GROEN LICHT VOOR OMIEIDINGSWEG OPNIEUW KORTGEDING IN WOONWAGENDRAMA P0LDERL00P RUILBEURS POSTZEGELS IN DE PUT, UIT DE PUT VROUWEN- BIJBELKRING Herinneringen aan wSoud Zevenhuizen - Moerkapelle DE EREPOORT VAN MOERKAPELLE COLOFON pagina 19 Hart van Holland 26 maart 2003 Planning: 2004-2008 Gem. Zevenhuizen-Moerkap Deel III en slot Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkaphie Zevenhuizen - De stuurgroep N219 die zich bezig houdt met de aanleg van de omleiding Zeven huizen heeft groen licht gegeven voor de verde re uitwerking en uitvoering van het plan. De planvorming was stil komen te liggen nadat ge bleken was dat de kosten van het aanvankelijke voorstel veel te hoog werden. Na heroverweging en bijstelling hebben de diverse partijen hebben onder voorbehoud van instemming van hun achterban (extra) middelen ter beschikking ge steld. De heer Willem Visser toont zich als woordvoerder van de bewonersvereniging van de Burge meester Klinkhamerweg verheugd over deze nieuwe ontwikkeling. Sinds begin jaren tachtig ijvert de bewonersvereniging voor de Omleidingsweg. De verkeersdruk was toen al groot en is sindsdien alleen maar toegenomen. De weg is een verbindingsweg tus sen de A12 en de A20 waarvan met name in de spitsu ren intensief gebruikt van wordt gemaakt. Met de bouw van de VINEX-locatie Nesselande is de druk nog meer toegenomen. De heer Visser heeft samen met de verantwoordelijk portefeuillehouder de heer De Jong een bezoek gebracht aan de provincie waarbij gebruik is gemaakt van het spreekrecht. "De wethouder heeft heel goed werk verricht bij de provincie." Aldus de heer Visser. In het plan is een versobering toegepast op het oor spronkelijke plan en Provinciale Staten heeft het bud get voor de nieuwe Omleidingsweg met 6.3 miljoen euro verhoogd. Daarmee heeft de stuurgroep groen licht gekregen voor de verdere uitwerking van het plan om te komen tot de Omleidingsweg. De stuur groep, onder leiding van gedeputeerde Rinus Hout man heeft geconstateerd dat er, voldoende zicht is op dekking en dat tot voorbereiding van de realisatie en daarna tot realisatie kan worden overgegaan. De uit voering is voorzien in de periode 2004-2008. Tot de werkzaamheden aan de rijksweg behoort de aanleg van een volledig nieuwe aansluiting Zevenhui zen/ Waddinxveen, de opheffing van de bestaande aansluitingen Zevenhuizen en Waddinxveen, viaduc ten over de spoorbaan en de rijksweg voor de nieuwe N219, de aanpassing van de onderdoorgang van de Noordelijke Dwarsweg en de vervanging van het tun nel in de Bredeweg. Dit laatste werk is ook van groot belang voor het bedrijvenpark Doelwijk, de nieuwe tunnel wordt gelijk breder en hoger aangelegd. Tot de werkzaamheden rond het spoor behoren het opheffen van vier gelijkvloerse spoorwegkruisingen, de aanleg van een tunnel onder het spoor in de Noor delijke Dwarsweg en de aanleg van een parallelweg voor de bereikbaarheid van landbouwpercelen. Deze maatregel is onderdeel van het project 'de A12 vernieuwd op weg', een bijzonder initiatief van het stadsgewest Haaglanden, Rijkswaterstaat Directie Zuid-Holland en de provincie Zuid-Holland. Dit ver nieuwende project bevordert de doorstroming op de A12 en stimuleert alternatieven voor het autogebruik. Door Karin Heeren Zevenhuizen - De heer van Eunen is vorige week woensdag 19 maart voor de rechter verschenen in een kortgeding, aangespannen door de gemeente Zevenhuizen-Moerkapel- le. Vandaag, 26 maart, wordt de uitspraak van de rechter verwacht en daarmee zal de gemeente, indien zij in het ge lijk wordt gesteld, de juridische grond hhebben om de woonwagens van de Boutenstraat te verslepen. Hiermee lijkt in eerste instantie een eind gekomen aan de touwtrekkerij tussen gemeente en de familie van Eunen. Maar waarschijnlijk is het drama hiermee nog niet ten einde. Wegens ernstige conflicten met de oude buurman van de familie, waarbij het al enige keren tot escalatie is gekomen, wei gert de heer Van Eunen te vertrekken naar het tijdelijke kamp aan de Zuidplasweg. Burgemeester Westendorp heeft tijdens de laatste commissievergadering, waarbij dit punt ook is behandeld, gezegd dat hij het onverantwoord acht dat de beide families op een terrein worden samen gebracht. Waarschijnlijk is aan het einde van deze dag de padstelling tussen de partijen zichtbaar: de familie Van Eunen moet weg, maar waarheen? De heer Van Eunen