De klasgenoten van Oud Zevenhuizen-Moerkapelle r "Is er toekomst voor peuterspeelzaal Het Hobbelpaard?" Groeneweg op de weg terug Herinneringen aan oud Zevenhuizen - Moerkapelle m De Nessepolder bij Oud Verlaat COLOFON pagina 18 Hart yan Holland 13 november»2002 ZEVENHUIZEN MOERK -Door Karin Heeren Deel 2 en slot V fpppvti V A, ij rifin - lit Stichting Oud Zevmtoizen-Moerkapeiiï Vorige keer Op de klassenfoto van de vorige keer is één correctie binnengeko men. De foto van de vorige keer betrof de huishoudschool te Zeven huizen met een klas uit het seizoen 1959-1960. Op de bovenste rij, staande van links naar rechts: Minie van Prooyen, Córrie vd. Berge, Joke vd. Zaan, Annie in 't Veld, Marga Zijderhand, Ria Bos, Foppie de Graaf, juffrouw Vos, Tiny den Har- tog en Corrie vd. Hoek. De middelste rij van links naar rechts: Annie Tore naar, Tonneke Boode, Nellie Strijd- horst, Rietje Moerman en Rina Glint- meyer. Zittend op de voorste rij van links naar rechts: Marrie van Kralin gen, Beppie Huisman, Elly Krijgsman en Mieke Looren de Jong. Deze keer De foto van deze week is een klas senfoto van de christelijke lagere school te Moerkapelle uit de jaren 1930/1931. Een aantal namen ont breken; hopelijk komen we daar met uw hulp achter. Ook eventuele cor recties zijn natuurlijk welkom. Op de bovenste rij van links naar rechts: juffrouw De Graaff, meester Renger, Janna Breedijk (zittend, iets naar beneden), Theo Knop, Janus Vis, Joop Dekker, Jan van Duuren, Gerard de Jong, Piet Roodenburg, Henk Molenaar, Cor Zwarteveld, Jan Vis, Jan Meijer en meester vd. Berg. Op de tweede rij van links naar rechts (startend naast Janna Bree dijk): Roodenburg, Marie van Wijk, r Jannie Meijer, Pietje Monster, Dickie de Jong, Jennie Boevé, Pietje Bree dijk, Koosje Havelaar en Marie Vis. Op de derde rij van links naar rechts: Jan Dirk Monster, Stien Meij er, Leny Verbeek, Leny Knop, Aria Havelaar, Katerien Meijer, Vis, Piet je Verbeek, Jannie Boevé, Wil Hoog- erdijk, Jannie Hoogerdijk, Janie Vis en juffrouw Bosscher. Op de onder ste rij van links naar rechts: Gilles Hanse, Dirk Knop, Bram Vis, van Prooijen, Cees Verbeek, Han Bree dijk, van Prooijen, Lous Hertog, Adriaan Hoogerdijk, Teun Koolmees en Maarten Boevé. Van iedere gepubliceerde klassenfoto kan men een kopie foto bestellen tegen de kostprijs vermeerderd met 2 euro. De bijdrage van 2 euro komt ten goede aan de Stichting "Oud Zevenhuizen/Moerkapelle Van oude klassenfoto's in uw bezit en van voor 1970 maakt de heer van der Zalm graag een kopie. De kans bestaat dan dat de foto te zijner tijd in deze rubriek geplaatst wordt. Ook gaat een kopie naar de Stichting "OZM". Graag reacties, het liefst tus sen 20.00 en 22.00 uur, naar Pim van der Zalm: 0180 - 633077. E-mailen kan ook: wvdzalm@box.nl Moerkapelle - Met deze tekst opent de brief die het bestuur van peu terspeelzaal Het Hobbelpaard deze week heeft gestuurd naar haar ouders. Peuterspeelzaal Het Hob belpaard heeft voor de zomervak antie de noodklok geluid bij gemeente en fracties betreffende de verslechterde financiële situatie van peuterspeelzaal Het Hobbel paard. Het bestuur heeft inmiddels diverse acties moeten voeren om extra geld binnen te heden om nieu we benodigde speelmaterialen te kunnen aanschaffen. Het bestuur heeft de gemeente verzocht de bestaande subsi dieregeling aan te passen, omdat deze ten gevolge van de stij gende kosten niet meer toereikend is. Door de verplichte.invoering van een CAO voor de leidsters zijn met name de loonkosten sterk gestegen. De'gemeente is daartoe niet zonder meer bereid en stuurt aan op het doorvoeren van bezuinigingen en het verhogen van de ouderbijdrage. Voor het bestuur is dit laatste niet wenselijk, maar misschien toch onontkoombaar. Het bestuur onderzoekt op dit moment de mogelijkheden tot bezui nigen. De gemeente is van mening dat een peuterspeelzaal géén kern taak is voor de gemeente en daarom acht het bestuur het erg belangrijk voor de toekomst dat