kapelle DE KLASGENOTEN VAN OUD ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE DUIVENSPORT 'OORSPEELMIDDAG KLEINE TROMPETTER JEUGDBRAND WEER NAAR LANDSKAM PIOENSCHAP Epilepsie: Herinneringen aan WÊ. oud Zevenhuizen - Moerkapelle COLOFON ^ZEVENHUIZEN MOERKAPELLe" Hart van Holland 25 juni 2003 Vorige keer Deze keer I1'? e»r 'areri van '^e eeuw De vorige keer betrof een klassen- foto van de lagere school te Oud Verlaat van rond 1937/1938. (foto onder) Er zijn geen correcties en/of aanvullingen gekomen de meeste namen zullen waarschijnlijk juist zijn. Hier volgen de namen nog een keer. Op de bovenste rij van links naar rechts: meester Pauw Moer man, Leen Vermulm, Jan Clazing, Arigje Hoevelaken, Ger Clazing, Co [Vermulm, Corrie Krijgsman, meester van Kooten en Jan Krijgs man (Adrzn). Op de tweede rij van linksnaar rechts: Adrie Krijgsman, Huib Vermulm, Bram Krijgsman, Jan Krijgsman, Elias Hoevelaken en (gedeeltelijk zichtbaar) juffrouw Heuvelink. Op de onderste rij zit tend van links naar rechts: Leen Krijgsman (LPzn), Baardje Moer man, Corry Krijgsman (Pdr), Erkie Krijgsman (LPdr), Liesje Clazing, Sjaan Schenk, Ina Paul (Hdr) en Jan Schenk. klassenfoto van deze week [komt uit Moerkapelle en betreft één of meerdere klassen van de christelijke lagere school van rond 1926. Een oude foto dus, waar nog best wat namen en gegevens van ontbreken. Op de bovenste rij van links naar rechts: twee onbeken den, Mien van Tilburg, onbekend, Janie Oudijk, Heiltje Dekker, Stien Molenaar, Jans Hogenbrug, onbe kend, meester Hulst, Belia vd. Knijff en een onbekende meester. Op de tweede rij van links naar rechts: twee onbekenden, Wim de Knegt, onbekend, Kors Oudijk en vijf on bekenden. Op de derde rij van links naar rechts: drie onbekenden, Anna Huisman, twee onbekenden, Pietje Monster en twee onbeken den. Op de onderste rij van links naar rechts is geen enkele naam bekend. Correcties en/of aanvullingen zijn van harte welkom. Van iedere ge publiceerde klassenfoto kan men een kopie foto bestellen tegen de kostprijs vermeerderd met 2 euro. De bijdrage van 2 euro komt ten goede aan de Stichting "Oud Zevenhuizen/Moerkapelle". Van oude klassenfoto's in uw bezit en van voor 1970 maakt de heer van der Zalm graag een kopie. De kans bestaat dan dat de foto te zij ner tijd in deze rubriek geplaatst wordt. Ook gaat een kopie naar de Stichting "OZM". Graag reacties, het liefst tussen 20.00 en 22.00 uur naar Pim van der Zalm: 0180 - 633077. E-mailen kan ook: vwdzalm@box.nl Zevenhuizen - De jaarlijkse voor- fPee'middag van de Kleine Trom petter vond zaterdag 21 juni plaats in dorpshuis Swanla. Alle jeugdleden speelden een aantal stukjes. Er waren klarinet ten, dwarsflui ten, saxofoons, trompetten en een hoorn. De 'slagwerkkits' speelden zowel voor de pauze als direct erna. Het opleidings orkest sloot de geslaagde mid dag af met The Sounds of Music, Whenever Whe rever van Shaki- ra, Chatterbox cha-cha-cha en Calypso Carnaval. De voorspeelmiddag werd gepre senteerd door Irma, Linda en Su zanne. De presentatie was anders dan voorgaande jaren. Het pro gramma werd uit een hoed ge trokken. De kinderen wisten dus niet wanneer ze aan de beurt waren. Van 17.00 tot 18.00 uur was er een workshop. Daar mochten alle niet-leden instru menten uitproberen. Tijdens de workshop werden de jeugdleden van de Kleine Trom petter in een andere zaal bezig gehouden met trefbal. Om 18.00 uur werd er gegeten: patat, kro ketten, limonade en ijs. Om on geveer 19.00 uur was het feest te einde. (Foto's: De Kleine Trompetter) Zevenhuizen - Postduivenvereni ging De Stormvliegers deed dit weekend mee met twee concour sen. Het was prachtig vliegweer dus er kon vroeg gelost worden. De 433 vitesse duiven werden om 7.00 uur gelost in Peronne, 260 km. Het was een duif van J.S. Heykoop die om 10.11 uur als eerste thuis kwam, hij had een snelheid gehaald van 82 km p/u. Uitslag: 1-13. J.S. Heykoop, 2-4-9. D.C. Brem, 3. Jeffry van den Haak, 5. Rita Mizzi/Breedijk, 6-8-10. C. Nobel, 7. L. van Wensem, 11. B. Hertog, 12. R. van der Helm, 14-15 Joh. Stofberg. De 250 midfond duiven werden om 7.15 uur gelost in Etampes, 431 km. Hier was het D.C. Brem die een ge weldige uitslag maakte. Zijn eerste duif arriveerde om 12.50 uur en had een snelheid gehaald van .75 km p/u. Uitslag: 1-2-3-4-7-8-12-14. D.C. Brem, 5. Joh. Breedijk, 6. Jeffry van den Haak, 7. C. Zweere, 10. L. van Wensem, 11. C. Nobel, 15. J.S. Hey koop. Moerkapelle - De jeugdbrandweer uit Moerkapelle speelde zaterdag 21 juni de tweede voorronde voor het landskampioenschap. De wed strijden