NIEUWS Verboden te roken Bush en Saddam bepalen sentiment Het is tijd voor: De bank waar je lid van wordt Buitenlands betalingsverkeer eenvoudiger en voordeliger Rabobank Zevenhuizen- Moerkapelle voortaan rookvrij Notaris Mr. E.H.Jansen 'Het Nieuwe Erfrecht" Zevenhuizen-Moerkapelle Weeknieuws agenda Hart van Holland 29 januari 2003 voor u> v<™ en door uw bank Bezoekadressen: Dorpsstraat 190,2761 AJ Zevenhuizen Dorpsstraat 12,2751AZ Moerkapelle (deel 2) Hetodesk Telebankieren Rabofoon: Rabo orderliin: Helpdesk Telebankieren Extra: Openingstijden: maandag t/m donderdag 09.00 -17.00 vrijdag (doorlopend open) 09.00 - 20.00 Telefoonnummer Algemeen: Telefoonnummer Beleggingsadvies: Service centrum verzekeringen: Blokkeren passen/cards: sklnternetbankieren: info^zevenhuizen-moerkapelle.rabobank.nl Rabobank website: Rabobank as* Êw nam Vanaf januari 2003 kunt u gebruik maken van de nieuwe release Rabo Telebankieren Extra 4.0. Een pakket waarmee u voordelig en efficiënt uw internationale betalingen kunt ver werken. Het tarief van een buiten landse betaalopdracht wordt niet langer bepaald door de hoogte van het over te boeken bedrag, maar door het betaalproduct dat u gebruikt. Door het gebruik van het juiste betaal product kunt u invloed uitoefenen op de hoogte van het tarief. Met Rabo Tele bankieren Extra beschikt u over vier nieuwe producten met ieder eigen ken merken: EüroBasis, EuroPlus, WereldBa- sis en WereldPlus. De EüroBasis is de voordeligste vorm van betalen voor bedragen tot 12.500. Om van dit product gebruik te kunnen maken, heeft u het IBAN (International Bank Account Number) van de begun stigde en de BIC (Bank Identifier Code) van de bank van de begunstigde nodig. Zijn het IBAN en de BIC onbekend, neem dan eerst contact op met de begunstig de. Indien u IBAN en BIC niet gebruikt, leidt dit automatisch tot een duurdere betaalvorm. Met de EuroPlus kunt u ook bedragen groter dan 12.500 overboeken. Bij voorkeur met het IBAN. Ook als u hier niet over beschikt, kan de Rabobank de opdracht toch voor u uitvoeren. Het is dan wel noodzakelijk om het volledige 'binnenlandse' rekeningnummer van de begunstigde en de BIC van zijn of haar bank te vermelden. Indien' u niet over deze gegevens beschikt, leidt dit auto matisch tot een WereldPlus betaling. Boekt u over in vreemde valuta, dan is de WereldBasis de voordeligste betaal vorm. Bij voorkeur met het IBAN. Voor een correcte verwerking is het ook hier minimaal noodzakelijk om het volledige 'binnenlandse' rekeningnummer van de begunstigde en de BIC van zijn of haar bank te vermelden. Indien u niet over deze gegevens beschikt, leidt dit auto matisch tot een WereldPlus betaling. U kunt de WereldBasis gebruiken voor overboekingen naar 32 landen. U vindt deze landen terug in de Helpteksten van Rabobank Telebankieren Extra. De WereldPlus is de minst voordelige betaalvorm. Uw betaalopdracht wordt uitgevoerd als WereldPlus wanneer: u niet beschikt over het IBAN of een volledig 'binnenlands' rekeningnum mer van de begunstigde u niet beschikt over de BIC van de bank begunstigde u heeft gekozen voor Specifieke Instructies (bijv. faxadvies) het land van de bank begunstigde geen WereldBasisland is. Wanneer is buitenlands betalen voor u het meest voordelig? Bij buitenlands betalingsverkeer is een complete en correcte aanlevering van de betaalinformatie, bij voorkeur IBAN en BIC, van belang. Op deze wijze kan de Rabobank uw buitenlandse betalingen het meest voordelig voor u uitvoeren. Waar vind ik IBAN en BIC? Wanneer u niet beschikt over het IBAN en/of de BIC, neem dan eerst contact op met uw begunstigde. De BIC van