Ifliill 3rT"3i pagina 22 Hart var. Heiland 11 december 2002 Voorkom winterse ongemakken met een goede voorbereidin Houd de wintervoor raad goed bij Wintervoorbereiding Het Nieuwe Rijden Vergeet niet de bandenspanning te checken Enkele tips voor een veilige en probleemloze voorbereiding op een koude winterdag: Bereid uw auto tijdig en goed voor Eerst krabben, dan starten Rij na het starten rustig weg Gebruik bij condensvorming een wisser of schone doek om de ruiten te wissen Rij veilig en efficiënt Vergroot verkeers veiligheid in de winter Slippen, een lege accu, bevroren ruiten en verkeersongelukken. Vervelende winterse ongemak ken die met een goede voorbe reiding grotendeels voorkomen kunnen worden. Slecht zicht is een belangrijke oorzaak van ongevallen. Doordat de tijd tus sen servicebeurten tegenwoor dig steeds langer wordt, kan het gebeuren dat u moet constate ren dat de ruitensproeierpomp óf naar lucht hapt óf ijsklontjes aanzuigt. En dat de wissers, in plaats van wissen, strepen trek ken. Het checken en zonodig bijvullen van de ruitenwisser- vloeistof is daarom vooral in de winter van essentieel belang voor uw veiligheid. Ook gelijk matig rijden en behoedzaam- remmen zijn in de winter belangrijk om slipgevaar te ver minderen. De winter brengt veel onge makken op de weg. Met enkele simpele maatregelen is uw auto goed voorbereid op de vries kou: Zorg voor een goede wintervoorraad Gun de auto een winter- beurt Pas de rijstijl aan: houd afstand Controleer de banden spanning Overweeg de montage van winterhanden Foto: BOVAG Zorg ervoor dat er voldoende winterspullen in huis zijn, zodat u niet voor vervelende verras singen komt te staan. Met een krabbertje zijn de ruiten gemakkelijk van ijs en sneeuw te ontdoen. Een andere snelle manier om de ruiten te ont dooien is een spray. Om te voorkomen dat ruiten bevrie zen kunt u deze ook afdekken met kranten, een doek of een hoes. Bert de Rek van de ANWB adviseert: "Voor een goed zicht is het van belang regelmatig de ruiten te reinigen met ruitenrei niger (zowel de binnenkant als de buitenkant). Gebruik altijd een wisser of een doek voor het verwijderen van condens. Vul ook de ruitensproeiervloeistof (ook voor de achterwisser) regelmatig bij en zorg ervoor dat hier in de winter antivries in zit. Bewaar een slotontdooier nooit in de auto." Bij een goede wintervoorberei ding hoort ook een winter- beurt, waarbij de auto grondig wordt gecontroleerd. Wybe Zijlstra van BOVAG: "Veel ellen de is te voorkomen met een winterbeurt. Vooral wat oudere auto's kunnen voor winterse ongemakken zorgen die een voudig te voorkomen zijn met een goede voorbereiding." Zeker de accu verdient deskun dige aandacht. In de winter vraagt de motor meer startver mogen, terwijl de capaciteit van de accu lager is dan bij hogere temperaturen. Rijd de eerste paar kilometers rustig en laat de motor op temperatuur komen voordat meer vermo gen van de motor wordt gevraagd. Hierdoor kan extra slijtage worden voorkomen. Tevens verbruikt de auto ook nog eens minder brandstof. Pas de rijstijl aan: houd afstand Voorkom ongelukken door vol doende afstand te houden. Door rustig te rijden wordt slip pen voorkomen. Wanneer de auto toch in de slip raakt, ver mijd dan abrupte stuurbewe- gingen of plotseling remmen. Slipt de auto door, trap dan de koppeling in en blijf sturen in de richting waar u naartoe wilt. Gladheid is oorzaak nummer 1 van ongelukken en slecht zicht staat op nummer 2. Zet bij Het Nieuwe Rijden is een initiatief van Novem in opdracht van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Meer informatie hierover vindt u op de website www.hetnieuwerijden.nl. slecht zicht de blower op de hoogste stand en de kachel op de warmste stand gericht op de voorruit. Doordat de wegen in de winter vaak nat, glad of bevroren zijn, is de bandenspanning van de auto in de winter extra belang rijk. "Een juiste bandenspan ning zorgt ervoor dat de auto goed bestuurbaar is, de rem weg korter is en verkleint de kans op slippen bij regen, hagel en sneeuw. Controleer daarom ook 's winters de bandenspan ning," aldus Sonja Munnix, programma-adviseur van Het Nieuwe Rijden namens Novem. In het instructieboekje van de auto en op de binnenzijde van de tankklep of het portier staat de juiste bandenspanning ver meld. Overweeg winter handen Zodra de R in de maand komt, zijn winterhanden, gemonteerd door een erkende banden specialist, een mogelijkheid. Winterhanden zijn ontwikkeld om meer grip en minder slip te bieden onder winterse omstan digheden (bij het rijden op sneeuw en - in mindere mate - ijs). Door de bijzondere samen stelling van winterhanden blijft het rubber ook bij lage tempe raturen flexibel en kan het zor gen voor een goede grip. Hierdoor heeft u minder kans op ongelukken. Zorg voor voldoende winterspullen (krabber, wis ser, ruitensproeiervloeistof, slotontdooier e.d.) Controleer de bandenspanning en profieldiepte, de juiste spanning vindt u in het instructieboekje of op een sticker in de auto Houd de ruiten, de koplampen en de achterlichten goed schoon Gun uw auto een winterbeurt Voorkom bevroren ruiten door ze af te dekken Krab eerst de ruiten goed schoon en start dan pas de motor Zet de kachel op de warmste stand en de ventilator op de hoogste stand, gericht op de voorruit Foto: NOVEM/W. Vtas Houd extra afstand in het verkeer Rijd geleidelijk, niet abrupt remmen of versnellen Gebruik een handbediende choke zo kort mogelijk

Hart van Holland | 2002 | | pagina 22