"Geef huis tijdens vakantie een 'bewoonde'indruk" Toys 2 Play: 'Kind steeds een stapje voor" Openingstijden Bibiliotheek nesselande Bridgevereniging heeft plaats voor nieuwe leden DEZE WEEK IN HET HART VAN HOLLAND: In en om de kantine: j Atletiekvereniging AV'47 Achter de geraniums Mooi niet! Hongerproject deel 1 CV-KETEL NODIG? VISSER EN ZN. Tot €300 SUBSIDIE! KIJK OOK OP WWW.HART-VAN-HOLLAND.NL 25e jaargang nummer 986 14 augustus 2002 Zie pagina 9 Zevenhuizen - De Bibliotheek is tot 2 september alleen geopend op maandag- en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur. Zoetermeer - Bij de oudste brid geclub van Zoetermeer is er ruim te voor het opnemen van een aan tal nieuwe leden. De bridgeavond is op maandag avond in het Bridgehome. Daarbij staat de gezelligheid voorop. Natuurlijk wordt er ook gepro beerd zo goed mogelijk te spelen, j Rookvrije rondes en rondes waar in mag worden gerookt wisselen elkaar af. Belangstellenden kun nen zich zowel individueel als per paar opgeven. Wie zich individueel opgeeft kan er niet zeker van zijn dat het mogelijk zal zijn hem of haar aan een partner te koppelen, maar het zal zeker geprobeerd worden. Het bridgeseizoen begint op 2 september. Voor informatie en/of aanmelden: Jan Laan, tel 079 - 3311441e-mail fie.laan@wxs.nl leugdweektt! 26/30 augustus in Moerkapetle vanaf 6 t/m 12 jaar Komt allentl! Marioes.hartêtipTgéfelkiteerdop 17 augustus met je 3e verjaardag Opa en Oma Hoera, Anne-Lin komt! Ferry en Marian veel geluk met juffie dochter A+M+M+M+S+T (O)ma Blokland 50 jaarlt Cork. Lubber, Piet Maan, Boffie, Kruimel, Muis. Piep en Schoffie Vanaf 20 augustus zal "Warrel" Abraham heten Zie pagina 11 Ok'! WERf'STUDIO Bel voor een gratis informatie pakket! ■63SE8S1 Zie pagina 11 Door Frits Bromberg Boskoop - "Tijdens de eerste helft van de zomer-schoolvakantie Midden-Holland zijn in Boskoop vijf inbraken gepleegd. Ik maak me er niet druk over, of dit aantal relatief hoog of laag is, het zijn er gewoon vijf te veel. Vijf inbraken, die mogelijk voor komen hadden kunnen worden". Dat is de mening van de Boskoopse brigadier-wijkagent P. Tamerus die vakantiegangers, nu en later, kort samengevat dit advies meegeeft: "Zorg ervoor, dat het huis een bewoonde indruk maakt. De grootste groep inbrekers, 85 procent, zijn gele genheidsinbrekers, al zijn die ook weer in groepen onder te verdelen. Het kunnen inwoners zijn van de eigen of een andere gemeente, die er opuit gaan, overdag, 's avonds of 's nachts en op hun gemak bekijken welk huis het meest geschikt lijkt om in te breken. Uit statistieken blijkt voorts, dat de achterzijde op de bega ne grond van gewone woonhuizen het meest aantrekkelijk is, maar dat zijn maar statistische gegevens. Van groter belang is de vraag, wat mensen wel moeten doen en wat niet. Het komt nog steeds voor, dat vakantie gangers een briefje op de voordeur plakken met de mededeling: we zijn van dan tot dan met vakantie. Een regelrechte uitnodiging dus. Het komt ook voor, dat mensen, die tijde lijk op het huis passen, de post keurig op een stapel leggen, op tafel, onder de brievenbus, in elk geval vanaf de straat zichtbaar. Ook een uitnodi ging: we zijn niet thuis, dus kom maar. Weer anderen sluiten de gordijnen of laten de zonwering zakken. Dichte gordijnen overdag, zonwering terwijl het giet, allemaal stille uitnodigingen. Ook het bekende lampje dat aan floept als het donker wordt, heeft minder betekenis dan de mensen denken. Wie heeft, normaalgespro ken, om vier uur 's nachts een lamp aan? Dit wil ik de mensen