Dier vermist of gevonden? Kaarsjes avond in het streekarchief Goed antwoord op de vraag: 'Kunnen heksen heksen?' Rechter oog Ruimtereis Wat u moet weten over de ziekte van Alzheimer Angst voor de angst GLOBAL 1 REGIO Hart van Holland 11 december 2002 pagina 9 aftaKi» 77M FABRIKANT VAN BEDDEN MATRASSEN Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten 375,- 140,- 375,- €69,- 89,- Consumentendagen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur ia. 10.00 - 17.00 uur U Stichting AMIVEDI. Kosteloze registratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moencapelle. in week van 2 tot 9 december wer den de volgende vermiste/gevon den huisdieren geregistreerd: VERMIST: GEVONDEN: -Kat, rood gestreept, met witte bef, voor voetjes en achter sokken en een geringde staart,Langezijde, Zevenhuizen; -Kater met een witte borst, voetjes en staartpunt, Üogstpad, Moerka- peiie. Iedereen die vragen heeft of infor matie kan geven kan bellen naar. Stichting Amivedi Hulppost 3B- Hoek/Zevenhuizen-Moerkapelle, telefoon 010-5121937. Gouda - Tijdens kaarsjesavond in Gouda op dinsdag 17 december, is de studiezaal van het Streekarchief normaal geopend (18.30-21.00 uur). Ook de tentoonstelling "Werk aan de winkel" kan dan nog bezichtigd worden. Voor het eerst dit jaar heeft de Stichting Vrienden van Archief en Librije speciaal kerstkaar ten laten drukken. Deze zullen ook tijdens Kaarsjesavond te koop zijn in het Streekarchief. De voorstelling van de kerstkaart is "De aanbidding der wijzen". Deze is afkomstig uit een druk van de "Legenda aurea" gemaakt door de Goudse drukker Gheraert Leeu in 1478. De opbrengst van de kerstkaarten komt geheel ten goede aan restauratie van belangrij ke archieven en boeken uit het bezit van het Streekarchief. Het Streekarchief is gevestigd aan de Groeneweg 30 te Gouda. Openingstij den: dinsdag tot en met vrijdag 9.30 tot 17.00 en dinsdagavond 18.30 tot 21.00 uur. Voor meer informatie: 0182-521821. Hoera, 17 dec. wordt Lauren 6 jaar. Gefeliciteerd van oma en oom Gertjan Door Julia Pengirim De vraag of heksen kunnen heksen, wordt prima beantwoord door Kathleen Vereecken, die in het gelijknamige boek grondig afrekent met alle vormen van bijgeloof, die door alle voorgaande eeuwen heen mensen op de brandstapel heeft gebracht en nog steeds aanhangers heeft. Vereecken heeft van 'Kun nen heksen heksen?' geen echte jeugdroman gemaakt, daarvoor is haar aanpak te systematisch. Maar de afzonderlijke hoofdstukken zijn wel prettig leesbaar, met waar nodig een beetje gevoel voor humor. Vooral heeft dit werk waarde, omdat de schrijfster sterk informatief te werk is gegaan en voor kinderen in begrijpelijke taal. Zij legt geduldig uit, hoe met name in de middeleeuwen de mens overal een verklaring voor wilde hebben. En was die niet voorhanden, dan werd een verklaring gemaakt. Een heks was gemakkelijk te vinden: het arme mens liep krom van de spit, was meestal oud en alleen en rancuneus. Er waren ook mannelijke heksen, niet zo veel, maar ze beantwoordden wel aan het heksen- beeld. Leuk en kloppend is de rol van de (zwarte) kat in deze vertelling. Een volkomen zwarte kat, ook vol gens Tonke Dragt, is een heksenkat en vliegt weg met Paas. Maar één enkel wit haartje, miirriimmT'Maiiaa en c'e ^at 's aai"ds. U Heel boeiend. Gedichten zijn bij kinderen niet overdre ven populair. Maar gelukkig zijn er schrij vers en schrijf sters die veel gelezen jeugd boeken schrij ven en daar tussendoor ook gedichten, waar kinderen wat minder wantrouwend