Mevrouw Ardon viert 100e verjaardag Nesselande-dames verliezen nipt van Summa Schoentje zetten bij Albert Heijn Winst voor TZM De Remon stranten in Zevenhuizen Herinneringen aan 13/ oud Zevenhuizen-Moerkapelle COLOFON SPORT Hart van Holland 27 november 2002 pagina 19 Stichting Oud Zevenhüizen-Moerkaphle Zevenhuizen - Evenals voorgaande jaren nodigt Sinterklaas alle kinde ren in Nederland tot en met 7 jaar uit, om hun schoentje te zetten in een Albert Heijn-winkel. De schoen tjes kunnen tot en met vrijdag 29 november worden ingeleverd. Op zaterdag 30 november kunnen kinde ren hun schoentje met lekkere ver rassingen ophalen. In de afgelopen week zijn al massaal schoentjes inge leverd bij alle Albert Heijn-winkels in heel Nederland. Tienduizenden schoentjes in alle soorten en maten werden door kin deren naar de Albert Heijn-winkels in hun woonplaats gebracht. Voor het vullen van de grote hoeveelheid schoentjes heeft Sint een speciale Pieteenheid geformeerd. Vrijdag nacht 29 november aanstaande wor den de schoentjes in alle 700 Albert Heijn-winkels gevuld. Sonquin Bloe?cii>ciiik IVfeid je aan als bloeddonor. Bei gratis 0800 - BLOEDBANK (O8O0 - 256332265) Tafeltennis Moerkapelle - Het eerste team van tafeltennisvereniging Zevenhuizen- Moerkapelle speelde een thuiswed strijd tegen Scylla 5 uit Leiden. Na vorige week afwezig te zijn geweest, was Dico er weer bij. Er werd met 8- 2 verloren. Ad wist beide partijen te winnen. Guus kwam niet tot winst. Hij verloor twee wedstrijden jam merlijk in vijf sets met de standen 13- 11 en 11-9 in de laatste set. De dub bel werd door Ad en Guus ook al in vijf sets verloren. Dico kwam niet tot winst. TZM 2 speelde uit tegen Kwiek 6. Na thuis met 10-0 te hebben gewonnen, verliep het deze keer moeizamer. Het werd 7-3. Sebastiaan won zijn drie enkelpartijen, Coerd en Patrick won nen er ieder twee. De dubbel werd door Coerd en Sebastiaan verloren in vijf sets. Dit mede door een fou- tenfestival van laatstgenoemde. TZM4 moest eigenlijk spelen tegen Flamingo' s, maar dit team heeft zich aan het begin van de competitie teruggetrokken. Volleybal Zevenhuizen - Na de sterke overwin ning van vorige week op de nummer 2 van de ranglijst was de verwach ting terecht dat de dames van Capri corn Beveiligingen Nesselande de zegereeks zou voortzetten tegen de dames uit Noord-Limburg. Deze ver wachting kon echter niet waarge maakt worden, zo bleek al in de eer ste set. Op alle fronten werd Nesse- lande afgetroefd door de tegenstan der, zodat er een bepaalde matheid over de ploeg leek te liggen die ze in de loop van de wedstrijd niet meer van zich af kon schudden. Na verlies in de eerste set (19-25) konden de dames nog wel de tweede set naar zich toe trekken met 25-18, maar het spel bleef verkrampt. In de derde set nam de ploeg uit Zevenhuizen een kleine voorsprong, die ze aan het einde van de set niet kon vasthou den. Summa Peelpush speelde een alles-of-niets spelletje en dankzij sterk verdedigen kwam Nesselande in de problemen met als gevolg 23- 25 verlies. De vierde set verliep het zelfde als de derde met dit verschil dat Nesselande nu wel de voor sprong kon vasthouden (25-21). De vijfde set kende een zeer spannend verloop aan het einde van de set. Na een 5 punten achterstand leek de wedstrijd verloren. Echter voor het eerst in de wedstrijd werd er geknokt voor de punten en bij 14-13 hadden de Capricorn dames zelfs een match-point. Ook het publiek moedigde hun favoriete