Karin Koster: SIP Koos de Man: 25 jaar Rabobank Alweer een renteverlaging AEX jojoot Innovaties noodzakelijk voor economisch herstel Het is tijd voor: De bank waar je lid van wordt Weeknieuws pagina 2 Hart van Holland 25 september 2002 ik.voor u, van en door uw (Deel 2) AGENDA Bezoekadressen; Rabofoon: Rabo orderiiin: Service centrum verzekerinaen: Openingstijden: Telefoonnummer Algemeen: Blokkeren passen/cards: «el f§ f H f. P! - f§ l»>t iP J 3f 1 4 Telefoonnummer Belegainasadvies: Helpdesk Internetbankieren: Helpdesk Telebankieren: Helpdesk Telebankieren Extra: Rabobank website: Rabobank Onze assurantiespecialist Koos de Man is per 1 oktober 2002 25 jaar in dienst van de Rabobank-organisatie. Sinds 1990 is Koos de Man in dienst van Rabobank Zevenhuizen-Moerka- pelle, daarvoor was hij werkzaam voor Rabobank Kamerik. Wij feliciteren Koos van harte met dit jubileum. Marktontwikkelingen, met name de gedaalde kapitaalmarktrente, hebben aanleiding geven tot aanpassing van de adviestarieven voor vastrentende leningen aan particulieren en bedrij ven per 26 september 2002. De adviestarieven voor 1 t/m 6 jaar vaste rente zijn met 0,2 verlaagd en die voor 7 t/m 15 jaar vaste rente zijn met 0,1 verlaagd. Voor woninghypotheken gelden in de actieperiode tot 14 november nog eens extra kortingen van 0,2 tot 0,4 Het sentiment werd in de afgelopen week bepaald door de Duitse verkie zingsuitslag en de toegenomen span ning binnen de internationale gemeenschap over een militair ingrij pen in Irak. Daarnaast leverden ver schillende winstwaarschuwingen hun bijdrage aan het toenemende gevoel van onbehagen onder beleggers. Hoewel de week opnieuw slecht begon, zorgden meevallende macro-economi sche cijfers tegen het einde van de ver- slagweek voor enige opluchting. Vooral in Europa werden enkele flinke opste kers genoteerd. Zo bleek het onderne- mersvertrouwen in Duitsland in sep tember aanzienlijk minder gedaald dan algemeen was verwacht. In de Verenig de Staten was het nieuws wat minder positief. Daar bleek het consumenten vertrouwen voor de vierde maand op rij gedaald (weliswaar minder hard dan verwacht) en ook de huizenverkoop viel tegen. Toch kreeg ook in de Verenigde Staten het optimisme langzaam de overhand. Op de beurzen konden de verliezen die eerder werden opgete kend echter niet meer worden goedge maakt. De berichtgeving over het aan houdende conflict tussen de VS en Irak en de toenemende spanningen die dit werkte niet vertrouwenwekkend. Een oorlog zou, mede door de stijging van de olieprijs die daarop zou volgen, een economisch herstel in de weg kunnen staan. De olieprijs wist overigens in de afgelopen week al wel een psycholo gisch plafond te doorbreken. De door de Opec gehanteerde maximumprijs van USD 28 voor een mandje van zeven verschillende oliecontracten werd over schreden onder invloed van de spannin gen. Een storm in de Golf van Mexico die de toevoer van olie naar de VS vertraag de, deed de olieprijs zelfs boven de USD 30 uitkomen. Per saldo belandden de wereldwijde beursgraadmeters overwe gend in het rood. De AEX-index slechtte daarbij eveneens een psychologische barrière, maar deed dat in neerwaartse richting. Voor het eerst sinds 1997 schreef de graadmeter minder dan 300 punten op de borden. Niet alleen de politieke sores kleurden het sentiment, ook de stroom aan winstwaarschuwin gen die langzaam op gang kwam, maakte beleggers huiverig. Chipmachi nefabrikant ASML en was- en voedings middelenproducent Unilever probeer den het sentiment nog te keren door de winstprognoses te handhaven. Deze laatste werd daarmee een van de weini ge fondsen