Algemene beschouwingen: De begrotingsvergadering Zevenhuizen n Prijzen fotowedstrijd "Molenviergang by night' Omleiding Zevenhuizen stap dichterbij JUL JUL Reactie van het college Het thema bestuurskracht/-cultuur Het thema veiligheid De amendementen en moties De besluiten en consequenties Gem. Zevenhuizen-MoerKap MUfcRKAPfcLLE Hart van Holland 20 november 2002 Door Karin Heeren Zevenhuizen - De eerste duale begrotingsbehandeling verliep in een opvallend goede sfeer. Gekissebis over het reglement van orde bleef achterwege, evenals stekende opmerkingen van de ene naar andere fractie. Met wederzijds respect en met de nodi ge humor werd de vergadering afgewerkt. Vanwege de invoering van het duale stelsel verliep de begrotingsverga dering anders dan in andere jaren. Alle fracties waren nu in eerste instantie in de gelegenheid hun algemene beschouwingen toe te lich ten en andere fracties hadden daarbij het interpellatierecht om verduidelij king te vragen. Dit was nog even wennen en in een aantal gevallen werd toch nog (een gedeelte van) de beschouwingen voorgelezen. Uit de beschouwingen is een aantal thema's naar voren gekomen: onderwerpen die elke fractie heeft opgenomen in zijn beschouwingen. In de tweede termijn van de vergadering werd over deze thema's met elkaar gediscussieerd. Voorafgaand aan de themadiscussie waren de collegeleden in de gelegen heid te reageren en belangrijke zaken nader toe te lichten. Wethouder Zij derhand gaf een korte toelichting op het thema volkshuisvesting. Inmiddels is dinsdag 19 november uitgebreid doorgepraat over dit onderwerp in een speciale bijeenkomst waar volkshuisvesting centraal heeft gestaan. De wet houder heeft ook nog nader toegelicht dat het kostendekkend maken van de exploitatie van de dorpshuizen niet betekende dat de verenigingen meer moeten gaan betalen maar dat hij denkt aan een rendabeler omzet, met name bij dorpshuis Op Moer. Wethouder Van der Stee deed een aantal constateringen. Ten eerste dat het milieu 'uit' is, hij heeft het thema bij geen van de fracties naar voren zien komen. Verder heeft hij stil gestaan bij de ruimtelijke ontwikkelingen in het gebied van de gemeente zoals de nieuwe visie op de inrichting van de Zuid- plaspolder. Zijn inschatting is evenwel dat in de komende tien jaar huizen- houw niet aan de orde is en dat de gemeente de tussenliggende tijd qua organisatie moet zien te overleven. Wethouder Van der Stee constateert ver der dat de gemeente nog steeds in het Groene Hart ligt en dus 'op slot zit'. Over de verkoop van 'niet strategische objecten' als het 'Land Kanaan', zoals het college heeft voorgesteld, stelt de wethouder dat dit alleen maar kan met behoud van de monumentale status. Wethouder De Jong ging kort in op de ontwikkelingen rondom de Omlei- dingsweg. Hij wist de raad mee te delen dat het financieringstekort inmiddels behoorlijk is teruggelopen en dat hij wat dat betreft optimistisch gestemd is. Daarnaast stond de wethouder stil bij de moeizame totstandkoming van de begroting. Hij stelde dat het college niet gelukkig is met de financiële ont wikkelingen. - Burgemeester Westendorp stond als voorzitter van het college ook stil bij zijn portefeuille. Hij stelde dat Zevenhuizen-Moerkapelle een kleine gemeente is met grote ambities en dat dit zorgt voor de nodige problemen als het gaat over de aansturing van het ambtelijk apparaat. De burgers hebben recht op een goed functionerend ambtelijk apparaat, zo stelde hij. Verder ging hij in op veiligheid en het veiligheidsconvenant bij La Baraque. Hoewel burgemeester Westendorp in zijn reactie in herinnering bracht