dames voor het eerst hartstochtelijk aan, maar dit mocht niet baten, want door enkele goede aanvallen en blokke ringen trokken de dolgelukkige Lim burgse dames de winst met 14-16 naar zich toe. Het onverwachtse 2-3 verlies bete kent nog niet dat het zicht op de eer ste plaats verloren is, maar het wisselvallige spel lijkt een grote belemmering om hoog te eindigen. Donderdag 28 november staat de bekerwedstrijd tegen Vrevok op het programma. Toevallig is dit de kop loper uit de competitie en dus kun nen de dames uit Zevenhuizen laten zien wat ze waard zijn. Het publiek is van harte welkom in dorpshuis Swanla om 20.15 uur. Door Karin Heeren namens de gemeente en het col lege. Ook de voorzitter van zorg centrum 'De Zevenster' kwam haar feliciteren. Mevrouw Ardon is in 1902 gebo ren in Klundert, Noord Brabant. Opgegroeid toen het elektrici teitsnet nog aangelegd moest worden en de eerste stoomtrei nen Nederland hier en daar ont sloten. Mevrouw Ardon is zelf opgegroeid in een groot gezin met zeventien kinderen. Drie zussen en een broer zijn ver huisd naar Canada en zijn allen nog in leven. Van de andere kin deren die in Nederland bleven is alleen haar zus nog in leven en de blijdschap was dan ook groot toen ook zij op het feest van mevrouw Ardon verscheen. De eerste en de tweede Wereldoor log meegemaakt en de techni sche revolutie. Na haar huwelijk is mevrouw Ardon diverse malen verhuisd. Eerst binnen Brabant, waar zij haar vier kinderen kreeg. Haar oudste dochter is op hele jonge leeftijd overleden, zij stierf na zeven jaar aan hersenvliesont steking. Inmiddels heeft zij alleen haar jongste zoon over, zij heeft haar echtgenoot en drie van haar kinderen overleefd. Haar zoon, de heer Ardon: "Dat is dan ook het moeilijke van oud worden, je verliest iedereen om je heen." Zaterdag werd het in ieder geval voor mevrouw Ardon en alle andere aanwezi gen een fijne en bijzondere dag. Zevenhuizen - Met honderd rode rozen, vijf generaties familieleden en een bezoek van loco-burgemeester Zijder hand vierde mevrouw Ardon haar honderdste verjaardag tij dens een druk bezochte bijeen komst in de feestzaal van de Zevenster. Haar familie direct om haar heen, haar achter achterkleinkind vrolijk dan send de aandacht op zich vesti gend en zichtbaar aangedaan hij het bezoek van een aantal leden van het Leger des Heils dat voor haar kwam zingen en een gedicht voordragen. Zichtbaar geëmotioneerd luisterde mevrouw Ardon naar iedereen die haar wilde feliciteren. Mevrouw Staal en vele personeelsleden van de Zevenster kwamen met cadeaut jes en bloemen. Loco-burge meester Zijderhand noemde het een voorrecht en een bijzondere gelegenheid en kwam mevrouw Ardon een fruitmand brengen Ie onze geschiedenisboeken staat bij liet jaar 1609: "Twaalfjarig bestand en Godsdiensttwisten". Nederland bestond toen als zelfstandige staat eog maar enkele tientallen jaren, was pas bij het begin van het twaalfjarig bestand als zelfstandige staat erkend. Juist in die tijd braken er ernstige Godsdiensttwisten uit, waardoor het land op de rand van een burgeroorlog kwam. In Leiden waren er twee theologische profes soren, die het met elkaar aan de stok kregen over de leer der pre destinatie of uitverkiezing, ook wei voorbeschikking genoemd. Arminius Het zijn volgelingen de latere Remonstranten, kwamen scherp te staan tegenover Gomarus met zijn volgelingen die later de Contra- Remontstranten werden genoemd. Het is te eenvoudig om te stelten dat