de bank van de begunstigde kunt u ook via het internetadres www.swift.com/biconline opvragen. Het conflict tussen de Verenigde Sta ten en Irak speelde wederom een hoofdrol op de aandelenmarkten. In zijn jaarlijkse "State of the Union"sprak president Bush oor logszuchtige taal jegens Irak en zijn leider Saddam Hoessein. Volgens Bush hebben de VS bewijzen dat Irak beschikt over massavernieti gingswapens. Een aanval op Irak lijkt daarmee opnieuw dichterbij gekomen. Beleggers zijn bang dat een oorlog ernstige gevolgen zal hebben voor het economisch herstel. Het consumenten vertrouwen kan dalen door de onze kerheid en de hogere olieprijs zorgt voor extra kosten voor het bedrijfsle ven. Daarnaast zakt de dollar steeds verder weg, wat voor Nederlandse bedrijven die in de VS behaalde win sten rapporteren in euro's neerkomt op lagere winsten. Banken en verzekeraars lagen onder druk. De dalende beurzen tasten namelijk de solvabiliteitspositie van verzekeraars aan. Naarmate de koersen verder dalen neemt de kans op winst- verwaterende kapitaalinjecties toe. Dalende beurzen zijn eveneens een reflectie van temperende economische verwachtingen, hetgeen de kwaliteits ontwikkeling van de kredietportefeuil le van banken negatief beïnvloedt. Bankverzekeraar Fortis verloor 7.2%, ABN Amro leverde 5.4% in. Het aandeel Aegon werd 5.3% minder waard. De verzekeraar kreeg tevens een claim aan de broek van een groep aandeelhou ders, die vindt dat de verzekeraar voor uitzichten te mooi heeft voorgesteld. Macro-economische cijfers gaven afge lopen week een licht positief beeld. Het Duitse producentenvertrouwen steeg, na zeven maanden te zijn gedaald. Het cijfer was wel nipt onder verwachting. In de VS daalde het consumentenver trouwen in januari, maar lag het licht boven verwachting. Bron: Iris Research Sinds 20 januari is het binnen de kantoren van de Rabobank in Zevenhuizen en Moerkapelle offici eel niet meer toegestaan om te roken. Onze bank volgt hiermee het voorbeeld van vele ondernemingen en instellingen die het roken al eer der hebben verbannen. Onze klanten en medewerkers zullen door middel van speciale stickers en bordjes op het anti-rookbeleid wor den gewezen. Ook de asbakjes zijn inmiddels van de tafels gehaald. Op deze manier onderschrijft onze bank het belang dat de Rabobank Groep hecht aan zaken als duurzaamheid, leefbaarheid, mens en milieu. Wij willen onze rokende klanten vrien delijk danken voor hun medewerking. Enkele bijzonderheden nieuw recht 1. Bijstand Wat als de langstlevende een beroep doet op de algehele bij standswet zonder dat de kinderen zijn uitbetaald? Dit wordt niet aangeraden; in deze situatie ver dient het dus aanbeveling de kin deren eerst uit te betalen; alge meen neemt men aan dat dit een beroep op de Algemene bij standswet niet uitsluit. 2. Altijd de wettelijke verdeling? Nee, bij testament kan men anders bepalen: men kan de wettelijke verdeling buiten werking stellen of daarvan afwijken. Uitbreiding van de wettelijke mogelijkheden is mogelijk voor opeising van de erfdelen van de kinderen, men kan kiezen voor de mogelijkheid om zekerheid te stellen voor de uitbe taling van de erfdelen of men kan kiezen voor een andere inflatie correctie, die ook fiscaal gunstig uit kan werken. Een belangrijk voordeel van een testament is ook de keuze of de langstlevende wel alle goederen in eigendom wil hebben of een gedeelte in vruchtgebruik. Hier mee kan overdrachtsbelasting worden bespaard. Indien er geen testament is, is de wettelijke ter mijn om af te wijken van de wette lijke regeling slechts drie maanden. 