dat de aansturing van het ambtelijk apparaat sinds de invoering van het duale stel sel geen zaak voor de raad meer is maar van het college, hadden toch veel fracties de mening dat het dan wel niet de verantwoordelijkheid van de raad is maar wel de nadrukkelijke zorg heeft. De WD was de mening toegedaan dat een goede informatievoorziening noodzakelijk is voor het goed functio neren van de organisatie. De heer De Gooijer (SGP) stelde dat bestuurs kracht ook opgeroepen kan worden en dat de raad daar een bijdrage aan kan leveren door het niet meer stellen van vragen dan strikt noodzakelijk en zodoende geen druk op het apparaat te leggen. Mevrouw Spekman (PvdA) vond in reactie daarop dat dualisme alleen werkt als er informatie voorhanden is. Als deze goed toegankelijk is hoeven er ook niet steeds vra gen te worden gesteld. De heer Bac (SGP) benadrukte het belang van handhaving en sancties. Hij is van mening dat de discotheek La Baraque gesloten dient te worden als er bij herhaling blijkt dat de discotheek zich niet houdt aan het veiligheidsconve nant en de daaruit voortvloeiende pasjesregeling. Voor vele andere fracties is sluiting geen optie maar moet er wel een einde komen aan de niet afla tende stroom overtredingen en meldingen van overlast. Mevrouw Te Meij gaf daarbij nadrukkelijk aan dat er ook een wisselwerking moet zijn tussen politie en burgers. Bij het waarnemen van calamiteiten moeten ook burgers eerder hun verantwoordelijkheid nemen. Uit ervaring is haar gebleken dat mensen waarnemen dat er een incident plaatsvindt en dan niet de moeite nemen om de hulpdiensten in te schakelen. Zij grijpt terug naar de SIRE-stelling 'De maatschappij dat ben jij' en roept burgers dan ook op daar inhoud aan te geven. Zij stelde verder dat heel veel jonge ren met veel plezier voor hun ontspanning naar La Baraque gaan maar dat er wel gestalte moet worden gegeven aan de uitvoering van het convenant. In het eerste amendement van de SGP wordt gevraagd om een verminde ring van de stijging van de OZB-belasting. Deze verminderde stijging wordt betaald door minder opbrengst te laten toevloeien aan de algemene reser ve van de opbrengst van de verkoop van aandelen. Naar mening van de SGP is de pot algemene reserve voldoende gevuld en komt er bovendien nog voldoende bij omdat slechts een klein deel van de opbrengst wordt aange wend voor lastenverlichting. Mevrouw Spekman (PvdA) vond het jammer dat deze opbrengst wordt gebruikt voor de verlaging van de OZB omdat dan huizenbezitters relatief meer profiteren. Zij had liever een verlaging van bij voorbeeld de rioolheffing, dat aan iedereen voordeel biedt. Desondanks steunde de fractie het amendement en werd deze met algemene stemmen aangenomen. Het tweede amendement handelde over het tarief voor de tweede vuilcon tainer. De fractie van de SGP bepleitte afschaffing wegens een verwachte toename van zwerfvuil en het voorkomen van rechtsongelijkheid (veel gezinnen hebben al een tweede container en het is de vraag of te achterha len is wie inmiddels allemaal in het bezit zijn). Hoewel wethouder De Jong nog een warm pleidooi hield voor invoering van de heffing omdat deze naar zijn mening zal bijdragen tot een betere afvalscheiding haalde het amende ment het wel met acht stemmen voor van de fracties SGP, WD en PvdA en met zes stemmen tegen. Het derde amendement handelde over het handhaven van de bibliobus in de kern Moerkapelle. Handhaving wordt bekostigd uit de post opzet jeugd brandweer Zevenhuizen. Een belangrijk argument was het meten met twee maten van het college. Enerzijds werd gesteld dat lezers uit Moerkapelle