PRESENTATIE BELEIDSPLAN RECREATIESCHAP ROTTEMEREN COMMISSIE TELEURGESTELD IN HOUDING GEMEENTE WADDINXVEEN HUISARTSENPRAKTIJK MOERKAPELLE ONDER DRUK 11 Zevenhuizen Moerkapelle BELANGENVERENIGING OUD VER LAAT BEKRITISEERT SCHAPSPLAN j—^PlNXVEEN/BQSKOoT Hart van Holland 26 februari 2003 Gem. Zevenhuizen-Moerkap m. Zevenhuizen-MoerkapetSe Door Karin Heeren Zevenhuizen - De heer Erik Rumpff heeft tijdens de com missievergadering op maandag 24 februari een presentatie gehouden over het Schapsplan 2002-2008. De heer Rumpff stond stil bij het gebruikersonderzoek, dat het Recreatie schap in het afgelopen jaar gehouden heeft. Het meren deel van de gebruikers staat positief ten opzichte van het gebied; wandelen en fietsen zijn de meest voorkomende vormen van recreëren, gevolgd door een bezoek aan een horecagelegenheid. Opvallend is dat er relatief weinig jon geren gebruik maken van de recreatiefaciliteiten. Er is spra ke van een forse groei van het aantal gebruikers van het re creatiegebied Rottemeren. Er zijn ook bedreigingen voor het gebied. Er is overlast door honden en de drukte wordt een probleem. De bezoe kers beoordelen de commerciële voorzieningen als goed, maar veel bezoekers hebben wel bezwaar als het gaat om uitbreiding van de commerciële activiteiten zoals vakantie huisjes of het bouwen van een hotel. Het doel van het concept schapsplan zoals het is gepresen teerd, is om te communiceren met betrokkenen, bewoners, gemeenten en gebruikers van het recreatieschap. Het re creatieschap vroeg de commissie het plan te bediscussiëren en een besluit te nemen in de raad over de ingeslagen weg. In het verleden is er nogal wat tijd gestopt in plannen maken en dan bleek later dat die plannen bij behandeling in de gemeenteraad van tafel gehaald werden door het ve torecht dat de gemeenten hebben en houden. Met de be spreking in een vroeger stadium wil het recreatieschap voorkomen dat dit opnieuw zal gebeuren. De visie van het recreatieschap op het gebied is om een groen recreatiegebied met natuurwaarden te hebben en te onderhouden, zonder dat dit een reservaat wordt met hekken er omheen. Het schap wil het groene aanbod ver breden met commerciële voorzieningen. Het schap wil een recreatiegebied met een regionale betekenis. De financie ring is een punt van aandacht. Momenteel is het zo dat 81% wordt gefinancierd door de bijdrage van de deelne mers, waarvan Rotterdam 80% voor zijn rekening neemt, de provincie Zuid Holland 16% en de kleine gemeenten samen 4%. De andere 19% van de financiering komt voort uit opbrengsten door erfpacht. Nu wil Rotterdam zich voor een deel financieel terugtrekken omdat deze stad de middelen voor andere zaken wil inzetten. Het doel van het schap is nu om de opbrengsten uit erfpacht te verhoqen naar 25%. De heer Van der Kooij (CDA) wilde weten waarom het re creatieschap streeft naar uitbreiding van de commerciële voorzieningen terwijl het gebruikersonderzoek had laten zien dat de meeste gebruikers tegen zijn. De heer Rumpff zei dat hij een belangrijke boodschap heeft meegekregen en zich realiseerde dat er niet gedacht moet worden aan grootschalige voorzieningen maar dat horeca moet passen binnen het gebied. De heer Fermont (PvdA) vond een dis crepantie tussen de plannen die het recreatieschap heeft met de Eendragtspolder en de plannen die eerder in de raad zijn besproken. De heer Fermont achtte het plan niet concreet genoeg en zijn fractie zal het afwijzen zoals het nu voorligt. Hierop ontstond een discussie over een be leidsnotitie die het schapsplan beoogt te zijn en de defini tieve inrichtingsplannen. De heer Aalderink (WD) zei dat er onrust is ontstaan door de opmerking dat achter het be leid van het recreatieschap gaan staan inhoudt dat dit ook direct beleid van de gemeente is geworden. Bij nader in zien leek hem dat logisch. De heer Rooker (Christenunie) vroeg de heer Rumpff in hoeverre berichten dat het naaktstrand verplaatst gaat worden waar zijn. De heer Rumpff erkende dat het naakt strand inderdaad naar een andere plaats aan de Zevenhui- zerplas verplaatst zal worden en dat deze nieuwe locatie gelegen zal zijn op Zevenhuizens grondgebied. De heer Bac (SGP)wilde niet op de kwestie ingaan omdat hij als lid van het bestuur van het recreatieschap het meerderheidsstand punt van de raad heeft verwoord maar behield zich wel het recht voor om tijdens de behandeling in de gemeenteraad het standpunt van zijn eigen fractie te verwoorden. De heer Rooker pleitte nog voor het opnemen van een