nieuws Spaarweek Aandelenbeurzen grillig 'jf I Karin Koster: S1113SB 21 tot enmet 25 oktober Bijeenkomst Cijfers&Trends 2002/2003 tt Effecten ma De bank waar je lid van wordt Mag ik mij evert aan u voorstellen? Weeknieuws Hart van Holland 16 oktober 2002 voor u, van en door uw bank Innoveren een kwestie van anders denken Mijn naam is Luc van der Aa, Assurantieadviseur. (Deel 4) Bezoekadressen: AGENDA Dorpsstraat 190,2761AJ Zevenhuizen straat 12,2751 AZ Moerkapelle Openingstijden Telefoonnummer Algemeen: fiïïïiis Telefoonnummer Beleggingsadvies: abofoon: Rabo orderliin: Service centrum verzekeringen: fgjiMi Blokkeren passen/cards: Helpdesk Internetbankieren: Helpdesk Telebankieren: Helpdesk Telebankieren b E-mail-adres: Rabobank website: S De jaarlijkse spaarweek staat weer voor de deur en dat gaan we vieren. Zowel in Moerkapelle als Zevenhuizen is het kan toor feestelijk ingericht om kinderen maar natuurlijk ook ouderen te ontvangen.Tijdens de traditionele spaarweek hebben wij voor ieder een die spaargeld komt storten weer een leuke attentie klaarliggen. Ook kinderen en ouderen die nog geen spaarre kening hebben zijn natuurlijk van harte welkom om te komen sparen. Voor de ouderen hebben we uiteraard weer de agenda's en kalenders klaarliggen. Innovaties binnen het Nederlands midden- en klein bedrijf zijn nood zakelijk voor economisch herstel. Dat is de belangrijkste conclusie uit de nieuwste uitgave van Rabo bank Cijfers Trends. Op dinsdag 8 oktober jl. hebben de gezamen lijke Rabobanken in 'de Kring', 3B- hoek, Nieuwerkerk-Moordrecht, Nootdorp-Pijnacker en Zevenhui- "zen-Moerkapelle de bijeenkomst Cijfers Trends 2002/2003 georga niseerd. Tijdens deze bijeenkomst gaf de heer Arno B.P.M. Lamot MBA een presentatie met als thema 'Innoveren een kwestie van anders denken'. In zijn presentatie heeft Arno Lamot een andere kijk op het thema innova tie gegeven, om de aanwezigen zo te inspireren open te staan voor ver nieuwing. Aan de hand van talrijke voorbeelden en gebeurtenissen heeft hij laten zien wat innovatie werkelijk is. Waarom lukt het de een wel en de ander niet? Wat kost dat allemaal wel niet? Tussendoor gaf hij tips hoe ondernemers het beste om kunnen gaan met innovatie en de menselijke kant van dit thema. De belangrijkste boodschap: innova tie is een "way of life" die voortdurend toegepast moet worden, juist op die momenten dat het goed gaat. Na de presentatie was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waaruit bleek dat het thema uiteenlopende reacties oproept en veel mensen nog onzeker maakt. Om aan te sluiten bij de toekomst en de hedendaagse snelle ontwikkelingen, is het echter een onderwerp waar elke onderne mer mee te maken krijgt. De avond werd afgesloten met een informeel samenzijn onder het genot van een warm/koud buffet. Rob Beentjes en Erwin Boorsma - Beleggingsadviseurs Afgelopen vrijdag wisten de Ameri kaanse beurzen voor de tweede dag op rij de handelsdag hoger af te sluiten. Een belangrijke opsteker voor de beur zen waren de cijfers van conglomeraat General Electric, die volgens verwach ting waren. Ook conglomeraat Honey well wist te profiteren van dit nieuws. Computergerelateerde aandelen kon den omhoog, nadat zakenbanken Mor gan Stanley en Lehman Brothers lieten weten dat de investeringen in IT dit kwartaal en het volgende jaar zullen aantrekken. Belangrijke stijgers in deze sector waren computerproducent IBM en chipfabrikant Intel. Toch was er ook tegenvallend nieuws. Fabrikant van telecomapparatuur