3. Bijzondere rechten kinderen ("Wilsrechten"). a. Als de langstlevende ouder her trouwt, is dit mogelijk in gemeen schap van goederen; hierdoor en door de wet (wettelijke verdeling) zullen dan bij zijn overlijden alle goederen naar zijn nieuwe echt genoot gaan. Als die nieuwe echt genoot daarna overlijdt, erven de kinderen niet van hem, want zij zijn geen bloedverwanten. De eigen kinderen zouden dus nooit meer iets uit de (oorspronkelijke) nala tenschap erven. b. De wet heeft hiervoor een soort zekerheid ontworpen: kinderen die nog niet hun erfdeel ontvin gen (van de eerst overleden ouder) kunnen bij hertrouwen van de langstlevende ouder, over dracht van goederen vorderen. Dit kan ook later, bij het overlijden van hun eigen ouder, en dan van de stiefouder. Als iemand geschei den en hertrouwd is en uit zijn eerste huwelijk kinderen heeft, kunnen zijn kinderen - als hij zon der testament overlijdt - van zijn tweede echtgenote - de stiefou der van de kinderen - direct over dracht van goederen vorderen. Bij testament kun je hiervan afwijken en deze rechten zelfs geheel uit sluiten. 4. Bijzondere rechten kinderen ("som ineens"). a. Kinderen die, toen zij meerderjarig waren, zonder behoorlijke vergoe ding hebben gewerkt in de huis houding of op het bedrijf van de erflater kunnen in de nalatenschap aanspraak maken op een bedrag, een som ineens ten laste van de nalatenschap. Dit bedrag is in beginsel net zo groot is als wat zij j redelijkerwijs aan inkomen zouden hebben moeten ontvangen. b. Minderjarige kinderen die achter blijven zonder dat iemand verplicht is om in hun onderhoud te voorzien hebben recht op een bedrag voor hun onderhoud. Tezamen nimmer meer dan de helft van de nalatenschap. Deze rechten zijn niet van toepassing als een kind enig erfgenaam is. Volgende week het vervolg 5,00 biljetten pinnen bij kan toor Moerkapelle In verband met de grote vraag naar 5,00 biljetten is de geldau tomaat van ons kantoor in Moer kapelle aangepast. Vanaf heden kunt u daar dus naast de beken de 50, 20 en €10 euro biljet ten nu ook 5,00 biljetten pin nen. Tot op heden was dit alleen bij onze bank in Zevenhuizen mogelijk. Sterke stijging elektronische en girale betalingen Interpay, verzorger van een groot deel van het Nederlandse elektronische betalingsverkeer, heeft vorig jaar een recordaantal betalingen afgehandeld. Er wer den in 2002 bijna 1,07 miljard PIN-betalingen verwerkt,een stij ging van ruim 12% ten opzichte van 2001Dankzij de sterke groei van het aantal PIN-betalingen, namen de kosten per transactie af. Voor winkeliers betekent dat een korting van 12,5% op de tarieven over alle transacties in 2002. Er kwamen in Nederland 12.000 betaalautomaten bij. Het zijn er nu ruim 177.000. Het aan tal girale transacties steeg vorig jaar met 254 miljoen naar 2,8 mil jard. Giraal betalingsverkeer heeft betrekking op de verwer king en verrekening van betalin gen van bankkianten tussen ban ken onderling. Na Frankrijk en Engeland staat Nederland op de derde plaats in Europa wat betreft het aantal verwerkte betaaltransacties. Het aantal incassomachtigingen steeg in 2002 met 13% naar 771 miljoen. Het gebruik van acceptgiro's daalde met 5% tot 182 miljoen. Deze daling is al een aantal jaren aan de gang en zal verder door zetten. Er werd 81 miljoen keer gechipt in 2002, een toename van 272%. Er werd vooral meer gebruik van chipcards gemaakt bij parkeermeters, automaten en catering van bedrijven. 20 januari tot 20 februariExpositie Ingrid Olieman 11 maart: Seminar Beleggingsklanten 18 maart: Seminar Bedrijfs beëindiging 16 juni: Algemene Ledenvergadering F-mail-adres: Rabobank

Hart van Holland | 2003 | | pagina 2