"Deze belangrijke afweging moet iedereen voor zichzelf maken" Aantal geregistreerden blijft gelijk Erica Terpstra voelt mee met mensen op de wachtlijst www.donorvoorlichting.nl Registreren voorkomt misverstanden pagina 30 Kart van Holland 11 december 2002 Ze is waarschijnlijk de enige parlementariër ter wereld met twee Olympische medailles (Rome 1960 en Tokyo 1964). En ze bouwde een reputatie op als het kamerlid met begrip voor de mensen. Erica Terpstra is een warme persoonlijkheid. En zeer bewust donor. "Som mige dingen moet je gewoon niet aan de nabestaanden overlaten. Het is bijna onmenselijk om ze met zo'n moeilijke beslissing op te zadelen." Schrijnend "Dit is geen gezellig onderwerp" Held Enthousiast Jongeren Kwaliteit Zelf kiezen Wachtlijsten Erica Terpstra is duidelijk: op het gebied van donorregistratie heeft de overheid een paar flinke steken laten vallen. Terwijl ze als ex-staatssecre taris van Volksgezondheid, welzijn en sport best dicht bij het vuur zat. "Zodra ik kamerlid werd, ben ik voorstellen gaan doen omdat er iets moest gebeuren. Ik liep toen zelf al jaren met een donorcodicil op zak, maar ik wist ook dat het daarmee niet voldoende geregeld was. Ik heb ooit eens voorgesteld om het te kop pelen aan de uitgifte van een rijbe wijs of paspoort. Maar goed, uitein delijk is het een systeem van donor registratie geworden. Maar dat systeem levert niet de gewenste resultaten op. En dus moeten we ons hierover nog eens flink bezinnen." Terpstra begrijpt heel goed waarom mensen niet heel goed nadenken over het transplanteren van hun weefsels en organen na de dood. "Het is toch een beetje een taboe-onderwerp. Niet iets om gezellig aan tafel over te pra ten. Maar dat zou nu juist wel moe ten gebeuren. Het is gewoon schrij nend hoeveel mensen zitten te wach ten op een donor-orgaan. En daar kunnen we allemaal iets aan doen. bewoon, door nu een duidelijk standpunt in te nemen, daarover te praten met je dierbaren en het vast te laten leggen. Zoiets moet je volgens mij niet aan je nabestaanden overla ten. Heel veel mensen blijken de beslissing aan hun familie over te laten. En die zeggen vervolgens nee, ^want als hij/zij het gewild had, had hij/zij wel ja gezegd", is hun redene ring. Het blijft moeilijk om de nabe staanden om bij zoveel verdriet bij het overlijden toestemming te vragen voor orgaandonatie. Beslis dus zelf, doe ze dat niet aan! Achterblijvers hebben dan hele andere dingen aan hun hoofd." Met haar collega's heeft Erica Terp stra zich wel afgevraagd waarom er zo weinig donor-organen beschikbaar komen. "Een belangrijke oorzaak is eigenlijk heel positief: het aantal verkeersdoden is in ons land gelukkig teruggelopen. Daardoor komen er minder bruikbare organen beschik baar. Een vervelend bij-effect van een goede zaak. Maar we kunnen nog wel veel doen om te zorgen dat er meer organen beschikbaar komen. Je kunt artsen trainen in het piëteitsvol stel len van 'de' vraag. En je kan ervoor zorgen dat het geen belasting voor het ziekenhuis, noch in menskracht, noch in geld. Je ziet dat in ziekenhui zen waar de inzet groter is, veel meer orgaandonaties plaatsvinden." "Ik zie overigens wel dat het overlij den van de populaire BNN-baas Bart de Graaff bij heel veel mensen de ogen voor dit onderwerp heeft geo pend. En ook de dood van René Steegmans, die moedige 22-jarige jongeman uit Venlo die door zinloos geweld om het leven is gekomen, en door ook nog orgaandonor te worden ook toen nog veel voor anderen heeft betekend. Hoe verdrietig een sterfge val ook is, je kunt altijd iets beteke- Erica Terpstra: "Ik heb diep respect nen voor een ander. Ik kan me voor stellen dat zijn omgeving daar veel troost uit haalt. René is door burge meester Schrijen neergezet als een held, en dat verhaal raakte mij erg. Die jongen was tot de conclusie gekomen dat hij zich als donor wilde laten registreren. Ook na zijn leven wilde hij dienstbaar zijn aan de mede mens. Als slachtoffer van zinloos geweld heeft René Steegmans al zijn organen beschikbaar gesteld. Nabe staanden van mensen als hij mogen daar terecht trots op zijn." "Ik heb diep respect voor nabestaan den die besluiten dat organen voor transplantatie in aanmerking mogen komen", zegt Erica Terpstra. "Ik vind het een groot gebaar. Maar ik respec teer ook iedere andere beslissing. Ik kan me goed voorstellen dat mensen tot een andere afweging komen. Daarom pleit ik ervoor dat je zelf die voor zo'n besluit" beslissing neemt, bij leven en welzijn en bij je volle verstand. Je maakt het je nabestaanden anders zo moeilijk. In het huidige systeem is die keuze 3, waarbij je de beslissing toch weer bij de achterblijvers neerlegt, eigenlijk een soort uitvlucht. De vraagstelling vind ik dus eigenlijk niet helemaal goed. Ik zeg: zeg gewoon volmondig ja. Of nee, natuurlijk." Erica Terpstra vindt dat de huidige wachtlijsten mede zijn ontstaan door dat de overheid er niet in is geslaagd mensen goed voor te lichten. "Maar we kunnen het wel nog eens heel goed uitleggen. In plaats van een neutrale, afstandelijke voorlichting moeten we naar een aanstekelijk ver haal, waardoor je besluit: 'Natuurlijk, Van een op de drie mensen is bekend of zij na overlijden hun weefsel en/of organen afstaan voor donatie. Maar liefst 4,6 miljoen lij-énsen hebben het donor registratieformulier ingevuld en opgestuurd naar het Donorregister. Ruim zestig procent van de men sen heeft nog geen beslissing geno men over orgaan- en weefseldona tie. Het aantal mensen dat geregistreerd staat bij het Donorregister ligt rond de 36 procent. De meerderheid van deze mensen geeft toestemming voor orgaan- en weefseldonatie. 