ÏE VEEL DRANK EN TE ZWAAR VUURWERK KOOR "ASAI" BESTAAT 45 JAAR EVALUATIE JAARWISSELING IN MOERKAPELLE: KAMPIOENSCHAP BANDSTOTEN BOEKENMARKTEN ROOFVOGELTELLING SPANNING BIJ NADEREN FINALE VOOR SCHAKERS MOERKAPELLE NATURISTISCH ZWEMMEN ^■^nÏÏÏÏTTzEN-MOERKAPELLE Hart van Holland 5 maart 2003 Door Karin Heeren Biljarten Zevenhuizen - Tijdens de commissievergadering van 25 februari heeft burgemeester Westendorp, samen met plaatsvervangend districtchef Van Hoorn en teamchef Mian van Politie Midden Holland, district IJssel en Gouwe, een terugblik gegeven naar de on geregeldheden van de afgelopen jaarwisseling in de kern Moerkapelle. Burgemeester Westendorp stelde vast dat het voortraject niet goed was verlopen, dat het overleg met de jongeren niet goed van de grond is gekomen. Burgemeester Westendorp gaf aan dat het gemeentebestuur en de meeste inwoners van Moerkapelle erg zijn geschrokken van de gebeurte nissen en dat alles in het werk moet worden gesteld om herhaling te voorkomen. Als eerste verbeterpunt noemt de burgemeester dan ook de regie, waarbij afgevraagd moet worden waarom de deuren dicht gebleven zijn en wat er nodig is om dat te verande ren. Plaatsvervangend districtchef Van Hoorn keek terug op de gebeurtenissen van de avond zelf. Allereerst deelde hij de commissie mee dat zowel hijzelf als de heer Mian aanwezig zijn geweest in Moerkapelle in de Nieuw jaarsnacht. Er waren twaalf politieagenten in uniform en nog eens een tiental in burger. Allen met de bedoeling om contact te maken en er een gezellige oudejaarsavond van de maken. Hij verteldewel dat er signalen zijn geweest dat de jongeren van plan waren zich niet aan het verbod tot een vuur op het kruis in Moerkapelle te houden en dat daarom deze kern was aangemerkt als risicogebied. Er waren afspraken over het optreden van de politie op die avond. De politieagenten zouden waarnemen, contact maken en aanhouden bij escalatie. Ook met de gemeente waren van tevoren afspraken gemaakt over de 'tolerantie grenzen', met andere woorden: wat nog toelaatbaar was en wat niet. Terugkijkend op de Nieuwjaarsnacht trekt de heer Van Hoorn een aantal conclusies. Ten eerste dat de genomen maatregelen van een disco en bier op het kruis onvol doende draagvlak hadden bij de jongeren in de gemeen schap. Hij is van mening dat de jongeren hoe dan ook van plan waren om te komen tot een vuur op het kruis, on danks het uitdrukkelijke verbod, een besluit wat op last van de brandweer en de politie was genomen. Het was in de ogen van de heer Van Hoorn direct al erg opvallend dat er ontzettend veel drank op het kruis aan wezig was kort na Nieuwjaar. "Ongewoon in vergelijking met andere plaatsen, om eigen kratjes en flessen sterke drank mee naar buiten te nemen." Aldus Van Hoorn. Ver der was er erg veel enorm zwaar vuurwerk. Van Hoorn: "Het getuigt naar mening niet van erg veel verstand om zulk vuurwerk tussen het publiek te gooien." Na een aantal waarschuwingen werd een van de jongeren met zwaar vuurwerk door de politie aangehouden en dit was het spreekwoordelijke lont in het kruidvat. De boel es caleerde en met een enorme agressie keerde het publiek zich tegen de politie. Hierna begon het publiek met het gooien van bierflessen in de richting van de politie. Hierdoor zijn twee agenten gewond geraakt. De heer Van Hoorn: "In juridische termen heet dit het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en elke gemiste bierfles is een poging daartoe." Direct hierna ontstond een bijzonder groot vuur aan de Akkerweg, een auto die, naar later bleek, geheel vol zat met enorm veel erg brandbare materialen en waarbij dezelfde jeugd stond die eerder op het kruis aanwezig waren. Eerder ervaringen in Moerkapelle had de politie doen besluiten de brand weer pas op zou treden al de situatie veilig was omdat in het verleden de ervaring was dat slangen kapot gesneden werden. Deze feiten hebben samen gezorgd voor de inzet van de ME. Een vuurvyerkbom in de richting van een ME bus heeft gezorgd voor opnieuw drie gewonden aan de zijde van de agenten. De ME is er in geslaagd ervoor te