Uurtje constructief zwemmen en je voelt je lekker in je vel ...namens u. De NSGK geeft vakantiepret... Extra vakantiedagen voor jeugd bij midgetgolfclub 'Trekvogels' giro 55 2000 www.nsgk.nl S.111 rer aan h6« b«ld van opa^ in leun toeten met een sigaar in de mond en oma's met een bre.werl.ie ernaast. Nee. de hui^Tente™ vaak MM arbeidsproces verlaten hebben proberen °m ni™"a 2 Deze week deel 3 van de serie: Achter de geraniums?mooi niet! pagina 10 N -tv- J gehandicapte kind De ouderen (senioren) van vandaag-de-daa „m Secretaris Ed van Voskuilen: "Midget golf leer je in een paar tellen. Er zijn geen moeilijke slag houdingen. I nederfandse stichting voor het Door Frits Bromberg Rijnwoude - De muziek is luid, het plezier groot. Dat weten alle ongeveer 150 zwemmers van 55 jaar en ouder die, ver deeld over vier uren, op don derdag ritmisch te werk gaan in het zwembad De Koornmolen in Zevenhuizen. O ja, ze mogen een half uurtje lekker poede len, tot Fijtje van de Bos ze tot de orde roept, de nogal keihar de muziek aanzet en voordoet welke bewegingen nu weer goed voor de oudere zwem mers zijn, want alle spierbun dels komen per week verschil lend aan de beurt. Henny van Beveren (079 - 3319299) die voor vervoer zorgt en is belast met de tota le organisatie: "Ze komen overal vandaan. Benthuizen, Waddinx- veen. Zevenhuizen, Nieuwerkerk, Zoetermeer en Moerkapelle natuurlijk. Allemaal 55-plussers die weten wat goed voor ze is en soms worden gestuurd door de huisarts. Want dat weten we allemaal: water draagt een groot deel van je gewicht, zodat je vrij bent in het maken van bewegingen, die je nor maal gesproken niet uitvoert. Ouderen weten dat. Ze hebben er moeite mee de veters van hun schoenen te strikken. Hun schou ders doen pijn. Ze hebben moeite met het in en uit stappen van de auto. Kortom, bij het ouder wor den spaar je je spieren een beetje. het hoeft allemaal niet meer zo vlug, met als resultaat dat de oude ren steeds wat strammer worden dan ze al waren. Dat wordt door veel mensen als hinderlijk ervaren. Daarom zijn onze zwemuurtjes zo belangrijk voor ze. In het water komen die spieren weer los en Fijt je van de Bos, een gepensioneerde zweminstructrice, weet precies wat goed voor haarzelf is en dus voor alle andere ouderen." Volgend jaar maart viert de organi satie 'Zwemmen vanaf 50 jaar en Ouder' het 10-jarig bestaan. Henny: "Met gezamenlijk lekker eten, ergens, maar dat doen we elk jaar toch wel. Zoals we elk zwe- muur afsluiten met een kop koffie. Er zijn iets meer vrouwen dan man nen, sommigen zijn alleenstaand, er komen echtparen en er komen individuele partners. Maar de meesten komen toch uit Benthui zen en omdat Benthuizen niet zo groot is, ontmoeten de zwemmers elkaar regelmatig in de super markt. Het sociale contact wordt al in het zwembad gelegd en wat de mensen daarna doen, als ze elkaar ontmoeten, houd ik natuurlijk niet bij. Maar het ligt voor de hand, dat ze na een ontmoeting met elkaar afspreken bij deze of de andere een bakje te doen." Gezwommen wordt alleen op don derdag. Van 9 tot 10, van 10 tot 11, dan van 13.30 tot 14.30 en van 14.30 tot 15.30. Wie niet over eigen vervoer beschikt, betaalt voor dat vervoer 1,25 euro. Daar komt het kaartje bij van 2.70 euro. Henny beetje anders, te gebruiken naar gelang de omstandigheden daarom vragen. Je kunt een balletje laten vallen, dat als voor dood blijft lig gen, andere stuiten vrijwel even hoog terug. Daartussen heb je al die verschillende balletjes, lichter en zwaarder, maar ook gladder en ruwer. Dat laatste, voor als de baan nat is. Dat maakt midgetgolf zo leuk: steeds anders, steeds beter, zelfs als je clubkampioen bent en je - meest al - elke keer achttien slagen nodig hebt voor evenzoveel holes. Verge lijk het met kegelen. Iemand kan week in week uit dat hele zaakje in één keer tegen de vlakte krijgen. Maar er komt toch een dag waarop het 'm niet lukt. Dan moet en zal het de volgende keer betey. Met midget golf ligt het toch weer wat anders. Je kunt een kei worden door in één keer de bal rechtstreeks in dat kuil tje te krijgen, als de baan dat toe laat.. Maar je kunt ook gebruik maken van de hindernissen; je maakt het je aan de ene kant moei