nieuws 2002 derde rampjaar op rij voor beleggers 2003: Het jaar van herstel? Het is tijd voor: Rabobank schenkt verbouwd gemeentehuis een koninklijk portret Oproep inzake Lokaal Initiatief 2003 Pianomuziek in de bankhal De bank waar je lid van wordt Weeknieuws pagina 2 Hart van Holland 8 januari 2003 voor u, van en door uw bank Bezoekadressen: Rabofoon: Rabo orderliin: Helpdesk Telebankieren Extra: Service centrum verzekeringen: E-mail-adres: Rabobank website: Helpdesk Telebankieren: Telefoonnummer Beleggingsadvies: Blokkeren passen/cards: Helpdesk Internetbankieren: Over het jaar 2002 kunt u zeggen wat u wilt, maar niet dat het rustig was. Het was het eerste jaar na de gebeurtenissen van 11 september en de MKZ-crisis. Een jaar waarvan iedereen zich op voorhand had afgevraagd welke zekerheden er eigenlijk nog wél bestaan. Terugkijkend op 2002 moet ik helaas concluderen dat het op veel fronten wederom onrustig was. Politiek tumult, geweld, natuurrampen en de economische onzekerheid, vulden dagelijks de voorpagina's van onze kranten. Maar er ging ook veel goed. De invoering van de euro bijvoor beeld, is in Nederland nagenoeg vlekkeloos verlopen. Jammer genoeg is de euro na haar invoering echter alleen overwegend negatief in het nieuws geweest. Zo zouden de prijzen door de komst van de euro fors omhoog zijn gegaan, al verwees de politiek deze beschuldigingen naar het land der fabelen. Persoonlijk heb ik de soms buitensporige prijs stijgingen ook herkend, maar als bankier ben ik er absoluut van over tuigd dat de euro op lange termijn een goede zaak is voor de Neder landse economie. Het jaar 2002 was ook het jaar van de 'haperende' economie. Nederland - ooit hét voorbeeld van succesvol economisch beleid - moest inzien dat het met haar hoge inflatie en loonkosten fors aan concurrentie kracht heeft ingeboet. En nu ook het politieke klimaat onstabiel blijkt, is de positie van ons land op de wereldranglijst in 2002 nog verder verslechterd. Gelukkig geven steeds meer mensen openlijk blijk van de noodzaak tot verandering. De discussie over het herstel van normen en waarden leeft meer dan ooit tevoren. Werkgevers- en werknemersbonden lijken het belang van loonmatiging in te zien terwijl het tolerantiebeleid zijn lang ste tijd gehad lijkt te hebben. De politiek wil niets liever dan dat de verkiezingen van 22 januari tot een nieuwe stabiliteit leiden om Neder land zowel sociaal als economisch weer op de juiste weg te kunnen hel pen. Het credo hierbij luidt:'Verande- ren begint bij jezelf'. Ik onderschrijf dit van harte. Ik wens u en de uwen namens het Bestuur, Raad van Toezicht en alle medewerkers van onze bank een voorspoedig 2003 toe! Jaap Breugem Directeur Voor het derde jaar op rij gaf de AEX-index veel terrein prijs. De beursgraadmeter leverde maar liefst 36.3% in. Het uitblijven van een duidelijk economisch herstel, slecht bedrijfsnieuws, de explosie ve situatie in het Midden-Oosten en het geschonden imago van tal loze topondernemingen dreven beleggers tot wanhoop. Dat er nog steeds geen sprake is van een duidelijk economisch herstel brak de internationale beurzen lelijk op. Verschillende grootheden uit de technologiehoek zoals chipgigant Intel en mobieletelefoonmaker Nokia moesten hun omzet- en/of winstver wachtingen verlagen. Het slechtst presterende Nederlandse hoofdfonds was automatiseerder Getronics, die de winstverwachtingen moest verlagen en daarnaast last had van geruchten overeen mogelijk faillis sement. Beleggers straften het aandeel af met een koersverlies van ruim 84%. De explosieve situatie in het Midden- Oosten zorgde aan het einde van het jaar nog wel voor een opleving van de olieprijs. Tegenvallende resultaten van de grote olieconcerns resulteerden echter toch in koersverlies voor produ centen van het zwarte goud.Zo verloor Koninklijke Olie 26.3%. Vooral in het begin van het jaar wer den beleggers opgeschrikt door boek houdschandalen. In Amerika vielen topbedrijven zoals energiehandelaar Enron en telecomconcern Worldcom ten prooi aan grote boekhoudschan dalen die zelfs voor een faillissement zorgden. Ook de centrale banken konden het beleggingsjaar niet redden. Zowel de ECÉ als de Fed verlaagden de rente met 0.5%. De renteverlagingen kon den beleggers echter niet in vervoe ring brengen. KPN zorgde voor een positieve noot. Het in vorige jaren ver guisde telecomconcern werd door beleggers weer in genade aangeno men vanwege de voortvarende manier waarop het bedrijf haar schul den saneert. KPN was met een winst van 8.6% een