Van isolement tot tweede leven Laatste kans vaccinatie WSVII geveegd Recreatiegebied Rottemeren krijgt dikke acht 5m33«Sï32E puw3*jSÏ= Goudse playback en soundmixshow Openbare discussieavond Zuidplaspolder Pakketten voor Polen Vrouwen-Bijbelkring Reformatieavond Elfstedentocht? Psalmzangavond Benthuizen I^^WADDI NXVEEN/BOSKOOP Hart van Holland 23 oktober 2002 NOC, NIEUWS? NEE, EK STOND WEER NIKS IN/ pagina 23 Ruim een mil joen mensen die niet of onvoldoende kunnen lezen, schrijven en rekenen. Het is een getal dat u misschien niet meteen in verband brengt met Neder land. Toch is dat de stand van zaken. Op dit moment zijn 1,3 miljoen autoch- I tone Nederlanders analfabeet of functi oneel analfabeet. Dat laatste ben je als je een beetje kunt lezen, schrijven en rekenen, maar niet genoeg om volledig I mee te komen in onze maatschappij. Het is een misverstand dat het zou gaan om een 'uitstervend ver schijnsel' dat alleen onder oude ren voorkomt. Van de jongeren tussen 16 en 24 jaar kan zeven procent onvoldoen de lezen, schrijven en rekenen. Van de gehele Nederlandse bevolking heeft zo'n tien procent veel moeite met lezen, schrijven en rekenen. De hoogste tijd om daar iets aan te doen! Van isolement tot 'tweede leven' Iemand die analfabeet is, kan in een iso lement verkeren. Zelfs familie en vrien den weten vaak niet dat diegene niet (goed) kan lezen, schrijven of rekenen, hu als ze er wel van op de hoogte zijn, kan het voorkomen dat ze meehelpen om het voor de buitenwereld verborgen te houden! Analfabeten schamen zich vaak voor hun tekortkoming en denken dat ze de enigen zijn. Het vinden van de weg naar een cursus wordt zo wel heel moeilijk. En dat is ont zettend jammer. De mensen die ooit de stap hebben gewaagd en een alfabetise ringscursus zijn gaan volgen, ontdekken vaak dat ze dat veel eerder hadden moe ten doen. Ze worden zelfbewuster, dur ven meer, krijgen meer mogelijkheden en vaak ook meer sociale contacten. Vaak hebben zij het gevoel dat ze een soort tweede leven hebben gekregen. Waarmee kunt u een analfabeet helpen? Iemand die onvoldoende kan lezen, schrijven en rekenen zal er alles aan doen om dat niet te laten blijken. Het kan zo heel lang verborgen blijven. Maar als diegene wel heel erg vaak (dezelfde) smoezen gebruikt om bijvoorbeeld een formulier niet te hoeven invullen, kan dat een signaal zijn. "Ik ben m'n leesbril vergeten" is zo'n smoes. Of "Ik schrijf net zo onleesbaar als de dokter". En ook "Die bijsluiters zijn toch allemaal veel te ingewikkeld". Als iemand u in vertrouwen durft te nemen en er met u over wil praten, dan is het belangrijk dat u luistert en vooral niet oordeelt. Het is nooit iemands 'eigen schuld'. Ook is het goed om te weten dat er cursussen zijn om te leren lezen, schrijven en rekenen. U kunt infor matie vragen bij de Regionale Oplei- dingsencentra bij u in de buurt en bij de landelijke alfabetiseringlijn: 0800 023 44 44. Kijk voor meer informatie op www.alfa- betisering.nl of bel 0800 023 44 44. Regio - De inhaalronde tegen meningokokken C vindt zaterdag 2 november plaats in sporthal de Zijl aan de Paramaribostraat 66 in Lei den tussen 9.00 en 16.30 uur. Deze inhaalronde is bedoeld voor alle kinderen geboren né 1 juni 1983 en vóór 1 juni 2001, die nog niet ziin ingeënt. De inhaalronde is niet bedoeld voor kinderen die geboren zijn na 1 juni 2001. Die worden namelijk, wanneer zij ongeveer veertien maan den zijn, via het Rijksvaccinatieprogramma opgeroepen. Men dient het vaccinatieboekje of -kaart mee nemen en als men die heeft ook de oproepkaart. Gaat uw kind alleen, geef hem of haar dan een door u ondertekende oproepkaart mee. Voor kinderen die geen oproepkaart (meer) hebben, neemt u behalve het vaccinatieboekje, een identiteitsbewijs mee. Gaat uw kind alleen en is het jonger dan zestien jaar, geef dan een ondertekend briefje mee waarin u toestem ming voor vaccinatie geefL Voor meer informatie kan men op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur twee telefoonnummers raadplegen: Landelijk (0800) 3008051, gratis; •GGD informatielijn (0900) 2022611, 0,35 per minuut. Dok is het mogelijk GGD website: www.ggdzhn.nl of www.vaccina- ue.minvws.nl te bezoeken. Waddinxveen - Het tweede van de Waddinxveense Schaakvereniging had donderdag 17 oktober een uit wedstrijd tegen het Rotterdamse Onesimus. Twee vooruitgespeelde partijen waren al verloren. De rest verliep