GEWEID SERIEUS AANGEPAKT EN AFGEHANDELD KINDERACTIVITEITEN IN ZONNIG ZUID JUBILEUM- WANDEL TOCHT SENIOREN SJOELEN STICHTING BOOMKWEKERIJMUSEUM WADDINXVEEN RUNNERS OPNIEUW NAAR PARIJS Hart van Holland 19 februari 2003 |^^7dd7nXVE EN/BOSKOOP Geweld Woninginbraken Auto-inbraken Jeugd Milieu Verkeer POSTZEGELRUILBEURS Prijsvraag Nieuwe tentoonstelling Oproep Waddinxveen/Boskoop - Het po litieteam voor Waddinxveen en Boskoop heeft in 2002 meer ge weldsincidenten geregistreerd dan in 2001. Vooral het aantal straatroven is fors toegeno men, maar ook geweld op straat kwam vaker voor. Daar staat tegenover dat het aantal aanhoudingen ook is toegeno men, waaronder een verdubbe ling van het aantal aanhoudin gen voor geweld op straat. Het aantal woninginbraken is ge daald. De afspraken met de ho reca en het gerichte toezicht op straat dragen duidelijk bij aan een rustig verloop van de uit gaansavonden. Gelet op de re sultaten zal het team in 2003 de gerichte aanpak van geweldsin cidenten voortzetten. Het aantal gevallen van straatroof is met name in de gemeente Wad dinxveen fors gestegen. Intensief onderzoek heeft geleid tot enkele aanhoudingen, waarbij de ver dachten binnenkort moeten voor komen. Wat betreft geweld op straat is er weliswaar sprake van een lichte stijging van het aantal incidenten in vergelijking met 2001, het aantal aanhoudingen is nagenoeg verdubbeld. Overleg met horecaondernemers en de op gestelde huisregels werpen in Waddinxveen al duidelijk vruchten af. Toezicht door de politie draagt duidelijk bij aan een rustig verloop van de uitgaansavonden. Daarom zal het politieteam ook in 2003 toezicht houden tijdens de uit gaansavonden en tijdens de wat grotere evenementen, zowel in BoskoQp als in Waddinxveen. In 2003 zal er in Waddinxveen een proef starten met gewijzigde ope ningstijden voor de horeca. In Bos koop krijgt het eerste overleg met horecaondernemers binnenkort een vervolg. Het aantal bedreigingen is de laat ste vier maanden van 2002 gelijk gebleven aan de zomerperiode, waarbij het aantal aangiften weer sterk is gestegen. Daardoor ont staat er een beter beeld van de problematiek. Het totaal van 2002 ligt duidelijk lager dan in 2001. Het beleid blijft er op gericht strafbare bedreigingen te vervolgen. Het gerichte beleid bij geweld binnen relaties heeft geleid tot meer bekende incidenten en tot meer aanhoudingen in 2002. Wel blijft het aantal aangiften in de laatste vier maanden van vorig jaar wat achter bij de periode daarvoor. De raadscommissies van beide ge meenten hebben een thema-avond bij het politieteam bezocht. De ge meenschappelijk onderkende noodzaak tot meer publiciteit voor de problematiek heeft geleid tot de afspraak dat beide gemeenten in 2003 zullen zorgen voor voor lichting aan relevante beroeps groepen. In 2002 registreerde de politie 186 woninginbraken, net zoveel als in 2001. Ook het aantal aanhoudin gen bleef gelijk. Wel was er in de laatste vier maanden van 2002 sprake van een daling in vergelij king met dezelfde periode in 2001. Het aantal certificaten voor het Po litiekeurmerk Veilig Wonen bleef met 207 duidelijk achter op het aantal in 2001. Het resultaat loopt ook achter op de resultaten in an dere gemeenten in de regio. In de cember 2002 is er wel een eerste overleg geweest tussen de relevan te partners in de gemeente Bos koop. Een zelfde overleg voor de partners in Waddinxveen staat ge pland. Wanneer een woning vol doet aan het politiekeurmerk is de kans op een inbraak fors kleiner dan zonder keurmerk. In 2003 or ganiseert de politie daarom weer preventieavonden Met 337 auto-inbraken in 2002 is sprake van een duidelijk daling in vergelijking met 2001 (404 inbra ken). Het aantal aanhoudingen bleef met tien wel gelijk, in ver houding tot de geringe pakkans een goed resultaat. De daling van het aantal inbraken betreft vooral de