naar Zevenhuizen kunnen voor de bibliotheek, terwijl de jeugd uit Zeven huizen niet naar Moerkapelle gaat voor deelname aan de jeugdbrandweer terwijl daar een goed lopend korps is. Dat er veel mensen afhankelijk zijn van de komst van de bibliobus gaf de doorslag. Met algemene stemmen werd besloten tot handhaving van de bibliobus. De gemeentelijke lasten stijgen veel minder dan verwacht en volgen nu het inflatiepercentage. De tweede vuilcontainer wordt niet belast. De bibliobus in de kern Moerkapelle blijft gehandhaafd. Er is dan geen geld beschikbaar voor de opzet van jeugdbrandweerkorps in Zevenhuizen. Zevenhuizen - Het Historisch Centrum Ons Verleden aan de Tweeamsnpolder 's dinsdag 26 november van 19.00 tot 21.00 uur geopend. De avond staat in het teken staan van de Molenviergang. Tijdens deze avond worden de prij zen bekend gemaakt van de in sep tember gehouden fotowedstrijd 'De molenviergang by night', georganiseerd door de Vereniging Molenvrienden in het Rottemerengebied. Voorzitter Lamot van de vereniging zal de prijzen uitreiken. Verder is er deze avond de fototen toonstelling 'De molenviergang het hele jaar rond' te zien in het museum van de Stichting Jan C. Lunenburg. Deze tentoonstelling laat de molenviergang bij diverse weerty pen. De foto's zijn onder andere gemaakt door de heren A. Dekker en J. van Woerden. Voor meer informa tie: 0180-638180 of e- mail jomolen@cis- tron.nl (foto Joh. Ottevanger) Zevenhuizen - Met de toevoeging van 6,3 mil joen euro aan het budget voor de nieuwe omlei- dingsweg N219 hebben Provinciale Staten (PS) de omleiding Zevenhuizen een stap dichterbij gebracht. Een timendement hierover werd met algemene stemmen aangenomen. Aanleiding voor het project is de grote ver keersdruk in de kern van Zevenhuizen en de bereikbaarheid van de bouwlocatie Nesse- lande. De weg verbindt de Al 2 en de A20 en vormt nu een ongewenst alternatief voor de bereikbaarheid van de Haagse en Rotterdamse regio. Gedeputeerde Rinus Houtman is blij met deze onverwachte steun uit PS. "Ik geef eerlijk toe dat ik me de afgelopen periode een beetje zorgen heb gemaakt over dit project. Iedereen onderstreept de noodzaak van de omleiding. De financiële dek king is hiermee bijna rond. Als de partners nu ook hun verantwoordelijkheid pakken zijn we eruit. Vergeet niet dat dit project een belangrijk onder deel is van A12 Vernieuwd op Weg." De "Al 2 Vernieuwd op Weg" is een project van Rijkswaterstaat, stadsgewest Haaglanden en pro vincie Zuid-Holland én het veiligheidsproject van Railinfrabeheer. Het voorziet in de aanleg van spits- of plusstroken tussen Zoetermeer en Gouda en maakt het mogelijk de twee bestaande en ver ouderde aansluitingen Zevenhuizen en Waddinx- veen te vervangen door één moderne nieuwe aan sluiting Zevenhuizen/Waddinxveen. Hierop moet de omleiding Zevenhuizen aansluiten. Het project van Railinfrabeheer heeft als doel bestaande gelijkvloerse spoorwegovergangen zoveel mogelijk op te heffen, dan wel ongelijk vloers te maken. Daarmee wordt de veiligheid en doorstroming op het spoor aanzienlijk verbeterd en wordt ook een eind gemaakt aan lange wacht tijden voor de gesloten spoorwegovergangen. Door al deze projecten wordt de breikbaarheid in de regio structureel verbeterd. Het project N219, omleiding Zevenhuizen vormt hierin een belangrijke schakel. Met deze extra middelen is de realisatie een stuk dichterbij gebracht. Wel wordt van andere partijen - rijk, gemeenten en bedrijfsleven - verwacht dat zij ook zullen meewerken aan het afdekken van het reste rende tekort.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 13