John Ooms over verleden Zevenhuizen-Moerkapelle Diplomazwemmen in de Koornmolen Gelijkspel derde team schakers Moerkapelle Spelers gezocht voor 7e elftal Gezamenlijke bijeenkomst Ondernemers kring en gemeentebestuur Activiteiten-Agenda pagina 8 Hart van Holland 16 oktober 2002 ZEVEN HUIZEN-MOERKAPEl!? i* .«fcfcl Door Frits Bromberg Zevenhuizen - "In het jaar 1296 is Zevenhuizen, vermoedelijk ont staan als, inderdaad, een groepje van zeven huizen aan de Rotte. In de zeventiende eeuw moet op een stuk moer, veengrond dus, een kapel hebben gestaan. Daar ont stond dus Moerkapelle." De 44-jari- ge ondernemer John Ooms, gebo ren en getogen in Zevenhuizen, weet dit uit het hoofd te melden en wat Ooms over deze dubbelge- meenten niet weet, is vermoedelijk de moeite van het weten niet waard. Over veertien dagen begint hij in Hart van Holland een twee wekelijkse serie over deze dorpen, mede gebaseerd op het 'Verleden Tijdschrift', een uitgave van de Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle. Sinds 1984 geeft deze stichting het blad vier keer per jaar uit. Ooms: "Sinds m'n jeugd ben ik geïn teresseerd in geschiedenis, dat heb ik in hoge mate te danken aan m'n onderwijzer G. Janssen, met dubbel s. Eerst was die belangstelling alge meen georiënteerd, daarna volgde specialisatie, de geschiedenis van Zevenhuizen en Moerkapelle. Ik ben me overigens ook gaan interesseren voor genealogie; daar voor het raam hangt ons familiewapen. Overigens moet men oppassen voor mensen die wel even een familiewapen kun nen aanbieden. Dat is niet altijd bonafide. Wel betrouwbaar zijn onze berichten en vondsten. Aan de Tweemanspolder 15 hebben we een eigen museum kunnen inrichten." 'We' slaat op de historische vereni ging Zevenhuizen-Moerkapelle, met ruim duizend leden een van de tllfg ITfVV-V:-;-: :f!>6 "'"""Wils 1 John Ooms 'Alles over Zevenhuizen en Moerkapelle. -Tw--' grootste in Nederland. Waarom een relatief kleine gemeente een zo grote historische vereniging kon opbouwen, weet Ooms ook niet pre cies te verklaren. "De geschiedenis van onze gemeente is gewoon leuk. Alles is leuk." Dat over die zeven huizen aan de Rotte en die kapel op een stuk moer, acht Ooms wel genoegzaam bekend. "Er is zoveel meer. Bekend zal ook wel zijn, dat de Hervormde Kerk en de smederij van Heij, beide aan de Dorpsstraat, de oudste gebouwen van Zevenhuizen zijn. Maar wat weten we van de Heeren van Zeven huizen, Van Egmond, Van Brederode en de heeren Van der Duyn? Jawel, die bekende Van Egmond, vergis je niet in Zevenhuizen." Ooms beschikt, dank zij het werk van de stichting voor het Verleden Tijdschrift, over een schat van mate riaal, waaruit hij om de twee weken kan putten. "Het is de bedoeling, dat met anek dotes en wetenswaardigheden de inwoners van Zevenhuizen en Moer kapelle zich wat meer bewust wor den van de dorpen waarin ze leven. Waar deze nieuwe rubriek over zal gaan, weet ik pas een paar dagen voor publicatie. Maar waar de eer ste aflevering over gaat, weet ik al wel: de Nessepolder bij Oud Verlaat. Verlaat is een ander woord voor sluis. Maar dat weet iedereen ver moedelijk wel. En zo niet, dan lezen de mensen daar over twee weken alles over." KERKDIENSTEN - 20 oktober Zevenhuizen Ned. Herv. kerk 10.00 uur ds. C.! Haasnoot; 19.00 uur ds. J. Enderlé. Geref. kerk 9.30 uur J. Seele. Ver. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. F. Pors. R.K. Gem. 10.15 uur Communievie ring. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur ds. H. Paul: 18.30 uur Leesdienst. Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Lam; 18.30 uur ds. H. Westerhout. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedeisen de huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groe ne Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820 NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. C. van der Spek-Ebbers, 079- 593.27.06 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep 079-593.27.02 (13.30-14.3fl uur); Mw. H.M.C. Cammeraat 079 593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fat 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Zevenhuizen - In zwembad de Koornmolen is de afgelopen periode gezwommen voor de diverse zwem diploma's. Onder toezicht van de beoordelingscommissie, bestaande uit S. Leliveld, C. Schiereck, J. Hor dijk en W.J. van Yperen, hebben de volgende kinderen het examen met goed gevolg afgelegd. Zwemdiploma A, van het zwem ABC: Marcella Speet, Floris Breugem, Bas Verbakei, Brandon Verschoor, Roel Ouddijk, Christa van Leeuwe, Davey Vishnudath, Rik Bos, Ruben Bos, Daniel Bac, Elyse van de Graaf, Joris- Coen Hordijk, Jordy Hermes, Robin Breeman, Rick Straathof, Oscar Seren Martinez en Thomas te Gro tenhuis. Voor het zwemdiploma B slaagden Jeanique Kuiper, Aline van der Sar, Sjoerd Keizer, Youri Zwart, Patrick Hoey, Stefan Hoey, Mario van Dieren, Martine Onderwater en Marlies Zaadnoordijk. Het zwemdiploma A van het Groene Hart is behaald door Manon van de Noort en het zwemdiploma B van het Groene Hart door Rosalyn de Graaff en Rens Groen. iêèi agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in jjlevenlflizen- Moerkapelle. Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend dnorgevfifi aan mevrouw G. Beunder, 0180-631733 Geef ook de activiteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op één datum plaatsvinden! Zevenhuizen: Iedere vrijdag en zaterdag van 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op het plein van AH. Vrijdag 16 okt: hervormd centrum: ouderenmiddag; de heer Vermeer houdt een dia presentatie over de Veluwe. Zondag 27 okt: Taizeviering; voorbereid door gezam. kerken, in de geref. kerk; 19.00 uur (inzingen 18.30 uur) Zeven Muzen: 2 november: 14.00 uur: Swanla: kindertheater "Toverdraad"20.00 uur Gereformeerde kerk: Amateurmuziekavond; 17 nov.: 13.00 uur: Vrijz. Herv. kerk: lunch concert; 8 febr. 2003: 14.00 uur: Swanla: kindermusical "Peter en de Wolf". De Zevenster: Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00- 13.30 uur; info 637 III; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil:geopend elke Ie en 2e woensdag van de maand voor 55-plussers (vooraf reserveren 0180-6371 I I). ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per 14 dagen op woensdag): 14.00 uur in De Zevenster; Fietsen: (lx per 14 dagen): verza melen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw geref. kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen: dinsdag van 10.00-1 1.00 uur; donderdag om 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Musea Zevenhuizen: Openstelling Historisch Museum "Ons Verleden", het Molen museum en het museum van de Jan. C. Lunenburgstichting, alle gevestigd in het pand Tweemanspolder 15 te Zevenhuizen, elke laatste dinsdagavond van de oneven maan den van 19.00-21.00 uur en elke laatste zaterdagmiddag van de even maanden van 13.30-16.00 uur en verder op afspraak. Vogelvereniging Zang en Kleur: zomerkaarten: winterkaarten: 18 okt., 15 nov., 13 dec., 20 dec. kerstkaarten; 27 dec. oliebollenkaarten. DeVierkap - Oud Verlaat Soos: 14.30 uur: 22 okt., 5,19 nov., 3, 17 dec.; Schakel: 20.00 uur: 29 okt., 26 nov., 17 dec.; Klaverjassen: 20.00 uur: 18 okt., 1,15 nov., 13 dec. MOERKAPELLE Dorpshuis Op Moer.Ouderensoos: 14 nov., 12 dec.;2003:9 jan., 13 febr., 13 mrt., 10 april, 8 mei. Zaterdag 30 nov.: 20.00 uur: Ned. herv. kerk: jubileumconcert Sursum Corda. Zevenhuizen - Voetbalvereniging Groeneweg is bezig een zevende elftal op de been te krijgen. De bedoeling is