MEVROUW JANNIE SUURLAND KRIJGT EREPENNING COMMISSIE VAN AANBEVELING ONDERSTEUNT LI0NS-V00RJAARSC0NCERT Herinneringen aan jyf oud Zevenhuizen-Moerkapelle DE EREPOORT VAN MOER KAPELLE colofon pagina 22 Hart van Holland 26 februari 2003 ZEVENHUIZEN MOERKAPELlÉ] vieritap vierx zu-jarig pesiaan Perlina Ensemble Deel 1 Wordt vervolgd. Shotting Oud ZEvMiizEi-MoEmpfiif Ingezonden: Zevenhuizen - Het belooft vrijdag 21 maart een interessante muzika le avond te worden. Plaats van handeling de speciaal voor deze avond in de schijnwerpers gezette Nederlands-Hervormde Kerk te Zevenhuizen, aanvang 20.00 uur. Het Grootkoor Rotterdam en het solistisch optreden van het Oekra- ïens 'Pferlina ensemble' vormen het decor voor een onvergetelijke mu zikale avond. Voeg daarbij de be geleiding en de piano- en orgelim provisaties van Rob van Dijk en de kwaliteit zoals de Grootkoordirec- tie die pleegt te verzorgen is weer gewaarborgd. Tijdens eerdere Grootkoorconcerten werd solisti sche medewerking verleend door de legendarische Vicky Brown (ook in Zevenhuizen!) Ernst Daniël Smid, Anita Meyer, Louis van Dijk, Thijs van Leer, Kamahl (The Elephant Song), Lee Towers, de Harlequin Brassband enzovoort. Op 21 maart staan niet minder dan 150 muzi kanten en koorleden ten dienste van 400 concertbezoekers. Het Perlina ensemble geniet in de Oekraïne grote bekendheid, en door diverse buitenlandse tournees thans ook daarbuiten. Het ensem ble maakt thans zijn eerste tournee door Nederland. Het optreden in Zevenhuizen is het tweede van in totaal 10 concerten. Het ensemble bestaat uit 10 topmusici die zeer afwisselende muziek ten gehore brengen, variërend van vurige Hongaarse en Roemeense melodie ën, tot Russische romances, klassie ke maar ook populaire muziek. Het Perlina ensemble staat onder lei ding Vasil Viznyuk, een groot musi cus die vele instrumenten bespeelt. In Kiev is hij tevens directeur van de muziekschool. De muzikale kwaliteit en diversiteit van het concert is uniek voor Zevenhuizen en Moerkapelle, maar daar heeft de Lionsclub, organisa tor van het concert, geen speciale aanbeveling voor nodig. Waar wij, de leden- van de Commissie van Aanbeveling, wel graag onze medewerking en ondersteuning aan verlenen is het volgende. De medische zorg in Suriname, en dan met name de poliklinieken in het binnenland, verkeert in een uiterst zorgwekkende en penibele situa tie. De revenuen van het Lions- Voorjaarsconcert zullen dan ook geheel worden aangewend voor de herinrichting van poliklinieken langs de Surinamerivier. Ook in 2002 kon in samenwerking met Primary Health Care Suriname en het Bilance Service Fonds een project worden gerealiseerd waar bij drie poliklinieken van (medi sche) microscopen werden voor zien met een totale waarde van 5000,-. De dank uit Suriname was enorm groot. Maar voor de Commissie van Aan beveling is er nog een extra stimu lans om het concert onder eenie ders aandacht te brengen en dat is het feit dat de opbrengst van het concert ook nog eens verdubbeld wordt door het 'Bilance Service Fonds', een initiatief van Cordaid. Elke overgehouden Euro van uw entreeprijs wordt verdubbeld! Lionsclub Zevenhuizen-Moerkapel- le stelt zich voor om dankzij het concert en de verdubbeling, zes noodzakelijke medicijnkoelkasten te kunnen aanschaffen. Direct na afloop van het concert zal de voor zitter van de Commissie van Aan beveling bekend maken of deze doelstelling werd waargemaakt. De muzikale kwaliteit van het con cert, maar vooral de medische hulp aan poliklinieken in het binnen land van Suriname, evenals de ver dubbeling der gelden door het Bi lance Service Fonds, zijn voor onze Commissie aanleiding om aan het concert van harte onze medewer king te verlenen. De Commissie van Aanbeveling Lions-Voorjaarsconcert: Drs. J.D. Westendorp, Voorzitter Commissie, Burgemeester van Zevenhuizen- Moerkapelle; D.J. Bac, Moerkapel