adviseren: waar brandt normaal gesproken licht, 's Avonds in de woonkamer, en later op de avond een uurtje in de slaapka mer. Als je dan toch aan de weer gaat met tijdklokken, stel ze dan zo in, dat ze gaan bremden op logische tijdsti]> pen. En uit natuurlijk, wanneer ze normaal gesproken uit gaan". Er zijn tal van mogelijkheden, om een huis een bewoonde indruk te geven. Tamerus: "Moet de laatste vaat echt worden opgeborgen? Je kunt voor vertrek het servies ook in het druip rek achterlaten. Je kunt een openge slagen boek op tafel leggen, met een glas ernaast, of een kopje. Hoeft niet vol te zijn, als het maar lijkt dat de bewoner even ergens anders is. Zijn alle ramen gesloten? Deugt het hang en sluitwerk? Het is jammer te moe ten constateren, maar een wijk wordt pas wakker, als in hun buurt is inge broken. Dan gaan mensen maatrege len nemen. En als is ingebroken, dan gaat het soms niet om de gestolen spullen, maar om de emotie: een vreemde is in het huis geweest, heeft overal gesnuffeld en aangezeten, ook op intiemere plekken. Dat raakt veel mensen nog het meest" Gebleken is, dat inbrekers in drie groepen zijn onder te verdelen. Inbre kers met een eigen werkgebied, zij die op zoek zijn naar een gerichte buit en anderen die hun eigen methode heb ben. Maar grof samengevat komt het er toch op neer, dat hun gedrag vol strekt willekeurig is met maar één gemeenschappelijke factor: inbrekers zoeken op hun gemak uit, waar het gemakkelijkst iets te halen valt. En wat buit betreft, valt geen regel op te Wijkagent Tamerus: "Geef tijdens de vakantie het huis een bewoonde indruk stellen. Je maakt mee, dat een inbre ker autosleutels zoekt - en vindt - om met de auto ervandoor te gaan. Ande ren zoeken bankpasjes en waardepa pieren. Kortom: maak 's avonds eens een rondje om je huis, voor je ver trekt. Ziet het er verlaten uit? Doe er dan wat aan". Ook Tamerus weet, dat vakantiegan gers niet graag tijdens hun vakantie worden opgebeld, als ze op hun vakantiebestemming zijn. Wanneer ze ook terugkomen, het is toch bijna altijd te laat. Maar er kunnen andere gevallen zijn, bij een sterfgeval bij voorbeeld, wanneer terugkomst drin gend is gewenst. Weten de buren dat? Of een ander, die de sleutel heeft? Vakantiegangers kunnen het politie- nummer intoetsen 0900 - 8844. Ze worden doorverbonden met de poli tie van hun gemeente en kunnen doorgeven wie ze zijn, waar ze wonen, wanneer ze met vakantie zijn, wat hun vakantieadres is en wie de sleutel van het huis heeft. Altijd han dig, om die sleutelhouder te vertellen dat ergens nog een raampje open staat. En of en hoe ze telefonisch bereikbaar zijn, al dan niet mobiel. De politie noteert die gegevens en gaat, indien nodig, aan het werk. Sterker nog, surveillerende politie neemt vaak het lijstje van die vakantiegan gers in de auto mee. Een voorbijko mende politieauto staat niet op het verlanglijstje van inbrekers". Interesse? bei: 0180-631206 Door Frits Bromberg Zevenhuizen - Het centrum van Zevenhuizen - in feite héél Zevenhui zen - is een speelgoedwinkel rijker. Afgelopen vrijdag, met veel kinderen, stoepkrijt, ballons en kleurplaten, openden Jan-Willem Lievers en zijn partner Bianca Verwaal aan de Dorps straat 122b 'Toys (2) Play'. Lievers: "Er zijn bedrijven in Zeven huizen die ook wel wat speelgoed verkopen, maar wij hebben er niets anders bij. Of zie het zo. Wij hebben in huis wat grootouders voor hun kleinkinderen kopen omdat zij dat vroeger zo leuk vonden én we heb ben, wat het kind van nu. morgen leuk gaat vinden. Ik bedoel: vraag naar