uitencentrum de Schouw zoekt nieuwe leiding Verlokkende bloemen zorgen voor dynamische tuin Meer aandacht voor dodelijke spier ziekte Informatieavond APS-pijn- therapie Politie werft huis-aan-huis Beginnersrijbewijs: Drie keer in de fout, weg rijbewijs REGIO Hart van Holland 15 mei 2002 I Zet je SCHOUWders I eronder! Wordt leiding 'Waar jij voor staat is nodig op straat' r^iMEftFouTjE^euT/ ëjOEl/FELFouTêU MAQ IK UOq MAKEKJ? Üoq TÜJEE,,, Boskoop - Buitencentrum de Schouw heeft zaterdag 11 mei een actie gehouden op de markt met als motto "Zet je SCHOUWders eron der, wordt leiding". Op de schouw draait een aantal groepen. Voor de jongste groepen, de bevers (gemengd van 6-7 jaar), de kabou ters (meisjes van 7-11 jaar) en de welpen (jongens van 7-11 jaar) is dringend nieuwe leiding nodig. Tijdens de actie hebben 78 Kabouters diverse spelen gedaan. In een aantal winkels en marktkramen waren letters ver stopt die de kinderen moesten zoe ken om er daarna de zin "Zet je schouders eronder wordt leiding" van te maken. Daarnaast was er een aantal spelen waarbij de kabouters de hulp van de markt bezoekers moesten vragen. Voor het eerste spel moesten er zoveel mogelijk mensen gevonden worden die een Schouw uniform aan wilden trekken om vervolgens als bewijs met mini maal 4 kabouters op de foto te gaan. Voor het tweede spel moest er zoveel mogelijk water doorgegeven worden waarbij de marktbezoeker de belangrijkste schakel was en daarbij moest helpen. In het derde spel werd een loper van kranten gemaakt waar ze zoveel mogelijk mensen overheen moesten laten lopen. Het was een spannende strijd tussen de vier teams die besloten moest worden met een eindspel. Hoeveel marktbezoekers en kabou ters kunnen er tegelijk de kabouter plop dans doen De kabouters heb ben het voor elkaar gekregen om 35 marktbezoekers zover te krijgen om mee te dansen. De Schouw is dringend op zoek naar nieuwe leiding! Heb jij tijd en zin om jouw SCHOUWders daaronder te zetten Bel dan met 0172-214444 (Anne en Erik) voor meer informatie of om een keer mee te draaien. Amyotrofische Lateraal Sclerose of te wel A.L.S. is een dodelijke spier ziekte. Nederland telt ruim 1.500 patiënten. Onlangs is bekend geworden dat er in Nederland per 1 juli een A.L.S. Centrum komt. Dit centrum gaat een cruciale rol spe len in kennis over de ziekte, behandeling van patiënten en onderzoek. Met het oprichten van het Centrum krijgt A.L.S. de aan dacht die het verdient. A.L.S. (Amyotrofische Lateraal Sclerose) is een neuronmuscu- laire aandoening die leidt tot onvoldoende functioneren van de spieren. A.L.S. is progressief van aard hetgeen betekent dat iemand met deze ziekte steeds verder achteruit gaat. De ziekte tast alle spieren, behalve de hartspier, aan. Het uiteindelijk uitvallen van de ademhalingsspieren, gemiddeld 3 jaar ha de eerste verschijnselen, is de fatale factor. Het is nog niet bekend hoe de ziekte ontstaat. Ook is er geen medicijn beschikbaar om de ziekte te genezen. De ziekte kan voorkomen bij volwassenen op elke leeftijd maar komt het meest voor tussen het 40e en het 60e levensjaar. Vanaf het moment dat de diagnose gesteld is heeft een A.L.S. patiënt geen hoop meer. De impact op de omgeving is onvoorstelbaar groot. Het Centrum wordt gevestigd in het UMC te Utrecht, maar houdt ook spreekuur in het AMC. "Met de oprichting van een A.L.S. Centrum zal de bekendheid van A.L.S. in Nederland enorm toenemen en zal de zorg en behandeling van patiënten verbeteren. Bovendien zal het Cen trum het onderzoek naar nieuwe behandelingsmogelijkheden stimule ren", aldus de betrokken neurologen. Parallel aan de oprichting van het Centrum loopt een wervingsactie. Er is veel geld nodig om dit belangrijke en ambitieuze project te realiseren. Daarom is de Stichting A.L.S. Centrum naarstig op zoek naar sponsors en donateurs. Wie de stichting financi eel wil steunen kan een bijdrage stor ten op giro 100.000 t.n.v. de Stichting