ZESTIG JAAR HULP VOOR- EN TEGENSPOED s CULTUREEL AAN DE GANG: HET KAN NU VOOR IEDEREEN JEU DE BOULES IN DE WINTER INFORMATIEAVOND GASTOUDERBUREAU TAFELRONDE HERHAALT SPEELGOEDINZAMELINGSACTIE ECHTMAR H. VINE: VORMING TOERUSTING KLAVERJASSEN VOOR DE SINT VICTORKERK De Nederlandse Hyperventilatie Stichting WAD Dl NXVE EN/BOSKOOP Hart van Holland 8 januari 2003 pagina 17 Door Frits Bromberg Boskoop - "Mocht ik ons huwe lijk over kunnen doen, ik deed het precies eender." Zo blikt de 85-jarige N. Vink terug op het huwelijk, dat hij 30 december 1942, dus zestig jaar geleden sloot met de toen 26-jarige me juffrouw J. de Joode. Evenals hij geboren en getogen in Wad- dinxveen, eveneens Nederlands Hervormd en als koppeltje zeven jaar wachtend op een goed tijdstip om te huwen. Het was 1942. Het had beter ge kund, de oorlog dwong Vink drie jaar in Duitsland te wer ken, maar getrouwd zou er worden. Het zou een goed huwelijk worden, waaruit een zoon werd geboren die een restau rant begon op Kreta en een doch ter en een zoon kreeg. Vink: "En daar heb ik nu twee achterkleinkin deren aan te danken, met een derde op komst." Maar een goed huwelijk zou voor het echtpaar Vink niet automatisch een gemakkelijk huwelijk worden. Vink, destijds marktkoopman, kreeg 32 jaar geleden hartklachten en moest zijn werkzaamheden be ëindigen. Soms levert het proble men op, als een relatief jonge man de hele dag thuis komt te zitten. Maar niet bij het echtpaar Vink. "Mijn vrouw kon en wilde me graag verzorgen, zoals ik haar later moest verzorgen toen zij een ver sleten heup opliep. Samen hebben we het nog jaren goed gehad in si? De heer N. Vink. - "Nooit ruzie gehad". Waddinxveen door elkaar zo goed mogelijk te helpen." De gezondheid van mevrouw Vink liep achteruit, zowel geestelijk als lichamelijk. Op 23 mei 2002 werd zij opgenomen in Zorgcentrum Gouwestreek, haar man volgde een paar maanden later. Mevrouw Vink verblijft in hoofdzaak in een ver- pleegkamer. Toch zou het 30 december feest worden, honderd felicitatiekaarten getuigden van intens medeleven met het echtpaar, dat het woord ruzie nooit heeft gekend. Zeker wist de heer Vink te voren niet, wat de maandag van het 60- jarig huwelijk zou brengen. "Maar er zit iets aan te komen", wist hij een week voor de viering al. Met glimmende ogen, want geestelijk mankeert Vink niets. Zoals telefo nisch al kon opgemerkt toen de be jaarde man zich meldde: "Vink!" Die tegelijk realiseert een goed leven achter de rug te hebben, daarin gesterkt door zijn geloof. Een bordje in zijn kamer meldt: 'God is liefde'. Vink: "Zolang je je daaraan houdt, heb je niets te vre zen." Waddinxveen - In de Ontmoetings- kerk worden op de donderdagen 9 en 16 januari bijeenkomsten ge houden in het kader van 'vorming en toerusting. Het thema is: Islam en christendom. Inleider is Janet Borghuis, functionaris provinciaal kerkelijk bureau, ledereen is wel kom. Aanmelden bij Corrie Smalle- gange, telefoobn 614401. In de St. Victorkerk wordt vrijdag 10 januari een taizéviering gehouden. Het inzingen begint om 19.30 uur en de viering om 20.00 uur. Na af loop gelegenheid voor koffie/thee. In de Remonstrantse kerk wordt dinsdag 14 januari een meditatie gehouden door Annemarie Spaan der. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie en opgave: 610327 of 614401. Waddinxveen - Voor de vierde keer dit seizoen werd er geklaverjast voor de Sint Victorkerk. Op de pastorie hadden vrijdag 3 januari ruim vijftig kaarters zich verzameld, die daarmee bijdragen aan het restauratiefonds van de Sint Victor kerk. De stand na vier speelronden is: 1. Corrie Mulleman, 19963 pnt.; 2. Frans Steenland, 19242 pnt.; 3. Wessel Oorschot, 17081 pnt. De op brengst bedraagt na vier avonden 900,-. De VAC heeft verder klaver- jasavonden gepland op vrijdag 7 fe bruari, 7 maart, 2 mei en 6 juni 2003. De laatste avond is koppelkla- verjassen. Voor meer informatie: 0182-615719. Waddinxveen - Ook in de winter worden er wedstrijden gespeeld door twee teams van de Jeu de Boules vereniging Waddinxveen. Deze teams nemen deel aan de Winter Club Competitie. De teams bestaan uit zes spelers en per wed strijddag worden drie ronden tegen een ander team gespeeld. Per spelronde worden 1 triplette, 1 doublette en 1 tête a tête gespeeld, in totaal 9 wedstrijden per ontmoe ting. Een gewonnen tête a tête le vert 2 wedstrijdpunten op, een doublette 3 en een triplette 4. Maximaal kan men dus per wed strijd 27 punten behalen. De twee Waddinxveense teams komen in dezelfde poule uit met nog zes an dere verenigingen. Er zijn nu 3 wedstrijddagen geweest en Wad dinxveen 1 gaat fier aan kop, ter- wijl Waddinxveen 2 onderaan bun gelt. De totale stand tot nu toe is. 1 .Waddinxveen 1 (Fred, Ron en Rob van Dijken, Elly Nieuwland, Andries Roos en Wout Versluis) 3 gewon nen, 66 punten, saldo 95+; 2. 