le, lid Gemeenteraad Zevenhuizen- Moerkapelle; W(illem) C. Visser; Mr. M. (Riné) Bos; H(uib) G. van den Akker. Door Karin Heeren Oud Verlaat - Tijdens een bij eenkomst op 19 februari, ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het wijkge- bouw "De Vierkap", kreeg me vrouw J. Suurland- 't Gilde de erepenning van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle uit gereikt door burgemeester J.D. Westendorp. Zij kreeg de ere penning omdat zij op dat mo ment twintig jaar zeer nauw betrokken is bij de organisatie van de Vierkap, twintig jaar be stuurslid is van het jeugd- en jongerenwerk in de kern Oud Verlaat. Burgemeester Westendorp: "Zij is een drijvende kracht, die alles opzij zet om een bijdrage aan de sociaal- en culturele acti viteiten te verlenen." Burge meester Westendorp noemde de erepenning ook een symbolisch eerbetoon aan alle vrijwilligers in Oud Verlaat die de Vierkap tot kloppend hart van Oud Verlaat hebben gemaakt. Mevrouw Suur land is vanaf de ingebruikname van het gebouw ook de beheerder. Voor het grootste gedeelte verricht zij haar werkzaamheden op vrijwil lige basis. Zij regelt de planning van de activiteiten, de inzet van vrijwilligers voor de bardienst, de inkoop en het schoonmaken van het gebouw. Naast al deze acti viteiten voor de Vierkap organi seert mevrouw Suurland al 22 jaar de collecte voor de kankerbestrij ding in de kern Oud Verlaat en is zij hiervoor zelf al 25 jaar collectant. Voorzitter van het bestuur van De Vierkap, mevrouw Inge Brouwer, keek terug op het ontstaan van het wijkgebouw, welke precies twintig jaar ervoor op 19 februari 1983 of ficieel werd geopend. Met de grondoverdracht naar Rotterdam kwam er geld vrij. De gemeente raad was in die tijd van mening dat dit ten goede moest komen aan de inwoners van Oud Verlaat. In deze kern was al langer de wens om een wijkgebouw te hebben en zodoen de heeft de toenmalig burge meester, de heer Van 't Verlaat, een aantal inwoners gevraagd met hem te overleggen over de moge lijkheden. 'Tante Sjaan' Groeneweg was een van de initiatief nemers en samen met een aantal andere in woners uit de kern Oud Verlaat werden er plannen gemaakt. In mei 1982 ging de eerste paal de grond in en uiteindelijk werd het gebouw in februari 1983 in gebruik genomen. "Het episch centrum van activitei ten." Zo bestempelde Inge Brou wer de Vierkap. Vanuit en rondom de Vierkap wordt een breed scala aan activiteiten ontplooid. Een peuterspeelzaal, verschillende ver enigingen, dependance voor basis school 'de Nessevliet', bruiloften en verjaardagen en uiteraard bijeen komsten op Koninginnedag en het Beachvolleybaltoernooi. Burge meester Westendorp had veel lof voor het feit dat in een betrekkelijk kleine gemeenschap een dergelijke voorziening in stand gehouden kan worden. Burgemeester Westendorp: "Wat elders vaak voor onmogelijk wordt gehouden wordt hier gepresteerd. De betrok kenheid van Oud Verlaat is groot en hecht en dat geeft vertrouwen voor de toekomst." Na het officiële deel van de avond was er gelegenheid voor alle geno digden om mevrouw Suurland te feliciteren en samen herinneringen op te halen aan de vele activiteiten die er bij de Vierkap zijn geweest in de voorbije twintig jaren. Kranten knipsels en foto's hielpen deze her inneringen weer boven te bren gen. Op 5 juni 1790 vergadert de schout van Moerkapelle met de twee ambachtsbe waarders. Het belangrijkste punt op de agenda is het verwijderen van "de Ere poort". djë .door de bevolking in de dorpsstraat is geplaatst. Dit is de eerste keer dat we deze erepoort vermeld vin den. De Schout zal toen waarschijnlijk nog niet beseft hebben, welke moeilijk heden hem nog te wachten stonden, en hoeveel ergernis deze erepoort hem zou geven. Om het verdere goed te begrijpen gaan we eerst na in welke tijd men toen leef de. De bevolking was in die dagen ver deeld in twee groepen, die