Lucent Technologies heeft bekendge maakt in het fiscale vierde kwartaal een groter verlies te verwachten, 10.000 extra banen te schrappen en een een malige last te nemen van USD 4 miljard inzake de ontslagen en de daling van de pensioenen van werknemers. De detailhandelsverkopen zijn in sep tember met 1.2% afgenomen, zo meldt het Amerikaanse ministerie van Handel. De daling is gelijk aan de doorsnee ver wachting op Wall Street. Het is echter wel de grootste afname sinds novem ber vorig jaar. Vooral de afname van de autoverkopen (A8%) was verantwoor delijk voor de sterke daling. Het vertrouwen van de consument in de Amerikaanse economie is volgens voorlopige cijfers van de universiteit van Michigan in de maand oktober flink afgenomen. Het door de universiteit gepubliceerde consumentenvertrou wen daalde van 86.2 in de voorgaande maand naar 80.4, de laagste stand in 10 jaar. De daling van het consumentenver trouwen is sterker dan verwacht. De consensusverwachting onder analisten lag op een daling tot 85.2 Overigens valt te bezien of de beurzen de winsten van vorige week zullen kun nen vasthouden. Deze week barst namelijk het seizoen van de derdekwar taalcijfers los. Deze week staat in Neder land onder meer elektronicaconcern Philips op de agenda en in de VS komen tientallen bedrijven met cijfers. Luc van der Aa is reeds vele jaren actief in het verzekeringsvak, de laatste jaren als Assurantieadviseur binnen een andere lokale Rabobank. Luc is gespe cialiseerd in de inventarisatie en verze kering van bedrijfsrisico's. Hij zal zich met name richten op de ondernemers binnen het midden- en kleinbedrijf. Heeft u vragen over bedrijfsverzekeringen, neemt u dan gerust contact op met ons Assurantie team.Tel. 0180-637323. De komende weken schenk ik op deze pagina aandacht aan het onderwerp pensioen. Een onder werp waar ik als pensioenspecialist van de Rabobank dagelijks mee te maken heb. Wilt u meer informatie, belt u mij dan gerust. Ik ben telefo nisch bereikbaar onder nummer: 0180- 63 73 24. Bijna niemand haalt veertig dienstja ren. Een jaartje langer studeren, een sabbatical om op een kameel door de Sahara te trekken of gewoon op vrij dagmiddag thuis willen zijn voor de kinderen. Van 25 tot 65 jaar aan een stuk fulltime doorwerken is uitzonder lijk en daarnaast stoppen veel mensen eerder. Dit is een van de meest voor komende oorzaken van een pensioen hiaat. Hoogleraar toekomstvoorzie ningen Dietvorst: 'In vergelijking met veertig jaar geleden gaan we zes tot zeven jaar eerder met pensioen.' Een onderzoek van De Nederlandsche Bank in juni van dit jaar bevestigt dat die trend doorzet. Vijftig procent van alle ondervraagden wil tot uiterlijk 62- jarige leeftijd werken. De populairste leeftijd om te stoppen is zestig en een enkeling droomt van 55 jaar. Wie de demografische cijfers kent, weet dat het een illusie is te denken dat de dertigers van nu voor hun zestigste kunnen stoppen. Dietvorst: 'De gemiddelde leeftijd van de bevol king is in de afgelopen veertig jaar met tien jaar toegenomen. Ik denk dat we door de vergrijzing straks juist lan ger moeten werken, tot gemiddeld 62 jaar. Nu is dat gemiddelde nog 59 jaar'. Alleen al om de AOW betaalbaar te houden is doorwerken noodzaak. Wie dat probleem straks niet wil tegenko men, of kampt met een onoverkome lijk pensioentekort, doet er goed aan om nu alvast extra geld opzij te zetten. Daar zijn duizend en een manieren voor. De lijfrentepolis is de meest geadviseerde manier om het pensi oen mee