die de voeten droog wisten Uit de nieuwste uitgave van Rabo bank Cijfers Trends, die op 24 sep tember jl. op de Floriade is gepre senteerd, blijkt dat het Nederlandse midden- en kleinbedrijf onvoldoen de innoveert. John van Nuenen, lid van de raad van bestuur van de Rabobank Groep, waarschuwde ervoor dat onze concurrentieposi tie onder druk staat en wees op de noodzaak van innovatie om uniek en onderscheidend te zijn. De groei van de arbeidsproductiviteit staat sterk onder druk door de tegen vallende omzetgroei, een afname van de gemiddelde bezettingsgraad en de sterk gestegen loonkosten. Daardoor zijn de loonkosten per eenheid pro duct sterk opgelopen en komen de marges steeds verder onder druk te staan. Van Nuenen: "Het Nederlandse MKB moet voorkomen dat het zich uit de markt prijst!" Innovaties zijn volgens Van Nuenen hèt middel om de kosten te verlagen èn de omzet te verhogen. Het MKB innoveert wel, maar niet genoeg. Slechts 5% van de innovaties is werkelijk nieuw. Samen werking daarbij is slechts bij 45% aan de orde (ter vergelijking: in de agrari sche sector 75%), terwijl slechts 5% gebruik maakt van subsidiemogelijk heden. Op 24 september is de 26e uitgave verschenen van Rabobank Cijfers Trends, dè vraagbaak voor het Neder landse midden- en kleinbedrijf (MKB). In deze studie zijn de economische ontwikkelingen en toekomstperspec tieven van 75 branches in het MKB onderzocht. Het onderzoek biedt de ondernemer uitgebreide en realisti sche informatie waarmee hij de situa tie van zijn eigen bedrijf kan vergelij ken. Deze keer is uitgebreid stilge staan bij het thema innovatie. De komende weken schenk ik op deze pagina aandacht aan het onderwerp pensioen. Een onder werp waar ik als pensioenspecialist van de Rabobank dagelijks mee te maken heb. Wilt u meer informatie, belt u mij dan gerust. Ik ben telefo nisch bereikbaar onder nummer: 0180-63 73 24. Op tijd beginnen met sparen voor je pensioen loont. Maar overdaad schaadt. De hamvraag is hoeveel iemand nodig heeft op de oude dag. De norm, van honderd jaar geleden, is zeventig procent van het laatstver diende brutoloon. Dat lijkt weinig, maar in praktijk houdt een gepensio neerde netto meer over. Kosten van sociale verzekeringen vervallen en gemiddeld betalen 65-plussers acht tien procent minder belasting. Zeven tig procent is niet heilig. Verzekeraars hameren op dat percentage, maar er zijn genoeg mensen die van zestig procent of minder rondkomen. Vaak is tegen die tijd het huis hypotheekvrij en zijn de kinderen de deur uit. Dat scheelt een hoop lasten. Ik ken zat mensen met een pensioengat die flui tend over straat lopen. Belangrijk is een pensioen te nemen waar je jezelf lekker bij voelt. Pensioenopbouw is individueel. Het is sterk afhankelijk van de gebeurtenissen tijdens het werkzame leven: trouwen, tijdelijke werkloosheid, ouderschapsverlof, arbeidsongeschiktheid, jobhoppen en overlijden. En dan zijn er nog de wijzi gingen die de overheid doorvoert. Het spaarloon staat al op de agenda om afgeschaft te worden. Wat gebeurt er met de AOW? Wie zegt dat de AOW over veertig jaar nog bestaat? Een onbetrouwbare overheid kan knap lastig zijn voor de eigen financiële planning. Het leidt tot onzekerheid en apathie, schreef Carlo de Swart, voor zitter van het Verbond van Verzeke raars, onlangs in NRC Handelsblad als reactie op de reeks fiscale aanpassin gen door de overheid. 