K STICHTING OOST EUROPA BOSKOOP BEGINT MET THUISZORG ROEMENIË «■■i OPEN HUIS C0ENIC00P COLLEGE BOSKOOP DRUK BEZOCHT m. TIENDE SCHAAKNACHT WADDINXVEEN NIEUW UUR AEROBICS BIJ T00S HENGELSPORT DIALEZING KUNSTKRING WA DDIN XV EEN/BOSKOOP Hart van Holland 22 januari 2003 pagina 15 lllll Coenecoopuren Huisvesting Snuffelaars op de foto Door Frits Bromberg Boskoop - Projectleider Jaap Stellingwerff moet er zelf ook een beetje om lachen: "We heb ben een begin gemaakt met thuiszorg in Roemenië, ook in Boekarest. Tja, vijf of zes ver pleegkundigen in zo'n miljoe nenstad is natuurlijk een drup pel op een gloeiende plaat, zoals alles wat we in dit land, zwakste schakel in Oost Europa, druppels zijn op evenveel gloei ende platen. Maar dit houdt ons op de been: je zult maar zo'n druppel opvangen. Of moeten we denken: dit is vol strekt belachelijk, we houden er maar mee op? Geen denken aan." Stellingwerf spreekt voor zich zelf en zijn echtgenote Trijntje, arts en sinds 1991voorzitter van de SOEB, Stichting Oost Europa Boskoop, beiden gereformeerd en daarmee verbonden aan de Gere formeerde Kerk, die al een kerkelij ke groep Polen had. Stellingwerff: "De samenwerking met andere hulpgroepen in Nederland is goed, van het een komt het ander en zo zijn we in Roemenië terechtgeko men. Er vertrekken nu drie of vier transporten per jaar naar Roeme nië, voornamelijk kleding, soms meubilair, in hoofdzaak naar dor pen en steden in west-Roemenië. Betrokken zijn Rotary en Charitas, zowel hier en daar. Dat vrijwel alles via kerkelijke instanties verloopt heeft een goede reden. Hoe cor rupt Roemenië ook was en nog steeds is, de kerkelijke structuur is altijd goed gebleven en biedt daar mee een stabiele factor." De hulporganisatie heeft tevreden geconstateerd dat althans aan de grens geen problemen meer zijn. "Die passeren we in twee, drie uur, in tegenstelling tot het overige vrachtverkeer dat soms dagen in de rij staat. De douanier die nu nog valt om te kopen, kijkt wel drie keer uit: één klacht van ons en hij vliegt eruit. Natuurlijk, het geven van presentjes is in dit land een niet uit te roeien bezigheid, maar aan de grens valt dit mee. Wat in het land zelf gebeurt, is weer een heel ander verhaal". Dankzij donaties kon de SOEB een dorp van waterleiding voorzien. Stellingwerff:. "Gedeeltelijk. De hoofdstraat was geen probleem. Maar toen de zijstraten aan de beurt zouden komen, wist de plaatselijke burgemeester een vriendje, die de aanleg wel voor z'n rekening wilde nemen. Nu was het ons opgevallen, dat het huis van die burgemeesterwei in heel erg korte tijd bijzonder was opge knapt. Dus géén vriendje voor de zijstraten en daarmee geen verdere waterleiding. Jammer, maar aan die politiek doen we niet mee." De Stellingwerffs weten ook wel, dat de verspreiding van goederen niet altijd vlekkeloos verloopt. "Er zullen altijd goederen onder de toonbank worden verkocht, je kunt niet alles controleren. Met de win kels waar gebruikte kleding wordt verkocht, hebben we prijsafspra ken gemaakt: niks voor niets, maar wel zo laag mogelijk. Dat de win kelier klaagt weinig winst te maken, jammer dan. Dat hij een fa milielid belt omdat hij iets heel moois te bieden heeft en dat voor géén geld, jammer dan. Maar het komt tenminste bij de bevolking." De hulpgoederen komen ook bij zi geuners terecht en dus hun kinde ren. Stellingwerff: "De meeste van die kinderen gaan niet naar school en we willen dat ze wél naar school gaan. Daar hebben we wat op ge- Waddinxveen - De Waddinxveense Schaakvereniging houdt, in samen werking met de Wijkvereniging Zuidpias, vrijdag 31 januari van 20.00 uur 's avond tot 8.00 uur 's morgens, de tiende Schaaknacht. Schakers uit de wijde omgeving komen in wijkgebouw het Zuid- honk bij elkaar om met een hapje en een drankje bij te praten, maar ook om hun krachten te meten. Door de manier van indelen is het toernooi geschikt voor schakers van zeer uiteenlopende sterkte, van thuisschaker tot