'Minder honger in toenemend aantal ontwikkelingslanden Fietsen voor senioren: zitten en toch bewegen Honger Project 2 pagina 12 Hart van Holland 21 augustus 2002 REGIO 7* i j Door Frits Bromberg Zevenhuizen - Wat drie Amerikanen in 1977 op poten zetten, kreeg wereldwijd met vrucht gestalte. Het moederkantoor staat in de VS, in zeven andere landen is het Honger Project op gelijke voet overgeno men: Nederland, Duitsland, Canada, Zweden, Engeland, Zwitserland, en Nieuw Zeeland. In de organisaties van deze westerse landen wordt met spanning uitgekeken naar wen sen en voorstellen van organisaties in ontwikkelingslanden die zonder hulp geen kans hebben in hun strijd tegen honger en ondervoeding: Oeganda, Ghana, Senegal, Benin, Burkina Faso, Malawi, Mexico, Peru, Bolivia, India en Bangladesh. Het uitgangspunt is even simpel als moeilijk uitvoerbaar: hoe krijg je mensen in hongerlanden met een steuntje in de rug zo ver, dat ze, als het treintje eenmaal in beweging is gekomen, dat ze die trein op eigen krachten aan de praat kunnen hou den. Elk land heeft zo z'n eigen moeilijkheden, tradities en achter gronden die niet even zijn om te bui gen. Toch lukt het. Millimeter voor millimeter. "Maar soms centimeter voor centi meter", heeft de Amsterdamse jurist Jan van Heiningen geleerd, die voor eigen rekening aan de slag ging voor India en met intelligent stralende oogjes melding kan maken van successen. Om te begin nen is de zuigelingensterfte sinds 1990 met de helft gedaald. Ik moet zeggen: met hulp van de Indiase regering en publicisten die ter plaatse aandacht aan het project schonken in de taal van het land. Mogelijk heeft een prijs voor de beste journalistieke bijdrage een rol gepeeld, dat weet ik zo niet, maar het kan. Hoe dan ook: hele bevolkingsgroepen gingen leren lezen en schrijven, de grondwet is in die zin veranderd, dat een derde van plaatselijke besturen vrouw moet zijn. Dat is nogal wat, als je bedenkt dat een meisje of een vrouw in India volstrekt rechteloos was. Jongens wilden ze. Mannen. Daar had je wat aan. Maar vrou wen... Een babymeisje kon je maar beter wegmoffelen Hoewel elk ontwikkelingsland te maken heeft met specifieke moei lijkheden die tot honger leiden, zijn twee voorbeelden van Van Heinin gen mogelijk exemplarisch. "Ik denk terug aan een geweldige over stroming, twee, drie jaar geleden. Eenenzestig dorpen weg. Maar de mensen kwamen terug om het sterk vervuilde land weer te bewer ken. Een bebouwd vruchtbaar land met huisjes en een koe hier en daar waren ze niet geven. Maar met hulp van de Indiase regering konden ze wel leren lezen en schrijven. Jawel, na gedane dagtaak op het land en met een paar uurtjes 's avonds kom je er ook. Maar wat op dat moment misschien het belangrijkste was: gezamenlijk konden ze voor schoon en veilig water zorgen. Ze leerden alles over babyverzorging, hoe je folders kon lezen die door de regering werden uitgegeven en waarin steun werd toegezegd. De plaatselijke organisaties van het Honger Project hadden onze doel stellingen perfect begrepen en ook aangepakt. Zo konden de mensen collectief aan het werk en niet ieder voor zich." Vijver Van Heiningen: "Het gaat ons met name om het stimuleren van zelf standigheid. Als dat niet in je tradi tie past, dan moet het erin gepast worden. Om van de rol man/vrouw maar te zwijgen, want dat is zeker in India een verhaal apart." Een van de mogelijk talloze verha len is dan ook het verhaal van de vijver. Van Heiningen: "Een sterk vervuilde visvijver in dit geval". Nee, geen miljoenenproject, maar toch: vis. Dooie vis in modderwa ter. De vrouwen haalden de rotzooi uit het water. Op het hoofd, met alle haaruitval vandien. Toen dat was geklaard kon er schoon water in en verse vis. Levende vis. En de vrouwen, die het werk hadden Jan van Heiningen: "Succes tegen de honger in India duidelijk zichtbaar gemaakt." gedaan konden opkrassen, want de mannen begrepen maar één ding: "Ha, dat is vis op de plank. Het Honger Project bemiddelde: "Nee jongens, de vrouwen hebben het werk gedaan, terug naar je werk, nu gaat de vrouw ook wat verdienen. Begrijp me goed, het ging om een relatief klein project, waardoor de situatie uitbleef dat nu opeens de vrouw met haar inkomen de baas in huis werd.. Want al is de regerinl op de goede weg, zo ver zijn