zor gen dat de brandweer zijn werk kon doen. Hierna was er opnieuw sprake van agressie en een tweede vuur aan de Moerkapelse Zijde. De ME heeft de kruising vervolgens vrij gemaakt en hierna waren de rellen teneinde. Burgemeester Westendorp concludeerde dat duidelijk moet zijn dat de gemeente aangeeft wat wel en niet kan. Een vuur op het kruis zal niet getolereerd worden. Hij be nadrukte in dit kader dat de eisen voor veiligheid alleen maar hoger zijn geworden in het licht van een aantal ram pen zoals bijvoorbeeld in Volendam. "Daarnaast zullen we moeten aangeven wat wel mogelijk is en hiervoor zullen we in gesprek moeten gaan met de jongeren uit Moerka pelle. We zullen moeten toelichten wat wel en niet kan en tegelijkertijd open moeten staan voor ideeen én voor kri tiek. Dit moeten we willen en kunnen bespreken" Aldus burgemeester Westendorp. Vanuit de commissie werd door de heer Rooker (Christen- Unie) geconstateerd dat het jammer was dat slecht een paar van de jongeren gestraft worden voor wat velen heb ben gedaan. Bovendien zei hij zich te schamen voor de in cidenten, zeker omdat Moerkapelle toch bekend staat als een christelijk dorp. De fracties van CDA en SGP sloten zich hierbij aan. Mevrouw Spekman (PvdA) zei het incident on geacht de christelijke overweging te betreuren en stelde dat een ieder, ook de jongeren in de kern Moerkapelle zich moeten houden aan regels en wetgeving. Plaatsvervan gend districtchef Van Hoorn besloot met de opmerking dat de politie geschrokken is van de homogeniteit bij de jon geren, maar hier op te rekenen als het gaat om het ver volg. Met betrekking tot de bestraffing is de politie ook tot de conclusie gekomen dat het resultaat mager is. Bij het onderzoek is gebleken dat meer erg weinig mensen in Moerkapelle bereid waren om te zeggen wat ze hebben gezien en zodoende zijn er maar twee plegers aangehou den. Zij hebben enige tijd vast gezeten en hebben nu een dagvaarding om zich te verantwoorden voor de rechter. HMnw Moerkapelle - Biljartvereniging Moerkapelle houdt vanaf donder dag- 6 maart in "Het Wapen van Moerkapelle" aan de Moerkapelse Zijde het districtskampioenschap Bandstoten 2e klasse. Aan dit kam pioenschap nemen de 8 sterkste re giobiljarters deel. Namens BV Moerkapelle zullen Kees de Knegt en Cor Buitendijk acte de presence geven. Verder doen mee. Van Bem- mel(Boskoop), Twigt en De Vries (Nieuwerkekrk), Van Wijngaarden (Gouda), Overdijkink (Bodegraven) en Colmjon (Zoetermeer). Aan vangstijden zijn op donderdag en vrijdag 19.00 uur en op zaterdag en zondag 11.00 uur. ledereen is wel kom. Er zijn gedurende dit weekend loten te koop voor de jubileumlote rij. Regio - Het regionale comité van Woord Daad houdt in 2003 een aantal boekenmarkten. De op brengst is dit jaar bestemd voor het landbouwproject Canaan in India. Boeken, ook theologische boeken, en CD's kunnen worden ingeleverd op onderstaande adressen. Ze kun nen eventueel ook opgehaald wor den. De inleveradressen zijn: in Moerka pelle: J. van der Lee, Akkerweg 8, 079-5933007 en J.M.A. Boeser, Hol- levoeterlaan 28, 079-5931360; in Benthuizen: M. Schellingerhout, Dorpsstraat 107, 079-3312456 en in Waddinxveen: M. Lindhout, Oost polderweg 66, 0182-619893 en J. Pauw, Koekoeksdreef 13, 0182- 635225. Zevenhuizen - De NPN houdt iedere zaterdag van 16.30 tot 18.00 uur naturistisch zwemmen in zwembad de Koornmolen. Zaterdag 8 maart wordt een soep dag georganiseerd waarbij ook nieuwe leden welkom zijn. Op deze traditionele soepdag zijn er min stens 8 verschillende soepen te keu ren. Een week later houdt de afdeling Zevenhuizen de jaarlijkse vrienden en bekendendag. Leden mogen hun vrienden meenemen. Zij heb ben gratis toegang. Ook voor nieuwelingen is dit een goede gele genheid kennis te maken met het naturisme in verenigingsverband. Voor meer informatie: www.npn.nfn.nl Zevenhuizen - Sinds 1983 worden door natuur- en vogelwacht Rotta in januari de roofvogels en uilen geteld in het werkgebied van de vereniging. Het te onderzoeken ge bied is groot, vanaf de noordrand van Rotterdam, het grondgebied van Berkel