55 Pro cent stelt na het overlijden zijn of haar organen en weefsel ter beschik king voor transplantatie. Tien procent yan de mensen wil dat hun nabe staanden hierover een beslissing nemen en minder dan 1 procent laat de beslissing over aan een specifiek persoon die zij hiervoor hebben aan gewezen. Van de 'ja'-geregistreerden geeft 1,5 procent geen toestemming voor wetenschappelijk onderzoek. 35 Procent van de mensen die een donorregistratieformulier hebben ingevuld, geeft aan niet mee te wer ken aan donatie van weefsel en/of organen na overlijden. Volgens de Wet op de orgaandonatie p$ag orgaan- en/of weefseldonatie pas als er toestemming is gegeven. Om mensen bekend te maken met de Wet op de orgaandonatie kreeg in het voorjaar van 1998 iedereen van acht tien jaar en ouder een donorregistra tieformulier thuisgestuurd. Van de 12,2 miljoen formulieren kwamen er 4,5 miljoen terug. Sindsdien krijgen alle jongeren die achttien jaar zijn geworden persoon- niet geregistreerd geregistreerd, geen toestemming geregistreerd, wel toestemming ■eregistreerd, nabestaande moet i i beslissen lijk een brief thuisgestuurd met het verzoek om het registratieformulier ingevuld naar het Donorregister terug te sturen. Direct na de grote campag ne van 1998 van het ministerie van Volksgezondheid stuurden de meeste jongeren het registratieformulier terug. De laatste twee jaar nam dat aantal iets af, maar nu is er weer een stijging te zien. Een nieuw registratieformulier kan worden gedownload via internet www.donorvoorlichting.nl of worden aangevraagd op telefoon nummer 0900 BELDONOR of 0900 821 21 66 DMOaïCOHiCHK. ook ik doe mee'. Als je je inleeft in de situaties van mensen die al jaren zitten te wachten op bijvoorbeeld een donornier... Ieder geval apart is een dramatisch verhaal. En het is werke lijk geen geldkwestie, het ligt aan de eigen keuze van mensen. Die discus sie moeten we echt nog eens goed aangaan." Onlangs was Erica Terpstra voor een werkbezoek in een dialysecentrum. "Je realiseert je dan pas wat het is: om de dag spoelen. Dat betekent heel wat voor de kwaliteit van leven. Het is gigantisch ingrijpend. En allerlei knappe koppen verzinnen wel techni sche ontwikkelingen, zoals 's nachts dialysqren, maar dat zijn eigenlijk lapmiddelen. Er is natuurlijk een veel betere oplossing: een donornier." In Nederland kennen we de Wet op de orgaandonatie. Deze wet regelt de donatie van orga nen en weefsels en de trans plantatie ervan bij patiënten. Invullen van het officiële registratieformulier voorkomt dat nabestaanden niet op de hoogte zijn van de wens van de overledene. Er mag pas orgaan- en/of weef seldonatie plaatsvinden als iemand daarvoor toestemming heeft gegeven. Iedereen boven de twaalf jaar kan zijn keuze ken baar maken bij het Donorregister. Wel is het zo dat bij jongeren die nog geen zestien jaar zijn ook toestemming van de ouders of voogd nodig is. Het Donorre gister is een centrale databank waar wordt bijgehouden wie donor is en wie niet. Hier is alle informatie op één plek verzameld en voor artsen 24 uur per dag te raadplegen. Met het registratieformulier van het Donorregister kan worden aangegeven waarvoor iemand kiest. Na diens overlijden is dan meteen duidelijk of er toestem ming is voor donatie en zo ja, voor welke organen en weefsels. Het officiële registratieformulier kent vier keuzemogelijkheden: u geeft toestemming voor orgaan- en weefseldonatie, u wilt geen donor zijn, de beslissing laat u over aan nabestaanden of de beslissing laat u over aan een bepaald persoon wiens naam en adres u doorgeeft. Een keuze kunt u op iedêr moment weer herroepen. Door het invullen en opsturen van een nieuwe donorregistratieformulier wordt de eerder gedane verklaring gewijzigd en aangepast aan uw nieuwe keuze. Een keuze voor orgaan- en weefseldonatie houdt automatisch in dat een uitgeno men orgaan of weefsel dat achter af niet geschikt blijkt voor trans plantatie mag worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. Wie bezwaar heeft tegen dergelijk onderzoek, kan dat vastleggen bij het Donorregister. Door orgaandonatie goed te rege len, hoopt het ministerie van Volksgezondheid en andere orga nisaties werkzaam op het terrein van donatie en transplantatie dat het aanbod van donororganen en -weefsels wordt vergroot. De wachtlijsten worden daardoor kor ter en mensen kunnen sneller geholpen worden. Bovendien voorkomt registratie dat nabe staanden in een moeilijk parket worden gebracht als zij niet weten of hun overleden dierbare wel of niet instemt met orgaan- en weef seldonatie.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 30