Grote verhuisactie Dick Brunaschool Reisje naar Texel be Nandoes van Arie van Bergen GLOBAL €89,- €69,- FABRIKANT VAN BEDDEN MATRASSEN Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten 140,- 375,- 375,- Consumentendagen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur ia. 10.00 - 17.00 uur \m a nniN XV EEN/BOSKOOP Dnnr Karin Heeren Waddinxveen - De verhuizer reed af en aan bij de Dick Brunaschool in de laatste week voor de vakan tie. Niet alleen bij de locatie Essen- gaarde, die wegens een tekort aan leerlingen met ingang van het komende schooljaar haar deuren sluit, ook bij de ander locaties waren er dozen en veranderingen. Vierhonderd dozen zijn gepakt, kasten, tafels en stoelen zijn van etiketten voorzien en de kinderen hebben hun verhuisboek ingevuld. In november van het vorige jaar heeft de medezeggenschapsraad van de Dick Brunaschool een grote enquête gehouden onder de ouders van de kinderen in de wijk Zuidpias. De medezeggenschaps raad wilde van de ouders weten hoe zij dachten over het idee om in het gebouw van de Dick Brunaschool aan de Zuidplashof de groepen van de onderbouw te huisvesten en in het gebouw aan de Sperwerhoek groep vijf tot en met acht. Een groot voordeel daarbij is, dat er zo min mogelijk combinatiegroepen gevormd hoeven te worden. Dit was ook een grote wens van de ouders. Daarnaast waren er natuurlijk nog enkele voordelen, maar ook het nadeel het eigen vertrouwde gebouw te moeten verlaten. Zeer veel ouders vulden het enquêtefor mulier in en het merendeel was dui delijk voor het plan van de mede zeggenschapsraad. In februari kon dus de voorbereiding van die ver huizing beginnen. In het nieuwe schooljaar worden de groepen een tot en met vier geplaatst aan de Zuidplashof. Al het materiaal van de onderbouw moest dus vanaf de Sperwerhoek naar de Zuidplashof gebracht worden. Anderzijds moe ten de boeken en andere materialen van de bovenbouw naar de Sperwer hoek. Voeg daarbij de honderden bibliotheekboeken en dan is er spra ke van een fikse verhuizing. Eind mei nam het College van Burge meester en Wethouders het besluit om de vestiging Essengaarde van de Dick Brunaschool te sluiten. Dit besluit kwam na een intensieve peri ode van overleg met de ouders en de wethouder. De school had sinds enige tijd te maken met een teruglo pend leerlingenaantal en verschil lende acties van leerkrachten en betrokken ouders had daar geen verbetering in gebracht. De ouders van de leerlingen van de locatie Essengaarde konden aange ven wat zij wilden: hun kind in de buurt geplaatst op een andere school of blijven bij de Dick Bruna school en de kinderen dan naar de Zuidplashof of de Sperwerhoek laten gaan. Er moest een plaatsje gezocht worden voor een 30-tal leer lingen op scholen in de buurt, bijna alle leerlingen van groepen 5, 6 en 7 gaan mee naar de Sperwerhoek, dus ook daar moest plaats voor gemaakt worden. Dat gaf een stevig portie werk om dat in de verhuisoperatie van de Zuidpias te verwerken. Alle materialen van de Essengaarde moesten worden ingepakt. Onder bouwmateriaal naar de Zuidplashof en bovenbouwmateriaal naar de Sperwerhoek. Stapels dozen door de hele school waren het gevolg en de gehele bibliotheek van 3200 boeken werd door de ouders van de biblio theekcommissie ingepakt en al vast verhuisd, Alles was goed voorbe reid toen de verhuiswagens in de laatste week voor kwamen rijden. Het resulteert in twee gebouwen die Bert de Rijke en Aad Kuiper samen door verhuisperiode Dick Brunaschool goed geoutilleerd zijn en waarin in de onderbouw in kleine groepen les gegeven kan worden. In de boven bouw zijn de groepen iets groter, maar slechts de kinderen van de groep 7/8, die van de Essengaarde komen zitten in een combinatie groep. Zij willen liever met hun vriendjes en vriendinnetjes bij hun vertrouwde juf in een groep blijven. Net voor het einde van het school jaar werd tevens bekend dat de heer Aad Kuiper, momenteel adjunct-directeur van de Dick Bru naschool Bert de Rijke met ingang van 1 januari 2003 opvolgt als direc teur. Bert