en Rodenrijs; Bergschen- hoek; Bleiswijk en Zevenhuizen- Moerkapelle, een gebied van 15 maal 10 km. De gevonden vogels worden opgetekend op topografi sche kaarten met cijfers die corres ponderen met gegevens over datum, tijd en kenmerken van de vogels. Uiteindelijk zal een coördi nator alle gevens herleiden tot het aantal zeker aanwezige vogels. Het was op 11 januari, de eerste tel dag dit jaar, goed weer om vogels te tellen; lekker koud en een helde re lucht. Een aangename verrassing was het grote aantal aanwezige roofvogels en uilen dit jaar, een teken dat het goed gaat met de na tuur ter plaatse. Uiteindelijk zijn er 276 exemplaren in 12 soorten aan getroffen, het hoogste aantal ooit geteld in dit gebied. De talrijkste roofvogel is de Buizerd met 116 exemplaren, van de Torenvalk zijn er 67 exemplaren gevonden. De meeste vogels zijn gevonden in de omgeving van Rotterdam en niet, wat vaak gedacht wordt, in de agrarische poldergebieden rondom Zevenhuizen-Moerkapelle. Dit heeft te maken met feit dat stads randen vaak rommelig zijn met veel verschillende vormen van grondgebruik, wat leidt tot ruigere begroeing en dus een grotere hoe veelheid gevarieerd voedsel. Land bouwgebieden bieden daarente gen niets meer van dit vroeger zo gewone natuurleven. Moerkapelle - Het christelijk gemengd koor "Asaf" bestaat begin maart 45 jaar. Ter ere daarvan wordt op 14 maart een ju bileumconcert gegeven. Onder leiding van dirigent Jac. Horde is de afgelopen maanden hard gestudeerd op nieuwe liederen en op oude bekende liederen uit het repertoire. Samen met ande ren koren uit Delft Schiedam, Sliedrecht en Vlaardingen zal Asaf deze liederen ten gehore te brengen, onder muzikale be geleiding van Harmen van Dam. ledereen is welkom vanaf 19.45 uur in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Moerkapelle - De senioren speel den ronde 25 van de onderlinge competitie. Binnenkort wordt weer de finalegroep gevormd, waarin de beste zes schakers van Schaakver eniging Moerkapelle zullen strijden om de kampioenstitel van het sei zoen 2002-2003. Rond plaats zes is een felle strijd gaande tussen vijf spelers om twee plaatsen in de fi nale.. De eerste vier van de rang lijst, die al vrij zeker waren van plaatsing, troffen elkaar in onder linge duels. Koploper Gerard van Ommeren (wit) en Ben van Geffen freewheel den in een Hollandse partij naar re mise, maar Hugo van Elteren (wit) en Dick Bac maakten er in een Mo derne verdediging een echte partij van. Dick snoepte weer eens een pionnetje en moest in de verdedi ging. Hugo kwam een pion voor, maar zwart hield het eindspel met ongelijke lopers gemakkelijk remi se.. Het duel Marcel de Haan tegen Arno Luinenburg (zwart) ging er echt om. In een .Siciliaan ontstond een gelijkopgaande strijd, waarin de witspeler over de sterkste zenu wen beschikte en in het eindspel de winst naar zich toetrok. Maarten Vroegindeweij speelde met wit tegen Ron Droog. Maarten kreeg vrij snel een prettig voordeeltje, dat hij uitbouwde naar een ver diend en belangrijk winstpunt. Ook nog in de strijd om de bovenste plaatsen is André Nieuwlaat, die met zwart Jan Blok hard tegemoet trad. In een zeer ingewikkelde stel ling wist André zijn aanval win nend af te sluiten. Overige uitslagen: Michiel Rensen - Wouter Vroegindeweij 0-1; Dirk Molenaar - Maarten Pilgram 0-1; Kees van Vuuren - Kevin Bakker 1- 0; Henk Doornhein - André Corpe- leijn 0-1; Pieter Perdijk - Stefan van der Zalm 0-1; Freek Hofman - Wim Westerman 0-1. De toptien: 1. Gerard van Omme ren; 2. Ben van Geffen; 3. Hugo van Elteren; 4. Dick Bac; 5. Marcel de Haan; 6. Maarten Vroegindeweij; 7. Arno Luinenburg; 8. André Nieuw laat; 9. Ron Droog; 10. Boudewijn Weijermars. Bij de jeugd werd in groep 2 de achtste ronde gespeeld. Uitslagen: Wietse van Leeuwen - Stefan Noorland 1-0; Robin Visser- Walter van den Berg 0-1; Hielke Hendrikse - Arjan van den Bergh 0- 1. De stand aan kop: 1. Stefan Noor- land; 2. Jan van den Hoek; 3. Wal ter van den Berg; 4. Arjan van den Bergh; 5. Wietse van Leeuwen.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 15