iJflfï Fietsen langs de Rottemeren Eendenkooi Bakkerswaal, een bezoek waard! m Evenementen in juli Tentoonstel ling "Uit het depot Feestelijk Forteiland met stijlvolle Afternoon Tea \iXX5$±*"° Zomerexcursie in Park Rozenrust lil" UIT IN DE REGIO. Hart van Holland 3 juli 2002 H Iffx' ïygfcKr 4 Oud Verlaat Geschiedenis mm in Éiv *~v ÉiT- 3 ra 1 Nederland is een fietsland. De fiets wordt overal voor gebruikt. Sport en spel, bood schappen, vervoer naar werk en school en ook tijdens de vakantie is de fiets een geliefd vervoermiddel. Fietsvakanties zijn nog nooit zo populair geweest. Fietsen langs de Loire, mountainbiken in de ber gen; niet altijd hoefje echter ver van huis om te genieten van een mooie fietstocht. Zeker in deze regio is dicht bij huis veel moois per fiets te ontdekken. Fietsen langs de Rotte "De Rottemeren" is een prachtig en geva rieerd recreatiegebied waar de bezoekers op eigen gelegenheid heerlijk kunnen fietsen en ondertussen kennis kunnen maken met enkele elemeneten en gebie den van cultuurhistorische en natuurlijke waarde. Bij het Recreatieschap Rottemeren (tele foon 010-2981010) is een folder aan te vragen met diverse fietsroutes langs de Rottemeren. In deze folder staat een uit gebreide omschrijving van een fietstocht van 32 kilometer met opties voor kortere fietstochten. De fietsroute bestrijkt het gehele Rotte- merengebied. Zo komen de fietsers langs het Hoge Bergse Bos en het Lage Bergse Bos met diverse ateliers van kunstenaars en met veel faciliteiten voor actieve recre atie: golfen, skiën, klimmen, mountainbi ken, survival of nachtelijke speurtochten. Tijdens zo'n tocht kunnen de fietsers oog in oog komen te staan met een Schotse Hooglander; vooral niet schrikken, deze angelsaksische koe is gewend aan men sen, is menslievend en graast hier om het gras in dit gebied op peil te houden. Voorbij de Bergse bossen wordt het land schap landelijker met mooie vergezich ten op de rivier de Rotte. Karakteristieke boerderijen wisselen elkaar af met molen en doorkijkjes in de rietkragen geven een beeld van de levendigheid op de rivier. De rotte wordt allengs een meer waar op mooie dagen diverse watersporten wor den beoefend: zeilen, surfen en kanoën. Langs de Bleiswijkse Zoom, een uitge strekt recreatiegebied aan de westkant van de Rotte komen de fietsers veel dag jesmensen tegen die hier op de dagcam ping verpozen en wandelen en fietsen op de paden die door dit gebied leiden. Aan de overkant van de Rotte fietst men via het natuurreservaat het Koornmolengat langs de Zevenhuizerzoom met recreatie ve uitspanningen zoals een kanoverhuur bedrijf, een jachthaven en een horeca- etablissement. Koornmolengat Het Koornmolengat, vroeger een veen- weidegebied, is een natuurreservaatje waar de natuurliefhebber zijn hart kan ophalen aan het bestuderen van bijzon dere flora en fauna. Alle interessante plekjes in het gebied zijn onder leiding van een gids te bezichtigen in het zomer seizoen op vrijdagavond. Deelname is gratis (voor meer informatie: 079- 5931262). Molenviergang In de Tweemanspolder bij Zevenhuizen staat de Molenviergang. De oudste molen dateert uit 1722. Jarenlang heeft deze molenviergang en/oor gezorgd dat het water in de polder op peil bleef. Nu heeft de molenviergang een cultuurhisto rische waarde. (Bron: folder 'Fietskaart Rottemeren" van Recrea tieschap Rottemeren) Lekkerkerk - Om erachter te komen hoe een eendenkooi functi oneert is een excursie in Eendenk ooi Bakkerswaal in Lekkerkerk meer dan een bezoek waard. Hans Zantinge, kooiker bij het Zuid-Hol lands