[NIEUWS Karin Koster: Familie Bakker winnaar De Alles in één Poli De bank waar je lid van wordt E Weeknieuws De Rabobank Beschermingshypotheek van 4,4% voor 5,9%! Beleggers vrezen ingrijpen VS in Irak agenda pagina 2 Hart van Holland 25 september 2002 (Op basis van 7 jaar vast, met NHG) Bel voor een afspraak: 0180 - 637 353 (Deel 1) Bezoekadressen: Rabofoon: Rabo orderliin: Openingstijden: Service centrum verzekeringen: Telefoonnummer Alaemeen: Blokkeren passen/cards: Telefoonnummer Beleaainasadvies: Helpdesk Internetbankieren: Helpdesk Telebankieren: Rabobank website: i Rabobank Sinds kort heeft Rabobank Zevenhui- zen-Moerkapelle een eigen internetsite. Om de site onder klanten meer bekend heid te geven is er een prijsvraag gehouden, waarmee 500 gewonnen kon worden. Op de internetsite diende een responsformulier volledig ingevuld en geretourneerd te worden. Uit de vele inzendingen is de familie G.V. Bakker uit Moerkapelle getrokken als winnaar. Afgelopen week kregen zij uit handen van Jappie van der Heide de prijs over handigd. De internetsite van onze bank kunt u vinden als u onder www.rabo- bank.nl zoekt op plaatsnaam Zevenhui zen of Moerkapelle. Nieuw De beurzen moesten wereldwijd weer flink terrein prijsgeven. Een belangrijke oorzaak was de angst van beleggers voor een oorlog tegen Irak. Dit zou de stabiliteit in het Midden-Oosten nog verder kunnen ondermijnen. Toezeggingen van de kant van Irak zorgden voor enige ontspanning op de beurzen. De toezegging van Irak om wapenin specteurs van de VN toe te staan, was echter niet voldoende om het vertrou wen in de beurzen terug te brengen. De AEX-index verloor gedurende de week bijna 14%, terwijl de Dow Jones en de Nasdaq respectievelijk 4.8% en 5.4% moesten prijsgeven. De olieprijs bleef op een constant hoog niveau van rond de USD 28. Het verlies kwam in Europa vooral voor rekening van verzekeringsmaat schappijen. Beleggers schrokken terug voor de claimemissies die ver schillende maatschappijen, waaron der Swiss Life, moesten doen, om de verliezen op te vangen die de bedrij ven op de aandelenbeurzen geleden hebben. Axa, Allianz en Münchener Rück behoorden tot de grootste dalers. Aegon moest eveneens flink omlaag, nadat de verzekeraar 350 mil joen gewone aandelen van de Vereni- koers van EUR 10 per aandeel. De opbrengst van EUR 3.5 miljard gebrui ken Aegon en de Vereniging om schuld af te lossen en de solvabiliteit te versterken. Een dreigende verla ging van de AA- kredietrating van S&P is daarmee geweken. Vanuit de VS kwam nog meer slecht nieuws. JP Morgan Chase moest wederom een forse winstwaarschu wing afgeven. De belangrijkste rede nen voor de tegenvaller zijn een lager handelsresultaat en hogere verliezen in het leningenboek. De winstwaar schuwing is terug te voeren op een zwak risicomanagement. Er is namelijk veel risico gelopen met zowel het tra ding boek als het leningenboek. De bank moet met name afboeken op uitstaande leningen aan telecom- en kabelbedrijven. De bank heeft deze leningen eind jaren '90 versterkt in ruil voor lucratieve zakenbanktransacties. Hierbij heeft de bank onvoldoende gekeken naar de risico's oftewel teveel naar de kortetermijnwinst. Op macro-economisch gebied had het cijfer betreffende de industriële productie in de VS een flinke negatie ve impact op het beurssentiment. De productie bleek in augustus met 0.3% gekrompen, terwijl analisten juist waren uitgegaan van een bescheiden Behoefte aan rechtshulp komt altijd onverwacht. U staat er mis schien nooit zo bij stil, maar weet u dat u zomaar opeens dringend behoefte kunt