A.L.S. Centrum Nederland te Amster dam. Voor meer informatie: Stichting A.L.S. Centrum Nederland, telefoon 035 - 6285011 of info@m-v-b.nl. Of kijk op www.als<entrum.nl Veel bloemen lokken insecten voor de bestuiving. Dat mensen bloe men zo bijzonder vinden, is voor de natuur mooi meegenomen. Met hun bloemen brengen planten nieuw leven in de tuin. Het vormen van de bloemknoppen, het uit lopen daarvan, de bloei zelf en het groeien van de eventuele vrucht of zaaddoos hoort allemaal bij de dynamiek van de tuin. Sommige bloeiende planten zetten echt de toon in een dynamische tuin. Overdadige bloemtrossen De ene heester of boom doet met z'n bloei de dynamiek meer verraden, dan de andere. Sommige planten doen wel heel erg hun best om de aandacht op zich te vestigen. Het zijn de krenten in de pap voor een tuin. Vaak is het niet eens de grootte van de bloem die het 'm doet, maar is het de hoeveelheid. De royale bloemtrossen van de gouden regen (Laburnum) of juist van de blauwe regen (Wisteria) maken dat duide lijk. Veel meer heesters pronken met zulke grote bloemtrossen. Bij de mahoniestruik - met name Mahonia bealei - zijn ze wel 35 cm lang. De knalgele bloemen contrasteren prachtig met het glanzende groene blad. Sommige heesters lijken tij dens de bloei helemaal te worden bedolven door bloemen, zoals bij de brem (Cytisus). Die bloeit geel, wit of rood in talrijke nuances. Oplichten in schaduw Bij Rhododendron kan de bloei soms zo overweldigend zijn, dat het lijkt alsof het kleurenfeest niet op kan. Dat gaat voor de tuinazelea's helemaal op. Deze worden tegen woordig ook tot de Rhododendrons gerekend. Belangrijk is dat hun bloe menpracht ook gedijt op min of meer beschaduwde plekken in de tuin. Stel u voor dat in april, mei en juni (soms zelfs nóg vroeger) een wat donkere plek in de tuin volko men wordt opgelicht door de bloei van deze azalea's. De kleuren zijn soms bijna fluorescerend. Bloemen zo groot als... Tegenover de uitbundigheid van al die bloemtrossen en -aren en -scher men staan de bloemen die van zich zelf groot zijn. Pioenrozen (Paeonia) zijn vaste planten. De pioenen heb ben grote, prachtige, zeer opvallen de bloemen. De grote, rode bloemen van de klaproos (Papaver) vallen in elke tuin op. Straks staan ook de rozen weer volop in bloei. Vooral oude Engelse, historisché of klassieke rozen heb ben bloemen waar je 'u' tegen zegt. Van deze categorie rozen bestaan inmiddels ook moderne, uiterst gezonde rassen. Ze hebben bloemen die helemaal aansluiten bij die sfeer van vroeger, maar met de gezond heid die bij de moderne roos hoort. Modern versus ouderwets Die klassieke rozen en zeker ook de pioenen en de klaprozen passen uit stekend in een historische tuin. Het zijn van die lekkere ouderwetse bloemen. Om diezelfde reden kun nen met deze planten ook in een moderne tuin heel mooie combina ties ontstaan. Vergelijk het met een modern interieur waarin als accen ten ook enkele antieke meubelstuk ken zijn toegepast. Dit spelen met de tijd geeft dynamiek in huis én in de tuin. Combineer rijk- en grootbloeiende planten in de tuin met planten die veel ingetogener zijn. Dat geeft een zelfde dynamiek als in de huiskamer. De tuin wordt er alleen maar boeien der door. Regio - De Reumapatiëntenvereni ging Gouda organiseert op donder dag 23 mei 2002 een informatiea vond over APS-pijntherapie. De lezing wordt gegeven door dhr. Ad.J. I van Dijk en na een pauze is er een kleine demonstratie en de gelegen- I neid tot het stellen van vragen. De avond begint om 19.30 uur met koffie en wordt gehouden in Ver pleeghuis Bloemendaal, Livingstone- laan 54 te Gouda. Ook belangstellen de niet-leden zijn van harte welkom. Voor meer informatie: Bertha Maat, telefoon 1072-210484. Regio - Politie Hollands Midden gaat met een folder die 13 en 14 Oei huis-aan-huis werd verspreid studenten werven. Hollands Midden wil dit jaar zestig studen- en werven die volgens het nieuwe onderwijs zullen worden opgeleid <5h a a"roun<i politiemedewerker'. enten die starten met het nieu we onderwijs ontvangen niet stan- aard het beginsalaris van 1178 ïy°' maar een salaris dat gaat hangen van het loon dat de stu- ent had voordat hij aan de politie leiding begon. 