zeldzame winnaar. Bron: Iris research Op donderdag 3 januari schonk de Rabobank een Koninklijk portret van Hare Majesteit Koningin Beatrix aan de gemeente Zevenhui- zen-Moerkapelle. De aanleiding hiervoor is de onlangs afgeronde verbouwing van het gemeentehuis. De plechtigheid vond plaats tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Ondernemers Kring Zevenhuizen- Moerkapelle in Dorpshuis Swanla. Jaap Breugem sprak een kort woord tot het aanwezige publiek en burge meester Westendorp, die het portret persoonlijk in ontvangst nam. Het por tret is gemaakt door Suzan Offereins. Deze kunstenares hield van 19 april tot 15 mei 2002 een expositie in de Rabobank. Deze expositie bestond uit 28 schilderijen en vormde een reflec tie op 100 jaar Koningshuis. Vele inwo ners van Zevenhuizen-Moerkapelle hebben deze expositie toen bezocht. De door de Rabobank geschonken handbeschilderde zeefdruk zal een mooie plaats krijgen binnen het ver nieuwde gemeentehuis. Op maandag 16 juni aanstaande zal onze jaarlijkse Algemene Ledenver gadering plaatsvinden. Ook dan zullen net als het vorige jaar bedragen worden uitgereikt die door de bank beschikbaar worden gesteld voor initiatieven die de lokale gemeenschap of een deel daarvan, in de ruimste zin van het woord, ten goede komen. Bij deze roepen wij dan ook alle inwoners van Zevenhuizen en Moerkapelle op om, via hun stichting, vereniging of club, onderbouwde voorstellen in te dienen voor de finan ciële ondersteuning van hun lokale initiatieven. De indieners van de meest sprekende voorstellen zullen in de gelegenheid worden gesteld om hun plannen te presenteren tijdens de vergadering. Vervolgens zullen de beschikbare bedragen dan na stem ming onder de leden weer worden verdeeld. Als u vragen, opmerkingen of suggesties heeft, kunt u daarvoor contact opnemen met het Els van Laarhoven, Anneke de Vos of Arda Luyben van het directiesecretariaat. Zij zijn bereikbaar op telefoonnum mer 0180-637301. Op 23 en 24 december was er een pianist in de bankhal aanwezig om voor een muzikale omlijsting van de kerstsfeer in de bank te zorgen. Hij bracht muziek ten gehore varië rend van klassiek tot modern. Uit de reacties van klanten en personeelsle den bleek het zeer gewaardeerd te worden, kortom iets om te herhalen. if- V' i li Rabobank presenteert "Visie op 2003" In de loop van dit jaar zal sprake zijn van een aantrekkend conjunc tureel herstel, dat ook op de aan- delenbeurzen te zien is. Dat staat in het rapport 'Visie op 2003', dat de Rabobank op dinsdagmiddag 17december in Utrecht heeft gepresenteerd aan 500 relaties van Corporate Clients.'Visie op' is een jaarlijkse publicatie met de visie van de Rabobank op de ont wikkeling van de economie. De editie voor dit jaar is een copro ductie van de Stafgroep Econo misch Onderzoek en Financial Markets Research. Volgens de Rabobankdeskundigen zullen de Verenigde Staten de komende jaren minder dan voorheen de aanjager zijn van de internationa le conjunctuur. Toch moet het economisch herstel voor de Europese landen uit het buitenland komen. Het herstel voor Nederland zal in de ogen van de economen mager zijn, vergele ken met de opleving na eerdere conjuncturele dieptepunten. Risi co's voor de economische gezond heid van Nederland vormen een structureel hoge stijging van de loonkosten en een hoge inflatie, waardoor de Nederlandse export sector zich uit de markt kan prij zen. Andere risico's zijn de betaal baarheid van pensioenen en de toegenomen kwetsbaarheid van de Nederlandse huishoudens door fors toegenomen schulden. Op www.rabobankvisie.com staat het volledige rapport 'Visie op 2003'. Lokale woningaanbod bij de Rabobank Sinds kort kunt u het aanbod van j koopwoningen in de gemeente j Zevenhuizen-Moerkapelle ook door nemen in de bankhal in Zevenhui- j zen. In samenwerking met Makelaardij Perdijk en Scheele Makelaars wordt het meest actuele aanbod van koopwoningen in de gemeen te in onze bank gepresenteerd. Onder het genot van een kop kof fie of thee kunt u dus in alle rust het woningaanbod doornemen. Herstart groene financieringen en hypotheken De Rabobank verkoopt sinds deze i week weer groenfinancieringen en groenhypotheken. In juli 2002 was een tijdelijke stop ingevoerd. Reden van de tijdelijke stop vorm den de voorgenomen kabinets plannen om de groenregeling fis caal onaantrekkelijker te maken. In december 2002 stemden alle partijen in de Tweede Kamer una- j niem voor handhaving van de hef fingskorting van 1,3%. Rabobank

Hart van Holland | 2003 | | pagina 2