COLLECTE MUSSEN- POOTJES VISWEDSTRIJD KONINGINNEDAG TRIML00P TZM KONINGINNEDAG OPBRENGST NATIONAAL PONDS KINDERHULP NATIONALE MOLEN EN GEMALENDAG VEEL PRIJZEN TE WINNEN OP KONINGINNEDAG Herinneringen aan 113/ oud Zevenhuizen-Moerkapelle COLOFON Hart van Holland 7 mei 2003 ZEVENHUIZEN MOERKAPELLfI Clubkampioen schap Zomeravondcompetitie Stichting Oud ZEvafffiflZEN-MostKAPaif Zevenhuizen - De viswedstrijd op Koninginnedag was een succes. Er deden 17 junioren en 10 senioren mee die aardig wat vis wisten te vangen. Bij de junioren werd in to taal 3.330 gram vis gevangen en dat was meer dan vorig jaar. Eerste werd Menno Gouweloos met 1.250 gram, de tweede prijs was voor Bob Daniels met een gewicht van 860 gram en de derde prijs ging naar Arwin v Erk met 420 gram vis. Zij mochten het eremetaal mee naar huis nemen, en iedereen mocht een prijs uitzoeken. Bij de senioren was het ook goed vissen, daar werd 21.620 gram vis gevangen. Eerste werd K. Bos, hij ving 4.800 gram, tweede werd M. de Graaft met 4.680 gram en derde M. de Graaft jun. met 3.020 gram. h De derde wedstrijd van het clubkampioen schap werd gevist in het Lage Bergse Bos Tien deelnemers had den een goede vangst- gezamenlijk brachten zij 61 kilo voorname lijk grote brasem in de weegschaal. Eerste werd J. de Zwart met 12.180 gram, tweede J. Moerkapelle - De weersvooruitzich ten voor 30 april jwaren niet veel belovend. Toch hadden 148 lopers zich aangemeld om onder soms ronduit slechte omstandigheden hun krachten te beproeven op de 2, 5. 10, 15 en 21.1 km., georgani seerd door de tafeltennisvereni ging Zevenhuizen-Moerkapelle. Van de waterpost werd door de weersomstandigheden minder ge bruik gemaakt. Onder grote belangstelling en na een valse start vertrok de jeugd om 10.00 uur voor de 2 km. loop. Eer ste bij de jongens werd Harmen Verweij met een tijd van 9.24. Bij de meisjes werd Maxime Kraayeveld eerste met een tijd van 10.11. Om 11.30 uur viel het startschot voor de andere afstanden. 5 km. Eerste bij de heren werd Robbie van Reeu- wijk uit Zoetermeer 21.54. De tweede plaats kwam op naam van Ed Akerboom uit Rotterdam (22.26). Bij de dames werd Greet van den Bergh uit Moerkapelle eer ste in 24.57. Tweede werd Marja Disseldorp uit Zoetermeer (26.50). Bij de 10 km. Heren werd Gerard „Trommel uit Zoetermeer eerste in 37.56. De tweede plaats was voor Theo Groenendijk uit Reeuwijk in 40.06. Bij de dames was Kayleigh Klos uit Moerkapelle de snelste in 57.09. De 15 km heren werd ge wonnen door Maarten van Veen uit Rotterdam 59.19. Tweede werd Tino Verburg uit Waddinxveen 1.02.55. Lian Gebhardt uit Bodegra ven werd eerste bij de dames in 1.23.50. De langste afstand, 21.1 km. werd gewonnen door Hans van der Hil uit Waddinxveen (1.32.54). Tweede werd Sebastiaan van Willigen (1.41.02). De snelste dame op deze afstand was Corine Slingerland uit Waddinxveen (1.54.32). Nico/Wil, van harte gefeliciteerd met jullie 25-jarig huwelijk. Ton, Sonja, Jaimy Hoera, 9-5 Davey 7jaar. Een fijne verjaardag! Liefs papa, mama en Jesse Alisa de Knegt wordt op 12 mei 10 jaar. H.G. van opa en oma Verkade. kusjes Lieve mama, h.g. met uw verjaardag 13 mei. Kusjes van Marijn en Elise Zijderhand Moerkapelle - De jaarlijkse collec te voor het Nationaal Fonds Kin derhulp, die gehouden is in de week van 20 tot en met 26 april, heeft in Moerkapelle 925,71 op gebracht. Hiervoor zijn 21 collec tanten op pad gegaan. Het ingezamelde geld is bestemd voor kinderen in Nederland die,meestal door problemen thuis, te maken krijgen met jeugdhulpverlening. Kinderhulp financiert met de opbrengst van de collecte bijvoorbeeld een schommel bij het kindertehuis, een fietsje, het lidmaatschap van een sportclub of een weekje kam peren. Met deze extra's brengt het Nationaal Fonds Kinderhulp wat kleur in het leven van kinde ren in Nederland die het in hun leven niet gemakkelijk hebben. Collectanten en gevers: hartelijk dank! Klomp met 10.520 gram en derde werd C. van Pelt met 8.700 gram vis. De volgende wedstrijd is op za terdag 17 mei