1n augustus 2002 start de eerste groep Hollands Midden-studenten op de politieschool in Den Haag. In ''.(|Vem gaat tweede groep van ,'n opleiding. Politie Hollands f den mikt niet alleen op de jonge- rm®ar is ook op zoek naar oude- Kandidaten tot maximaal 45 jaar. i"r informatie kan contact opgeno- Worden met de wervingsadmi- 5459536' telefoonnummer 071 - dto f0''tieonderwijs is dit jaar volle- vernieuwd. De nieuwe vierjarige. opleiding sluit nauw aan bij het regu liere beroepsonderwijs en is een combinatie van leren en werken. Al heel snel zijn politiestudenten inzet baar in het politievak. Na twaalf weken wordt de eerste studieperio de afgesloten en kunnen de studen ten met de opgedane kennis een bij drage leveren aan de veiligheid en leefbaarheid. Voor meer informatie kan een bezoek worden gebracht aan een van de informatieavond die onder andere plaats in in het Politiebureau van Gouda op woensdag 22 mei om 20.00 uur, Houtmansgracht 4. De wervingsfunctionarissen zijn ook met een stand aanwezig op de Ruim Baan Beurs in Gouda in sporthal De Mammoet, Carlslaan 101, op vrijdag 24 mei van 13.00 tot 20.00 uur en zaterdag 25 mei van 10.30 tot 17.00 uur. Voor informatie kan men ook een bezoek brengen aan het internet adres: www.politie.nl/hollands -midden. Het rijbewijs is het meest gewilde document in ons land. De meeste nieuwe bezitters zijn veilige deel nemers aan het verkeer. Maar een klein aantal automobilisten en motorrijders weet zich niet te gedragen in het verkeer en maakt het op die manier onveilig. Daarom bestaat er sinds 30 maart 2002 het beginnersrijbewijs, een speciale regeling voor iedereen die voor de eerste keer een rijbewijs heeft gehaald. Wie slaagt voor zijn rijexamen beschikt in principe over voldoende kennis en basis vaardigheden om aan het gemotori seerde vervoer deel te nemen. Door een gebrek aan ervaring lopen beginnende bestuurders echter een veel groter risico op een ongeval dan mensen die al langer achter het stuur zitten. Zo hebben jonge man nelijke automobilisten vijf keer zo veel kans betrokken te raken bij een ongeval met doden of gewonden. En zelfs acht keer zoveel kans op een ongeval zonder tegenpartij, zoals een botsing met een boom. Het beginnersrijbewijs geldt zowel voor automobilisten als motorrij ders, jong en oud. Het beginnersrij bewijs is een gewoon rijbewijs. De bestuurder mag er overal en altijd de weg mee op. Het verschil met het 'gewone' rijbewijs zit in de regels die de overheid aan het bezit ervan stelt. Voor beginnende bestuurders gelden in de eerste vijf jaar na ont vangst van het rijbewijs strengere voorwaarden. Als in die tijd drie keer een zware verkeersovertreding wordt begaan zoals bumperkleven, een veel te hoge snelheid of een ongeval ver oorzaken volgt er een onderzoek door het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). In de tussen tijd wordt het rijbewijs geschorst. Het CBR-onderzoek bestaat uit een theorie- en praktijkproef. Indien de bestuurder voor één van de twee onderdelen zakt, wordt het rijbewijs ongeldig verklaard. Wil je toch weer achter het stuur, dan moet je hele maal van voren af aan beginnen. Deze regels rond het beginnersrijbe wijs kunnen er dus toe leiden dat nieuwe automobilisten en motorrij ders hun rijbewijs weer snel kwijtra ken. Dat lijkt hard, maar terecht. Want deelnemers aan het verkeer hebben een zware verantwoordelijk heid. Uiteindelijk gaat het om de vei ligheid van iedereen op de weg. En dan is het beter mensen uit het ver keer te weren die daar gezien hun rijgedrag niet in thuis horen! Meer weten over het beginnersrij bewijs, kijk op www.riibewiis.nl of bel 0800 8051

Hart van Holland | 2002 | | pagina 17