nieuws Karin Koster: Het is tijd voor: <T JF De bank waar je lid van wordt Seminar Bedrijfsbeëindiging geslaagd!!! Irak-crisis bepaalt beurssentiment It Afsluiten, verlengen, verhogen Bescherm uw hypotheek! Weeknieuws ±vooru,van en door uw bank AGENDA Bezoekadressen: Rabofoon: Helpdesk Telebankieren: Rabo orderliin: Helpdesk Telebankieren Extra: Openingstijden: Service centrum verzekerinaen: E-mail-adres: Rabobank website: Telefoonnummer Algemeen: Blokkeren passen/cards: Telefoonnummer Beleoaingsadvies: Helpdesk Intemetbankieren: pagina 2 Hart van Holland 26 maart 2003 i Rabobank Het Agrarisch team van de Rabo bank heeft samen met de Raboban- ken Gouwezoom, Nieuwerkerk- Moordrecht en Zevenhuizen-Moer- kapelle op dinsdagavond 18 maart een avond georganiseerd met als thema: "Wat betekent staken voor mijn bedrijf?"Op deze druk bezoch te avond is dieper ingegaan op de consequenties van (agrarische) bedrijfsbeëindiging. Bedrijfsbeëindiging is een belangrijk thema voor veel agrarische onderne mers. Dit blijkt o.a. uit de grote belang stelling van wel 40 ondernemers die zich ingeschreven, hadden voor dit seminar. Leo Koolhaas, gestaakt agra risch ondernemer uit Nieuwerkerk aan den IJssel, gaf in een presentatie zijn ervaringen weer die hij opgedaan heeft bij het staken van zijn tuinbouw bedrijf. Hij vertelde dat hij geleidelijk aan tot de conclusie was gekomen dat staken voor hem de juiste oplossing was. Dit"denk"traject heeft de nodige tijd in beslag genomen. De tweede spreker van deze avond was Paul Meertens, fiscalist bij Rabo bank Nederland. Hij is nader ingegaan op de fiscale consequenties bij het staken van een onderneming. Onder werpen zoals fiscale oudedagsreserve, stakingswinst, stakingsaftrek en land- bouwvrijstelling zijn uitgebreid aan bod gekomen. Aan de hand van een praktijksituatie bij een melkveehou derijbedrijf heeft hij de fiscale conse quenties nader toegelicht. Deze prak tijksituatie werd vervolgens door Pie- ter-Jan van Meerten, financieel adviseur van de Rabobank, verder uit gewerkt. Hieruit bleek dat het heel aantrekkelijk kan zijn om de stakings winst als pensioenvoorziening (lees: lijfrente) te laten uitwerken. Na de pre sentaties is in kleine groepen met elkaar van gedachten gewisseld over de onderwerpen van de avond. Voor de aanwezigen is gebleken dat de bank als 2e adviseur naast de accoun tant prima kan adviseren bij een com plex traject als bedrijfsbeëindiging. Rob Beentjes, Jan Hordijk en Erwin Boorsma - Beleggingsadviseurs Het beurssentiment werd afge lopen week bepaald door de drei gende oorlog in Irak. De oorlog, die in de nacht van woensdag op don derdag van start ging, nam de onze kerheid op de beurs weg en dat zorgde voor een keur aan koersstij gingen. Macronieuws was even minder belangrijk. De AEX-index won meer dan 20 Afgelopen week kwam er een einde aan de diplomatieke fase in de Irak- crisis. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Spanje lieten weten geen nieuwe resolutie tegen Irak te zullen indienen. President Bush gaf het start sein voor een militaire operatie nadat Saddam Hoessein en zijn zonen het ultimatum om Irak te verlaten ongebruikt lieten verstrijken. De hele week was er hierdoor een wijdverbrei de kooplust op de beurzen. Beleggers anticiperen op een snelle oorlog die de groei van de economie slechts beperkt zal schaden. Vooral financiële waarden deden uit stekende zaken, waarbij bankverzeke raar Fortis (+39.4%) voorop ging. Ook de technologiesector lag er goed bij. Elektronicaconcern Philips maakte bekend verder te gaan reorganiseren bij zijn halfgeleiderdivisie. De onder neming schrapt in totaal 1600 banen. Hiermee verwacht Philips EUR 200 miljoen te besparen. Het aandeel Phi lips won 33.4%. Bron: Iris Research (Deel 1) De komende weken schenk ik op deze pagina aandacht aan het onderwerp pensioen. Een onder werp waar ik als pensioenspecialist van de Rabobank dagelijks mee te maken heb. Wilt u meer informatie, belt u mij dan gerust. Ik ben telefo nisch bereikbaar onder nummer: (0180) 63 73 22. Wat heeft u nodig om straks te kunnen leven??? Steeds meer ondernemers hebben wel iets geregeld om hun oudedags voorziening veilig te stellen, zo blijkt Gewenst Ik ben 30; ik moet dan jaarlijks sparen in Pensioen in Pensioenleeftijd 55 57 60 62 65 67 30.000 7398 5898 4082 3095 1868 1501 40.000 10565 8537 6082 4747 3088 2481 50.000 13732 11176 8081 6399 4308 3461 Gewenst Ik ben 40; ik moet dan jaarlijks sparen Pensioen Pensioenleeftijd 55 57 60 62 65 67 30.000 16798 12742 8330 6130 3571 2814 40.000 23989 18444 12411 9403 5903 4651 50.000 31180 24146 16492 12676 8236 6489 uit recent onderzoek onder onderne mers. De behoeft aan pensioen en de ruimte voor reserveringen worden mede bepaald door de levensfase van de onderneming. Jaarlijks pensioen opbouwen In de beginfase van de onderneming stellen veel ondernemers het nadenken over de persoonlijke