nieuwe (vrij willige) bestuursleden zich aanmel den. Met name voor de functies van voorzitter en penningmeester. Het bestuur schrijft de ouders dat het duidelijk mag zijn dat zij zich in een penibele situatie bevinden, welke op korte termijn zal moeten worden opgelost om het voortbe staan van Het Hobbelpaard te verze keren. Het huidige bestuur hoopt deze taak te kunnen volbrengen. Agendapunt geschrapt De commissievergadering heeft 5 november het agendapunt dat han delt over de subsidiëring van peu terspeelzalen geschrapt aangezien er op dat moment niet voldoende gegevens aanwezig zouden zijn. Dit heeft heeft enige commotie veroor zaakt. Wethouder De Jong heeft contact gehad met voorzitter Leona den Ouden om excuses aan te bieden over het feit dat het punt geschrapt werd, waarbij hij nog eens bena drukt heeft dat, ondanks dat het geen kerntaak is van de gemeente, deze situatie toch de aandacht heeft van de gemeente. Zevenhuizen - Na de eclatante uitover- winning op Antibarbari 5-2 wist Groeneweg bij het stugge Lekkerkerk weer een verdiend punt mee naar huis te nemen. Was de eerste helft nog bloedeloos (0-0) met slechts één doel- rijpe kans voor Lekkerkerk, na de rust was de wedstrijd het aanzien meer dan waard. Met niet meer dan 25 gespeelde minuten op het scorebord was de eindstand (3-3 bereikt. Groene weg kwam binnen 5 minuten in de tweede helft op een 2-0 voorsprong. Menno van Dam rondde, na een uit stekende pass van de goed spelende Kevin Zijderhand, doeltreffend af en direct daarna strafte Gido Stuurman een fout van de Lekkerkerk doelman, na attent reageren van Dennis van Vliet en Maurice Eckhardt ook gena deloos af. Groeneweg leek op rozen te zitten. Niets was minder waar. Het leek net of Lekkerkerk wakker geschud was. Met goed voetbal en een tomeloze inzet werd richting doelman Gert Haan getrokken en nauwelijks drie minuten na de 2-0 kopte topsco rer de Vos de aansluitingstreffer binnen. Net zo snel als Groeneweg de 2-0 scoorde had Lekkerkerk de stand gelijk getrokken. Gert Haan was kans loos op een schot van middenvelder Jeroen van Rumph. De meegereisde Zevenhuizense supporters dachten dat dit de genadeslag voor hun ploeg zou betekenen. De ploeg van trainer Hazebroek toonde echter karakter. Met goed voetbal kwam zij weer terug in de wedstrijd en nadat eerst nog Eckhardt verzuimd had voor open doel te scoren was het dezelfde speler die Gido Stuurman de ruimte in stuur de waarna deze doeltreffend keeper Burger passeerde. En weer leek Lek kerkerk zich op te richten, want nog geen 5 minuten na de nieuwe Groene weg voorsprong scoorde Lekkerkerk weer de gelijkmaker. Met nog 20 minu ten te gaan kon de wedstrijd alle kan ten op. Lekkerkerk scoorde 5 minuten voor tijd nog een keer uit een vrije trap. Deze treffer werd door de scheidsrechter wegens hinderlijk bui tenspel afgekeurd en in de laatste seconde kwam de winnende treffer voor de bezoekers bijna nog op naam van invaller Cor Buitenhuis. Zijn boog- bal kon met de grootste inspanning nog door de Lekkerkerk keeper tot corner worden verwerkt. Al met al een terechte uitslag van een geen grootse maar wel zeer amusante wedstrijd. Zondag komt koploper Duivesteijn op bezoek. De Rotterdammers worden algemeen gezien als de gedoodverfde kampioen. Het is zaak voor Groene weg de stijgende lijn voort te zetten en net zo spelend als de laatste twee wedstrijden zal puntverlies, ook tegen deze tegenstander, niet nodig zijn. Vermoedelijk is de Nessepolder de kleinste zelfstandige polder geweest van het Hoogheemraadschap Schie- land. Het had zijn eigen polderbestuur en moest evenals alle andere polders de jaarlijkse rekening overleggen voor goedkeuring. De oppervlakte was maar zo'n 36 ha en werd aan de west zijde begrensd door de Vliet, oöst door een dijk, welke nog De Rijskade wordt genoemd én aan de zuidwestzij de door de Rotte. Vanaf 1527 zijn de polderrekeningen bewaard gebleven. In de eerste rekening lezen we over de ingediende nota's