tegenover staan. Zo'n schrijfster is lenne Bie mans, die meer deed dat dichten: ze schreef in 'Met mijn rechteroog dicht, mijn linkeroog open' korte en aansprekende vertellingen. Op rijm, dat is waar, en ook nog eens in dicht vorm, maar soms ronduit vermakelijk, soms met een boodschapje om over na te denken. Lees maar eens, wat een spiegel je kan ver tellen! En wat er gebeurt als je leest: 'Ik zie wat ik voel/in het donkere licht./Ik voel wat ik zie/met mijn twee ogen dicht. Mooi! En prima geïllustreerd door de ervaren hand van Margriet Heymans. Het is Jan Jutte wel toevertrouwd, een ver haal te bedenken en dat zelf te illustreren. In 'Ruimtereis' baseerde hij zich op een idee van Nanouk Masse- link, maar ver der is het ruim uitgegeven werk weer typisch Jutte: alles is moge lijk, ook al haast hij zich in het begin al te verklaren, dat alles maar een droom is. Daar heeft een kind echter geen bood schap aan. Het krijgt een groots en meeslepend avontuur voorgeschoteld, verteld door Tip aan de oli fant Olie. Tip reist per raket naar de maan, langs sterren en planeten en beleeft daar geweldige avonturen die gelezen en vooral bekeken kunnen worden, want de illustra ties zijn talrijk, logisch en avontuurlijk. Som mige elementen zijn zelfs een beetje bedrei gend, maar omdat Tip een echte held is, komt alles op zijn pootjes goed. Kathleen Vereecken: Kunnen heksen heksen? uitgeverij Querido -12,95. lenne Biemans en Margriet Heymans: Met mijn rechteroog dicht, mijn linkeroog open - uitgeverij Leopold -12,95. Jan Jutte: Ruimtereis - uitgeverij Leopold -13,50. In de moderne maatschappij waarin we steeds ouder worden, is helaas ook een toename van het aantal demente ouderen te zien. Dementie is het gevolg van een hersenaandoe- ning die vooral bij ouderen voor komt; al zien we het ook bij jongere mensen onder de 65 jaar. De meest voorkomende vorm van dementie is de ziekte van Alzheimer. De kans is groot dat iemand vroeg of laat in aanraking komt met deze ziekte. Of dat nu 'aan den lijve' is, of via een familielid of vriend. Goede informatie geeft inzicht in het ziektebeeld en het verloop daarvan. De Internationale Stichting Alzhei mer Onderzoek heeft een boekje samengesteld waarin de meest recente kennis over de verschillen de vormen van dementie is opgeno men. Dus naast de ziekte van Alzhei mer, is er ook aandacht voor Vascu laire dementie, Fronto Temporale dementie en dementie met Lewy- lichaampjes en de ziekte van Parkin son. Daarnaast komen zaken als omgang met dementerenden, medi catie en rouwverwerking aan bod. "De ziekte van Alzheimer en andere vormen van dementie" is gratis ver krijgbaar door te bellen met 0800- 0228880 of via de website: www.alz- heimer.nl. Hoera, 12 dec. wordt Felicity 2 jaar. Gefeliciteerd van Oma en oom Gertjan Ja, het is echt waar, 15-12 wordt papa 40 jaar! Gefeliciteerd en liefs van Lorenzo toana heeft een mobieltje gekregen van Sin terklaas! Vermist: parkiet, grijs met oranje wangen. Bomenwijk W'veen. 0182-618358 EDD3 kleren maken de man, al draagt een aap een gouden ring. ps: waar is de korting? El Jakim op kerstmarkt met warme dranken, cake, pannennkoeken verloting etc. Zaterdag 14 december; UNICEF op kerst markt Zevenhuizen van 11.00 tot 15.00 uur Mijn vriendin heeft al tijden last van allerlei angsten. Ze durft niet "aar drukke ruimtes zoals de supermarkt, een restaurant of de 'rein. Ook durft ze niet te ver van huis. Dan wordt ze duizelig en is hang dat ze moet overgeven. Ze is ju bij een psycholoog geweest. Én N een