'Voorlichting nog onvoldoende: instroom asielkatten constant' Koor, muziek en vakantie Mourits achterhaalt Ronald Dannis Italiaanse Denny zoekt gezellige familie Woonpartners gaat ruim 300 huurwoning verkopen Hart van Holland 31 juli 2002 |^^^^ADDINxveen^BOSKOQP nnnr Frits Bromberg Boskoop - "Per jaar komen twee honderd katten erbij, voor datzelfde aantal vind ik ook steeds een nieuw onderkomen. Maar zolang kattenlief hebbers, jong of oud, man of vrouw onvoldoende worden voorgelicht over het bezit van een huisdier, blijft het natuurlijk dweilen met de kraan open." Dat weet Wilma Rodenburg als de beste, sinds zij zich 24 jaar geleden ontfermde over een paar katten die haar door de dierenbe scherming werden aangedragen. Zij runt nu, nog steeds als vrijwilligster, Asiel-Dierenopvang Boskoop/Lucky Farm Poezenpension aan de Otweg 15 in Boskoop. "Katten, ja. Geen honden. Daarvoor heb ik geen hin derwetvergunning. Maar het is ook zo wel een vol huis èn soms krijg ik er een knaagdier bij." En in een soort achterhuis verblijft een hang- buikzwijn, die zich knorrend laat knuffelen. Je moet er niet aan den ken. De verhalen over honden die aan bomen worden vastgebonden, waar na de eigenaar plankgas wegstuift, wil mevrouw Rodenburg wel gelo ven. "Maar overdrijf het niet. Dat soort honden haalt de voorpagina. Jonge honden. Wie een hond of welk huisdier dan ook, twaalf jaar te vriend mocht hebben, gaat daar zo niet mee om. Het zijn de 'ik heb er achteraf spijt van gevallen'. Gebrek aan voorlichting vooraf. Het gaat niet alleen om 'wat haal ik in huis', maar meer nog 'wat haal ik me op de hals'. Dierenhandelaren wil ik advi seren: verkoop geen dieren aan kin deren zonder hun ouders erbij. Want uiteindelijk komt de verzor ging toch terecht bij de ouders, of ze willen of niet. Vaak niet. En als je dan toch een hond of kat wil, raamad vertenties vind je op elke hoek van de straat. Gratis af te halen. Ja, wat? Deze dieren vinden doorgaans wel een tehuis. Maar waarom geen dier uit een asiel? Die hebben minder kans, maar zijn door en door gezond, ingeënt en ontwormd, gesteriliseerd of gecastreerd, ont- vlooid en voorzien van een chip, waarmee opsporen wordt vergemak kelijkt. En dan nog eens volledig door een dierenarts onderzocht. Daar komt dan nog bij, dat ik een persoonlijk advies kan geven. Is een kat wel plaatsbaar? En zo ja, bij wie? Kan een oudere kat bij jonge kinde ren? Of een jonge kat bij een bejaarde in een pension? Ik moet voor elke kat 45 euro vragen, kost prijs." Ook aan een afgeleverde kat zijn kosten verbonden, maar op vrijwilli ge basis. "Ik ga uit van 25 euro. Som migen geven honderd, anderen kij ken bij tien euro al bedenkelijk. Ze zien maar. Lever eerst dat dier maar af, dat hier een goed bestaan treft. De kosten komen daarna aan de beurt. En afgeleverde zwerfkatten zijn gratis." Het verhaal wil, dat veel mensen eerst denken aan een gecastreerd katertje. Maar een poes? Wilma Rodenburg: "Een niet gesteriliseerde poes krijgt twee keer per jaar vier jongen. Hoe raak je die kwijt, zonder ook je vrienden en kennissen te ver liezen? Wil je van een te veel aan kat ten af, dan moeten de poezen wor den gesteriliseerd. Een meer ingrij pende operatie dan castreren, maar doeltreffend. Castreer alle katers uit de buurt, een niet gesteriliseerde poes krijgt jongen. Gegarandeerd. Al moet die éne niet-gecastreerde kater uit de lucht vallen, hij komt. Het zou goed zijn, als op de basisschool daar wat meer aandacht aan werd geschonken." - -ï- SF SBE: Vrijwilligster Tanja, geen katten-, probleem Pension Jaarlijks, met pieken tijdens de vakanties, worden katten naar het pension gebracht. Want een kat mee naar Turkije is ook niet alles en