ziet overigens zelf ook in dat hij van de Bou tenstraat weg moet. Rondom de woonwagens vordert het bouw rijp maken van de grond ten behoeve van de locatie Catsburg. Achter de schermen wordt naar zijn mening hard gewerkt aan een oplossing en de gemeente heeft een tijdelijke woning aan geboden om het acute probleem op te lossen. De familie van Eunen heeft een woning echter geweigerd omdat 'tijdelijk' in dit geval waarschijnlijk vele jaren lang is en wel tot de Triangel in Waddinxveen is opgeleverd en daar een nieuw kamp is gemaakt. Andere oplossingen lijken niet voorhanden en daardoor is mo menteel nog erg onduidelijk hoe de situatie zich in de komende week zal ontwikkelen. - V - Hazerswoude-dorp - De derde Pol derloop van 2003 wordt op zondag 30 maart gehouden. Er kan geko zen worden uit verschillende af standen; 1,5 km, 5 km, 10 km, 15 km en de halve marathon. Door recon structie van het parcours van de lange afstanden lopen de deelne mers aan de 10km en de halve ma rathon nu over een volledig geas falteerd parcours. De start van de 10 km, 15 km en de halve marathon is om 11.15 uur. De 1,5 km en 5 km starten om 11.20 uur. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in het Clubhuis van Hazerswoudse Boys aan de Sportparklaan. Verdere informatie: 0172-587566 en op 30 maart vanaf 8.00 uur 0172-588312. Regio - De Vereniging van Post zegelverzamelaars Gouda orga niseert zaterdag 29 maart een ruilbeurs in het Anker aan de Emmastraat 49 te Gouda. Tijdens de ruilbeurs heeft men de gele genheid postzegels, postwaarde- stukken en andere filatelistische objecten met eikaar te ruilen. De ruilbeurs wordt gehouden van 10.00 - 16.00 uur en de toegang is gratis, ledereen is welkom. Regio - De Riagg Midden-Holland organiseert een cursus over het zelf overwinnen van depressiviteit voor volwassenen tot 55 jaar. I edereen voelt zich wel eens som- ber. Bijvoorbeeld als er iets onple zierigs gebeurt, zoals conflicten met anderen, tegenslag of ziekte. Soms gaat dit vanzelf over. Maar, soms blijft de somberheid bestaan; lijkt alles kleurloos en heeft men nergens meer zin in. Ook kunnen andere klachten ontstaan zoals slaapproblemen, eetproblemen, moeheid of schuldgevoelens. Som mige mensen weten zelf wel waar die somberheid vandaan komt. Voor anderen is de oorzaak hele maal niet duidelijk. De cursus 'In de put, uit de put' is geen gespreks groep of psycho-therapie. In de cursus wordt uitgegaan van de situ atie zoals die nu is. In de cursus leren deelnemers vaardigheden die kunnen helpen om depressieve ge voelens te overwinnen. In deze cur sus wordt menflink aan het werk gezet. Deelnemers moeten thuis opdrachten uitvoeren, zaken voor zichzelf op een rijtje zetten en lite ratuur lezen. De groep komt 12 keer bij elkaar op maandagavond in het gebouw van de Riagg Midden-Holland aan de Ronsseweg 225 in Gouda. Na afloop van de cursus worden een of twee terug- kombijeenkomsten gehouden. Voor informatie of een aanmel ding: 0182-682326 (ma-do). Bergschenhoek - De Vrouwenbij- belkring houdt op dinsdagmorgen 1 april een open koffie-ochtend in de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat 1. Gerdien Ouweneel zal dan spreken over 'Het Vader hart van God'. Het programma begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. Kinderoppas is aanwezig, ledereen is hartelijk welkom. Voor meer informatie: mevrouw A. van den Beukei, tel. 010-5214626. Al gauw is er echter een gelegenheid de l^ort weer in de Dorpsstraat te plaat sen. Op I4 Oktober 1790 trouwt Loui- savan Oranje-Nassau,dochter van Prins Willem V, met de erfprins van Brunswijk. 0e Moerkapellenaars laten ook deze «ns niet voorbijgaan. Na het feest doet "aan geen moeite meer de erepoort weg te laaien, maar laat men hem rustig staan eens te zien wat er gaat gebeuren, daar de juiste eigenaars van de poort "iet bekend zijn, blijft het voor de schout JJoeilijk de juiste man a'an te pakken, bercit van Quawegen zal zich wei van de Tame gehouden hebben. Als de ere poort er een maand later nog blijkt te |Qan, gaat de Schout tot actie over, en ,?.at de volgende mededeling aanplakken: mout en Ambagtsbewaarder van den °erkapelle en Wildeveenen advertee- ren alle degeenen die het zoude mogen aangaan om de Eerepoort bij geleegen- heid van het voltrokken huwelijk van haare Hoogheid Mevrouwe de Princesse van Oranje en Nassau met zijne Hoog heid den Heere