Nieuws 11 Open Huis Holabouw groot succes! Effecten Waarschuwingen bederven sentiment BIS II akkoord: grote consequenties voor banken Het speciale Catsburg Projecttarief Nederlandse kantorenmarkt handhaaft zich redelijk^ Rabobank pagina 2 Hart van Holland 2 juli 2003 voor u, van en door uw bank De beek WQ ie lid Wm WOCGl 5ejaargang nummer221 Agent Rabobank Zevenhuizen Moerkapelle HOLABOUW BV /- .x. v - Afgelopen vrijdag 27 juni heeft Hola bouw BV, hallenbouwbedrijf van de heren Hogerwerf en Van Laviere, Open Huis gehouden ter gelegen heid van de verhuizing naar hun nieuwe pand aan de Nijverheids straat 3 te Moerkapelle en het 25 jarig bestaan van de onderneming. Al 25 jaar houdt Holabouw BV zich bezig met de verkoop, verhuur en ver plaatsing van prefab bedrijfshallen. Het gaat in het algemeen om stalen bedrijfshallen welke ter plekke wor den gemonteerd of gedemonteerd. Het bedrijf maakt de meeste onderde len zelf en de afzet hiervan geschiedt overwegend op de Nederlandse markt. In verband met de noodzaak tot uitbreiding hebben zij nu een mooi, nieuw pand betrokken. Onder het genot van een hapje en éen drankje konden de gasten het nieuwe pand bezichtigen. Mede dankzij het mooie weer en de vele aanwezige gasten was het een zeer geslaagde middag. Rabobank Zevenhuizen-moerkapelle feliciteert Holabouw het hun 25 jarig bestaan en wenst de onderneming veel succes toe in het nieuwe pand. WmÉW Rob Beentjes,Jan Hordijk en Erwin Boorsma - Beleggingsadviseurs De afgelopen week kon de Amster damse beurs de stijging van de voorgaande weken niet vasthou den. De AEX-index sloot onder de psychologisch belangrijke grens van 300 punten op een niveau van 298 punten. De winst- respectieve lijk omzetwaarschuwingen van Hei- neken en Unilever speelden daarbij een belangrijke rol, net als tegen vallende macrocijfers. Net als vorige week kregen de beur zen te maken met wisselend nieuws, waardoor de koersen opnieuw flink schommelden. Van grote invloed op de AEX-index waren de winstwaar schuwing van bierbrouwer Heineken en de omzetwaarschuwing van voe- dings- en wasmiddelenproducent Unilever. Beide bedrijven kregen na hun bekendmakingen adviesverlagin gen van diverse effectenhuizen. Al met al ontstond er onder beleggers angst dat de huidige koersniveaus geen weerspiegeling zijn van de binnenkort te presenteren halfjaarre sultaten, met koersdalingen over een breed front tot gevolg. Toch was er afgelopen week ook posi tief nieuws. Telecom-onderneming KPN zag haar kredietwaardigheidsbe oordeling verhoogd door de twee bekendste kredietbeoordelaars Moo dy's en Standard Poor's. Dat is gun stig, omdat KPN hierdoor in de toe komst voordeliger kan lenen en de schuldenlast kan verlagen. Het tele- comfonds was een van de weinige stij- gers in de AEX-index. Ook op macrogebied was het nieuws niet enkel negatief. Zo daalde het Amerikaanse consumentenvertrou wen in juni minder dan verwacht en kregen ook Duitse producenten weer meer vertrouwen in de economie. De teleurstellende omvang van de rente verlaging die de Fed in de VS door voerde, was echter een katalysator. De verlaging met 25 basispunten was al in de koersen verwerkt op het moment dat deze bekend werd. Bron: Iris Research Op 1 janauri 2007 zullen alle ban ken in Nederland moeten voldoen aan de nieuwe Europese richtlijnen zoals vastgelegd in het meest recente Basels' akkoord (BIS II). Met dit BIS II akkoord komen de oude richtlijnen die stammen uit 1988 te vervallen. Het Basels akkoord beschrijft de vermogenseisen voor banken. Tot heden was het zo dat iedere bank voor elke euro verstrekte financiering acht eurocent (8%) aan eigen vermogen moest reserveren. Deze zogenaamde solvabiliteitseis stond los van het risico van de finan ciering. Kenmerkend voor het nieuwe akkoord is het gedifferentieerde sol- vabiliteitsbeslag. Dit houdt in dat het percentage vermogen dat banken voor hun financieringsportefeuille moeten reserveren, afhankelijk wordt van het risico van de portefeuille. Voor financieringen met hoge risico's zullen de banken dus meer vermogen moe ten reserveren dan voor financierin gen met een beperkt risico. Voor bedrijven kan dit vergaande conse quenties hebben: voor de financiering van risicovolle activiteiten zal de bank namelijk een hogere vergoeding moe ten gaan vragen terwijl bij lage risico's deze vergoeding omlaag