in de Leidsche Vaart. Vertrek om 6.00 uur vanaf parkeer plaats La Baraque. Voor meer informatie: 0180-632654 of 06-22156429. De zomeravondcompetitie start op woensdag 14 mei. Vertrek vanaf de parkeerplaats van dorpshuis Swanla om 18.15 uur. (foto's: hen- gelvereniging) Regio - Nationale Molen- en Gema- lendag wordt zaterdag 10 mei ge houden. Het evenement wordt voor de derde maal in samenwer king met de Nederlandse Gemalen Stichting georganiseerd. Dat bete kent dat naast de ongeveer 600 molens ook zo'n 30 gemalen voor het publiek worden opengesteld. Voor de molens hier in de regio be tekent dit dat de Molenviergang deze dag ook zal draaien en dat de molens vanwege permanente be woning niet van binnen te bezichti gen zijn, echter een ieder is van harte welkom om een kijkje te komen nemen en langs de molens te lopen en zo de Molenviergang op een andere manier te ervaren. Molens hebben een eeuwenlange geschiedenis en werden voor vele doeleinden ingezet. Zo werden zij gebruikt voor onder meer het malen van graan, het zagen van hout, het slaan van olie uit zaden en het maken van papier. Ook had den zij een bijlangrijke rol in de re gulering van de waterhuishouding in het land. Vanaf het begin van de vorige eeuw namen stoom-, diesel en elektrische gemalen deze taak steeds vaker over. De watermolens werden hierdoor overbodig met als gevolg dat vele honderden exemplaren werden ge sloopt. Ook de gemalen en dan in het bij zonder de stoomgemalen werden vervolgens het slachtoffer van de voortschrijnende technische ont wikkeling. Zij raakten buiten ge bruik en werden afgebroken. Enke le tientallen gemalen overleefden en een aantal daarvan is op 10 mei te bezoeken. Molens die zijn opengesteld tijdens de Nationale Molen- en Gemalen- dag zijn te herkennen aan de blau we wimpel die dan uithangt. Voor informatie over de meeste molens kan men informatie opvragen op de website van De Hollandsche Molen: www.molens.nl Op dezelf de site is vanaf nu een overzicht te zien van de molens en gemalen die meedoen an de Nationale Molen- en Gemalendag. Zevenhuizen - Koninginnedag wordt in Zevenhuizen traditiege trouw groots gevierd. Met veel ac tiviteiten waarmee prijzen te ver dienen zijn. De uitslagen: Lawaaioptocht: t/m 6jaar: Lotte Schuring, Micha van der Burg, Ben jamin Parkinson, Stein, Leon van der Winden; 7-9 jaar: Benno Eike lenboom, Amber Hol, Jaimy Kern- pers, Joyce en Bob Dullaart; vanaf 10 jaar: Kevin Jansen, Coen en Alex, kinderen met helicopter. Mammoetskelterrace: 6-7 jaar: Ste- phan van Es, 19.50 sec., Moniek Duindam, 18.88 sec.; 10-11 jaar Jas per van Leeuwen, 13.31 sec., 12-13 jaar: Stef Hol: 13.87 sec. De Oranje pakketten zijn gewonnen door de familie de Zwart en Peter Almarza. De kinderrommelmarktprijs is ge wonnen door Rianca Kick. De standhouderprijs ging naar de Peu terspeelzaal. Het Trucktrekken is gewonnen door het team van de Brandweer. Dit team bestaat uit Hans Peter van de Haak, Istvan van Herk, Hans van Dam, Richard de Wit en Fred ter Haar. Vorig jaar hebben zij ook gewonnen; de tijd was wederom 31.07 seconden, (foto: Brandweer Zevenhuizen) De te vinden voorwerpen bij de Etalagewedstrijd waren: 1. Sol: bus; 2. Wismeyer: tractor'; 3. Pigmans: heftruck; 4. Karrewiel: luchtballon; 5. Gerritsen: vliegtuig; 6. Toys 2 play: motor; 7. Van Delft: skatebo ard; 8. Rodenburg: ski's; 9. Per- dijk raket; 10. Dijkshoorn: dubbeldekker; 11. Versprille: tank vrachtwagen; 12. Kaasmekka: ka meel; 13. Boode: tank; 14.0utfit: ezel; 15. Benning: vrachtwagen; 16. VoorbroodD: driewieler; 17. Rabo bank: koets; 18. Veerman: fiets; 19. vd Hoek: trein; 20. Snoep en kado- winkeltje: kruiwagen; 21. Bac: skee lers; 22. J.M. Haarmode: zeilboot; 23. De Zwaluw: raceauto; 24. Mars kramer: boot; 25: Wonderlijke Ver leiding: paardjes. De winnaars waren, op volgorde van leeftijd: Melvern van Dijk, Franscesca Smink, Dylan Stoutjes- dijk, Jens Blom, Mattijs van Swaa- den, Menno Baarg, Maryse Eindho ven, Leonie van Erk, Zoey, Geoffrey van Veen, Jimmy Sterk en de troost