hebben aan deskun dige rechtshulp? U deed bijvoorbeeld een kostbare aankoop. Hierover heeft u klachten die door de leverancier of de fabrikant worden genegeerd. U investeerde veel geld in de verbouwing van uw huis. Achteraf blijkt dat er fouten zijn gemaakt waarover u zich tevergeefs bij de aannemer beklaagt. U dacht, na een aanrijding waarbij uw auto flink schade opliep, dat de tegenpartij schuld bekende. Deze komt daar ech ter later op terug... U heeft een conflict met uw huisbaas omdat deze weigert achterstallig onderhoud te laten uit voeren. U was van plan uw werkgever trouw te blijven tot de VUT- of pensi oengerechtigde leeftijd. Plotseling wordt u ontslagen, maar u wilt het ontslag aanvechten. Waar haalt u dan uw goede recht vandaan? U kunt een advocaat inschakelen. Dat is duur. Het uurtarief bedraagt meest al minstens 150. Wist u dat zelfs voor een eenvoudige zaak al gauw drie uren worden gerekend Als er boven dien geprocedeerd moet worden, lopen de kosten al snel op tot in de duizenden euro's. De jaarpremie voor de meest uitgebreide dekking voor uw hele gezin bedraagt jaarlijks 144,90... Wat doet de Rechtsbijstandverzeke ring voor u? De Rechtsbijstandverzekering biedt hulp in die gevallen waarin u juridi sche assistentie of advies nodig heeft. Niet alleen als u van buitenaf en onge wild in de problemen raakt, maar ook als u op eigen initiatief stappen wilt ondernemen om uw gelijk te krijgen. Juristen en andere deskundigen staan u bij en behandelen uw juridisch pro bleem. Als het nodig is, wordt er voor u een gerechtelijke procedure gevoerd. De Rechtsbijstandverzekering neemt alle zorg van u over. De kosten van externe deskundigen, zoals advoca ten, en de kosten van bijvoorbeeld onderzoeksbureaus en van een gerechtelijke procedure, zijn verze kerd tot een bedrag van maar liefst 50.000. Wilt u méér weten, neemt u dan contact op met één van onze adviseurs. Het gemak begint al bij de vergelijking die zij voor u kunnen maken, uiteraard niet alleen het pre miebedrag en uw eigen risico, maar ook het inzicht wat nu werkelijk verze kerd is. Belt u ons voor een afspraak, 0180- 63 73 83. De komende weken schenk ik op deze pagina aandacht aan het onderwerp pensioen. Een onder werp waar ik als pensioenspecialist van de Rabobank dagelijks mee te maken heb. Wilt u meer informatie, belt u mij dan gerust. Ik ben telefo nisch bereikbaar onder nummer: 0180- 63 73 24. Jobhoppers, levensgenieters, tweever dieners en jonge ouders: let op. Baan- wisselingen, kinderverzorging, sabbati cal en werken in het buitenland slaan gaten in de spaarpot voor de oude dag. Terwijl de overheid haar fiscale oplap- mogelijkheden steeds vaker inkrimpt. Jonge dertigers kunnen hun pensioen beter nu veiligstellen. 'Doe alsof je mor gen met pensioen gaat.' Dat scheelt heel veel geld. Toen Frank Bakker (30) overstapte naar een andere baan, heeft hij naar eigen zeggen goed onderhan deld: auto van de zaak, vergoeding voor telefoonkosten en een salarisverho ging. Over zijn pensioen dacht hij niet na. Had Frank dat wel gedaan, dan had hij geweten dat hij bij zijn nieuwe werk gever uiteindelijk vierduizend euro minder pensioen zou opbouwen. Zo bezien was zijn onderhandelingsresul taat minder glansrijk. Pensioenzaken zijn moeilijk Dertigers die over hun pensioen nadenken en daadwerkelijk actie ondernemen, zijn zeldzaam. De chaos in de financiële planning is op die leeftijd toch al compleet. Een dure hypotheek, pakketverzekeringen, een kind en tweede auto en het overzicht is weg. Een oudedagsvoorziening die pas over zo'n 35 jaar ingaat, komt