ademhalingstherapeut. Maar toen ging ze heel erg op haar ademhaling letten en kreeg ze het helemaal benauwd. Weten jullie *le haar wél kan helpen?' Aldus een e-mail die binnen kwam bij vraag@korrelatie.nl. Angsten en fobieën. Sinds jaar en dag een onderwerp waarover ■hen Stichting Korrelatie weet te vin- inrii '■>'t 'aar vr°egen er al meer dan mensen Korrelatie informatie, U'P of advies over. Vorig jaar stond angsten en fobieën' zelfs op num- mer 2 van de Top 10 van onderwer pen waarover men Korrelatie e- uiailt. Niet zo raar misschien bij dit nderwerp. Vaak vinden mensen het och enger om te bellen dan te mai- n Iemand hoort je stem en je even- uele onhandige manier van formu- eren. En wie weet gaan ze je wel een ^aag stellen... ^orig jaar zat ik twee maanden thuis at ik last had van paniek- en ngstaanvallen. Niet alleen op mijn rk maar ook in winkels, op straat en in de auto. Ik heb toen een aantal gesprekken gehad bij een psycho loog, kreeg wat oefeningen mee en toen ging het wel weer. Ik werk inmiddels weer, maar heb daar de laatste tijd toch weer last gekregen van angstaanvallen. Mijn hart gaat tekeer als een gek, ik ga zweten en heb het gevoel door m'n benen te zakken. Ik moet dan onmiddellijk naar buiten'. Allesoverheersend Het is niet verwonderlijk dat Korre latie zoveel gebeld en gemaild wordt over angst(aanvallen). Van alle psy chiatrische stoornissen komt een angststoornis het meeste voor. De schattingen lopen uiteen, maar tus sen de 5 en 13% van de Nederlandse bevolking krijgt in z'n leven ooit last van een paniekaanval. Bij zo'n 150.000 mensen is de angst zelfs zo allesoverheersend dat zij nauwelijks een gewoon leven kunnen leiden. Een paniekstoornis in combinatie met agorafobie (angst voor openba re situaties, van 'agora', het Latijnse woord voor 'plein') komt het meeste voor. 'Mijn vriend heeft regelmatig pani sche aanvallen. We willen heel graag verder met elkaar en bijvoorbeeld kinderen krijgen. Maar ik weet niet wat ik van de toekomst kan ver wachten. Hoe moet ik hiermee omgaan? En zijn er ook cursussen voor mensen die naast zo'n persoon leven?' Opluchting Bellen, en vooral dus ook mailen, met een medewerker van Korrelatie lucht op. Medewerkers van Korrela tie geven uitleg over wat er aan de hand is, helpen een en ander op een rijtje te zetten en geven advies. Eén van de adviezen die de mailster hier boven kreeg, was om eens contact op te nemen met Stichting Fobieclub Nederland. Daar kunnen 'angstpati ënten' en hun partner of familiele den terecht voor informatie, onder andere over verschillende vormen van hulpverlening. De stichting werkt samen met onderzoeksprojec ten van een aantal academische zie kenhuizen, heeft een eigen behan delcentrum en organiseert lotgeno- tenbijeenkomsten in het hele land. Want contact hebben met anderen die ook last hebben van angsten en paniekaanvallen, helpt. Al is het alleen maar om het gevoel kwijt te raken er alleen mee te zitten. U kunt Korrelatie bellen op werkda gen van 9.00 uur tot 22.00 uur op telefoonnummer: 0900-1450 (10 eurocent per minuut). Korrelatie is ook te vinden op inter net: www.korrelatie.nl. - <(®ËË|fc NASA MATRAS VOORMENSEN MET GEW RICH'I SKI.ACJ ITEN POWER MATRAS VOOR MENSEN MET OVERGEWICHT BOXSPRING OP WIELEN BEDBODEMS VANAF BEDDEN VOOR STARTERS SENIORBEDDEN EXCLUSIEVE BEDDEN BEDDEN EN SCHUIFWANDKASTEN OP HAAT Zuidplaspolderweg II Moordrecht tel.: (0182) 375022 route: afslag Gouda/Moordrecht - industrieterrein MATRASSEN VANAF

Hart van Holland | 2002 | | pagina 9