nogal dramatisch. Enkele spelers wisten het wedstirjdlokaal niet tijdig te vinden; een kwam ruim een half uur te laat. Uiteindelijk bracht Wim van Vuuren een half punt binnen en gingen de andere partijen verloren. Dat daarvan een tot stand kwam door tijdsoverschrij ding in een verloren stand was alleen voor de statistiek belangrijk. Inmiddels hadden de wat sterkere jonge spelers training gehad van Coen Zuidema, lang geleden een keer kampioen van Nederland. De meester zag eruit, alsof hij het trai nen leuk vond en bij de spelers sloeg de vonk over, en andersom. Ze heb ben trouwens aan de training door Michiel de Wit (vorig jaar) prima herinneringen. In de interne compe titie werd een vrij klein aantal partij en gespeeld. Eduard Philipse had wat tijd nodig voor hij tegen Henk van Erk voordeel bereikte, maar rondde het toen onverbiddelijk af. Wim Hennink en Mark van Putten pakten elkaar hard aan, maar hiel den de veiligheid in het oog en kwa men op remise uit. Albert Prins bleef tegen Wim van Os in een partij met wisselende kansen netjes overeind: remise. Nico Dannis had zijn werk aan Jan Muit, maar won. Hans van Offeren bood Ton van Nieukerke goed partij, maar ging toch met een nul naar huis. Ton Kuiper moest Arie Versluis een remise toestaan. Wim Mulder speelde tegen Jaap van der Heiden naar gewoonte betrekkelijk snel en won. Lager op de ranglijst pakte Jaap Smit Hans van Woudenberg heel opti mistisch aan. Jaap ging te gronde aan verzwakking van de koningsstel ling. In een stelling met tegenstelde rokades werd de aanval van Frans Hordijk te sterk voor Wim van de Hoek. Dirk van Offeren was precies goed gespannen voor het duel tegen Jan Kraaijesteijn en won. Kees Klaas- sen had tegen Herman van Offeren een meevaller, waardoor hij het punt vrij gemakkelijk kreeg. Frido Ritter was tegen Sander van Veen vroeg op de avond klaar. Jan Klijn bleef tegen Adriaan van der Starre geruime tijd overeind, maar verloor materiaal en ging mat op de onderste rij. Ton Bronk was nog iets te sterk voor Randy Girdhari. Tweeënveertig optreden, verdeeld over drie voorrondes, gaan zaterdag I oktober uitmaken wie in de finale II?n d,e .'^e Goudse playback- en oundinixshow zullen optreden. I Welzijn Gouda tekent I ok dit jaar voor de organisatie. De I '/R0u0,]des vitK'en plaats zaterdag I s u j er 'n wijkcentrum de Toren. s Middags treden om 12.00 uur en uur de deelnemers in de cate- I (,r,ri? P'ayback 4 tot en met 13 jaar I i q'nn berde voorronde, die om i i. uur begint, treden de playbac- m van 13 tot en met 20 jaar op, als- in,. e s°undmixers in beide leef- jUdscategorieën. on 6Sien van C'e voorrondes treden dagavond8r0te finaleshow op zater- f!rmHVem'3er 'n be kleine zaal van de dse schouwburg. m,^el!nemers komen al lang niet recht u,e" uit Gouda, ook uit Haast- Amrr binxveen, Bergambacht, ^merstol, Gouderak, Zevenhuizen voor °°P- De toegangskaarten veiW6 voorronbes zijn in de voor kop Verkrrjgbèaf: 0182 515082. Recreanten geven de recreatiemo gelijkheden in Rottemeren een 8,2. Ze zijn dik tevreden en waarderen vooral de rust, het groen en de nabijheid van het gebied. Dit zijn enkele resultaten uit het recreatie- onderzoek Rottemeren. Dit onder zoek werd afgelopen zomer uitge voerd in opdracht van het Recrea tieschap Rottemeren. Bezoekers en bezoeken Het recreatieonderzoek is uitgevoer- din Rottemeren met als recreatiege bieden Bleiswijkse Zoom, Zevenhui- zer Plas, Zevenhuizer Zoom, Hoge Bergse Bos, Lage Bergse Bos en het nieuw aangelegde Nessebos. 2.400 Huishoudens in de regio zijn telefo nisch benaderd en daarnaast zijn ter plekke enquêtes gehouden. In totaal wordt per jaar het aantal bezoeken brekend op 3 miljoen. Ten opzichte van 1996 is dit een stijging van 0,9 miljoen bezoekers. Mhar liéfst 89% Van dë'geënquêteer den geeft aan het recratieschp Rot temeren te kennen. De meeste bezoekers komen vanuit Rotterdam Oost, Bleiswijk, Bergschenhoek, Zevenhuizen-Moerkapelle en Berkel en Rodenrijs. In vergelijking met het onderzoek uitgevoerd in 1996 komt men steeds vaker op de fiets naar het gebied en minder vaak te voet of met de auto. Fietsen en wandelen zijn veruit de meest populaire acti viteit, gevolgd door een stijgend aantal bezoekers die een bezoek aan restaurant of terras brengt of komt skatern in het gebied. Sterke punten Bezoekers vinden recreategebied Rottemeren goed onderhouden, vei lig met voldoende