kan. Voor ondernemers kan dit dus aangename, maar mogelijk ook onaangename gevolgen met zich meebrengen. Wilt u hierover meer weten, neemt u dan contact op met uw bedrijvenadviseur. Hij/zij kan u nader informeren. een speciale projectaanbieding met aantrekkelijke rentes samengesteld. De huidige projecttarieven zijn: Voor de nieuwe eigenaren van een woning of appartement in het pro ject Catsburg heeft de Rabobank een speciaal aanbod samengesteld. Wat kunt u van ons verwachten? Een persoonlijk en gedegen advies! Onze gecertificeerde adviseurs geven helder en duidelijk advies. Wij zijn niet voor niets de grootste hypotheekver strekker van Nederland! Een speciale projectaanbieding Daarnaast is voor het project Catsburg 5 jaar vast 10 jaar vast 15 jaar vast vanaf 3,5% vanaf 4,2% vanaf 5,0% Wilt u weten wat één en ander voor u kan betekenen? Maak dan een afspraak via telefoonnummer: (0180) 63 73 58. De kantorenmarkt in 2003 hand haaft zich redelijk ten opzichte van het eerste halfjaar in 2002, aldus bedrijfsmakelaar DTZ Zadelhoff. Het opnamevolume bedraagt tot nu toe circa 700.000 vierkante meter. De vraag naar kantoorruimte wordt volgens Zadelhoff momenteel gedo mineerd door bedrijven die hun huis vestingsituatie op orde willen bren gen. In de afgelopen maanden heeft daardoor een aantal omvangrijke ver- huurtransacties kunnen plaatsvinden. Jaarlijks wordt gemiddeld 15% tot 20% van de huurcontracten ver nieuwd of beëindigd. Huurders kijken in de huidige ruime markt of zij hun huisvestingsituatie kunnen verbeteren door te verhuizen. Hierdoor blijft er ook de komende periode sprake van doorstroming op de kantorenmarkt, ondanks de mindere economische situatie. De vraag vanuit het bedrijfsleven betreft momenteel vooral een vervan- gingsvraag dan wel een concentratie- vraag. Het gevolg is dat er een verge lijkbaar metrage in gebruik genomen wordt als de huisvesting die wordt achtergelaten. De behoefte aan uit breiding is binnen het bedrijfsleven slechts beperkt aanwezig. Vanuit de overheidssector was nog wel sprake van enige uitbreidingsbehoefte. Bron(nen): MD Zakennieuws/Dow Jones Nieuwsdienst Sparen in buitenland minder aantrekkelijk In het buitenland sparen wordt de komende jaren minder aantrekke lijk. Een nieuwe Europese regeling zorgt voor gegevensuitwisseling en flinke heffingen op de rente. De Europese ministers van financiën bereikten begin juni een akkoord over de belastingheffing op onder andere spaargelden. Dit betekent concreet dat bijna alle EU-lidstaten onderling informatie gaan uitwisse len over grensoverschrijdende ren tebetalingen. Uitgezonderd België Luxemburg en Oostenrijk.Zij heffen in een overgangsperiode een bron heffing over de rente. In 2011 moet deze heffing voor anonieme spaar rekeningen 35 procent zijn. Op de lange termijn wordt sparen in het buitenland daardoor minder inte ressant. Tourploeg Rabobank definitief De ploegleiders van de Rabobank- ploeg hebben negen renners en twee reserves aangewezen voor de Tour de France 2003. De deelname van Levi Leipheimer, kopman voor het klassement, ligt voor de hand. Drie andere geselecteerde Rabo- renners, Michael Boogerd, Grischa Niermann en Remmert Wielinga, zullen hem zo lang mogelijk bij staan in de bergen. Van Mare Lotz wordt een belangrijke ondersteu nende rol verwacht, met name voor Levi Leipheimer. De ploegleiding ziet in Oscar Freire een potentiële rittenkaper, met name in de eerste Tourweek. Robert Hunter zal hem zo goed mogelijk naar de finish 'piloteren'. De Rabobankseledi- bestaat verder uit Mare Wauters als één van de steunpilaren/motore Bram de Groot voor het opzoekt van de aanval waar mogelijk en de reserves Beat Zberg en Steven -- Jongh. De Tour de France 9"" zaterdag 5 juli in Parijs van staF met een proloog over 6,5 kilomete 1(10 De wielerronde bestaat dit jaar jaar en wordt voor de 90ste kee verreden. 9junft/m Expositie 4 juli: Kom in de Kas Bezoekadressen: Openingstijden: kantoor Zevenhuizen Telefoonnummer Algemeen: Telefoonnummer Beleggingsadvies: 09 00- 17.00 Openingstijden: kantoor Moerkapelle WWW 09.00-16.00 zomermaanden 09.00 -12.00 Rabofoon Raboorderliin: Service centrum verzekeringen: 013-4621900 Blokkeren passen/cards: Helpdesk Intemetbankieren: Helpdesk Telebankieren: Helpdesk Telebankieren Extra: E-mail-adres: Rabobank website:

Hart van Holland | 2003 | | pagina 2