SAMENWERKINGSOVEREENKOMST GETEKEND SCHAKERS MOERKAPELLE HERVATTEN ONDERLINGE COMPETITIE WEEK VAN HET GEBED NIELS VAN DER VLIST PAKT BRONS OP NK O.S.S. WORKSHOP JAZZDANS EEN BRANDENWIJN TJE MET SUI KER Herinneringen aan «Si/ oud Zevenhuizen-Moerkapelle COLOFON pagina 16 Hart van Holland 8 januari 2003 Biljarten Stichung Oud Zevenhuizen-Moerkapelle ZEVENHUIZEN MOERKAPFIIF Moerkapelle - De senioren van Schaakvereniging Moerkapelle speelden ronde 17 van de onderlin ge competitie. Koploper Gerard van Ommeren speelde met zwart een beheerste Caro-Kann tegen Ben van Geffen. Na twintig zetten werd remise overeengekomen. Arno Luinenburg won met speels gemak van Michiel Rensen. De mooiste partij van de avond was die tussen Jesse van Elteren en Maarten Vroegindeweij, ook een Caro-Kann. Jesse had het beste van het spel, maar Maarten had steeds tegenkansen. In een hyperscherp eindspel met vele pointes trok Maarten aan het langste eind. Andre Nieuwlaat, met zwart tegen Ron Droog, maakte gebruik van de gebrekkige samenhang van de witte stukken en won. Wim Vroeg indeweij werd door Kees van Vuu- ren getrakteerd op een Budapester Gambiet. Wit kwam in het nadeel, maar wist de schade tot remise te beperken. Overige uitslagen: Christiaan Noor- land - Arie Hoogduijn 0-1; Maarten Pilgram - Jacques de Lange 1-0, Matthias Freeke - Kevin Bakker 0-1 Stefan van der Zalm - Jan Blok 0-1 Gerrit van Meeteren - Andre Cor- peleijn 0-1; Sjaak Kouwenhoven - Henk Doornhein 1-0; Wim Wester man - Freek Hofman 0-1. De stand bovenaan: 1. Gerard van Ommeren; 2. Hugo van Elteren; 3. Ben van Geffen; 4. Arno Luinen burg; 5. Dick Bac. Bij de jeugd werd een aanvang ge maakt met de twee finalegroepen. De winnaar van groep 1 mag zich aan het einde van het seizoen jeugdkampioen van Moerkapelle noemen. De titelverdediger is Mat thias Freeke. Uitslagen groep 1, eerste ronde: Matthias Freeke - Job Noorland 1- 0; Stefan van der Zalm - David Bon tenbal 1-0; Marius van der Torren - Jojanneke Weijermars 1-0; Thijs van der Torren - Dirk-Jan van den Berg 1-0; Daniel Noorland - Daniel Vente 1-0. Uitslagen groep 2, eerste ronde: Arjan van den Bergh - Stefan Noor land 0-1; Walter van den Berg - Lisa van de Hoven 1-0; Hielke Hendrikse - Gerben Kooij 0-1; Jan van den Hoek - Rolien van der Torren 1-0. :y Zevenhuizen - In de raadzaal van het gemeentehuis van Zevenhuizen-Moerkapelle werd dinsdagmiddag 7 januari door de wethouders Sociale Zaken van de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen- Moerkapelle een samenwer kingsovereenkomst getekend. Uit een in 2001 gehouden onder zoek was gebleken dat samenwer king in de administratie van sociale zaken van beide gemeenten haal baar was en dat samenwerking de continuïteit en de kwaliteit van de dienstverlening ook in de toekomst veilig zal stellen. Bij de uitwerking van deze admi nistratieve samenwerking werd ge keken naar mogelijkheden tot samenwerking, met name om de potentie van de organisaties te ver sterken om in te spelen op toekom stige ontwikkelingen (wet- en re gelgeving, automatisering, CWI) door de efficiency en effectiviteit van meer specialistische taken te vergroten. Dit heeft er toe geleid dat bijvoorbeeld de ambtelijke inzet voor beleid onderling ver deeld wordt. Zevenhuizen - Bijna alle landen van de wereld hebben met migratie te maken. Daarom is het eert goede keus van de Argentijnse voorberei dingsgroep die dit jaar het materi aal voor de Week van Gebed voor de eenheid van de christenen samenstelde, aan dit thema aan dacht te schenken. Want ook ker ken hebben met migratie te maken. Argentinië is één van de landen waar de komst van migran ten niet alleen het land, maar ook het leven van de kerken heeft beïn vloed. Ook in Nederland wonen en wer ken inmiddels tienduizenden mi granten. Net als in Argentinië zijn ze in de loop van eeuwen geko men: joden, hugenoten, gastarbei ders, asielzoekers, arbeidsmigran ten, familieleden van migranten die al eerder kwamen. De verschil len onder hen zijn groot: ze komen uit verschillende landen, met ver schillende talen en