van Bockom Maas/Norbert Schifferling 6-28+; 5.1mca Matla/Hanna de Wilde/Corrie Monster 6-16+; ö.Ben Sas/Edward Springer/Toon van Velden 6-6+. De strijd om het kampioenschap zestallen in de Winter Club Competi tie van de afdelingen 11 en 12 is ongemeen spannend. De stand is: l.Le Bon Courage 2 (Hoek van Hol land afd.ll) 6-6; 2.Waddinxveen 3 (afd.12) (Wout Versluis/Elly Nieuw- land/Andries Roos/Rob, Ron en Fred van Dijken) 6-5; 3.Le Bon Courage 1 6-4; 4.Maasstad 1 (Rotterdam afd.l 1) 6-4; 5.Waddinxveen 1 (afd.12) (Imca Matla/Herman Verwaal/Barend en Corrie Monster/Alex van Ofwegen/Leen Roos 6-2; 6.Les Fran cophiles 1 (Rotterdam afd.ll) 6-2; 7.Maasstad 2 (Rotterdam afd.ll) 6-1; 8.Waddinxveen 2 (afd.12) (Ben Sas/Toon van Velden/Edward en Thea Springer/Hans van Wouden berg/Jan Joziasse 6-0. Bij winst zal Waddinxveen 3 kampioen zijn, omdat bij gelijk aantal winstpartijen het onderling resultaat de doorslag geeft. Waddinxveen Wandelt 2002 de gren zen verder te verleggen en het aan tal van 2000 deelnemers te bereiken. Veel wandelaars zijn bij alle edities van de partij geweest. De wande laars kunnen evenals voorgaande jaren per groep of per individu kie zen uit de gebruikelijk 5 en 10 kilo meterroute. De start en finish liggen als vanouds op het terrein van de voetbalvereniging Be Fair, op het Burg. Warnaarplantsoen aan de Dreef. De voorinschrijvingdagen staan voor de twee zaterdagen vooraf gaand aan de loop in de agenda: 25 mei en 1 juni van 10.00 tot 12.00 uur in de bestuurskamer van de voetbal vereniging Be Fair. Na-inschrijving, weliswaar tegen een hoger startta rief, kan ook op de eerste dag van de wandelvierdaagse tussen 17.00 en 18.00 uur uur in de commissiekamer van de voetbalvereniging Be Fair. Waddinxveen - De jaarlijkse Wad- dinxveense Sportweek gaat vrijdag 5 april van start met het traditione le Sportweekvoetbal. De wedstrij den vinden plaats op het WSE-ter- rein en beginnen om 19.00 uur. De overige wedstrijddagen zijn op 12 en 19 april, alsmede 3, 10, 24 en 31 mei. Men kan woensdag 8 mei vanaf 19.30 uur inschrijven voor de nachtrit van de Gouwe Rijders bij Paddle's Eetca fé. Vrijdag 10 mei organiseert de Waddinxveense Reddingsbrigade vanaf 18.30 uur het prestatiezwem- men in Gouwebad De Sniep. De bingo voor 60-plussers wordt gehou den op dinsdag 14 mei vanaf 19.45 uur in het Anne Frankcentrum. Op woensdagmiddag 15 mei kunnen de 60-plussers vanaf 13.30 uur klaver jassen in het Anne Frankcentrum. Het schoolzwemmen, georganiseerd door Gouwestaete, wordt een dag later op donderdag 16 mei gehouden in De Sniep. Deze 'scholenstrijd' begint om 19.00 uur. Op dinsdag 21 mei wordt vanaf 20.00 uur in De Boog het individuele klaverjascon- cours gehouden. Op woensdagmid dag gemaal op zaterdag 1 juni vanaf 8.00 uur de finalewedstrijden. Donderdagavond 30 mei vindt het traditionele viscon- cours plaats met als inzet het kampi oenschap van Waddinxveen. Dit eve nement wordt wederom georgani seerd door de HSV Waddinxveen en vindt plaats in het Gouwekanaal aan de Broekweg vanaf de Julianasluizen richting Waddinxveen. De wedstrijd begint om 19.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Het koppelklaverjassen in De Unie vindt plaats op zaterdag 8 juni. Dit evenement begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. In de week van dinsdag 18 juni tot en met zaterdag 22 juni wordt de sportweek afgeslo ten met het traditionele Lunapark voor de jeugd op het evenementen terrein bij De Sniep. Dagelijks gaat het park om 13.00 uur open en de sluitingstijden liggen doordeweeks op 23.00 uur en in het weekend op 23.30 uur. Op woensdag 5 juni worden de orga niserende partijen om 20.00 uur ver wacht voor de evaluatie in De Boog. Over de diverse evenementen (hoe en waar inschrijven) worden regel- Pytfig ine,d,ede(jygfpi gpjlpau Jp, de regionale dag-'en weekbladen.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 13