in die planning vanzelfsprekend op de laatste plaats. Veel mensen maken zich pas op latere leeftijd zorgen. Volgens Gerry Dietvorst, hoogleraar toekomstvoorzieningen aan de Uni versiteit van Tilburg en verbonden aan de verzekeraar Interpolis, beginnen de meeste mensen pas aan hun oude dag te denken als ze hun eerste lees bril kopen. Dat is veel te laat. De inge wikkelde terminologie, lastige regels en kleine lettertjes in reglementen doet menig werknemer duizelen. Het is makkelijker die paar avonden puz zelen op het pensioen door te schui ven naar een later moment. Verstan dig is het niet. Hoe eerder de financië le zaken op orde zijn, hoe minder de pensioenopbouw per maand kost. Wie al op dertigjarige leeftijd maan delijks een bescheiden bedrag opzij zet, bespaart zich op vijftigjarige leef tijd een uitgave van duizenden euro's per jaar. Volgens adviesbureau Pensi oendesk kost een aanvulling van het pensioen op 65-jarige leeftijd met bij voorbeeld 3.575 euro per jaar, een der tigjarige 55 euro per maand. Terwijl een vijftigjarige 207 euro per maand betaalt. Door tijdig in actie te komen bespaart de dertiger 14.000 euro. Volgende week het vervolg Gebruik chipknip stijgt met 170% De chipknip is in de eerste maanden van 2002 gebruikt voor 45 miljoen transacties, 170% meer dan vorig jaar. Dit blijkt uit de kwartaalcijfers van De Nederlandse Bank (DNBl Naar verwachting stijgt het aantal transacties met de chipknip in 2002 tot 80 miljoen. Volgens DN8 wordt; de chipknip vooral meer gebruikt; door de invoering van de euro en het verplicht 'chippen' bij parkeerplaat sen in Rotterdam, Nijmegen en Pur- merend. Bovendien komen er steeds meer mogelijkheden om elektro nisch te betalen. De afgelopen jaren was de chipknip nog erg impopulair bij de consumenten. Dat kwam voor al doordat de banken en de Post bank lange tijd met twee verschillen de systemen werkten, de chipknip en de chipper. Bovendien was het in: veel winkels niet mogelijk te betalen met de chipknip. Commentaar Rabobankeconom» Miljoenennota De Miljoenennota 2003 getuigt var moed van het kabinet om moeilijke keuzes te maken en verdien waardering omdat het een solide j financieel beleid voorstelt. Toch kar de Miljoenennota de indruk niet s wegnemen dat het kabinet op eer j aantal terreinen de onzekerheid in I !onze economie eerder vergroot dan I dat het een bijdrage levert aan ver- trouwensherstel. Daarnaast valt t dat het kabinet minder uitgeeft a; Izijn eigen speerpunten dan het vori-1 ge kabinet. Dit zijn de belangrijkste conclusies van de Rabobank-econo- j men n.a.v. de Miljoenennota 2003. De Rabobank-economen wijzen j erop dat de door het kabinei I beschikbaar gestelde extra middel len voor zorg, onderwijs, veiligheic en infrastructuur ver achterblijvenbt| i die in de afgelopen kabinetsperiode I terwijl ook het duurzaamheids- er j mobiliteitsbeleid minder aandacht krijgen. Dit betekent dat succes e deze terreinen alleen gerealiseer: zal kunnen worden door écht ver Inieuwende aanpakken, die efficier ter en effectiever zullen moeten zijn Prijs groene stroom voor Rabo bankieden blijft ongewijzigd Ondanks de Ecotax garandeert She dat de prijs voor groene stroom ee jaar lang ongewijzigd blijft v»[ leden, zelfs als gewone stroom duu j der wordt. Naar eigen zeggen c scheidt Shell zich hiermee van I» J concurrenten. Het directe voordeelOP de stroomprijs blijft 0,5 cent/kWh w! voor een gemiddeld gezin een vo® deel van € 17,50 op jaarbas- j betekent. Floriade Expositie Diet Alblas 6 april t/m 20 oktober 1 t/m 30 september

Hart van Holland | 2002 | | pagina 2