niet iedereen heeft buren die voor de kat zorgen. Mevrouw Rodenburg: "Soms hebben ze het hier zelfs beter. Ze krijgen een goede verzorging en wanneer ze eraan toe zijn, alle vrij heid. Nee, niet naar buiten. Een kat die eenmaal buiten is, komt nooit weerom. En die paar weken binnen, overleeft ook de kat die gewend is in en uit te worden gelaten. Dit kost de eigenaar 4,25 euro per nacht." Ook het verhaal van de kat, die na honderden kilometers op versleten pootjes toch weer thuis kwam, kent mevrouw Rodenburg. "Zal vast wel eens gebeurd zijn. Vroeger mis schien. Maar nu, met die snelwegen? Al heeft een kat zeven of negen levens, hij overleeft er niet één van." Regio-Het seizoen 2001/2002 is voor de Gouwe Sanghers ten einde. Op de I laatste repetitieavond werd alvast muzikaal kennis gemaakt met het Themakoor "His Revolution" voor 1 het nieuwe seizoen. Na een druk en enerverend seizoen kan de spanning tijdens de vakanties worden ontla den en de motor worden opgeladen voor het nieuwe seizoen. Steeds meer krijgt het koor te maken met een trouw publiek, dat met veel plezier luistert naar bekende liede ren en aan het repertoire toegevoeg de nieuwe werken. Om een uitgeba lanceerd programma te presenteren is het noodzakelijk dat het koor regelmatig een instroom van nieuwe zangers kent. Als dé culturele vereniging van Bos koop en omstreken nemen wij in 2003 deel aan het Nationaal Mannen koor Festival van het 150-jarige Koninklijk Nederlands Zangersver bond (KNZV), van 9 tot en met 13 september 2003 in het Theater en Congrescentrum de Hanzenhof in Zutphen. Tijdens de selectievoor ronden, gehouden in maart in Wad- dinxveen, heeft DGS zich met 786 punten in de B categorie hiervoor geplaatst. Voor u dé gelegenheid om daaraan deel te nemen. Als je daar voor voelt en je enigszins over een redelijke stem beschikt, dan is dit een uitnodiging om op maandag 2 september te komen luisteren en de sfeer te proeven van het mannen koor. Je zult verrast zijn over de ver scheidenheid van ons repertoire, dat omvat de periode van renaissan ce tot hedendaagse muziek." Voor meer informatie: 0172-217890, 0182-612623, 010-5218905 of 0172- 588233. Waddinxveen - Een onderling treffen tussen de nummers 1 en 2 van de ranglijst Ronald Dannis en Wilbert Mourits, bracht de kemphanen op gelijke hoogte op de ranglijst In de partij waarin zij deze avond tegen elkaar moesten aantreden, bleek Mourits de sterkste en hiermee kon de eerste verliespartij van Dannis in dit toernooi worden genoteerd. Onder druk van de aangevangen vakantieperiode werden er toch 20 partijen gespeeld in het naar z'n eind lopende zomerschaaktoernooi. Ongemeen spannend in de top, waar naast de twee eerder genoemde spe lers ook Weyermars, Evengroen, Van Woudenberg en Van Putten nog een klein kansje lijken te hebben met een achterstand van 8 tot 10 punten. In ronde 11 won Dannis van van der Starre en bleef Mourits goed in het spoor door een overwinning op Erik Hennink. Boudewijn Weyermars presteert het hele toernooi al goed en daarbij paste ook de overwinning die hij behaalde tegen Edo Pouwel- se. Het treffen tussen Mark van Put ten en Ben van Geffen werd een zenuwslopend gevecht Met beide spelers in tijdnood bleek Van Putten net iets meer tijd te hebben Het WSV onderonsje tussen Arjan Hen nink en Hans van Woudenberg bleef onbeslist terwijl Jan Evengroen zijn opmars voortzette door winst op Marianne Steverink. Enige uitslagen uit ronde 11: N.Dannis - Klaassen 1- 0, Muit - Hordijk 0-1, Klein - Dijkers 0-1, Hans van Ófferen-van Meeteren 1-0, D. van Offeren -Kraijesteijn 0,5- 0,5, Bronk - Versluis 0-1. In ronde 12 een kraker op het eerste bord Mourits met de witte stukken tegen Dannis met als inzet