de leer der voorbeschikking, het enige twistpunt was. Er waren nog andere theologische geschillen. Ook was mén het niet eens over de rol van de overheid bij het kerkelijk gebeuren, zoals de benoeming van predikanten. Na de Dordtse Synode van 1618/1619 was het voorlopig gedaan met onze, later zo geroem de, Godsdienstvrijheid. Remon strantse predikanten werden ontsla gen en vervolgd, waardoor de meesten uitweken naar het buiten land. In die tijd was Ds. Mattheus Adriaensz. Burgius predikant te Zevenhuizen. Hij was beroepen in 1608 en werd een aanhanger van Arminius, dus Remonstrant. Groot was de schrik en stoornis, toen op zondag 14 april 1619, de baljuw van Schieland in Zevenhuizen verscheen met een Contra-Remonstrantse predikant en die op de preekstoel bracht. Ds. Burgius werd afgezet en kreeg bevel de kerkenboeken in te leveren en binnen twéé maal vieren twintig uur het dorp Zevenhuizen en de classis Rotterdam te verlaten. Er zat vöor Ds. Burgius niets anders op dan te vertrekken. Toen énkele jaren later de Remonstranten weer meer vrijheid kregen, vinden wij hem terug in Alkmaar als Remon strants predikant. Hij was in Zeven huizen als weduwnaar gehuwd met Neeltje van der Wadding, een jonge dochter uit Zevenhuizen, dus hij zal altijd wel contacten met Zevenhui zen behouden hebben. Ook andere predikanten uit dórpen in de omlig gende omgeving van Zevenhuizen werden uit hun dienst ontzet.Vooral in het centrum van de provincie Zuid-Holland waren vele Remon stranten. De aanhang per plaats hing vooral af van de plaatselijke predi kant. Niet elke afgezette predikant was gevlucht. Alhoewel het de Remonstranten niet meer was toe gestaan bijeenkomsten te houden, hielden zij toch in het geheim hun kerkdiensten. Van de predikant Pas- schier de Fijne, de vroegere domi nee van Jaarsveld, is bekend dat hij in Gouda preekte op het ijs, staan de op een slee, waarbij de gemeente hem op de schaats volgde totWad- dinxveen toe, om hem aan arrestatie te onttrekken. Zoals in alle dorpen werd er ook in Zevenhuizen weer in Contra-Remonstrantse zin (Calvi nistisch) gepreekt. Er waren echter ook inwoners die zich hiermee niét verenigen wilden. Reeds enkele weken na het verwijderen van Ds. Burgius verzonden zij op 21 juni 1619, een verzoekschrift aan de Ver gadering van de Staten van Holland, waarin zij verzochten: "dat de exer citie hunner Godsdienst mocht worden toegestaan". Dit had uiteraard geen positief resultaat zodat ook Remonstrants Zevenhui zen in het geheim moest samen komen. Ds. Passchier de Fijne (zie hiervoor) heeft in het begin in het geheim de Remonstrantse gemeen ten van Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen bedient. Hij schreef over deze période: "daar: Werden Wij dapper, dan van de landdrost Spruyt, dan van de baljuw Duyn, gejaegtj geplaegt, alhoewel Wij onse vérgac ringen meestal bij nachte hietden en wij noyt in de predikatie overvallen werden". Wel werd een aantal Zevenhuizenaren, op verdenking van het bijwonen van de vergaderingen van de Remonstranten, gevangen genomen en in gijzeling gezet. Dit waren Claas Michielsz. Bontenbal, Adriaan Pietersz. Hoogeveen en Jacob Adriaansz. Matroos. Men kon niét bewijzen hetgeen waarvan zij beschuldigd waren. Toch werden zij beboet en kwamen niet eerder los dan na dat de boete betaald was. Tekst: W. Paul Samenstelling: j. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-maii: ozm@planetnl Interne

Hart van Holland | 2002 | | pagina 19