prijzen waren voor: Laura van der Eyk en Patrick de Groot. De winnaar van de beker en het pakket bij het kratstapelen is ge worden Peter Manteau uit Moerka pelle. Hij heeft 15 kratten gesta peld. Moerkapelle - Laatst stond er een opmerkelijk bericht in de kranten: "Het aantal huismussen loopt terug". Dit is bijna niet voor te stellen in Nederland. Maar, volgens recente tellingen zijn er nog circa 2,5 miljoen huismussen in Nederland, dit lijkt erg veel, maar dat is wel zo'n 30% minder dan 10 jaar geleden. Als dit zo doorgaat zullen we dit brutale vogeltje, dat iedereen wel kent, veel minder gaan zien en dat is te be treuren. JlXp oLei et Waarom in dit artikel hier aandacht aan besteed? De oorzaak is te vin den in een raadsbesluit van de ge meente Moerkapelle van 27 april 1918 waardoor dit mussenverhaal historisch interessant is geworden. In die tijd beschouwde men het grote aantal mussen als een grote last. I Als het graan rijp werd vormden zich grote zwermen huismussen, voor een groot deel bestaande uit jonge, net uitgevlogen vogels, welke zich tot grote ergernis van de boe ren te goed deden aan het koren. Op de raadsvergadering van de ge meenteraad van Moerkapelle van 27 april 1918 werd een brief van de af deling Zevenhuizen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw behandeld. Hier werd verzocht een verordening vast te stellen betreffende het vangen en doden van mussen. De raad, welke voor een groot deel uit landbou wers bestond, voelde hier wel voor. Op voorstel van een raadslid werd dan ook het volgende besluit geno men: "De Raad der gemeente Moercapel- le overwegende dat door musschen enorme schade wordt toegebracht aan ten velde staande gewassen; in aanmerking nemende dat het, wegens de schaarste aan voedings artikelen gebiedend noodzakelijk is dat maatregelen worden genomen om zooveel mogelijk vernieling van gewassen te voorkomen. Besluit - Voor iederen ter gemeente-secreta rie ingeleverden musschen ei een premie uit de gemeentekas toe te kennen van een halve cent. Aldus vastgesteld in den Raad der ge meente Moercapelle, 27 April 1918." Men is benieuwd naar de uitwerking van dit besluit. Nu, de gemeentere kening van Moerkapelle over 1919 geeft hier over inlichtingen. In de uitgavenpost staat vermeld: "kosten ter bestrijding van schade lijk gedierte voor den landbouw." Dit lijkt niet veel, maar zijn toch wel 50Ó0 halve centen. Drie jaar later werd de premie verhoogd.Voortaan werd dit I cent voor elke ingelever de mussenpoot en elk mussenei. Was de opbrengst te gering of was het een aanpassing aan de tarieven van de omliggende agrarische ge meenten? Een dergelijk raadsbesluit zou in onze tijd een ongehoord schandaal hebben ontketend.Allerlei natuur- en milieuorganisaties zou den op hun achterste benen staan en ingezonden stukken zouden hele krantenpagina's vullen. Er zouden vragen gesteld worden in de Tweede Kamer etcetera. Niets van dit alles in de twintiger jaren van de vorige eeuw. De vogeltjes waren schadelijk en dat was reden genoeg om dit kwaad te bestrijden. Dit werd dan een norma le zaak gevonden.Voor verschillende inwoners was dit een gelegenheid om een centje bij te verdienen. Was er een mus met een vangnet gevan gen, dan verloor het vogeltje zijn leven en zijn pootjes. Werd er een andere vogel gevangen dan onder ging die hétzelfde lot, mits zijn poot jes maar niet te groot waren De tel lende ambtenaar zou het verschil toch niet zien. Vijftien jaar lang heeft men mussen- pootjes en eieren kunnen inleveren. Pas op I januari 1935 kwam hieraan een einde en werd het raadsbesluit ingetrokken: "Overwegende dat de toestand der gemeente financiën het niet toelaat om voor dit doel premiën beschikbaar te stellen Het "schadelijk gedierte van de land bouw" werd van nu getolereerd en niet langer meer bedreigd, zij moch ten zich weer voorplanten. Tekst: Drs.W. Paul (VT 67) Samenstelling: j- Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-63296. E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2003 | | pagina 14