Erfprins van Brunswijk op deezen dorp gesteld en weder opge- regt, uitterlijk voor het einde van deze maan November 1790 van de straat op het dorp weg te neemen, kunnen desei- ve indien de Eigenaars of die deswegens de directie mogten hebben zulkx goed vinden geplaatst worden in dekerk of op den Agterweg ten keuze van hun lieden en zoo als zij dit zullen begeeren. Zeg het voort". De Schout vertrekt weer, maar krijgt op 2 december een brief van de gerechts bode Mulder dat de poort er nog steeds staat, en dat de timmerman Jacob Prins hem niet durft af te breken, omdat hij bevreesd is dat dit nadelige gevolgen heeft voor zijn persoon. Op 3 december komt de Svhout weer naar Moerkapelle. De poort staat er nog steeds in volle glorie en bovendien vindt de schout een papier aangeplakt. Eerst leek dit wel ge drukt, doch bij nadere beschouwing blij ken het uitgeknipte letters en op papier geplakt De inhoud luidde: "Alle Burgeren en inwoonders van Moerkapelle en wildeveenen doen wij waarschouwen haar niet te laten gebru- yken tot het afbreeken van den eerboog maar willen dit liever overlaaten aan den Wel Agtb. Heer Schout en van onze Burgerij of aan iemand die meer kundigheid moete hebben. Zeg het". Wat zal de Schout Woordvoerder kwaad geweest zijn. Hij gaat om raad bij de ambachts-bewaarder Dirk Oosthoek. Deze bevestigt dat de timmerman Prins bang is voor de bevolking, maar is er van overtuigd dat Prins wel tot afbraak zal overgaan als deze weigering aan de hoge heren in Rotterdam gemeld wórdt. Ten slotte zijn deze gróte opdrachtgevers van de timmerman en ook van diens vader Aris prins die timmerman te Rot terdam is. Het hele molenbestand Van Moerkapelle en Bleiswijk was bij hen in onderhoud. Deze veronderstelling blijkt niet juist, vader en zoon Prins vrezen de bevolking van Moerkapelle meer dan de Baljuw. De Schout heeft inmiddels ook een andere timmerman in Rotterdam benaderd om de erepoort af te breken, maar ook deze bedankt voor de eer, en voelt er niets voor zich in dit wespen nest te steken. Al met al staat de ere poort er nog steeds in de Dorpsstraat. Vader prins wordt ontboden bij de Bal juw. Openlijk verklaart hij daar, dat zijn zoon Jacob de zaak niet durft te onder nemen., maar dat hij wel bereid is dit te doen als de heer Baljuw zelf hierbij aan wezig zou willen zijn. Nu, de Baljuw ver klaart zich hiertoe wel bereid, alleen kan hij nog geen noemen. Het blijkt later dui delijk dat de baljuw ook niet weet hoe hij de kwestie af moet handelen. Of hij is ook bang voor de inwoners van Moer kapelle, of hij is bang zich belachelijk te maken door in eigen persoon bij de af braak van de poort aanwezig te zijn. Hoe dan ook hij verzint uitvlucht na uitvlucht, hij kan er maar geen tijd voor vinden. De geplaagde Schout is langzamerhand ten einde raad. Tenslotte krijgt hij een idee om de baljuw naar Moerkapelle te krijgen. De commissarissen van de: droogmaking de Binnewegsche Polder te Bleiswijk zijn gewoon enkele malen per jaar te vergaderen in de "Stadswooning" aan de Kruisweg. Daar de Baljuw één der commissarissen is, zal het dan een kleine moeite zijn even naar Moerkapelle te komen, een extra reis is dan niet nodig.. Als op I juli 1791 - dus meer dan een jaar nadat de poort voor hét eerst ver wijdert werd - de schout weer verga dert met de ambachtsbewaarders, moet hij tot zijn leedwezen en grote ergernis constateren dat de erepoort nog steeds op de Dorpsstraat sttat opgesteld. Ook moet hij mededelen dat er nog steeds geen vergadering is geweest in de "Stads wooning". Moeten we hieruit opmaken dat dé Baljuw deze vergadering steeds uitstelt om toch maar niet nar Moerka pelle te hoeven gaan? Wie zal het zeggen. Dit is voorlopig de laatste keer dat de erepoort genoemd wordt. Zonder dat gezegd kan worden dat het inderdaad het einde is van de erepoort beschou wen we het volgende bericht als zodanig. Op 27 juli 1798 legt Geertruy Kruyt een verklaring af aan schoolmeester Ley dat haar niet nader genoemde zoon onder dwang een "zekere poört"moest ver branden. Eerst was hij vol drank gego tenindien dit inderdaad het einde Is van de "Erepoort", kan toch ge zegd worden dat hier acht jaar lang een leuk staaltje van burgelijke ongehoor zaamheid vertoond is door de bevolking van Moerkapelle. Tekst: Drs. W. Paul Samenstelling: j. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2003 | | pagina 19