aan te vullen. Sommige men sen sluiten zulke polissen blind af, met het oog op belastingaftrek. Denk goed na, voordat je een lijfrente koopt. Wie een laag risico wil en niet te veel over zijn financiële zaken wil nadenken, neemt een lijfrente of koopsompolis. Doe-het-zelvers kiezen voor een beleggingsfonds. Jammer genoeg hebben die slimme doe-het- zelvers geen belastingvoordeel, onge acht de omvang van hun pensioengat. Dietvorst: 'De overheid wil mensen langer aan het werk hebben. In 2015 hebben we naar schatting zestien mil joen meer gepensioneerden in Euro pa dan nu. Dat is een probleem. Als mensen een royaal pensioen opbou wen werken ze niet door. Daarom moet die riante fiscale begeleiding gematigd worden'. Het kabinet-Balkenende wil de medio 1999 ingevoerde Wet Fiscale Behandeling van Pensioenen, die het mogelijk maakt extra belastingvrij voor een vroeg pensioen te sparen, afschaf fen. Daarvoor in de plaats krijgt de werknemer een versoberde levens loopregeling. Een goedmakertje dat tussentijds vrijaf nemen tijdens het spitsuur van het leven mogelijk maakt, maar het eerder kien uitgestippelde pensioenplan in de war brengt. (Emissie Ledencertificaten II De Rabobank komt eind oktober met een emissie van ledencertifica ten II. Het betreft een variant op de al eerder uitgegeven ledencertifica- ten I. De Rabobank greep de mijl paal van 1 miljoen leden aan om de l nieuwe emissie van Ledencertifica ten bekend te maken en speelt daarmee in op de groeiende vraag naar variabel rentende beleggings- producten, speciaal voor haar leden. De groeiende vraag onder leden hangt samen met het snel toegenomen ledenbestand. Sinds I de start van de landelijke ledenwer vingscampagne begin 2001 is het aantal leden van de Rabobank ver dubbeld tot meer dan één miljoen, Het miljoenste lid heeft zich inge-l schreven bij Rabobank Betuwe in Heteren en is daar feestelijke ont haald. De doelstelling van de Rabo-1 bank is dat eind 2003 circa één op I de vijf klanten lid is van een lokale! Rabobank. Concreet betekent dit! dat het ledenbestand eind 2003 uit r moet komen op 1,2 miljoen leden,; Het is de verwachting dat deze doelstelling zeker zal worden j gehaald. Uitbreiding Het Betere Werk De informatie over het employ ment benefits programma Het Betere Werk op www.rabobank.nl is uitgebreid met een directe link naar het servicecentrum van Huma- nitas Kinderopvang. De informatie staat op de Rabo- banksite onder het thema Mens op de Balans, Het Betere Werk/Perso neel, Werk en Waardering. Michael Rasmussen naar Raboploeg Profrenner Michael Rasmussen (28) rijdt de komende twee seizoenen voor de Rabobank Wielerploeg. De Deen maakte dit jaar indruk in de Ronde van Italië en de Ronde van Burgos. Laatste week voor Floriade Tot en met aanstaande zondag is de Floriade nog open. Daarna duurt het weer tien jaar voor de wereld tuinbouwtentoonstelling wordt gehouden. De wereldtuinbouwten toonstelling is tot nu toe bezocht door ruim 2,1 miljoen mensen. Een belangrijk evenement deze week is de uitreiking van de Nationale Toe- komstprijs op donderdag. De Rabo bank is sponsor van deze prijs.Bloe- menliefhebbers komen aan hun trekken op de binnententoonstel- ling 'herfstbloemen', die woensdag van start gaat. Het laatste weeken zal in het teken staan van speciale activiteiten. De Rabobank geeft alle bezoekers op 20 oktober een verre kijkertje voor een laatste blik op de Floriade. Spaarweek Floriade 21 t/m 25 oktober 6 april t/m 20 oktober

Hart van Holland | 2002 | | pagina 2