culturen, ge woonten en religies. Velen hebben een verblijfsvergunning gekregen, maar er zijn ook duizenden men sen zonder geldige verblijfspapie- ren. Er zijn migranten die volstrekt ingeburgerd zijn en anderen die meer moeite hebben om hun weg te vinden in de Nederlandse samenleving. Sinds een paar jaar wordt steeds duidelijker dat de re laties tussen de verschillende bevol kingsgroepen in ons land onder druk staan. Er wordt stevig over ge debatteerd en de meningen lopen sterk uiteen. Vaak lopen de emo ties hoog op. Van oudsher hebben kerken zich bekommerd om het wel en wee van migranten en vluchtelingen. Veel gelovigen zijn actief in vrijwilligerswerk in asiel zoekerscentra en geloofsgemeen schappen zijn betrokken bij de op vang van uitgeprocedeerde asielzoekers die niet naar hun land van herkomst kunnen terugkeren. De Raad van Kerken in Nederland en zijn lidkerken steunen derge lijke initiatieven van hart. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 is het belang van goede relaties tussen autochtonen en migranten, en tussen aanhangers van verschil lende religies in ons land alleen maar toegenomen. Het tegengaan van vooroordelen is alleen mogelijk als mensen elkaar beter leren ken nen. Op 19 januari wordt de Oecumeni sche Gebedsdienst gehouden in de Gereformeerde Kerk van Zevenhui zen, Dorpsstraat 106. Pastor Ad van der Helm uit Waddinxveen zal in deze viering voorgaan. Aanvang 9.30 uur. Het thema 'Wij dragen deze schat in aarden potten' is ont leend aan de brief van de apostel Paulus aan de Korinthiërs. ledereen is welkom. Een speciaal welkom gaat uit naar migranten, die in onze dorpen wonen. Na de dienst is er gelegenheid elkaar te ontmoe ten onder het genot van een kopje koffie of thee. Hoogeveen/Moerkapelle - Niels van der Vlist nam afgelopen week end deel aan het Nederlands Kam pioenschap Driebanden 1e klasse in Hoogeveen (Dr). Niels begon vrijdagavond met een winstpartij en vervolgde met een niet zo'n beste verliespartij. Op za terdag kwam Niels beter voor de dag. Aangemoedigd door een vijf tiental supporters liet Niels zien dat deze niet voor niets meegereisd waren. Al had hij in de 4e ronde wel het geluk dat hij bij een 29-23 achterstand tegen Boogaert uit Graauw 7 beurten de tijd kreeg om de partij te winnen met 30-29. In de 5e ronde ging Niels in 26 brt. uit tegen de latere kampioen. Van Deur uit Tegelen. Op zondag won Niels eerst van R. Groenendaal uit St.Michelsgestel. Na deze 6e ronde stond Niels alleen aan kop met 10 punten, gevolgd door G. van Deur en R.Berg met 8 pnt. Omdat Niels in de laatste ronde kansloos verloor van Berg en Van Deur zijn partij ook nog eens won, gingen ze hem op de ranglijst voor bij. Het moyenne werd bepalend voor de 1e plaats. Na goed (na)ge- rekend te hebben bleek het moy. van Berg 5/1000-e lager dan dat van Van Deur, die met 0.838 kampi oen werd. Het moyenne van Niels was 0.698. Wel produceerde hij de hoogste serie van het weekend, in zijn partij tegen de kampioen kwam Niels tot een serie van 10 ca ramboles. Zevenhuizen - O.S.S., onder leiding van Emmie de Graaff, start 15 janu ari een workshop jazzdansen. De workshop bestaat uit 12 lessen waarin bewegen op muziek, dan sen en improvisatie centraal staan. Na deze 12 lessen is er een voor stelling waarin de kinderen kunnen laten zien wat zij hebben geleerd. De workshop is bedoeld voor jon gens en meisjes uit de groepen 3 en 4 van de basisscholen en beginnen op woensdag 15 januari van 13.45 tot 14.45. Voor meer informatie en/of in schrijving kan tussen 17.00 en 18.00 uur contact worden opgenomen met Emmie de Graaff (633002) of Nicole de Wilde (634244). Zevenhuizen - In vroeger dagen stond Zevenhuizen niet bekend om zijn grote aantal geheelonthouders. Drankmisbruik kwam nogal eens voor en de gemeenteraad stelde dan ook verordeningen vast om de zaak in de hand te houden. Vooral bij openbare vermakelijkheden, optoch ten etcetera kon de zaak nogal eens danig uit de hand lopen. Op 18 fe bruari I92I kwam er weer een ver ordening bij. Voor zondagen gold al de wet van I maart 