scherp tegen over elkaar stonden. Aan de ene kant waren dat de Prinsgezinden of de Oran gisten, waarvan de aanhangers vooral ge vonden werden ónder het gewone volk, met name op het platte land. Aan de an dere zijde stonden de Patriotten of met een scheldnaam ook "Kezen" genoemd, waarvan de aanhangers zich veel oriën teerden op Frankrijk, en meestal uit de gegoede burgerij kwamen. Het is moei lijk te beseffen met welk een felheid deze partijen tegenover elkaar stonden. De Patriotten kregen steeds meer te vertellen, de Oranjegezindheid van het grauw (het gewone volk) moest aan ban den gelegd worden. Op vele plaatsen werd het dragen van oranje verboden, oranje worteltjes moesten voortaan peentjes heten, en princesseboontjes werden slaboontjes. Zelfs het dragen van een goudsbloem was strafbaar. Ook in Moerkapelle waren op dit gebied grote tegenstellingen. De Ambachtsheerlijk heid Moerkapelle was opgekocht door de stad Rotterdam, en daardoor waren de burgemeesters de ambachtsheren. De rechtspraak resorteerde onder het Hoogheemraadschap Schieland. G.A. v.d. t r I 11 - ri fef'S i Hoeven was toen de baljuw en dijkgraaf, dus de belangrijkste figuur. Gezien ai deze heren tot het patriottische kamp behoorden, is het niet verwonderlijk dat de door hen aangestelde schout, N.J. woordhouder, evenals de uit de bevol king benoemde twee ambachtsbe waarders Govert van der Linden en Dirk Oosthoek tot de patriotten gerekend moeten worden. Aan de andere kant stonden de inwoners van Moerkapelle, die vrijwel alle prinsgezind waren. Een paar op de voorgrond tredende ver tegenwoordigers van hen waren Gerrit van Quawegen, metselaar, en ene Willem van der Kraan. In 1787 werd de energie ke vrouw van de zwakke stadhouder Prins Willem V bij Goejanverweliësluis door de Patriotten gearresteerd. Zij was een zuster van de koning van Pruisen, en djë ham de belediging, die zijn zuster was aangedaan niet en trok met zijn leger Nederland binnen, om de zaak eens recht te zetten. De Patriotten raakten flink in het defensief en de prinsgezinden vierden feest, om deze "omwending" te vieren. In 1790 is sprake van een erepoort in I t j - - het dorp Moerkapelle. Niet duidelijk is of deze er vanaf i 78/- dus 3 jaar - gé- staan heeft, of dat deze er nog maar juist geplaatst is bij de jaarlijkse herdenking van de omwending. Hoe dan ook, de erepoort staat er en de schout vindt dit een onverteerbare zaak. Op de vergadering van 5 juni 1790 over legt hij met de ambachtsbewaarders wat men hier tegen moet doen. Bij vernieti ging van de erepoort zullen moeilijkhe den te verwachten zijn van de kant van de bevolking, laten staan kan ook niet. Met algemene stemmen wordt het voor stel aangenomen van ambachtsbe waarder Govert van der Linden, om de erepoort weg te nemen en te plaatsen in het enige grote gebouw van het dorp: de dorpskerk. En zo gebeurt het dat de tim merman Jacob Prins daarvoor de op dracht krijgt en uitvoert. Dit gebeurt al lemaal zonder voorafgaand overleg me de kerkelijke authoriteiten. Wij mogen hieruit concluderen dat de burgeiijke overheid toen heel wat meer te zeggen had over de kerkgebouwen dan tegen woordig. Toch gaat dit de kerkmeester Jacob van den Hoorn te ver, de volgende dag gaat hij naar de schout Woordhou der, om hem te zeggen dat dit toch niet kan, en dat de eref>oort bespottelijk staat in de kerk. Hij wordt echter door de schout afgescheept met de medede ling, dat als hij het zo bespottelijk vind, het hem altijd vrij staat de poort op een andere plaats in de kerk te zetten. De schout, die niet in Moerkapelle woont, maar in Rotterdam, vertrekt hierop in de veronderstelling dat hiermee de zaak ge regeld is. Hij zal er niet stil bij gestaan hébben dat deze erepoort hem nog me nige slapeloze nacht zal bezorgen. Tekst P. van der Voorden Samenstelling: j. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2003 | | pagina 22