't Boulende Schaep (Dordrecht) 2-52- 54+; 3.Gouda 1 2-49-119+ 4.Les Boulistes 1 (Gorinchem) 2-31-32- 5.Les Boulistes 3 1-38-32-6.Gouda 2 1-36-3- 7.Les Boulistes 2 0-15- 123-8.Waddinxveen 2 (Barend en Corrie Monster, Herman Verwaal, Harm Maillé, Toon v.d. Velden en Henry van Wageningen) 0-10-78-. Het team daat eerste in de poule wordt, gaat naar de landelijke fina leronde. geeft vijf maal per jaar een tijdschrift over hyperventilatie uit. Wilt u dit tijdschrift ontvangen, bel of schrijf: tel. (020) 662 88 76, Postbus 74386, 1070 B| Amsterdam of bezoek onze homepage www.hyperventilatie.org Nederlandse Hyperventilatie Stichting Steun de Nederlandse Hyperventilatie Stichting. Word donateur! Ingezonden: Waddinxveen - De Stichting Gast ouderbureau Waddinxveen e.o. houdt een informatieavond op donderdag 16 januari voor aspi- rant-gastouders/opvangouders uit Waddinxveen, Zevenhuizen-Moer- kapelle en Rijnwoude. Aanvang 20.00 uur. Deze avond horen de aanwezigen wat het betekent kinderen van veelal werkende ouders in het eigen huis of het huis van de op- vangkinderen op te vangen. Aan de orde komt wat iemands motiva tie kan zijn om gastouder of op- vangouder te worden, wat je taken zijn en hoe je eigen kinderen en de gastkinderen erop kunnen reage ren. Een ervaren gastouder zal deze avond uit eigen praktijk het werk als gastouder toelichten. Te vens wordt over de financiële en de belastingtechnische kant informa tie gegeven en krijgt men een beeld van de werkwijze van het Gastouderbureau. Aan het eind van de avond kunnen de aanwezi ge aspirant-gastouders/opvangou- ders besluiten om al dan niet inge schreven te worden bij het Gastouderbureau, ledereen die overweegt gastouder en/of opvangouder te worden, wordt van harte uitgenodigd deze avond in het Anne Frank Centrum, Jan van Bijnenpad 1, bij te wonen. Waddinxveen - Serviceclub Tafel ronde 143 zamelt op zaterdag 11 januari van 10.00 tot 16.00 uur voor de tweede keer goed, maar afge daan speelgoed in. Zij doet dit op de stoep voor het kantoor van Ra bobank Gouwezoom aan de Kerk- weg Oost. ledereen wordt opge roepen om dan daar het speelgoed te brengen of, als het echt niet an ders kan, thuis op te laten halen. (Voor een afhaalafspraak: speel- goedactie@waddinxveen.net of 06 50 22 32 10). De Tafelronde geeft het tweede keus speelgoed graag een tweede kans. Zij gunt het kinderen die reik halzend uitzien naar speelgoed waar anderen op zijn uitgekeken. In samenwerking met diverse in stanties zorgt de serviceclub ervoor dat het een goede bestemming in Waddinxveen en daarbuiten krijgt. Met uitzondering van oorlogsspeel goed zijn in principe alle speeltjes (groot of klein) dat heel, compleet en dus opnieuw te gebruiken is, welkom. Voor meer informatie: www.waddinxveen.net. Waddinxveen - Het is nu hèt mo ment om als cultureel gerichte ver enigingen, clubs en organisaties de handen ineen te slaan en de ge meentebestuurders enthousiast te maken voor het samen beginnen van projecten. De provincie Zuid-Holland heeft namelijk voor de komende jaren met het Actieprogramma Cultuur- bereik 2001-2004 plannen gemaakt en geld beschikbaar gesteld voor tal van kleine en grote culturele evenementen voor iedereen. Cul tuur: muziek in alle vormen, beel dende kunst, toneel, cabaret, lite ratuur en dit voor alle leeftijden en alle groepen in de samenleving. Nu is het ontwikkelen van plannen voor deskundigen een goed begin, maar hoe geef je die ideeën han den en voeten? Aad Koremans, di recteur van onder meer Kreater in Waddinxveen, is benoemd tot cul tuuraanjager voor de regio Midden-Holland en het noordelijk en oostelijk deel van Rijnmond. Daarin liggen de gemeenten Ber gambacht, Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek, Bleiswijk, Bodegra ven, Boskoop, Capelle aan