gemeente Boskoop. In septem ber heeft het politieteam in beide gemeenten een preventieve actie gedraaid. Door auto's van folders te voorzien werden eigenaren be wust gemaakt van de eigen verant woordelijkheid. Het aantal incidenten jeugdproble matiek is in 2002 gestegen in ver gelijking met 2001, van 612 naar 696. Met name de laatste vier maanden van 2002 laten een forse stijging zien: van 51 in 2001 naar 114 in 2002. Om de overlast terug te dringen en om de aanpak van kennen en gekend worden uit te voeren is het aantal contacten met jeugd de laatste vier maanden ver drievoudigd. Waar de overlast met interveniëren aanvankelijk kon worden teruggedrongen, lijkt de problematiek zich nu vooral te ver plaatsen. Is in Waddinxveen sprake van spreiding van het probleem over de gemeente, in Boskoop lijkt het probleem zich te concentreren rond het Pastoor Daalmanplant- soen. Analyse van de meldingen heeft wel uitgewezen dat deze voor 90% afkomstig zijn van de zelfde melder. Begin 2003 vindt een nadere probleemoriëntatie plaats. Om de problemen rond jongeren- overlast tijdig te signaleren en ef fectief aan te pakken onderhoudt het politieteam contacten met di verse instellingen en maatschappe lijke organisaties. In de loop van 2002 is ook een informeel overleg tot stand gekomen tussen de wijk agenten en de Stichting Jeugd en Jongerenwerk, In de gemeente Boskoop is op initiatief van het po litieteam een sociaal signalerings- overleg ingesteld. Om alle facetten van de jeugd binnen de gemeente beter in beeld te krijgen is in de cember 2002 besloten een Signale- ringsoverleg Jeugd in te stellen. De eerste bijeenkomst onder regie van de gemeente vindt plaats in janua ri 2003. In Waddinxveen en Boskoop zijn in 2002 relatief veel bedrijfscontroles uitgevoerd. Op basis van informa tie van de Milieudienst Midden Holland werkt het Milieuhandha- vingsteam aan opspQring en maakt zij processen-verbaal op tegen overtreders. In de gemeente Wad dinxveen is onderzoek gedaan naar verboden groene afvallevering en -verwerking, waarbij tientallen verdachten zijn gehoord. In decem ber is een teamonderzoek uitge voerd naar illegale handel in vuur werk. Dit onderzoek heeft geleid tot de aanhouding van twee ver dachten. Het aantal verkeersongevallen is in 2002 licht gestegen. Daarbij vielen drie doden en 47 gewonden (zie kenhuisopname), tegenover res pectievelijk twee en 49 in 2001. Hoewel elk verkeersslachtoffer er een teveel is, is er vooralsnog geen sprake van kruisingen en wegvak- ken waar meer ongevallen met let sel plaatsvinden dan volgens de geldende normen. Het aantal alco holcontroles is in 2002 sterk opge schroefd, met als resultaat 92 pro cessen-verbaal voor rijden onder invloed. In 2003 zullen alcoholcon troles elke nachtdienst worden uit gevoerd, en ook het georganiseer de aantal controles zal toenemen. Regio - In Bodegraven wordt op za terdag 22 februari de halfjaarlijkse postzegelruilbeurs gehouden in de grote zaal van 't Anker aan het Pastorieplein 2. In de grote zaal van het gebouw geven een aantal semi- handelaren acte de presence. KERKDIENSTEN - 23 februari Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Woord com munieviering pastor M. Ameling. R.K. kerk Ontmoetingskerk 11.15 uur Eucharistieviering pastor W. v.d. Meer. Geref. kerk 9.30 uur ds. A.J.C. Dronkert. Herv. Kerk 10.00 uur ds. C. de Jong; 18.30 uur ds. C. de Jong Ves per. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur Leesdienst; 16.30 uur ds. J.M. Bat- teau. Herv. Conf. De Rank 10.00 uur ds. C. v.d. Berg. Boskoop Herv. Gem. 11.00 uur Zendings zondag, ds. R. de Reuver. De Stek 9.30 uur ds. J.C.W. van 't Hoff. Geref. kerk 9.15 uur ds. J.A. van Hooijdonk; 18.30 uur dr. A.J.G. Dronkert. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. K. Boersma; 16.00 uur ds. C. Weste rink. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur Leesdienst. Vrijz. Prot. Gel. Gem. 10.00 uur ds. D.C. Peters. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur P. Stolk. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. R. Boogaard. Herv. Gem. 9.30 uur PJK; 18.00 uur PJK. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsen- Post Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegeno ver de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Waddinxveen - Wijk- en speeltuin vereniging Zonnig Zuid houdt, in samenwerking met de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, va kantieactiviteiten voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar op woens dag 26 en donderdag 27 februari. Het thema van deze dagen is 'Bom- erus' wonderlijke reis door de na tuur'. Twee dagen lang worden er rond dit thema allerlei knutsel- en spelactiviteiten gedaan. Op donderdag 27 februari worden de activiteiten van 14.30 tot 15.00 uur afgesloten met een tentoon stelling voor ouders en wijkbewo ners. Zij zijn dan van harte welkom om te komen kijken en een indruk te krijgen van wat de kinderen die dagen hebben gedaan. Op beide dagen beginnen de acti viteiten om 10.30 uur en eindigen om 15.00 uur. De kinderen hoeven zich niet van tevoren op te geven. De kosten voor deelname aan de activiteiten bedragen 1,50 per dag per kind. De kinderen moeten wel zelf hun eigen lunchpakketje mee nemen. De activiteiten worden ge houden in wijkgebouw Zonnig Zuid aan de St.Victorstraat 2. Voor meer informatie: 631932, e- mail astrid@stww.n Waddinxveen - Sinds 22 september 1998 organiseert de Stichting Wad dinxveens Welzijnswerk wandel tochten voor senioren. Elke maand zorgt een groepje vrijwilligers voor een prachtige wandelroute in de regio. Slechts enkele tochten moesten worden afgelast wegens slecht weer, maar als het weer meewerkt zal op dinsdag 25 febru ari de vijftigste wandeltocht plaatsvinden. Deze tocht krijgt een feestelijk tintje. Senioren die willen deelnemen aan deze tocht hoeven zich niet vooraf op te geven. Inschrijven kan op de dag zelf vanaf 9.30 uur in de foyer van het Anne Frank-activiteiten- centrum. Daar is vervolgens gele genheid koffie of thee te drinken. Om 10.30 uur gaat de groep met een aantal auto's richting de Vlist, waar de tocht van ongeveer 12,5 kilometer van start gaat Er wordt een koffiestop gehouden. Bij terugkomst in Waddinxveen is er in het Anne Frank-centrum nog gelegenheid na te praten. De kosten voor deelname bedragen 2,60, inclusief 3 kopjes koffie/thee. Aan deelnemers die meerijden wordt bovendien een bijdrage in de autokosten gevraagd. Voor meer informatie: 615555 of 631932. De volgende wandeltocht is gepland op dinsdag 25 maart. Waddinxveen - De prijzen voor het sjoelen zijn als volgt verdeeld: Klasse A: Pascal van Gils, Jan Kers bergen, Cor Faay. Klasse B: Teunie van Leeuwen, Teus Visser, Gerard Vos. Klasse C: Dirk Faas, Annie Worme link, Bas Koppenaal. Klasse D: Cor van Gils, Ans Ende- veld, J. Garlich. Klasse E: Marinus Taktor, Ben den Ouden, Peter Bötger. Tweede ronde: Edit van Renesse, Henk van Renesse, Guus van Renes se, Mien van Renesse, Simon den Oude, Cor Kersbergen, Marinus Kersbergen. Waddinxveen - Voor de twaalfde keer gaat woensdag 28 mei de RoPa-run in Rotterdam van start. De RoPa-run is een estafetteloop van Rotterdam naar Parijs. De af stand van 530 km tussen de twee steden wordt door ongeveer 180 teams van 8 lopers plus een bege- leidingsploeg van zo'n 16 personen overbrugd. De tijd die de teams nodig hebben om deze afstand af te leggen varieert van tot 45 uur. Het hoofddoel van deze estafette is echter niet de sportieve prestatie en uitdaging maar vooral het ondersteunen van organisaties ,die zich bezighouden met hulp aan ter minale kankerpatiënten. Deze or ganisaties beheren onder andere opvang en vakantiehuizen, voor deze patiënten en