van Jacob de zeijlma- ecker, Goesen de smit en Hubrecht de timmerman. Elk jaar waren er wel onkosten aan het wipmolentje dat de polder droog moest houden. In 1533 blijkt het met de molen niet zo best gesteld. De molen is verzakt en moet gerezen worden, bovendien was het hoog tijd voor een nieuw scheprad. Het baat allemaal niets, in 1563 wórdt door de timmerlieden Claes Adriaensz en Jacob Arysz aangenomen een nieu we wipmolen te maken. Groot is deze molen niet geweest, in de rekening van 1577 staat: "betaelt aen Cornells Jansz Soetgenvisch van 't moeleken te maelen, 2i pond". Het verkleinwoord zal niet voor niets gebruikt Zijn. Natuurlijk was een door braak van de Rottekade, zoals in 1577 gebeurde, ook een financiële ramp. De molenmeesters waren door al de pro blemen nogal eens genoodzaakt te vergaderen. Daar zij zelf niet konden schrijven werd dit gedaan door bij voorbeeld de koster (meestal ook de schoolmeester) of de secretaris van Schieland Er werd dan een stevig potje bier bij gedronken, hetgeen uiteraard ook ten koste kwam van de ingelanden van de polder. Dit werd zondermeer geaccepteerd. Van oudsher was het dus al een klein poldertje en afgescheiden va.n de vroegere grote Ommoordse polder. Vroeger behoorde de Nessepolder gedeeltelijk onder de ambachtsheer lijkheid van Hiflegersberg en gedeelte lijk onder die van Zevenhuizen. De grens liep geslingerd dwars door de pofder heen. tn 1871 werd bij een her indeling de gehele polder onderge bracht bij Zevenhuizen. Kort daarna kwam aan de zelfstandigheid van het poldertje een einde. Bij de droogma king van de Prins Alexanderpolder werd de Nessepolder hiervan een onderdeel. De bemaling werd toen overgenomen door deze nieuwe droogmaking. De eigen wippolder werd verkocht, gesloopt en de grond waarop deze stond in erfpacht gege ven aan Cornelis Berkelaar. Het huis dat hier gebouwd werd wordt thans bewoond door de familie Loos. In de kelder zijn nog restanten van de fun dering van de vroegere wipmolen te zien. Het Overtóllige water werd van nu af geloosd op de Prins Alexander polder. De ingelanden, zoals de eige naars genoemd worden, waren hele maal niet blij met het verlies van hun zelfstandigheid. In hun polder was niets droog te malen en nu moesten zij meebetalen aan de hoge lasten van de grote nieuwe polder. Hun bezwa ren werden gegrond verklaard en hen werd het recht toegekend om gedu rende 99 achtereenvolgende jaren het water op de Prins Alexanderpolder te ontlasten tegen een jaarlijkse som van 10 gulden per hectare. Dit is een gou den zaak geweest voor de ingelanden. De gulden werd in de loop der tijd minder waard en zij zaten daardoor op rozen. Toen dit voordeel in 1973 kwam té vervallen was dat voor hen een droevige gebeurtenis. Bij de opheffing wérd de polder geliqui deerde waarbij de wipmolen en andere eigendommen werden verkocht. Er resteerde een batig saldo van 85 gul den en 26 en een halve cent, dat per hectare onder de ingelanden werd verdeeld. De Nessepolder is vanaf de middeleeuwen een vrijwel ongerept poldertje, maar dat gaat en is aan het veranderen. Men heeft aan deze pol der een recreatieve functie toegewe zen.Dat is gezien de ligging aan de rand van de stad ook wel te begrijpen. In OudVerlaat is een aantal jaren gele den een belangenvereniging opgericht, om de Nessepolder agrarisch te hou den. De leden hebben hun uiterste best gedaan om te voorkomen dat er bomen zouden worden geplant maar het heeft niet mogen baten. Men kan maar niet inzien hoe mooi een onge rept poldertje met 'alleen maar gras' ook kan zijn! Hoe mooi was het niet geweest als men op de Rottekade weer een wipmolen had geplaatst en het poldertje als polder gehandhaafd. Rotterdam had dan aan zijn grens een uniek gebied gehad. vwaar molen XX N x r pKSS? Nösse j motor» C""t I l. -"" j piisk#0® Tekst: W.Paul Samenstelling: Oonns Inlichtingen: Tel. 0180-63296- E-mail: oamfgplanem1 Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2002 | | pagina 18