cnnn mi2 doorlopende DUUU IVI MEUBELSHOW Huis kopen? Welke hypotheek past bij u? VDDRBRODD rriaUHisLiSri ^svsriHiLJia^ri 10-30% KORTING klassiek - koloniaal - modern romantisch De prijzen van koopwoningen zijn in het laatste kwartaal van 2002 nau welijks gestegen. Ook in 2003 zullen koopwoningen niet 0nauwelijks duurder worden, verwacht de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Een gemiddelde koopwoning kostte in het laatste kwartaal van het vorig jaar 206.000 euro, meldt de NVM. Dat was slechts 0,5 procent meer dan in het voorgaande kwartaal. De prijs van de duurdere huizen daalde zelfs licht in het afgelopen jaar. De NVM verwacht dat de prij zen van topwoningen dit jaar verder zullen dalen. De prijs staat vooral onder druk door de fors gedaalde koersen op de effectenbeurzen en de tegenvallende bedrijfsresultaten. De duurdere woningen staan gemiddeld meer dan honderd dagen te koop, voordat ze van eige naar wisselen. Het topsegment omvat een vijfde deel van de totale woningmarkt. Terwijl de woningmarkt zich enigs zins stabiliseert heeft de daling van de hypotheekrente ingezet. De hypotheekrente houdt de dalende lijn van de laatste tijd vast. Regelmatig verschijnen er berichten dat de hypotheekrente is gedaald. Deze omstandigheden zouden er voor kunnen zorgen dat meer men sen zich (opnieuw) gaan oriënteren op de woningmarkt om tot koop van een woning over te gaan. Als u op het punt staat een huis te kopen heeft u ook een hypotheek nodig. Welke hypotheek voor u de meest geschikte is, is van veel facto ren afhankelijk, zoals bijvoorbeeld leeftijd, eigen geld en of het nieuw bouw betreft. Een andere reden voor het aanvra gen van een hypotheek is het over- sluiten van een hypotheek. Een andere hypotheek voor hetzelfde huis, met gunstiger voorwaarden. Door gebruik te maken van de over waarde van uw huis, dat wil zeggen dat de waarde van uw huis hoger ligt dan de hypotheekwaarde, kunt u de hypotheek verhogen en krijgt u daardoor geld in handen. Het afsluiten van een tweede hypotheek op hetzelfde huis is ook een moge lijkheid. Er zijn vijf hoofdvormen van Als u kiest voor een lineaire hypo theek betaalt u iedere maand een vast bedrag aan aflossing. Het totale bedrag dat u betaalt, neemt af naarmate de duur van de loop tijd toeneemt. Dat komt doordat de rente over het uitstaande leen- bedrag langzaam maar zeker daalt. Een voordeel van deze hypotheekvorm is dus de bruto maandlasten maandelijks afne men. Nadeel is dat de aanvang- lasten vrij hoog zijn. De annuïteitenhypotheek is een 'gouwe ouwe' in de wereld van de hypotheken. Het aantrekkelijke ervan is dat u met deze hypo theekvorm niets te maken heeft met fiscale regels en beperkingen. De totale maandlasten blijven gelijk zolang de rente niet veran dert en u lost maandelijks een deel van uw lening af. Uw schuld wordt iedere maand kleiner, dus u betaalt ook iedere maand minder rente. Hier staat tegenover dat u iedere maand minder belastingaf trek heeft. Kenmerkend is dat u maandelijks dezelfde woonlast heeft. In het begin bestaat dit bedrag vooral uit rente en een beetje aflossing. Naarmate er een hoger bedrag is afgelost, hoeft u minder rente te betalen en ont staat er dus meer ruimte voor het aflossen van de schuld. Naast deze twee bekende vormen van hypotheken is er ook nog de aflos- singsvrije hypotheek, de hypotheek op basis van levensverzekering en de hypotheek op basis van beleggin gen. Deze vormen zijn weer onder verdeeld in diverse mogelijkheden waarover het zinvol is uitgebreid informatie op te vragen mocht u van plan zijn tot aankoop van een woning over te gaan. Wanneer u een milieuvriendelijke woning bouwt of koopt, dan kunt u gebruik maken van een gunstige renteregeling. Deze bestaat uit twee hypotheekdelen. Het ene deel, groot maximaal 34.000,- Euro is het 'groene deel' waarvan de rente 1-2% lager is dan de marktrente. De hypotheek heeft een looptijd van Dorpsstraat 119 Zevenhuizen ZH Telefoon 0180 - 63 11 11 Fax 0180 - 63 30 24 www.voorbrood.nl Openingstijden: op werkdagen tot 18.00 uur; vrijdag koopavond tot 21.00 uur; zaterdag 10.00-17.00 uur; zondag gesloten. maximaal 10 jaar en komt naast de j reguliere hypotheek, die u voor de I rest van de kosten afsluit. Deze j hypotheek is zowel op bestaande als I nieuwbouw woningen af te sluiten j wanneer de stichtingskosten of de I bouwkosten maximaal 181.500,- euro bedragen. Als u gebruik wilt maken van een groene hypotheek moet u al in een vroeg stadium van de bouw van uw woning(project) rekening houden met de eisen van de maatlat 'duurzame woning bouw'. Voor een groene hypotheek heeft u een groenverklaring nodig. J Banken met een groenfonds kunnen hiervoor zorgen. De groenverklaring wordt namens u, door de bank, j aangevraagd bij de Nederlandse j Onderneming voor Energie en Milieu i (NOVEM). Die adviseert het ministe- rie van VROM en Financiën over de afgifte van de verklaring. Meer informatie vindt u in de brochures: j Duurzame woningbouw en groene j financiering Lijst van banken en instellingen groen beleggen Deze brochures kunt u bestellen bij het distributiecentrum van VROM, telefoon 0900 8052 pagina 11 hypotheken te onderscheiden: De groene hypotheek Door Karin Heeren

Hart van Holland | 2003 | | pagina 11