'Doe alsof je morgen met pensioen gaat', adviseert Dietvorst.'Baseer je pensioenplanning op de informatie die je nu hebt.' Rob Goedhart, beleidsmedewerker bij de Consumentenbond, publicist en voor malig pensioenadviseur:'Wees niet te gedetailleerd. Per definitie loopt je leven anders dan je nu denkt. Mis schien heb je op een gegeven moment wel minder geld te besteden voor de opbouw van je pensioen. Een kind bijvoorbeeld kost in de luierperi ode veel geld, daarna iets minder en tijdens de middelbare school en stu dententijd stijgen de kosten weer exponentieel.' Uiteraard is niet alles te voorspellen. Waar je altijd rekening mee moet houden, is wat er gebeurt bij overlijden en arbeidsongeschikt heid. Door de AOW-uitkering, het werkgeverspensioen en eigen vermo gen bij elkaar op te tellen, is simpel uit te rekenen hoe hoog de pensioenop bouw tot nu toe is. Bedenk vervolgens hoeveel geld je nodig hebt. Wie eerder wil stoppen met werken, heeft aan zienlijk meer geld nodig dan degene die tot zijn 65ste doorwerkt. Een jaar eerder stoppen kost een werknemer acht procent van het pensioen. Drie jaar eerder kost bijna een kwart van het pensioen. Ook vragen luxe droom reizen op de oude dag of huisjes aan de Costa Brava in Spanje extra pensi oenopbouw. Wie dat van tevoren weet, komt niet voor onaangename verassingen te staan. Herman Wijffels Innovatieprijs voor hartapparaat Rutger Brest van Kempen (28) en Sander Huntelerslag (30) zijn de winnaars van de Herman Wijffels. Innovatieprijs. Zij ontwikkelden een apparaat dat ervoor zorgt dat tij dens een hartoperatie geen lucht belletjes in het bloed komen. Oud- j hoofddirectievoorzitter Wijffels overhandigde dinsdag zelf de enveloppe met 100.000 aanhef: Alkmaarse bedrijf R&S TechMedic. De tweede prijs van 75.000 ging i naar Eric Philipsen van Excelence Fish in Horst, die als eerste viskwe- ker snoekbaars kan kweken in een binnenshuis recirculatiesysteem. De derde prijs, groot 50.000, ging naar TyTecker uit Rotterdam. Tho mas Koning en Hessel Jongebreur van dit bedrijf ontwikkelden een: systeem waardoor betonvlechten drie keer sneller gaat dan met con ventionele methodes. De Herman! Wijffels Innovatieprijs werd dit jaar! voor de eerste keer uitgereikt eni komt voort uit het Herman Wijffels j Fonds, dat werd opgericht toen: Wijffels bij Rabobank Nederland: vertrok. Het fonds wil het coöpera-: tief en maatschappelijk onderne men van jonge ondernemers en managers stimuleren. Internet en Internetbankieren voor beginners Op donderdagavond 3 oktober is er een informatieavond voor de star tende internetgebruiker of voordiej mensen die er iets meer van willen! weten. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Belt u even naar de Rabobank: 0180-63 73 41 Leden Rabobanken helemaal niet aansprakelijk Sinds de laatste wijziging van de statuten, enkele jaren geleden, is het uitgesloten dat leden van loka le Rabobanken aansprakelijk zijn, zelfs als de Rabobank failliet zou gaan. Vorige week bereikten dei Infodesk Coöperatie enkele vragen j van leden van banken naar aanlei ding van een artikel in het NRC Handelsblad van vorige week maan dag. Daarin staat onder meer dat leden van de lokale Rabobanken aansprakelijk kunnen worden: gesteld voor schulden van de Rabo bank. 'Dit is onjuist; reageert Toni Buijtels van het Adviescentrum Coö peratie Ontwikkeling. 'Leden van lokale Rabobanken zijn niet aanspra kelijk voor schulden die de bank is aangegaan. Ook niet als de Rabo bank niet meer aan haar financiële verplichtingen zou kunnen voldoen De toevoeging 'U.A.' aan de naan van de lokale Rabobank staat voor uitgesloten aansprakelijkheid.' Bijeenkomst Cijfers Trends oktober Informatieavond Internet en Internet bankieren 3 oktober Spaarweek Volgende week het vervolg 21 t/m 25 oktober Rabobat*

Hart van Holland | 2002 | | pagina 2