in de laagste recrea tieklasse te gaan spelen. Er zijn echter nog niet genoeg spelers om in competitieverband uit te komen. Geïnteresseerden wor den verzocht contact op te nemen met de heer A. Vente, tele foon 0180-631042. Ook kunnen toekomstige spelers een kijkje komen nemen op dins dag- of donderdagavond vanaf 19.00 uur. Moerkapelle - De schakers van het derde team van Moerkapelle heb ben thuis een 4-4 gelijkspel behaald tegen het jeugdige Nieuw- erkerk 4. Moerkapelle begon goed en kwam door overwinningen van nieuwkomers Patrick Stam en Dirk Molenaar op een 2-1 voorsprong. De schakers konden deze voor sprong niet vasthouden en door een overwinning van Christiaan Noorland en remises van Andr_ Corpeleijn en Gerrit van Meeteren werd het uiteindelijk 4-4. In de onderlinge competitie deed Gerard van Ommeren goede zaken door van aanstormend talent Boudewijn Weijermars te win nen. Door deze overwinning nadert hij de echte top van het klassement. Hugo van Elteren speelde een snelle remise tegen broer Jesse en behield daarmee de koppositie. In een mooi duel versloeg Arno Luinenburg met wit Wim Vroegindeweij. Marcel de Haan had weinig moeite met Stefan van der Zalm. Een boeiend duel werd gestreden door nieuw lid Maarten Pilgram tegen voorzitter Maarten Vroegindeweij. Pilgram ver dedigde goed en kwam zelfs iets beter te staan. Uiteindelijk wist Vroegindeweij toe te slaan en zo stijgt hij op de ranglijst. Ook Cees van Vuuren had het in het begin niet makkelijk, maar versloeg toch ook Wim Westerman. Arie Hoogduijn had weinig moeite met Matthias Freeke. Stand bovenaan: 1. Hugo van Elteren 2. Ben van Geffen 3. Gerarc van Ommeren 4. Dick Bac 5. J®e van Elteren Bij de jeugd is koploper Matthias Freeke ongenaakbaar. Dit keer ver sloeg hij Marius van der lorre" Jojanneke Weijermars had wews moeite met Remco Vollebregt, maar des te meer met de tijd. Met nog maar 3 seconden op de klok speel zij pat en werd het punt gedee Verder een fraaie overwinning u; Jan van der Hoek op Job Noorlan en van Stefan van der Zalm op W Jan van der Berg. Ook de over"' ning van Stefan Noorland op oudere broer Daniel was opnier lijk Overige uitslagen: Arjan v/d Bergh- David Bontebal 0-1; Daniel Vente. Thijs van der Torren 0-1; Usa der Hoven Harm de Wild Rolien van der Torren Tn° Roest 0-1; Gerben Kooiji Oudijk 0-1Robin Visser Walk' der Berg 0-1; Hielke Hendrik» - Wietse van Leeuwen 0-1. D<*stand bovenaan: 1.Matthias ke 2. Pieter Perdijk 3. Stefan va Zalm 4. Jojanneke Weijerma Remco Vollebregt. Zevenhuizen - De ondernemers kring houdt dinsdag 22 oktober een ledenbijeenkomst onder de titel 'De toekomst van ons dorp' in dorps huis Op Moer. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst licht het college van burgemeester en wet houders haar visie op deze vraag, die de laatste tijd veel wordt gesteld, nader toe. Aan de orde komen vragen als 'Blijft onze gemeente zelfstandig?', 'Wordt de samenwerking met Nieuwerkerk aan den IJssel en Rotterdam verder geïn tensiveerd, of is er sprake van samenvoeging met Nieuwerkerk en Moordrecht?', 'Verlaat de gemeente de 1SMH, het gebied rond Gouda, of wordt er mogelijk gekozen voor de regio Rotterdam?', 'Hoe staat het met de uitbreiding van het Nijver heidscentrum en de aanleg van de omleidingsweg?', 'Hoe gaan de pol ders rond de gemeente er in de toe komst uitzien?' en "Hoe gaat het met de winkelcentra in onze kernen?'. Introducés zijn van harte welkom- Programma ft de Voor de komende periode n Ondernemerskringen diver viteiten op het programmai s wordt 28 november een b tje' gehouden in dorpshuis Harm Hessels, beheerder van la, verzorgt een bezichtiging uitbreiding van dorpshuis De nieuwjaarsreceptie wor ,a den donderdag 2 januari in -

Hart van Holland | 2002 | | pagina 8