lijker, aan de andere kant wordt de trefkans in sommige gevallen hoger. En je raakt natuurlijk ook nooit uit geleerd over de vraag, welk balletje onder welke omstandigheden het beste is. Natuurlijk. Je kunt begin nen met die ene stick en één ballet je, dat middelhoog opspringt. Door je slag aan te passen, bereik je uit eindelijk ook je doel wel. Maar dat doet niemand, behalve een begin ner. Uiteindelijk is het de sport: hoe haal ik 'hole in one', waarmee en hoe. De combinatie daarvan is gren zeloos. Daarom heeft iedere speler zijn eigen doos balletjes, dat is per persoon verschillend en dat maakt midgetgolf ook weer aardig: het kan zo persoonlijk worden. Tijdens het spelen dan, want na afloop is gezel ligheid troef." Een belangstellende krijgt na beta ling van 2,50 euro (jeugd tot 13 jaar 1,50 euro) toegang tot de banen voor een rondje en in bruikleen een stick en balletjes (te vergoeden wanneer het balletje als verloren kan worden beschouwd). Het lid maatschap kost volwassenen 45,50 euro jaarlijks, jeugd betaalt 27,50 euro. Een stick kost ongeveer 40 euro, per balletje is de deelnemer 10 euro kwijt, alles bij de vereniging te bestellen, want sportzaken leveren dit soort spulletjes doorgaans niet "Maar", zegt Van Voskuilen erbij, "belangstellenden moeten eerst maar eens een keertje proefspelen Dat kost bijna niets en ze weten dan waar ze het over hebben. Overigens: vaak gaan ouders van jarige kinde ren naar een zwembad of bioscoop terwijl ze ook bij De Trekvogels aan de Azalealaan terecht kunnen, voor een héle middag". De goede secreta ris vergat hierbij in goed Hollands te melden: "En het is goedkoper." van Beveren: "En dan vragen we 2 euro per maand om andere uitga ven te bekostigen: een verjaardag, de koffie, de dag waarop we geza menlijk uit eten gaan. Chinees, of wat we maar willen. Nee, de zwemmers leven misschien geen dag langer dan is voorbestemd. Maar ze leven wel prettiger. Laat ik het zo zeggen: na een uur zwem men voel je je gewoon lekker in je vel. Als ik een week, twee weken heb overgeslagen, dan voel ik dat direct." Voor meer informatie: mevrouw R. Köper-Van den Hooff, telefoon 079 - 3313238, Door Frits Bromberg Boskoop - Midgetgolfclub DeTrek- vogels biedt de schooljeugd tijdens de vakantie extra middagen om een balletje te komen slaan. Dat is woensdag-, donderdag- en vrijdag middag, van twee tot zes. En tijdens het weekeinde van 13.30 tot 18.00 uur, maar dan zijn de banen ook voor de clubleden open. Op maan dag is de baan dicht. Secretaris Ed van Voskuilen: "Het is een beetje merkwaardig. De huidige leden zijn van middelbare leeftijd tot in de tachtig, waarvan een groot deel als kind lid werd, meegenomen door de ouders. Op dit moment heeft de club geen jeugdleden, ken nelijk kiezen ze voor een andere tak van sport. Jammer, want ze missen spanning en ontspanning tegelijk. Spanning, omdat je het elke week toch een beetje beter wilt doen, ont spanning omdat er niets anders op het spel staat dan je eigen eer. En spanning is er natuurlijk ook tijdens de wedstrijden in clubverband en tijdens de regionale competitie, waarvoor teams worden samenge steld. Maar dat is een verhaal apart." Gespeeld wordt in de zomermaan den, van maart tot oktober. Daartus sen is het klaverjassen en sjoelen. Van Voskuilen: "Een beetje regen is niet erg. Tussen de buien door trek ken we de banen droog, maar als het echt plensweer is, wordt niet gespeeld. Kou is minder erg, daar passen we de golfballetjes bij aan." De achttien banen waarover De Trekvogels beschikt, voldoen aan de landelijke voorwaarden. Elke baan heeft z'n specifieke moeilijkheden, niet persé oplopend in graad van moeilijkheid en aan het eind een hole, waar dat balletje in moet. Bij zondere vaardigheden zijn bij mid getgolf niet vereist, een lesje van vijf minuten en het is gepiept. Anders bij golfen heeft de midgetgolfspeler geen set clubs, maar slechts één stick. Verschil met golf is ook, dat daar met één soort balletje wordt gespeeld, bij midgetgolf met ten minste vier tot zes verschillende. Van Voskuilen: "Er zijn duizenden verschillende soorten, alle net een Henny van Beveren: "Zwemmen maakt alle spieren los".

Hart van Holland | 2002 | | pagina 10