parkeermogelijk- heden. Als sterk punt wordt voor alle recratiegebieden de natuur en het landschap genoemd. Dit geldt met name voor de Bleiswijkse en Zevenhuizer Zoom. Naar de Zeven huizer Plas komen bezoekers vooral ömddt' het dichtbij 'is Dé keuze Voor een bezoek aan het Lage en/of Hoge Bergse Bos wordt gemaakt vanwege de specifieke voorzieningen. Verbeterpunten Naast alle pluspunten zien recrean ten ook verbeterpunten. Zo vinden sommige recreaten dat de sanitaire voorzieningen, de bankjes in het gebied en de speelvoorzieningen beter kunnen. Ook de recreatiedruk neemt toe en zorgt voor problemen. Zo gaat fietsen en skaten niet goed samen op de fietspaden en zorgen honden voor overlast in het gebied. Het recreatieschap zal de uitkom sten van dit onderzoek en de aange geven verbeterpunten daar waar mogelijk meenemen in het nieuw op te stellen schapsplan. Dit nieuwe schapsplan. Dit nieuwe schapsplan geeft het beleid van het recreatie schap Rottemeren weer voor de komende vijf jaren. Het definitieve schapsplan zal begin volgend jaar klaar zijn. Gouda - De D66-fracties van Gouda, Nieuwerkerk aan den IJsseï en Waddinxveen houden donder dag 7 november een openbare informatie- en discussieavond over de ruimtelijke ontwikkelingen in de Zuidplaspolder. Deze voor iedereen toegankelijke bijeen komst vindt plaats in de bovenzaal van de Zalm aan de Mark. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Regio - Er is gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor fami lie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kah geschieden bij PPE inzamelpunt, Agaat 10 in Zoeter- meer op donderdag 31 oktober van 17.00 tot 20.00 uur. Voor meer informatie; 079-3615682. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur In een stevig kar tonnen doos, met plakband dicht geplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde èn afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakket ten mogen ook brieven, tijdschrif ten e.d. bevatten, echter geen geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg, de kosten bedra gen 3,40 euro per pakket plus 1,30 euro per kilo. Bij inleveren van het pakket dient men een legitimatie bewijs te tonen. Bergschenhoek - In de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat 1 wordt dinsdag 29 oktober een kofieochtend gehouden. Noor van Haaften spreekt over het thema 'Mijn agenda, God's agenda'. Vanaf 9.00 uur is er koffie. Om 9.30 uur begint het programma. Kinderop pas is aanwezig. Voor meer infor matie: 010-5214626 of 079-5933133. Benthuizen - In de Nederlands Hervormde kerk wordt woensdag 30 oktober een Hervormingsdienst gehouden, uitgaande van de stich ting "in de Rechte Straat". Domi nee Gielen spreekt over "Verdon kerd goud". Medewerking wordt verleend door het Hervormd Gemengd Koor immanuei en het christelijk jongerenkoor Salvation uit Stolwijk. Er is een boekentafel aanwezig. De toegang is vrij; wel wordt een collecte gehouden voor hulp aan twee priesters uit Polen. De avond begint om 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Je kunt het geloven of niet, maar als je ziet hoe hard er door de Zuid Hollandse schaatsers getraind word, dan moet de tocht der toch ten er van dit jaar wel komen. Ais training voor de Elfstedentocht en alle landelijke marathons die er geschaatst worden, wordt er in het Schaatscentrum de Uithof te Den Haag een marathoncompetitie door de K.N.S.B georganiseerd. Op maandag 28 oktober zijn er schaatsmarathons te zien. Er is een wedstrijd voor Dames, B- rijders, Veteranen en A-rijders. De wedstrijden beginnen om 21.15 uur en de toegang is gratis, ledereen is welkom om eens ken nis te komen maken met het mara- thonschaatsen. Benthuizen - Reformatorisch Jon gerenkoor Gloria uit Gouda houdt zaterdag 26 oktober een psalm zangavond in de kerk van de Gere formeerde Gemeente te Benthui zen. Aanvang 19.30 uur. Het doel van deze avond is om geid bijeen te brengen voor het evangelisatie werk wat vanuit de Gereformeerde Gemeente wordt gedaan. Evange list Van den Boogerd spreekt een appèlwoord. De medewerkenden van deze avond zijn: Reformatorisch Jonge renkoor "Gloria" uit Gouda o.l.v. Peter Wildeman. Begeleiding koor, samenzang en improvisaties ver zorgd door Martin Weststrate. iedereen is welkom. De entree is vrij. Wel wordt een collecte gehou den voor het evangelisatiewerk.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 23