ze oot| nog niet." Bent u geïnteresseerd in het Honger Project bel of mail dan Hans Iken 0180 631032 Mathilde Poels 070 3682893 poels@wirehub.nl Meer informatie op www.thp.org De ouderen (senioren) van vandaag-de-dag vol- stoelenme?eer bee'd Van opa's in ,eun" len hlZl J S'9aar in de mond en oma's met hebben al r Nee' de '1u't',9e senioren vaak tHH Z,, h6t arbe,dsPr°ces verlaten hebben, proberen er'ei n'"eUWe din9en uit te Deze week deel 7 van de serie: Achter de geraniums?mooi niet! Door Frits Bromberg Waddinxveen - "Fietsen? Dat is gezond. Je bent in de buitenlucht, je bent in beweging en je kunt er toch bij zitten." Zo omschrijft de 70-jarige Dick Immerzeel deze acti viteit voor senioren, opgezet door de Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk en waarvoor hij zich, als vrijwilliger, inmiddels tien jaar inzet. Tot genoegen van tientallen ouderen, met een vaste kern van "zeker wel honderdvijftig mensen." Immerzeel: "Er vallen af, er komen bij. We hebben onlangs een maand gehad met 199 deelnemers. Maar, zeg ik erbij, we fietsen alleen bij mooi weer, op een dinsdag in de maand. Niet als het erg regent of flink stormt, dan niet. En als we een bui zien hangen gaan we ook, maar dan heeft iedereen natuurlijk wel regenkleding bij zich. En dan nog. Als iemand nat regent, dan regenen we allemaal nat. Ik heb om die reden nog nooit een chagrijnig gezicht gezien. Misschien wel in tegendeel." Dick Immerzeel yerrichtte als vrij williger al kantoorwerk bij de SWW, na een poosje als reservist de toen malige 'belbus' te hebben bestuurd. Immerzeel: "Toen die activiteit ophield, bleef ik dat kan toorwerk doen en dat doe ik nog steeds, dagelijks. Jan Korving, destijds teamleider, nu directeur van de SWW zei op een dag tegen me: "Dick, je fietst toch zo graag? Zou je niet eens een groep willen leiden of zo? Fietstochten voor ouderen plannen. Is dat wat?" Het leek Dick wel wat en zijn vrouw o.ok. Samen verzinnen en rijden ze maandelijks een nieuwe route binnen een straal van 20 kilometer van Waddinxveen, want vanuit het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad 3 mag totaal niet meer dan veertig kilometer worden gereden. Daarbij is Dick te vinden bij het eind- en vertrekpunt en hal verwege voor een koffie/lunchpau ze. Jan Oomes steekt hem daarbij een helpende hand toe. Het kost de deelnemers 2 euro vijf tig per tocht, een routebeschrijving en drie keer koffie inbegrepen, bij vertrek, halverwege en bij terug komst. Zelf brood meenemen. De deelnemers komen uit de hele regio. Immerzeel: "Maar het gros toch wel uit Waddinxveen, al komen ze ook uit Gouda, Moerka- pelle en Bodegraven. Ook wat dat betreft zijn we blij met Hart van Holland, dat maandelijks trouw een persberichtje plaatst, met de mededeling dat het weer zo ver is. Dat helpt natuurlijk enorm." Bij een fietstocht voor senioren past niet het beeld van een groep zwetende fietsers die naar een finish suizen. Immerzeel: "Ik zie ze altijd afzonderlijk binnenkomen, meestal twee bij twee. Of vier bij elkaar. Echtparen, maar ook alleen staanden die een fietspartner von den. Geen groep, maar ook geen zonderling die bij niemand wil horen. Het gaat de meesten immers om de gezelligheid en de gezonde kant van het fietsen." Aanvankelijk werd gefietst van mei tot september, zes keer totaal. Dat is geworden van april tot en met oktober. Op de desbetreffende dinsdag wordt vertrokken om tien uur, de terugkeer is rond half vier. Immerzeel: "Dat hangt natuurlijk ook van de wind af. En het is geen wedstrijd, maar een tocht over goede wegen door mooi gebied. Steeds een andere route, al kun je niet altijd voorkomen dat je een stukje over de zelfde weg rijdt als tijdens een eerdere tocht. En, nog maals, het moet goed fietsweer zijn. Ik herinner me die oktober van 1997 nog. Erg slecht weer en toch nog 39 deelnemers." Immerzeel is op het steunpunt hal verwege altijd bereikbaar per mobieltje. "Voor als er wat mocht gebeuren. Er is nog nooit wat gebeurd, maar je weet maar nooit. De deelnemers hebben m'n 06- nummer en er zijn altijd deelne mers met een mobiel telefoontje. Voor de zekerheid. We hebben ook deelnemers van ver in de tachtig." Foto: Dick Immerzeel, met voor de zekerheid een kilometerteller aan het stuur.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 12