werden gehouden in Burg- Haamstede. Moerkapelle speelde mee met de junioren en met adspri- ranten ploeg. Om ongeveer 14.30 uur was het de beurt aan de adspiranten. Deze ploeg kreeg te maken met een middel brand, dat wil zeggen dat de brand zo groot is dat je het met je eigen ploeg niet aan kan. Dus moest er een ploeg bij geroepen worden. De junioren moesten om 16.30 uur en kregen de melding dat er brand gesticht was in een politiebureau. Het was een moeilijke wedstrijd. Om 17.30 uur was de prijsuitrei king. Van de 12 ploegen zouden er zes doorgaan naar de landskampi oenschappen. Helaas eindigde de adspiranten op een achtste plaats. De junioren werden zesde en dus gaan zij net aan door naar de lan delijke wedstrijden. Deze worden gehouden op zaterdag 4 oktober in Vlissingen. soms ben je er even niet bij Nationaal Epilepsie Fonds Dc Macht van het Kleine Word donateur giro 222111 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er ij nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 (€o,io per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Ionian arnar<^ vafl der Wel rond l^eruf.neri °m uitgeveende ge looft-11 n°0f"den van Moerkapelle vn3ma en or|tginnen, een I Hstand!?0'" ool< een aantal 1 mei- 6rs vor|d. Maar van der Zljn medebedijkers wilden v#e|'n 6'®en ^u's blijven. Dat ens moeilijkheden kunnen geven met de ambachtsheren van Zevenhuizen waar Moerkapelle onder hoorde. Vandaar dat Vander Wel op 5 juni i 646 de heerlijkheid en de Wildeveenen kocht van Agatha Bréman, weduw van Hendrik Duyst van Voorhout, ambachtsheer van Zevenhuizen voor 15.570,00. Toen werd Moerkapelle een zelfstan dige gemeente/men zou 5 juni 1646 de geboortedag van Moerkapelle kunnen noemen. Vanaf 1646 noemde Van der Wel zich "heer van de Moer capelle en de Wildeveenen". Nu had Van der Wel te hoog gegrepen: hij ging failliet en op 3 april 1651 werd zijn bezit, waaronder de heerlijkheid Moerkapelle en de Wildeveenen ge veild. Koper van de heerlijkheid werd Daniël van Hogendorp, die dus de nieuwe ambachtsheer Werd. Zijn wapen en dat van zijn vrouw Ida Hoofts met het jaartal 1667 kunnen we nog steeds op de toren van de Nederlands Hervormde Kerk aan treffen,. Na de dood van Van Hogendorp in 1673 werd de heerlijkheid Moerka pelle en de Wildeveenen op 8 maart 1677 geveild. Koper was de stad Rot terdam voor 9225,00. Het was het gevolg van een politiek, die de stad Rotterdam voerde om zo veel mogelijk ambachtsheerlijkheden rond Rotterdam in handen te krijgen. Zo was Rotterdam niet alleen eige naar van Moerkapelle, maar had in de loop der jaren onder meer ook de heerlijkheden Hillegersberg, Kralin gen, Bleiswijk, Benthuizen en Moord recht verworven. Dit verschafte de stad Rotterdam veel macht in de om ringende plaatsen: ze werden geheel door Rotterdam gecontroleerd werd. Rond 1840 betekende dat, dat de burgemeester van Moerkapelle benoemd werd door de koning, maar dat wel eerst iemand door de stad Rotterdam voorgedragen werd, die dan ook als regel benoemd werd. De leden van de gemeenteraad werden niet zoals nu gekozen, maar benoemd door de Provinciale Staten, maar wel weer benoemd uit een voordracht door de stad Rotterdam. De assesso ren, de wethouders dus, benoemd door de koning uit de gemeenteraad, maar ook weer op voordracht van de stad Rotterdam. Öp kerkelijk gebied was het al niet anders, predikant beroepen door de kerkenraad, maar de te beroepen predikant moést wél de goedkeuring van de stad Rotterdam hebben. Het Rotterdamse wapen in dé Hervorm de Kérk is dan ook goed verklaarbaar.. Na 1851, toen de nieuwe gemeente wet in werking was getreden was hét uit met de invloed van Rotterdam; de gemeenteraad werd door de bevol king gekozen, de burgemeester door de koning benoemd, zonder inspraak van Rotterdam, de wethouders geko zen door de gemeenteraad.. Nee, de invloed Van Rotterdam was afge lopen. Het had voor Rotterdam geen zin meer om abachtsVrouWe van Rot terdam te zijn. Maar er waren best mensen, die zich graag heer van Moercapelle en de Wildeveenen en bereid waren daar geld voor neer te tellen. Zo kocht in 1853 ene Jacob ■van Voorst de heerlijkheid. Het staat per slot toch mooi; Jan Jacob van Voorst, heer van Moercapelle en de Wildeveenen Waarschijnlijk is een afstammeling van deze mijnheer Van Voorst nog steeds ambachtsheer. Ook nu nog, In 2003 loopt er waar schijnlijk een mijnheer of mevrouw rond met de titel heer of vrouwe van Moercapelle en de Wildeveenen. Wie het is? Weet u het? Tekst: J.S. Bakker Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM

Hart van Holland | 2003 | | pagina 15