Mensch erger je niet, en we heb ben het. Goed, het kind speelt het een keer om oma een plezier te doen, maar het schakelt dan over op iets met een batterijtje, want dat is in deze tijd niet meer weg te denken, of dat nu jammer is of niet. Je moet beide hebben. Vindt oma Mensch erger je niet in de winkel, dan komt ze ook niet terug voor dat spelcompu- tertje. Rotwinkel. Maar het gaat ver der. Je hebt de rages. Generaties gele den had je tollen- en vliegertijd. Nu vliegen de Pokémon-kaarten je om de oren. En straks de breaky-sleutels. Een rage die spontaan ontstaat? Ver geet het. Want het gaat zo. Een fabri kant maakt iets, waarvan hij ver moedt dat kinderen het leuk vinden. Dat komt eerst uitvoerig op televisie en krijgen speelgoedwinkels uitvoeri ge informatie. Vervolgens wordt het kinderen in handen gegeven. En wat zeggen de andere kinderen op school? Dat wil ik OOK. Wanneer ik de bestelde sleutels binnen heb, ver wacht ik binnen twee dagen er 300 te hebben verkocht. Dat is een ver wachting die op de praktijk is geba seerd, want ik heb jaren in de ver koop van speelgoed gezeten Toys (2)Play is een geheel zelfstandig bedrijf, voorlopig geleid door Jan-Wil lem en Bianca. Jan-Willem: 'Zolang we het samen aankunnen, doen we het samen. Pas als we dagelijks uitge teld en met hoofdpijn thuiskomen, nemen we er iemand bij, we hebben al een wachtlijst. Geld verdienen is leuk en noodzakelijk, maar je moet er aardigheid in blijven houden. En aardigheid in speelgoed heb ik als kind al gehad en dat is nooit helemaal verdwenen. Komt er iets nieuws op de markt, dan probeer ik het uit en heb je aan mij die avond geen kind meer. Niet alleen kan ik later tijdens jle verkoop wanneer nodig uitleg geven, ik heb ook ontdekt dat fabri kanten weldegelijk hun producten eerst goed uittesten voor het de markt op kan. Bouwtekeningen bij voorbeeld, instructies, ze kloppen steeds". De twee partners wisten precies wat ze wilden, voor ze de winkel openden. Jan-Willem: "Geen treinen en dat soort speciaal speelgoed. Als je daar aan begint, moet je alles hebben en dat kan niet, tenzij je een treinen-win- kel hebt, of iets dergelijks in de modelbouw dat meestal niet eens speelgoed kan worden genoemd". Van die kleine computerspelletjes, jawel. En Lego natuurlijk en K'nex. Lievers: "K'nex deed het een tijdje Bianca Verwaal en Jan-Willem Lievers. winkel in Zevenhuizen. heel erg goed, maar werd daarna toch weer overvleugeld door Lego. Waar om weet ik niet precies. Misschien is K'nex toch iets te technisch en daar mee beperkt. Maar belangrijker is, denk ik, dat Lego al zo lang bestaat. Ouders speelden er al mee, hele bak ken Lego worden aan nieuwe genera ties doorgegeven en aangevuld. En daar heb je het weer: wat ouders hadden, wordt vaak doorgegeven. Vader speelde met meccano en geeft zijn zoon meccano en zo vervolgens. Babybom. Ook weer zo'n doorgeef geval. Kinderen spelen ermee, de moeder maakt er kleertjes voor en er met Toys 2 Play de enige speelgoed- staat een generatie klaar om het aan door te geven". Het verschil tussen speelgoed voor jongens en meisjes wordt steeds klei ner. Bianca: "Ja goed, jongens spelen met technisch speelgoed, meisjes met poppen. Dat was altijd zo en zal altijd wel zo blijven. Maar ergens komt dat toch weer samen, zeker als je het over Lego hebt. Is in een gezin een grote bak Lego, dan maakt het meisje er een complete keuken van, de jongen een elektrische trein. Ja, wat dat betreft kan ik zeggen: we doen ook in treinen. Lego treinen dan".

Hart van Holland | 2002 | | pagina 1