financiële toe komst voor het gemak nog maar even uit. Toch zou u nu een moment stil moeten staan bij uw financiële oude dag. Wanneer zou u willen stoppen met werken? Hoe hoog zijn de uitga ven dan jaarlijks? Welk vermogen moet u dan hebben opgebouwd om die uitgaven te kunnen bekostigen? Het is van groot belang dat u zo vroeg mogelijk begint met reserveren voor Ga onzekerheid te lijf als u een nieu we hypotheek afsluit, uw bestaande hypotheek verlengt of verhoogt. Sluit tegelijkertijd een Rabobank Hypo theekbescherming af. Met deze ver- zekeringsvorm voorkomt u financiële zorgen als u langere tijd ziek wordt, of als u werkloos mocht worden. De lasten van een hypotheek zijn in zo'n periode lastig op te brengen. Bij een terugval in het inkomen geeft de Rabo bank Hypotheekbescherming tijdelijk financiële zekerheid aan de werknemer, maar ook aan de zelfstandig onderne mer, zodat de verzekerde tijd krijgt om zijn zaken weer op orde te brengen. Welk deel u van de hypotheeklasten wilt dekken, bepaalt u zelf. U kunt tot 110% van uw hypotheeklasten verzekeren (minimaal 110,= en maximaal 2.460,= als maandelijkse last). De pre mie kan maandelijks of in één keer als uw inkomensvoorziening later. Aller eerst omdat u dan jaarlijks minder hoeft te reserveren om tot een goed eindresultaat te komen, maar ook omdat u optimaal gebruik maakt van de fiscale mogelijkheden zoals de fis cale oudedagsreserve (FOR). Het devies luidt "begin met mate, maar begin" Als u zelf een indruk wilt krij gen van een mogelijk pensioengat, kunt u de Pensioenpeiler op de inter netsite van de Rabobank gebruiken (www.Rabobank.nl). Tabel: hoeveel moet ik ieder jaar spa ren voor een goed pensioen? Een voorbeeld (indicatief) Uitgangspunten: u bent gehuwd of samenwonend en zelfstandig onder nemer. Rendement bedraagt 5% per jaar. De AOW voor gehuwden bedraagt €15.699 per jaar. Verder gaan wij ervan uit dat er verder niets is geregeld en houden wij geen rekening met de verkoopopbrengst van uw bedrijf. De genoemde bedra gen zijn indicatief. Veel ondernemers kiezen voor een oudedagsvoorziening in de vorm van een periodieke uitkerende verzeke ring (lijfrente). Voordeel hiervan is dat u optimaal profiteert van de fiscale mogelijkheden en dat u,hoe lang u ook leeft, verzekerd bent van uitkeringen. Volgende week het vervolg koopsom worden betaald. De maande lijkse premie is 5,75% van het verzeker de maandbedrag. U kunt een Rabobank Hypotheekbe scherming afsluiten als u: - in Nederland woont; - tussen de 18 en 64 jaar bent; - zich gezond voelt; - een baan van minimaal 16 uur per week heeft; - een Rabobank hypotheek afsluit, ver lengt of verhoogt. De koopsom is afhankelijk van de verze- i keringslooptijd die u kiest en kan wor den meegefinancierd met de hypo theek. Onze hypotheekadviseurs kun nen u alles vertellen over de voorwaarden, de looptijden en de pre mies van de Rabobank Hypotheekbe scherming. Rabobank meest betrouwbare bank en hypotheekadviseur De Rabobank is de meest betrouwbare bank en hypo theekadviseur. Dat zeggen de Nederlandse deelnemers aan het onderzoek 'European Trusted Brands 2003' dat is gehouden in opdracht van Rea ders Digest. In een representatief onderzoek uitgevoerd door het Britse bureau Wyman Dillon kwam de Rabobank als meest betrouw bare bank uit de bus. De bank werd spontaan het meest genoemd als antwoord op de vraag 'Het meest betrouwbare merk bank vind ik...'Maar liefst 40 procent noemde spontaan Rabobank. ABN Amro volgde met 24 procent, de Postbank met 20, ING Bank met 6 en For tis met 5 procent. Ook in de categorie hypotheekadviseur werd de Rabobank spontaan het meest genoemd. Met 28 procent scoorde de bank net een procent méér dan de Hypo theken Daarna volgden RVS en ABN Amro met 5 procent. Ondernemers kunnen btw over adviesdiensten terugvorderen Ondernemingen mogen de btw terugvorderen die ze hebben betaald over de adviesdiensten die zijn ingehuurd bij de ver koop van aandelenbelangen. Dat is het gevolg van een arrest van de Hoge Raad. De uitspraak leidt ertoe dat ondernemers die te maken hebben met het afsto ten van deelnemingen aanzien lijke kostenbesparingen tege moet kunnen zien. Het arrest is met onmiddellijke ingang van kracht en geldt bovendien ook voor btw-kosten die in de eerste maanden van dit jaar zijn betaald. Koopwoningen dalen in prijs De prijs van een koopwoning is in februari met gemiddeld 2.000 euro gedaald tot 200.000 euro. Dat is op maandbasis een afna me van 1 procent. De prijsdaling was met name goed merkbaar op de markt voor eengezinswo ningen,zo blijkt uit gegevens van het Kadaster. De prijzen liggen nu weer op het niveau van november 2002, maar nog steeds 3 procent boven het niveau van februari 2002. Bron: Het Finan cieel Dagblad. 5 april: Kom in de Kas 16 april: Seminar Estate Planning i.s.m. Alfa Accountants 16 juni: Algemene Ledenvergadering H HIHHP Rabobank

Hart van Holland | 2003 | | pagina 2