de Rijke gaat dan met ver vroegd pensioen. Aad Kuiper heeft een ruime staat van dienst in het onderwijs, onder andere als direc teur van een openbare school in Oudewater. Hij werkt inmiddels anderhalf jaar in Waddinxveen. Voor het hele team is de periode van de sluiting van de Essengaarde een ver velende periode geweest. Door de lange onzekerheid over de toekomst van de locatie en de pogingen om opnieuw aanwas van leerlingen te krijgen heeft Aad Kuiper in ieder geval een band met de school gekre gen. Voor Bert de Rijke extra verve lend om bijna aan het einde van zijn carrière de sluiting van de locatie van nabij mee te maken. Toen het college uiteindelijk besloten had de locatie te sluiten keerde toch ook de rust terug in het team. In ieder geval was er duidelijkheid en konden er constructieve plannen gemaakt wor den. Aad Kuiper is in ieder geval in korte tijd nauw betrokken geraakt bij de Dick Brunaschool. KERKDIENSTEN - 11 augustus Waddinxveen R.K. kerk St. Victorkerk 9.30 uur Communieviering; 13 augustus 19.00 uur Eucharistieviering. R.K. kerk Ontmoetingskerk 9 augus tus 10.00 uur Ouderenviering; 10 augustus Eucharistieviering. Geref. kerk 9.30 uur ds. C. de Jong. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 en 16.30 uur Leesdienst. Herv. Gem. De Rank 10.00 uur ds. P. Schalk. Boskoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. Lekker- kerker; 18.30 uur ds. P.L. de Jong in GK. Geref. kerk 9.30 uur dr. H. Leene; 18.30 PL. de Jong. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. C.C. den Hertog; en 18.30 uur ds. B. Reinders. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur Leesdiensten. Vrijz.Prot.Gel.Gem. 10.00 uur ds. J.H.B. de Waard. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur D. Wijker. Benthuizen Geref. Gem. 7 augustus 19.30 uur ds. de Pater; 9.30 en 18.00 uur Leesdienst. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooru ren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda 0182-322488. (COODDeDEOBB Veel Nederlanders hebben een huisdier. Honden, katten, konijnen, ham sters of een parkiet zijn vaak favoriet. Maar er zijn ook tal van mensen in onze regio, die liever een bijzonder huisdier hebben. Of zich helemaal inzetten voor het behoud van een minder bekend dier. Vandaag deel 3 van de zomerserie 'Het (huis)dier van. boor Karin Jongkind Arie van Bergen uit Zevenhuizen Heeft al 6 jaar drie nandoes achter zijn boerderij lopen. Hij heeft twee grijze nandoes die tamelijk mak zijn en een wat wildere witte nandoe, die hij van zijn buurman heeft gekocht. Arie van Bergen: "De nan does hebben aardig wat ruimte nodig, want ze draven graag achter elkaar aan. Zonder problemen lopen ze rond tussen allerlei andere die nen, zoals ganzen, schapen, pony's, eenden, kippen en zwanen. Maar soms als er mensen in de buurt komen dan kunnen de vogels in de aanval ^aan als ze zich bedreigd voelen." Voor Arie van Bergen zijn net 'echte hobbydieren'. Daarom wil Hij graag iets vertellen over zijn Huisdieren. Natuurlijk moeten nan does op een goede manier verzorgd worden. Maar wat komt er allemaal "ij de verzorging kijken, hoeveel eieren legt een nandoe eigenlijk en noe kan je een nandoe onderschei den van een struisvogel? be eerste nandoes in Nederland bnd jaren 80 kwamen de eerste struisvogels naar Europa. Ze wer den met name uit Afrikaanse lan den geïmporteerd. Maar niet alleen U|t Afrika werden grote loopvogels 9ehaald. Zuid-Amerika kende een eigen struisvogelsoort: de nandoe. Nandoes zijn wat kleiner dan de deke.ndere Afrikaanse struisvogel en zijn grijsbruin van kleur. Deze vogels kunnen net als struisvogels "'et vliegen, maar wel hard lopen! zn het wild zijn ze zeer gevaarlijk, maar ook als ze in gevangenschap Z'tten kunnen ze een mens behoor- 'Jk toetakelen met hun poten en scherpe nagels. yerschillen tussen struisvoqels en nandoes ^j^does^worden ook wel Zuid- Amerikaanse struisvogels genoemd. Maar er zijn duidelijke verschillen tussen beide dieren. Nandoes kun nen soms anderhalve meter hoog worden. Hun gewicht