meesterklasse. Al na een paar ronden spelen de deel nemers tegen tegenstanders van een vergelijkbaar niveau. Al wil dat niveau nog wel eens veranderen gedurende de nacht en wisselen prachtige combinaties zich af met even spectaculaire blunders. Als de vermoeidheid toeslaat kan er weer even op krachten worden geko men. Tijdens twee pauzes van een half uur is er soep, brood en salade voor alle deelnemers, ledereen kan dan even bijkomen en napraten voor de volgende ronde begint. Er worden waarschijnlijk 21 ronden gespeeld volgens het Keizer- systeem met een speeltempo van 10 minuten per persoon per partij. In de ochtend is er een uitgebreid ontbijt en een prijs voor iedereen. De kosten voor deelname bedragen 13 euro, inclusief maaltijden. Opge ven en inlichtingen bij Arjan Hen- nink, telefoon 0182-611260 of bij Albert Prins, telefoon 0182-610659. E-mail: schaaknacht@hotmail.com Waddinxveen - Jazzdans- en turn vereniging Toos start vrijdag 31 ja nuari een nieuw uur aerobics op vrijdag van 9.45 tot 10.45 uur in het gymlokaal aan de Staringlaan. Het nieuwe uur wordt gegeven door Wendy Klippel, een oud turn ster van Toos die zich later heeft gespecialiseerd in het geven van aerobiclessen. Zij geeft bij meerde re verenigingen en sportscholen in de regio aerobides. Voor meer informatie en aamel- ding: telefoon 640277. Trijntje en Jaap Stellingwerff, druk met Roemenië. vonden. Kinderen van de eerste klas van een school met zo'n zes honderd leerlingen krijgen alle maal een trui, die door een Neder landse breister is gebreid. We zeggen nu tegen de kinderen die niet naar school gaan: je kunt een trui krijgen. Dat wil zeggen: als je op de eerste schooldag naar school gaat en je dat tijdens de kerstda gen nog steeds doet. Dan krijg je een trui. En ze willen een trui, reken maar. O ja, je kunt dit een vorm van omkoperij noemen, cor ruptie zelfs in een corrupt land. Maar mag dat?" Het mag. Stellingwerff haalt opgelucht adem. KERKDIENSTEN - 26 januari Waddinxveen R.K. kerk St. Victor 9.30 uur Woord communiedienst werk groep CD. R.K. kerk Ontmoetingskerk 11.15 uur Eucharistieviering pastor W. v.d. Meer. Geref. kerk 9.30 uur Jeugddienst ds. J.C.W. van 't Hoff. Herv. Kerk 10.00 uur ds. C. de Jong; 18.30 uur Vesper. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. R.D. Anderson; 16.30 uur ds. O.W. Bouwsma. Herv. Conf. De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos. Boskoop Herv. Gem. 11.00 uur ds. M.D. v.d. Giessen; 18.30 uur ds. R. de Reu ver. De Stek 9.30 uur ds. R. de Reuver. Chr. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur leesdienst. Vrijz. Prot. Gel. Gem. 10.00 uur ds. P. van der Laarse. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur R. Millenaar. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 uur ds. A.J. Gunst; 18.00 uur leesdienst. Herv. Gem. 9.30 uur PJK; 18.00 uur ds. A. van Vuuren. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kan tooruren (17.00-8.00 uur, wee kenden/feestdagen): HuisArt- senPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Waddinxveen - Hengelsportvereni ging Waddinveen hield afgelopen zaterdag de achtste winterwed- strijd in de Oude Rijn bij Nieuwer- brug. Tien deelnemers vingen geza menlijk 13 kilo witvis. Een redelijke resultaat gezien het weerbeeld van afgelopen week. Opvallend was de vangst van zware brasems aan de linkerzijde van het parcours. De uit slag was als volgt: 1. Henk Romeijn 3.660 gram, 2. Aat van Leeuwen 3.090 gr, 3. Frans van Steenderen 2.630 gr, 4. Rinus Reichard 1.950 gr, 5. Herman Kraan 900 gr. Waddinxveen - Mevrouw drs. An nette van Wijchen (archeologe) en Ruud Conens (fotograaf) houden donderdagavond 23 januari een dialezing voor leden en donateurs van de Waddinxveense Kunst Kring en belangstellenden in het Tref punt aan de Stationstraat. Het thema van die avond is: Syrië, land van beschaving. De bezoekers maken kennis met verschillende rijke stadsstaten die zich konden handhaven tussen de