gezins- strand. Zevenhuizen - Namens de belangengroep Oud Verlaat en het Rotte-Verband heeft de heer Ton de Snoo gebruik ge maakt van het spreekrecht tijdens de commissievergade ring. Namens de belangengroeperingen wilde hij de com missie kenbaar maken wat de bezwaren zijn die zij hebben gevonden in het beleidsplan van het Recreatieschap. Dit zelfde plan is overigens ook besproken tijdens een bijeen komst in de Vierkap op dinsdag 18 februari waar het Re creatieschap het beleidsplan heeft gepresenteerd aan de bewoners van Oud Verlaat. De voornaamste punten van kritiek van de belangengroep Oud Verlaat en het Rotte-Verband zijn: 1. Het veranderen van de oorspronkelijke doelstelling. Dit was het behartigen van belangen van de openluchtrecrea tie, natuur en landschap in onderlinge samenhang bezien. Het Schap wil nu de natuur en het landschap op een twee de plaats zetten. Bovendien wil het Schap het begrip open luchtrecreatie zo uitleggen dat hier ook indoorrecreatie onder wordt verstaan: meer gebouwen dus! 2. Het recreatieschap wil haar machtspositie t.o.v. gemeen ten vergroten opdat zij in de toekomst minder "gehin derd" wordt door gemeentelijke democratische processen. De gemeenteraad op voorhand in laten stemmen met de inhoud van een conceptplan voor 5 jaar kan niet in een de mocratische rechtsstaat waarin de bevolking en de ge meenteraad van een gemeente veel zeggenschap behoren te hebben over de inrichting van de eigen gemeentelijke woon- en leefomgeving! 3. Het Schap wil de gemeenten ertoe zetten haar bestem mingsplannen te vernieuwen op een zodanige-wijze dat meer bebouwing in de groenstrook mogelijk wordt, iets dat ons inziens nu juist niet wenselijk is; 4. Het Schap wil meer commerciële objecten in het gebied. Dit terwijl de meerderheid van de bevolking en van de re creanten nu juist het landschap, de natuur en de relatieve rust zo waardeert. Dit was nota bene de uitslag van een enquete door het Schap zelf!; 5. Het Schap overweegt plaatsing van grote ontsierende windturbines aan de Rotte, o.a. in de omgeving van de Bleiswijkse Zoom. Tijdens de commissievergadering heeft de heer De Snoo de volgende conclusies en aanbevelingen gedaan: 1. Het verder volbouwen van de schitterende groene oase in de Randstad zal een onherstelbare schade toebrengen aan dit gebied, dat met het jaar waardevoller wordt; 2. Uit onderzoek is gebleken dat recreanten het gebied het f meest waarderen als wandel- en fietsgebied, en het land- schappelijk- en natuurlijk karakter zeer op prijs stellen; 3. Dit ook de visie is van een organisatie als de ANWB, spe cialisten op het gebied van recreatie; 4. De vermeende financiële noodzaak voor verdere bebou wing en commercialisering is onvoldoende onderbouwd, en alternatieve mogelijkheden zijn niet of nauwelijks onderzocht; 5. Het concept-schapsplan biedt onvoldoende waarborgen van de kwaliteit van het Rottemerengebied als belangrijke ecologische verbindingszone: 'De Rottewig'; 6. Het benodigde draagvlak voor dit concept-schapsplan ontbreekt. 7. En tenslotte specifiek voor Oud Verlaat: er is veel sluip- verkeer op ontsluitingswegen recreatiegebieden, waaraan aandacht besteed moet gaan worden. De opmerkingen van de belangengroep en het Rotte-Ver band worden meegenomen in de discussie binnen de com missie en tevens heeft de heer Rumpff gezegd ook deze op merkingen te zullen meenemen met het wijzigen van het concept beleidsplan. Zevenhuizen - Er is nog geen oplossing in zicht in het slepende drama rondom de woonwagens aan de Boutenstraat. Tijdens de commissievergadering kwam de heer Van Eunen de leden vertellen waarom hij en zijn gezin niet konden verhuizen naar de nieuw aangelegde woonwagenstand plaats aan de Zuidplasweg. Ook bewoners van Zevenhuizen kunnen kennis nemen van hun standpunt als zij langs de woon wagens gaan. Met borden buiten wordt duidelijk gemaakt dat "de gemeente Zevenhuizen hen veroordeelt tot de dood straf door ze te dwingen naast hun vijan den te gaan wonen". De heer Van Eunen vroeg de commissie op hulp om tot een goed einde te komen van deze kwestie. Door een slepend conflict met zijn oude buren is naar zijn zeggen het gezin volledig ontwricht geraakt. Hij zei erbij zich te realiseren dat zij weg moeten van de Boutenstraat, maar dat verhuizen naar de Zuid plasweg geen optie is. Bij de Boutenstraat zijn inmiddels de voorbereidingen begonnen met het bouwrijp maken van de grond voor de nieuwbouw die gepland staat voor de locatie Swanla-Catsburg. Naar aanleiding van een vraag van de heer Bac