den Ijs- sel, Gouda, Krimpen aan den Ijssel, Moordrecht, Nederlek, Nieuwer- kerk aan den Ijssel, Ouderkerk aan den Ijssel, Reeuwijk, Schoonhoven, Vlist, Waddinxveen en Zevenhui- zen-Moerkapelle. "De taak van de cultuuraanjager is gemeenten te stimuleren om finan cieel te investeren in cultuurbeleid. Dat betekent dat de cultuur in het algemeen of het culturele aanbod in de eigen gemeenten te vergro ten", legt Koremans uit. "Boven dien wil de provincie graag dat ge meenten gaan samenwerken. De provincie betaalt de helft van alle kosten als er goede plannen op tafel komen. Als cultuuraanjager ga ik dus met de gemeenten praten en ik probeer ze te overtuigen dat het belagnrijk is een eigen, vin dingrijk en op deze tijd afgestemd cultuurbeleid te ontwikkelen." De jeugd is een belangrijke doel groep, maar Koremans ziet tal van mogelijkheden allerlei groepen mensen creatief bij tal van activitei ten te betrekken. Om dat te berei ken moet hij eerst inzicht hebben in de diverse activiteiten die een gemeente al heeft. "Hoe pak je het aan nog meer mensen te kunnen bereiken? Waar liggen nieuwe kansen en welke ruimten zijn be schikbaar of zouden kunnen wor den toegevoegd? Elke gemeente zou een culturele landkaart moe ten maken en aan de hand daarvan inspelen op nieuwe mogelijkhe den. Uiteraard is naast een positie ve opstelling van de gemeenten de betrokkenheid van lokale en regio nale instellingen en verenigingen onmisbaar", zegt de cultuuraanja ger met nadruk. "Er moet een dui delijke relatie ontstaan. De erva ring ligt bij de instellingen, bij mensen uit de eigen bevolking die zich al jaren met welke vorm van cultuur dan ook bezighouden. Die moeten met hun plannen voor de dag komen. Soms bespeur ik een zekere schroom als het om geld vragen gaat. Maar als je als instel ling je ervaring gebruikt om zaken op gang te brengen, dan ontstaat er een hele positieve beweging en prikkel je jezelf en anderen, samen met de gemeente, tot een cultureel ondernemerschap, waar de geld- vrager de geldgever met expertise stimuleert." Koremans wil zoveel mogelijk posi tieve krachten bundelen en de daaruit volgende plannen een kop en een staart geven. "Het gaat mij niet om ééndagsvliegen, maar om structurele zaken waarin duizen den mensen hun creativiteit en cul turele interesses kunnen tonen. Dat zouden soms hele bijzondere lokale en ook regionale projecten kunnen zijn, want uiteraard is het interessant je culturele neus eens over de gemeentegrenzen heen te steken en te ontdekken waar men 'elders mee bezig is. Ik ben de eer ste omt toe te geven dat de diver siteit van gemeentelijke en regio nale instellingen, verenigingen en samenwerkingsverbanden immens groot is. Sommige ken ik, andere nog niet. Op donderdag 30 mei hebben wij voor de brede regio en in samenwerking met het Bureau Cultuur van de provincie een pre sentatie van de mogelijkheden ge geven. Uit de groep die daar was zijn jammer genoeg nog geen con crete voorstellen gekomen. Dat is jammer, want nu is het geld dat dit jaar beschikbaar was niet gebruikt. Ik hoop dat wij het samen voor 2003 beter zullen gaan doen." Lokaal en regionaal kan men ge bruik maken van professionele ondersteuning van Pro Biblio, Het Erfgoedhuis en Kunstgebouw. "Heb je goede ideeën, aarzel dan niet langer en kom er mee naar voren. Laten we erover praten en bekijken hoe we er mee aan de slag kunnen", dringt Koremans aan. "ledereen kan een beroep op mij doen. Ik ben nu op zoek naar mensen die aan een werkgroep willen meedoen en die daarna daadwerkelijk aan de slag willen gaan. In die werkgroepjes kunnen zij een duidelijk beeld van de mo gelijkheden krijgen en die verder ontwikkelen. Maar in de allereerste plaats moeten mensen nieuwsgie rig worden, uit hun hok komen, meedenken, plannen op tafel leg gen. Als we iets te bieden hebben kan ik afstemming met de gemeen ten zoeken en ervoor zorgen dat het beschikbare geld zo goed en doelmatig mogelijk wordt besteed. Grotere instellingen zijn tot nu toe de enige die op de kansen die het Actieprogramma biedt zijn afgeko men. Van de kleinere heb ik nog niets gehoord en die wil ik berei ken. Wie zich alvast wil oriënteren kan terecht op de website van de provincie Zuid-Holland: www@pzh.nl voor allerlei gege vens.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 17