BALLONFESTIVAL ALSNOG FEESTDAG IN WürmiNXVEEN I [^T^nfÊstival waddinxveen 'irfSiMilMMÊÊÊÊ99ÊÊSHÊtÊII9ÊÊÊ!tÊÊ^^^^I^^ iy m& m *- MP»s Drie van de 25 deelnemende ballons, hoog in de lucht. Perfecte landing van een parachutist. Dnor Frits Bromberg Waddinxveen - "Nee ik durf niet ik heb hoogtevrees. Nee, ik ben bang dat ik uit dat mand je val." Om deze redenen, even begrijpelijk als ten onrechte, wilden in elk geval twee vol wassenen onder geen beding een ballonvaart meemaken, zoals afgelopen zaterdag werd geboden door de Stichting Na tionale Feestdagen Waddinx veen. Een verlate inlossing van een belofte die aanvankelijk werd doorkruist door slecht weer, later door een dierenziek- te. Zaterdag op het terrein van de voetbalvereniging WSE was het echter zo ver en maakten 135 belangstellenden mogelijk hun eerste ballonvaart, onder wje 37 gehandicapten en vrij willigers voor wie sponsors waren gevonden. Belangeloze steun, want echt goedkoop is zo'n ballonvaart niet: 250 euro per persoon. Aanleiding voor de Belgische ballonpiloot Leo Lodewijks op te merken: "Ballonvaren is geen sport. Daar is het te duur voor." Uitzicht vanuit een ballon op een ballon. BiB» De Smurfballon vertrok als eerste. Piloot Dirk: "Ik had en heb hier alles voor over". Overigens zij opgemerkt, dat vliegen met wat dan ook, niets met hoogtevrees te maken heeft. Eenmaal los van de aarde bestaat die angst niet, ook niet bij mensen die al duizelig wor den op de derde trede van een keukentrapje. En uit zo'n mandje vallen? Er in komen, dat is pas lastig. Bovendien zijn de maten van een ballonmand beperkt. Er passen precies zes passagiers in en nog geen sprietmagere zevende méér. Zij staan dus stevig tegen elkaar aan gepakt rechtop en wie er dan nog uit wil vallen, moet flink moei te doen én hulp krijgen. Anders lukt het nooit. De piloot heeft een eigen ruimte, onder meer om de gastoevoer te regelen en daarmee de warmtebron, waarmee de bal lon omhoog,wordt gestuwd. Duizenden belangstellenden uit Waddinxveen en omgeving heb ben zaterdag in een warm zonne tje en onder een blauwe hemel ge noten. Eerst van parachutisten die toch wel in volle vaart landden op de middencirkel van het hoofdveld van WSE, later van de voorberei dingen van de ballonvaart, waar aan 25 ballonvaarders uit Neder land en België deelnamen. Wat de meeste toeschouwers op merkten: het mandje was toch klei ner dan gedacht en de ballon veel groter. Want wat weten gewone stervelingen van een ballon? Soms zijn ze te zien, als een doorgaans kleurige en inderdaad ballonvor- mig geval dat stil z'n gang gaat en af en toe een vlammetje laat op laaien. "Nooit geweten, dat zo'n vlam zo'n geweldige herrie maakt", zei iemand, die ook wilde weten hoe zo'n mand er vanbinnen uitziet. Vanbinnen valt niets te zien. Een volstrekt lege rieten mand, met voetgaten om erin te komen en lussen waaraan de passagiers zich bij de landing vast kunnen/moeten houden, want dan tuimelt die mand meestal om. Achter een schotje staat de 'piloot, die twee gasbranders bedient, zoals een vroegere treinmachinist zijn stoom fluit. Door de gasbranders afwisse lend te bedienen, kan de piloot de ballon draaien, zodat de passagiers steeds een ander panorama krijgt voorgeschoteld. Sturen kan hij ech ter niet, hij kan de ballon alleen laten stijgen en dalen, al naarge lang, met radiografisch con tact met andere ballonpilo ten. Of, zoals de Belgische gezagvoerder Dirk zei: "We gaan waar de wind gaat. Dat §j| is altijd zo geweest en zo zal IJf het altijd wel blijven. Wil je kunnen sturen, dan moet je een zeppelin hebben." De passagiers maalden niet om richting. Die genoten van het uit zicht, van de ondergaande zon en kibbelden soms over de gemeente, waarboven de ballon zich bevond. "Is dat niet Boskoop? Nee sufferd, dat is Benthuizen. Of Reeuwijk." Maar de kust van de Noordzee, daar bestond geen twijfel over. En dat dit stuk Nederland bestaat uit honderden smalle reepjes grond, ongelooflijk. Antwerpenaar Leo Lodewijks: "Het duurt jaren voor je je instructeur of piloot kunt noemen en dan heb ik het nog niet over de kosten, want die zijn hoog. Héél hoog." Piloot Dirk: "Iedere ballonvaarder moet dit van kind af hebben gewild en er alles voor over hebben. Alleen dan red je het. En dan nog blijft het een betaalde hobby, naast een gewone baan." Afgelopen zaterdag had den duizenden daar plezier van. Dirk: "En dat is nu juist weer óns plezier."

Hart van Holland | 2003 | | pagina 31