invloedrijke culturen van Egypte en die van Mesopotamie en Anatolie (Turkije). Opgravingen vergroten en verbreden de kennis van de be langrijke steden -zoals Elba, Mari aan de Eufraat, Oegarit en Aleppo- vanaf het derde millenium voor onze jaartelling. Grote paleizen, kleitabletten, menshoge beelden en kostbare voorwerpen geven ons een beeld van dit diverse en intri gerende verleden van Syrië. Door zijn ligging ideaal voor handelaren: zij deden zaken van Rome tot het verre China. De dialezing gaat chronologisch in op de veelzijdige cultuurgeschiedenis van Syrië: een kennismaking met een bijzonder land en een ideale voorbereiding op het bezoek aan de tentoonstel ling in het museum voor Oudheden Leiden. Aanvang 19.30 uur; de toe gang is vrij. Daarna volgt een dagexcursie (met busvervoer) op dinsdag 28 januari naar Bronnen van inspiratie uit het oude Syrië te Leiden. In de namid dag wordt een bezoek gebracht aan Naturalis. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Belangstel lenden kunnen inlichtingen vragen bij E.J. van Stralen (0182-612776) of J. Lodder (0182-613702). Boskoop - Het Coenecooop College aan de Kievitstraat hield zaterdag 20 januari Open Huis van 10.00 tot 12.00 uur, maar de eerste ouders en kinderen meldden zich ruim voor tien uur en de laatste vertrokken pas om kwart voor een. Het totale aantal bezoekers lag ruim boven de vierhonderd. De stijgende be langstelling voor de kleinschalige vestiging van het Coenecoop Colle ge in de Snijdelwijk was eerder dit schooljaar al zichtbaar op de Onderwijsmarkt. Zoals gebruikelijk werden alle ouders en alle potenti ële leerlingen door de locatieleider persoonlijk ontvangen. "De locatie heeft een prima naam in de regio," aldus de enthousiaste locatieleider, de heer Van der Panne. "Er is de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de locatie, daarnaast heeft het team er alles aangedaan een school te realise ren, waar kinderen zich thuis voe len, waar ze zich veilig voelen en waar goed onderwijs gegeven wordt." Dat ook de Coenecoopu ren en de activiteiten die de leerlin gen in die uren ontplooien bijdra gen aan het succes van de school, staat voor Van der Panne als een paal boven water. "In november is de school uitgebreid bekeken door de inspectie. We kregen een goede beoordeling, maar over twee zaken was het oordeel zeer positief: het schoolklimaat en de Coenecoopu ren. We maken de leerlingen ver antwoordelijk voor een deel van hun onderwijs, of dat nou steunles is of deelname aan bijvoorbeeld de theaterklas. En dat blijkt te wer ken." De huisvesting van de locatie blijft een punt van zorg. Inmiddels staan er drie tijdelijke lokalen, maar de grenzen van de groei lijken in zicht. Toch verwacht de heer Van der Panne komend schooljaar opnieuw alle aanmeldingen te kunnen plaatsen. "Er is nog ruimte voor een kleine groei, we zouden nog één extra lokaal kunnen plaatsen. Maar op termijn is nieuwbouw ab soluut noodzakelijk. Gelukkig vindt de gemeente dat ook. Bij het verle nen van de vergunning voor de noodlokalen is door de gemeente erkend dat nieuwbouw voor het Coenecoop College zeer nodig is. Momenteel zijn daarover bespre kingen gaande." Zoals op het Coenecoop College gebruikelijk speelden de leerlingen een actieve rol op de Open Dag. Bij alle vakken werkten leerlingen een schooltaak; in de keuken schonken leerlingen een kopje koffie of thee en elk half uur bracht de school- band een swingend nummer ten gehore. In de mediatheek wachtte de leerlingen die de snuffellessen hadden bezocht een leuke veras sing. Leden van de computerclub hadden de foto's die tijdens de snuffellessen gemaakt waren op Internet gezet; de leerlingen van groep 8 konden hun eigen foto op zoeken en eventueel naar huis mai len. In het vaklokaal voor natuur- en scheikunde trokken met name de opzwellende negerzoenen veel belangstelling. Sommige leerlingen vonden echter dat je ze beter kon opeten...

Hart van Holland | 2003 | | pagina 15