Landschap, leidt regelmatig groepen rond. Deze unieke sfeer van een eendenkooi is uitsluitend in excursieverband voor groepen en op afspraak te beleven. Groepen van minimaal 10 en maxi maal 40 deelnemers worden ont vangen in de expositieruimte. Na een diaserie maakt men een wan deling door de kooi. De excursie duurt twee uur en het bezoeksei- zoen is tot en met zaterdag 13 juli. In feite wordt er op een eendenk ooi bij alles rekening gehouden met de biologie van eenden. Kooi ker zijn is daarom slechts wegge legd voor een paar echte natuur mensen. Niet alleen wordt vrijwel al het werk met de hand gedaan om geen verstoring te veroorzaken, ook bepaalt het dagritme van de eenden de tijden waarop Hans en zijn vrouw Carla werken op en rond de kooiplas. Zo zijn ze regel matig bij nacnt en ontij in de weer om optimaal gebruik te maken van het feit dat de eenden tijdelijk van 'huis' zijn om op de omliggende weilanden te foerageren. Uit cul tuurhistorisch oogpunt wordt zoveel mogelijk de ambachtelijke werkwijze gevolgd die stamt uit de tijd dat een eendenkooi nog een commercieel bedrijf was, waar zoveel mogelijk winst moest wor den gemaakt. Zelfvoorziening in kooimateriaal was toen het devies; iets wat op de Bakkerswaal dus ook wordt nagestreefd. Dat bete kent dat de broedkorven en vang- pijpen op en rond de kooiplas wor den gemaakt van wilgentenen die in het kooibos worden geteeld. Nieuwsgierig geworden? Wie meer te weten wil komen over riet beschermen, staleenden, kooiker hondjes, kooibos, kooiplas, smien ten en slobeenden, kan eens een kijkje komen nemen in de keuken van Eendenkooi Bakkerswaal tot en met zaterdag 13 juli. Aanmelden: telefonisch na 19.00 uur bij Hans Zantinge (0180) 661831. Start: Eendenkooi Bak kerswaal, Schuwacht 232 in Lek kerkerk. Kosten: volwassenen 2,25 en kinderen van 4 tot en met 12 jaar 0,45. Gratis voor beschermers van het Zuid-Hollands Landschap. 3 juli: Bleiswijk: 19.30 uur: Midzomer- avondloop. Afstanden 1500 m.(voor de jeugd) 5 en 15 km. Inschrijven vanaf 18.00 uur bij Korfbalvereniging Weidevogels (010-5212128); 3 juli: Gouds Montmartre. Antiek en curiosamarkt. 4 juli: Gouda: Kaas- en ambach tenmarkt van 10.00-12.30 uur. 4 juli: Gouda: 14.00 uur Stads wandeling o.l.v. een gids vanaf VW. 4 juli: Gouda: 12.30 uur St. Jans- kerk Toeristenconcert. 5 juli: 19.00 uur wekelijks rondleiding door natuurgebeid Het Korenmolen gat. (duur circa 2uur) deelname gra tis. (informatie 010- 4551020/4181031) (zie www.recrea- tiegebied-rottemeren.nl 6 juli: Zoetermeer Culinair: restau rants uit Zoetermeer presenteren hun ultieme kookkunsten tegen geringe prijsjes op de Markt. 6 juli: Zoetermeer: Kape val 2002: Tientallen kapellen komen Zoetermeer: Kapellenfesti- muziek maken in de Dorpsstraat. 6 juli: Rondvaarten langs de boomkwekerijen van Boskoop. Aan vang 13.30. 6 juli: 3 museatocht langs oud heidkamer Reeuwijk, kaasmuseum Bodegraven en kwekerijmuseum Bos koop. 6-7 juli: Goudse Wandeltweedaagse vanaf De Mammoet. (0182-530156) 9 juli: Waddinxveen: Circus op het evenemententerrein. Aanvang 16.15 en 19.30 uur. 10 juli: Gouds Montmartre. Antiek en curiosamarkt 11 juli: Gouda: Kaas- en ambachten markt 10.00 - 12.30 uur. 11 juli: Gouda: Draaiorgelfestival. 