een goed uitgangspositie voor de titel. Winst -voor Mourits die daarmee te kennen gaf graag zijn prestatie van 2000 te willen herhalen. De opmars van van Putten werd in zijn partij tegen Wey ermars wat afgeremd. Boudewijn wist een remise uit het vuur te sle pen en handhaaft zich daarmee tus sen de kanshebbers. Ook was er in deze ronde weer een winstpartij te noteren voor Ben van Geffen. Na zijn inspanningen op het Open NK in Dieren was ook hij aanwezig. Van der Starre moest het tegen Ben afleggen. Hans Ranft komt langzaam weer wat omhoog op de ranglijst. Met een maximale score deze avond, met als slachtoffers Van Nieukerke en Erik Hennink, staat hij op de 9e plaats met een achterstand van 13 punten. Een optimale score ook deze avond voor Peter de Louw met winst op Jeroen van der Veen en Leen Klein. Ook Hans van Offeren Frank Hordijk Jaap vab der Heiden en Arie Versluis behaalden deze avond de volle 100% score. Met nog 3 ronden voor de boeg komt het toernooi in z'n beslissende fase en is het de vraag wie van de toppers z'n zenuwen het best in bedwang kan houden. Wordt vervolgd: donderdag 1 augustus in Het Zuidhonk. Aan het Italiaanse Comomeer naar het waterrijke Nederland, voor Deni- se Ripamonti wordt het een enorm spannend avontuur. Net als 110 andere jongeren uit alle delen van de wereld, komt Denise op 23 augustus AFS Interculturele Programma's Voor een jaar naar Nederland. Nieu we vrienden maken, de taal leren en een andere cultuur opsnuiven. Deni se zou zich het liefst bij een gastge- Zln 'n Zuid-Holland aansluiten. |Je L-jarige Denise laat zich het 'etst simpelweg Denny noemen, "ders dan het vooroordeel als zou- en Italianen nogal "belangrijkerig" °en, luidt Denny's credo: doe maar in^°i°n' da's gek genoeg. Met die stelling zal het AFS-jaar in Neder- td voor deze Italiaanse gegaran- eerd een succes worden. Denny heeft haar zinnen gezet op verblijf in Zuid-Holland. Het is 8"'et helemaal zeker of dat ook ARk n' maar Jaantje Bodt van rin i a"e vertrouwen. "De erva- 8 leert dat de jongeren voor het i ergrote deel hun voorkeuren zien k °evoerd, dus het zal voor Denny t voor elkaar komen. Maar toege- - en, we zitten in Zuid-Holland niet i e ruim in de gastgezinnen. En dat VOO amer' want het is niet alleen oris'h i t°n8ere een ervaring van ffn'ili j re waarde om een jaar op in e°er'andse school te zitten en familie ver van huis mee te draaien. Ook voor het gastgezin blijkt het elke keer weer enerverend en leerzaam. Je haalt toch een totaal andere cültuur in huis. Dus bij deze een oproep aan alle open en gezelli ge families in de streek." AFS staat voor American Field Serv ice, van oorsprong een vrijwilligers organisatie die tijdens de Wereldoor logen ambulancevervoer verzorgde. Vanaf 1947 ijvert AFS zonder winst oogmerk voor een groter intercultu reel wederzijds begrip. Jaarlijks wor den hiertoe meer dan 10.000 jonge ren kriskras over de hele wereld naar het buitenland uitgezonden, kijk maar op www.afs.nl Eén van hen is dus Denise Ripamon ti, die de oevers van het Comomeer een jaar verruilt voor onze vlakke, maar daarom niet minder fraaie omgeving. "Tenminste, wanneer zich een geschikt gastgezin aandient en daar hoopt ze vurig op," aldus Jaan tje Bodt. "Maar goed, het zal zeker goed komen. Want Denny is een bescheiden en overwogen meid, ze is sportief en ze houdt van lezen, kortom een heerlijk kind. En dan die grote bruine ogen!" Voor meer informatie over AFS kan men contact opnemen met Jaantje Bodt, telefoon 0182-396411 email:afszuidholland@dolfijn.nl of het landelijk kantoor in Amsterdam, telefoon 020-6269481, email: mail@afs.nl. Internet: www.afs nl Waddinxveen/Zevenhuizen-Moerka- pelle - Woonpartners Midden-Hol land gaat de komende 15 jaar ruim 300 huurwoningen verkopen in Rot terdam, Waddinxveen en Zevenhui- zen-Moerkapelle. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VRÓM) heeft hier, ondanks aanvankelijke bezwa ren van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle, toestemming voor gegeven. Het verkoopprogramma van Woon partners werd in goed overleg met de gemeente Waddinxveen vastge steld. De gemeente Rotterdam ging eveneens snel akkoord met de ver koopvoornemens. De gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle gaf aan geen principiële bezwaren tegen verkoop van huurwoningen te heb ben, maar plaatste wel vraagtekens bij de omvang en het tempo waarin Woonpartners de woningen wil ver kopen. Het ministerie veegt deze bezwaren nu echter van tafel. „Wij achten de bezwaren van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle niet zwaarwegend genoeg om de voorgenomen verkoop niet toe te staan", zo schrijft het ministerie in haar beoordeling. „Het Rijksbeleid is er op gericht om juist ook voor de huishoudens met de lagere inko mens de mogelijkheid om te kunnen kiezen voor een koopwoning te ver groten", aldus VROM. „Daarbij biedt verkoop van huurwoningen de toe gelaten instellingen financiële middelen om te investeren in de bouw van nieuwe woningen." Directeurbestuurder René Mascini van Woonpartners is tevreden met het besluit. „We willen deze wonin gen verkopen om onze klanten meer keuzemogelijkheden te bieden. Met de opbrengsten kunnen wij toekom stige onrendabele investeringen in nieuwe woningen en in herstructu reringsprojecten dekken. Ons ver koopbeleid past bovendien in de lokale prestatie-afspraken met de gemeenten. Daarbij hebben wij toe gezegd dat de opbrengsten weer in dezelfde gemeente worden geïn vesteerd." Volgens Mascini gaat het slechts om een beperkt deel van het woningbe- zit. „In vijftien jaar tijd verkopen we slechts zeven procent van onze huurwoningen in Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle." Woonpartners heeft uitvoerig onder zoek gedaan, voordat het verkoop programma is opgesteld. Zo heeft de woningcorporatie gekeken hoe de bevolking de komende jaren zal zijn opgebouwd, is er een marktverken ning uitgevoerd en zijn landelijke trends inzichtelijk gemaakt. Vervol gens heeft Woonpartners, in goed overleg met de huurderskoepel en betrokken bewonerscommissies, ruim 300 huurwoningen aangewezen die voor verkoop in aanmerking komen. In Waddinxveen gaat het om 48 woningen aan de Dotterweide en de Weidezoom en 175 eengezinswo ningen in de Bomenwijk. In Zeven huizen-Moerkapelle zijn 52 wonin gen aan de Rozenstraat/School straat geselecteerd, 17 woningen aan de Raadhuisstraat/Wilhelmina- straat, 6 woningen aan de Wollefop- penweg en 2 aan de Julianastraat. In Rotterdam gaat het om 6 woningen aan de Bermweg. Voor de verkoop van huurwoningen hanteert Woonpartners een aantal uitgangspunten. Zo worden er geen woningen verkocht aan andere ver huurders of beleggers. De woningen worden bij voorrang verkocht aan zittende huurders en huurders uit de wijk. Zij kunnen hierbij gebruik maken van een speciale kortingsre geling. Deze houdt in dat Woonpart ners de verkoopkosten voor haar rekening neemt en afhankelijk van de woonduur van de huurder maxi maal 10 procent korting verstrekt op de marktwaarde. Als huurders geen belangstelling hebben voor de woning, wordt de woning bij leeg- komst op de vrije markt te koop aan geboden, maar dan zonder korting. „Kopen is niet verplicht", benadrukt René Mascini. „We zijn blij met onze huurders en zolang de huur van de geselecteerde woningen niet wordt opgezegd, wordt de verhuur met dezelfde service voortgezet."

Hart van Holland | 2002 | | pagina 13