1815, met een verbod op tappen gedurende de kerkdiensten. Nu kwam er ook een verbod om deze dagen "alcoholhou dende dranken te schenken wanneer op die dagen publieke vermakelijkhe den worden gehouden" Was het geen zondag, dan gold het verbod ook:"met dien verstande, dat dan het verbod geldt van een uur voor de aanvang tot een uur na het beëindi gen van de publieke vermakelijk heid". Wat nu precies een openbare vermakelijkheid was werd niet ver der aangeduid. Dit vroeg natuurlijk om problemen en al een week later was het raak. De onbezoldigde veldwachter J. de Koster had de nieuwe verordening nauwkeurig doorgelezen en heel plichtsgetrouw liep hij een aantal dagen later in Zevenhuizen de wet te handhaven. Het was zondag en er was een voetbalwedstrijd op een veld ïn de Tweemanspolder waar men tegen betaling van 15 cent de wedstrijd van de plaatselijke voetbal- clubT.O.G. tegen Excelsior uit Gouda mocht bijwonen. Volgens De Koster was dit een openbare vermakelijk heid die viel onder de nieuwe veror dening. Lopende over het dorp zag onze plichtsgetrouwe diender op deze zondagavond Simon Hofman "Hotel Vos" binnen gaan. Nu kende hij Simon wel zö'n beetje en daarom had hij het vage vermoeden dat deze niet van plan was daar een kopje kof fie te gaan drinken. Na even wachten ging ook de Koster het gebouw binnen en jawel: raak! Hij had het goede moment uitgekozen. Hij kwam net op tijd om te constateren dat ca féhouder jan Albert Vos achter de toonbank vandaan kwam met een glaasje gevuld met helder vocht en suiker en dat voor Simon Hofman neerzette. Dat leek onze koddebeier verdacht veel op eer: alcoholrijk drankje. Om het bewijs rond te krij gen zette hij het glaasje aan de lippen en zijn diagnose bleek juist. Aan zijn smaakpapillen mankeerde niets en hij concludeerde dan ook dat hier een onvervalst brandenwijntje met suiker was geserveerd. Uiteraard moest van dit misdrijf een proces verbaal wor den opgemaakt, waarna de dag vaarding luidde: "Dat Jan Albert Vos, 42 jaar, hotelhouder te Zevenhuizen, als houder van een in pand no. 202 aan de Dorpsstraat gelegen lokaal, al thans vertrek althans plaats, waar wijnen, bieren, likeuren, sterke en an dere dranken plegen verkocht, al thans getapt worden; in voormeld lo kaal, althans vertrek, althans plaats, een glas gevuld met brandenwijn, al thans een glas met alcoholhoudende drank verstrekt, althans toegediend, althans verkocht aan S. Hofman, zulks terwijl te Zevenhuizen op 27 februa ri 1921 in den namiddags op een al daar gelegen terrein een voetbalwed strijd tusschen een elftal van de voetbalvereenigingT.O.G. en een elf tal van de voetbalvereeniging Excelsi or was gehouden, waarbij het publiek tegen betaling van 15 cent per per soon toegang was verleend tot dat terrein". Nu, dit lijkt een dagvaarding waarbij zelfs onze tegenwoordige advocaten, die hun mond vol hebben over on rechtmatig verkregen bewijs en zeer bedreven zijn in het vinden van fou ten in dagvaardingen, met lege han den zouden staan. Toen de zaak een tweetal maanden later voor de rech ter kwam, werd zowaar Simon Hof man nog onder ede gehoord of de zaak zich zo had toegedragen. De kantonrechter ging niet in op de eis van een halve gulden boete of een dag zitten, maar sprak de beklaagde vrij. Hij was van oordeel dat de voet balwedstrijd niet viel onder het be grip "openbare vermakelijkheden" en bovendien niet op of langs de open bare weg werd gehouden. Mogelijk hebben Jan Vos en Simon Hofman op deze goede afloop nog een branden wijntje met suiker genomen. Door gestoken kaart! Het zou wel eens kunnen zijn dat Jan Vos dit proces doelbewust uitgelokt heeft. Het was voor hem van belang om te weten hoe ver men met de nieuwe veror dening wilde gaan. Wat er wel onder viel en wat niet. Door middel van een proefproces zou dit duidelijkheid kunnen verschaffen. Of deze ver onderstelling juist is valt niet meer te achterhalen. Tekst W. Paul Samenstelling: j. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planetnl Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2003 | | pagina 16