11 juli: Gouda: 14.00 uur Stadswan deling o.l.v. een gids vanaf WV. 11 juli: Gouda: 12.30 uur St. Janskerk Toeristenconcert. Voor meer informatie: WV-Zeven- huizen Reisburo De Zwaluw, Dorpsstraat 149, Zevenhuizen, 0180-632131. Boskoop - In het Boomkwekerijmu seum is een speciale tentoonstelling ingericht die de hele zomer (tot zaterdag 28 september) te zien is. Voor ae expositie "Uit het depot" is een selectie gemaakt van de meest bijzon dere voorwerpen en historische foto's uit het depot van het museum. Aan de expositie is een prijsvraag verbonden. Bezoekers kunnen aangeven wat naar kun idee de functie is van enkele voor werpen die vroeger in de boomkwekerij werden gebruikt. Ook is het mogelijk een bezoek aan het Boomkwekerijmuseum te combineren met een rondvaart. Elke zaterdagmiddag om 13.30 uur vaart een boot voor deze vijf kilometer lange tocht door de Bos- koopse sloten. Deze tochten brengen de bezoeker op de mooiste plekjes die alleen varend zijn te bereiken. Groepen kunnen ook voor een ander tijdstip een museumbezoek/rondvaart boeken. Meer informatie over boekin gen: Boomkwekerijmuseum, 0172- 217756. Forteiland IJmuiden opent zon dag 21 juli en zondag 28 juli haar deuren voor het publiek. Imtin, de beheerder van het Forteiland en Royal Tea hebben samen een leuk programma samengesteld voor het hele gezin. Programma De dag begint met een afvaart naar het Forteiland. Op het eiland wordt een rondleiding van ander half uur verzorgd door een gids die de geschiedenis van het Fort belicht. Na de rondleiding wordt een exclusieve Afternoon Tea geserveerd op de aangemeerde driemaster "De Pollux". De After noon Tea bestaat uit scones met jam en room, sandwiches en divers gebak, cakejes en bon bons. Voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar wordt een speciale kindertea geserveerd Andere activiteiten Naast de rondleiding en de After noon Tea wordt het evenement opgeluisterd door diverse optre dens van een Shanti koor. Ooit maakte dit kustfort deel uit van de stelling van Amsterdam. Het fungeerde als verdedigings werk van de zeetoegang tot Amsterdam. Uit de geweldige pantsergalerij staken vijf zware geschutslopen die ae zee vaarders moesten afschrikken. Tegenwoordig maakt het fort vanaf zee nog steeds een impo sante indruk. Toegang Voor een bezoek aan het Fortei land zondag 21 juli of zondag 28 juli moet van tevoren gereser veerd worden. Reserveringen kunnen telefonisch gemaakt wor den bij WV Zuid Kennemerland, afdeling Promotie en Marketing, telefoonnummer 023-5712262 (maandag tot en met vrijdag tij dens kantooruren). Voor beide dagen zijn drie afvaar ten per dag gepland (om 10.45 uur, 12.15 uur en 13.45 uur). Per afvaart maximaal 50 volwasse nen. Prijzen voor dit arrangement: kin deren tot 4 jaar gratis; kinderen van 4 tot 12 jaar 18,50 per per soon; vanaf 12 jaar 37,50 per per soon. tjfi f v- 7 -•** S- W» <i Leidschendam - De Stichting Bomen Over Leven en het IVN houden zaterdag 13 juli een zomerexcursie in park Rozenrust in Leidschendam. Park Rozenrust is het restant van een tuin in Engelse landschapsstijl, die omstreeks 1850 is aangelegd door de beroemde tuinarchitect Jan David Zocher. De tuin behoorde bij de Villa Rozenrust, thans restaurant. Het park is in 2000 gerenoveerd, de paden en de water partij zijn opgeknapt en er is een nieuwe drainage aangebracht. Het is nu mooier dan ooit. De gidsen Ria Hoogstraat en Charlie van Marrelo geven graag tekst en uitleg en beantwoorden vragen. Deze excursie duurt ongeveer anderhalf uur. Tip: neem een Plantkaart mee, of vraag een gratis exemplaar aan de gidsen. De start is om 14.00 uur vanaf parkeerterrein Park Rozenrust, Veursestraatweg 102 A, Leidschendam. Bereikbaar met bus 45, halte Rozenrust. Kijk voor meer natuurexcursies en een gratis abonnement op Natuur Net Nieuws op: www.bomenoverleven.nl

Hart van Holland | 2002 | | pagina 13