blijft meestal onder de 40 kilo. Struisvogels kun nen daarentegen wel twee meter hoog worden en 200 kilo wegen! Ook de voeten zijn verschillend. Struisvogels hebben twee grote tenen, terwijl nandoes evenals de meeste andere vogels drie tenen hebben. Nandoes "kunnen net als struisvogels heel gevaarlijk zijn in het wild. Ze zijn dan wel een stuk je kleiner, maar met hun scherpe poten kunnen ze een mens flink verwonden. Een struisvogel kan zelfs een mens doodschoppen met zijn enorme poten. Verzorging Arie van Bergen: "Voor nandoes is het belangrijk om zoveel mogelijk in natuurlijke omstandigheden te leven. Dit houdt in dat zij zomer en winter op vochtig rietland en wilde grasvelden behoren te lopen. Uit dit gebied moeten de dieren ook een gedeelte van hun voer bemachtigen. Nandoes zijn overwe gend vegetariërs en voeden zich met allerlei planten, maar ook met insecten. Ik voer ze bij met bij voorbeeld legkorrels en andijvie. In tegenstelling tot andere loopvogels zijn nandoes goed te benaderen. Over het algemeen zijn het vrien delijke, nieuwsgierige en handtam me dieren. Alleen tijdens het broedseizoen willen de mannetjes het nest beschermen en kunnen ze zich agressiever opstellen." Broedzorg Tijdens net broedseizoen leggen de hennen elke twee dagen een ei. Iedere hen kan ongeveer 20 tot 30 eieren produceren per seizoen. Onder natuurlijke omstandigheden zorgen de mannetjes voor het uit broeden van de eieren. De eieren komen ongeveer tegelijk uit, meestal binnen een periode van 36 uur. De haan beschermt de kuikens, leidt ze naar het voedsel toe en voedt ze op. In gevangenschap is dit anders. Arie van Bergen: "Nan does leggen de eieren in een vrij ondiep nest, wat als gevolg kan hebben dat de eieren wegspoelen bij een flinke regenbui. Daarom is het verstandig de eieren te verza melen en in een broedmachine uit te broeden. Zijn de kuikens een maal uit het ei gekropen dan blijven ze minstens nog 1 dag in de broed machine, daarna worden ze in een loopren geplaatst. Dit is goed voor de ontwikkeling van de poten. Er dient dan een rode kuikenlamp te hangen die dag en nacht brandt. Na driemaanden kunnen de jonge die ren het veld in en is bijverwarmen niet meer nodig. Bij slecht weer zoeken ze zelf beschutting van bomen en struiken op. Verder is controle op en behandeling van pro blemen met darm- en longwormen belangrijk." Waddinxveen/Boskoop - De ANBO, afd.Waddinxveen en Boskoop, maakte met een veertigtal leden en een drietal belangstellenden een busreis naar Texel. Het was de eer ste maal in het tienjarig bestaan dat door de ANBO ten behoeve van de binding tussen de leden een reisje werd gemaakt. Na vertrek 's mor gens om acht uur werd in een uit stekende stemming naar Texel gere den, na onderweg eerst koffie met gebak te hebben genuttigd. De over tocht met de boot en de rondrit over het eiland waren bijzonder interessant. Door de chauffeur van de bus werd een toelichting gegeven op alles wat er te zien was. Ook de rondwandeling over een gedeelte van het eiland was interessant. Voor de meeste van de deelnemers was de reis een ontdekking, omdat zij het eiland nog nooit hadden bezocht, dus alles was nieuw voor hen. Door een uitstekend diner werd de inwendige mens versterkt, ter afsluiting van de reis. Nadat zij waren toegesproken door de voor zitter, die de reiscommissie uitvoe rig dankte voor hun uitstekend werk, kwamen allen moe maar vol daan weer thuis. De reis was voor allen zo leuk geweest dat gevraagd werd dit niet bij één keer te laten, maar nu al plannen te gaan maken om bijv. weer iets dergelijks te ondernemen. Het bestuur zal deze vraag in ieder geval met plezier in overweging willen nemen. BOXSPRING OP WIELEN POWER MATRAS VOOR MENSEN MET OVERGEWICHT NASA MATRAS VOOR MENSEN MET GEWRICHTSKLACHTEN MATRASSEN BEDBODEMS VANAF VANAF BEDDEN VOOR STARTERS SENIORBEDDEN EXCLUSIEVE BEDDEN BEDDEN EN SCHUIFWANDKASTEN OP MAAT Zuidplaspolderweg 11 Moordrecht tel.: (0182) 375022 route: afslag Gouda/Moordrecht - industrieterrein

Hart van Holland | 2002 | | pagina 9