hun familie, ver lenen medische zorg en of stellen hulpmiddelen beschikbaar om de patiënten te ondersteunen. Omdat het hier gaat om de onder- steunig van mensen waarvoor geen genezing meer mogelijk is, is het motto van de stichting RoParun, "trachten leven toe te voegen aan dagen, waar geen dagen meer kun nen worden toegevoegd aan het leven". Evenals twee jaar geleden gaat dit jaar een team uit Waddinxveen en omgeving deze uitdaging aan. Toen werd de afstand in 32uur 42minuten afgelegd, en kon een bedrag van 9550 euro aan de stich ting RoParun worden overgemaakt Het doel dat zij zich dit jaar stellen is het eerste getal te verlagen en het tweede te verhogen. Om het eerste deel van de doelstelling te bereiken is het team inmiddels een strak trainings programma gestart. Een groot voordeel is de ervaring van twee jaar geleden zodat de lo pers en begeleiders nu weten waar ze aan beginnen, en ze de voor- breiding beter kunnen afstemmen op dit toch wel speciale evene ment. Voor het tweede deel wordt weer de hulp ingeroepen van familie vrienden en natuurlijk het be drijfsleven. Zij zoeken niet alleen sponsoring in de vorm van gelde- lijke bijdragen, maar ook giften in natura zijn van harte welkom.Er komt nog heel wat kijken om een groep van 24 man en vrouw in Pa rijs te krijgen Er moet natuurlijk voedsel en drank komen voor ie dereen maar ook vervoer voor de begeleiders, alsook tenten en der gelijke voor de overnachtingen. Hoe meer er beschikbaar wordt ge steld hoe minder ze zelf uit hoe ven geven en hoe meer er over blijft voor de stichting. Om alles te realiseren zal er de ko mende tijd weer langs partucilieren en bedrijven worden gegaan onder andere om loten te verkopen van de stichting RoPa-run Informatie over sponsormogelijk heden en andere vormen van ondersteunig zijn te verkrijgen via de website www.roparun.nl. Hier vandaan kan via teams, team 134 door gelinkt worden naar de eigen site. Ook kan contact worden opge nomen met: C. Broekhuizen: 0172218917; e-mail angcor@wan- adoo.nl, of M Verburg: 0182 619001 e-mail mverburg@xs4all.nl. De heren J. v.d. Vlis uit 's Gra- venzande en Harmen de Gelder uit Boskoop hebben een rond vaart voor vier personen door de Boskoopse sloten gewon nen, door de juiste beantwoor ding van de prijsvraag die het Boomkwekerijmuseum organi seerde bij de tentoonstelling Uit het depot en tijdens de uit markt op 4 januari 2003. Bezoekers werden uitgedaagd om de functie van twee raadselachtige oude voorwerpen te raden. Het juiste antwoord was: een klosjesop- winder voor ent/zetwerk en een gatenmaker voor geworteld stek. Vanaf 5 april start een nieuwe ten toonstelling in de expositieruimte van het Boomkwekerijmuseum. Onder de titel "Van vlot tot robot. 500 Jaar transport in de boomkwe kerij" wordt een fascinerend beeld geschetst van de grote veranderin gen die zich hebben voltrokken in het vervoer van bomen en planten in Boskoop. De tentoonstelling is zo opgezet, dat de bezoeker, als het ware ook fysiek door de tijd wandelt: via een 'draai' (de draaibrug over de Bos koopse sloten) stapt hij van de ene in de andere periode. Het slot van de expositie gunt het publiek een blik in de toekomst... De tentoonstelling wordt geheel samengesteld uit de collectie van het museum en de Historische Ver eniging Boskoop. Helaas ontbre ken enkele voorwerpen die het verhaal over het transport goed kunnen illustreren. Het museum zou graag foto's van een bakfiets uit de periode 1925-1975, die in Boskoop is gebruikt, laten zien en foto's van een brommer met aan hanger uit de jaren 1950-1960. Als u een foto bezit van een van deze voorwerpen, zou het museum deze graag in bruikleen ontvangen voor de duur van de expositie. In dat geval vragen wij u contact op te nemen met Jan Blom, tel. 0172- 217756, fax 0172-404150.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 13