heeft wethouder Zijderhand opnieuw het ont staan van de problematiek verteld. Een drei gend openbare ordeprobleem in Waddinxveen door dreigende escalatie op het kamp aan de Pater Jornaweg lag ten grondslag aan het drin gende verzoek van de gemeente Waddinxveen om hiervoor een tijdelijke oplossing te zoeken. Deze werd gevonden op het leeg staande woonwagenkamp aan de Boutenstraat en er werd een overeenkomst gesloten die afliep op 1 juli 2002. De huidige houding van de gemeente Waddinx veen ontlokte heftige reacties aan de commis sieleden. De gemeente Waddinxveen heeft zijn handen ervan afgetrokken en is niet bereid om op korte termijn de helpende hand toe te ste ken. Burgemeester Westendorp benadrukte dat bij herhaling en veelvuldig een beroep is ge daan op de buurgemeente om nu hier een op lossing te bieden voor een dreigend probleem van de openbare orde. Burgemeester Westen dorp acht het overigens ook beslist geen goede optie om de families aan de Zuidplasweg bij el kaar te brengen. Ondanks dat de rechter de ge meente voor een deel in het gelijk heeft gesteld (en voor een ander deel is de kwestie niet ont vankelijk verklaard door een vormfout) acht hij het ook vanuit ethisch en sociaal oogpunt niet wenselijk. Mevrouw Spekman (PvdA) vroeg naar de hard heid van de afspraken met de gemeente Wad dinxveen. De heer Fermont wilde de discussie openen om tot een andere oplossing te komen door voor te stellen dat de NAM-locatie in Moerkapelle als tijdelijke oplossing van het pro bleem zou kunnen dienen. Deze suggestie werd door de commissie niet overgenomen. De heer Bac van de SGP omschreef de situatie als een zware padstelling en stelde voor een brief naar de gemeente Waddinxveen te schrijven met het dringende verzoek de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle nu te helpen. Volgens de burge meester is een brief schrijven naar de gemeente Waddinxveen 'trekken aan een dood paard'. De commissie ging dan ook uiteen zonder een pas sende oplossing voor dit probleem. Moerkapelle - Huisarts Vroegindeweij maakte gebruik van het spreekrecht tijdens de commissievergadering om aandacht te vragen voor het huisvestingsprobleem van de huisartsenpraktijk in Moerka pelle. De heer Vroegindeweij is sinds 1969 huisarts in Moerkapelle. Hij was de eerste huisarts en zei de commissie dat hij het zou be treuren als hij ook direct de laatste zou zijn. Het probleem is erin ge legen dat de heer Vroegindeweij begonnen is met een praktijk aan huis. Inmiddels is de praktijk zo uitgegroeid dat hij sinds 5,5 jaar is geassocieerd met een tweede huisarts in Moerkapelle. De huidige praktijkruimte voldoet echter niet meer aan de eisen die de Lande lijke Huisartsen Vereniging hieraan stelt en bovendien is de praktijk ingericht voor één arts en niet twee. Gezien de leeftijd van de heer Vroegindeweij is het bovendien zo dat de huidige praktijkruimte per 1 januari 2004 niet meer gebruikt kan worden omdat de heer Vroeg indeweij dan stopt met zijn werkzaamheden als huisarts. De huisarts kwam de commissie vragen mee te werken aan de planologi sche ontwikkeling om een huisartsenpraktijk op te richten aan het Wei- deplantsoen in Moerkapelle. De heer Vroegindeweij benadrukte hierbij dat er alleen huisartenzorg te bieden is als er praktijkruimte is. De heer Bac (SGP) en mevrouw Spekman (PvdA) wilden weten van de huisarts wat zijn angst was omdat er kennelijk een toezegging is van de wethouder. De heer Vroegindeweij antwoordde hierop dat de termijn hem zogen baart: "Het duurt allemaal zo lang. Wij zijn gewend om spoedeisende hulp te verlenen maar dit soort processen duurt erg lang. We zijn inmiddels twee jaar van pra ten verder." Bij de discussie in de commissie wilde mevrouw Spekman weten van de wet houder waarom er niet gekozen is voor de mogelijkheid de praktijkruimte onder te brengen in Moerveen. Wethouder Zijderhand lichtte toe dat dit geen goede optie is voor de huisartsen. De heer Bac vroeg zich af waarom dit nu pas bekend is als er al twee jaar wordt gepraat. De heer Zijderhand zei daarop dat er eerst met de huisartsen was gezocht naar een oplossingsrich ting. De commissie was unaniem van mening dat er een oplossing moet komen voor de huisartsenpraktijk omdat deze zorg aan de burgers gegaran deerd moet worden. Wethouder Zijderhand acht het niet waarschijnlijk dat de nieuwe praktijkruimte op 1 januari 2004 beschikbaar is. Hij deed daarbij de toezegging dat er gezocht zal worden naar een tijdelijke oplossing

Hart van Holland | 2003 | | pagina 21