moerkaVelle IN AANRAKING MET HET VERLEDEN "IK BEN EEN ECHTE R0EI-IDI00T" FIETSTOCHT VOOR SENIOREN VERHOEF EN VAN LEEUWEN WINNEN SAMEN BIJ HSW VAKANTIE- ROND LEIDINGEN OP FLORAHOLLAND IN NAALDWIJK pagina 8 Hart van Holland 16 juli 2003 ZOMER IN DE REGIO Bezoek ook de kweker Strovlechten Hoofddoekje 'Wandelend bed' Teamplayer Windstoten Medaille Moerkapelle - Ook dit jaar wordt er, onder leiding van een team van vrijwilligers van de Hervorm de en Gereformeerde Gemeenten, een jeugdweek georganiseerd in Moerkapelle. De jeugdweek wordt gehouden van 11 tot en met 15 augustus. Elke morgen zijn kinderen van 6 tot en met 12 jaar welkom vanaf 8.30 tot 12.00 uur in dorpshuis 'Op Moer'. Op vrijdag zijn kinderen van 8.30 tot 15.45 uur welkom, tussen de middag worden er pannenkoeken gege ten. Het thema is dit jaar "Kom aan boord". De deelname is op alle dagen gratis. Voor meer infor matie: M. de Gooijer, telefoon 079-5936630. Boskoop - KSO Boskoop houdt op 24 juli een fietstocht voor seni oren. Het startpunt is bij de atle tiekvereniging AV 47 aan de Hoogeveenseweg. Aanmelden kan vanaf 9.30 uur, vanaf 10.00 uur kan er worden gestart. De kosten bedragen 3,00. Iedereen is welkom. De volgende fietstocht is op 14 augustus. wwvr.dierenbeschermjng,nC I I Naaldwijk- FloraHolland vesti ging Naaldwijk houdt op alle dinsdagen en vrijdagen in de zo mervakantie (7 juli tot en met 15 augustus) speciale vakantierond leidingen. De rondleiding begint om 8.30 uur bij de toeristenin gang van de veiling in Naaldwijk (Elsenzijde). Men hoeft zich niet van tevoren aan te meiden. Bezoekers worden begeleid door een van de excursieleidsters. Zij iaat de vele facetten van de vei ling zien en geeft uitleg bij de activiteiten. Zo nemen de deel nemers onder meer een kijkje in de grootste koelcel ter wereld. Verder bezoeken ze de afmijnza- ien en de distributiehailen waar miljoenen bloemen en planten verkocht en verdeeld worden onder de vele kopers. Het pro gramma eindigt om 10.30 uur. De kosten voor deze rondleiding onder begeleiding zijn 2,- per persoon en 1,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Parkeren kan gratis op de parkeerplaats van restaurant Fleuresto of op het tegenoverliggende parkeerdak (beide aan de Dijkzijde). Vanaf de parkeerterreinen verwijzen borden de bezoeker naar de toe- risteningang. In de vakantieperiode kan men aansluitend aan het bezoek aan de veiling een gratis bezoek brengen aan een bloemen- en een groentekweker in het West- land. Eigen vervoer is hierbij noodzakelijk. Bezoek de inter netsite voor meer informatie: www.floraholiand.nl. Door Josine Timmermans Alphen aan den Rijn/Boskoop - "We zijn in de Damstraat, de ar mere wijk, en dit is mijn huis", zegt Boskoper Jan de Frankrij ker, nadat hij de deuren heeft geopend van zijn houten ver blijf met rieten dak. Aan het ochtendritueel is al voldaan, want er knispert een geurig vuurtje en er zijn kruiden ge plukt uit het kruidentuintje voor een vers potje thee. Ge kleed in een vaalkleurig ge waad, leren puntschoenen en buideltasje voorzien van vuur steen en vlechtnaald, zou je bijna denken dat je een paar eeuwen terug in de tijd bent.... als je niet beter zou weten dan dat je in themapark Archeon staat en Jan daar onderdeel van uitmaakt. Hij is imker en strovlechter en 'be woont' dan ook het huis van de imker in het Middeleeuwse gedeel te van Archeon. Vorig jaar is Jan met zijn reguliere werk gestopt en wilde een eigen lijn trekken. De na tuur is hem alles. Daarom biedt werken bij het themapark voor hem een uitkomst, leder heeft zijn eigen werkzaamheden en is daar heel professioneel mee bezig. Zelf vult hij de dag zoal met strovlech ten en maakt van dit materiaal onder andere hoeden en bijenkor ven. "Sinds kort zijn hier ook echt bijen te bewonderen. Alleen is nog de vraag of het samengaat: publiek en deze insecten. Gaat het goed, dan houden we ze hier. Want bij Archeon draait het erom, dat alles zo realistisch en natuurlijk mogelijk is." Waddinxveen - Hengelsportvereni ging Waddinxveen (HSW) hengelde afgelopen week de zesde en laat ste wedstrijd voor de zomeravond competitie. In het Gouwekanaal hengelden 11 deelnemers 23 kilo witvis bij elkaar, een matige vangst derhalve. De uitslag was als volgt: 1. Erwin Keizer 4.530 gr, 2. Aat van Door Josine Timmermans I Esther Meisel erg tevreden met I haar zilveren medaille. 48*9 Vissersvrouw Stephanie Laddrak is de buurvrouw van Jan. Ook zij 'leeft' in de Middeleeuwen. Naast deze periode zijn in Archeon na melijk ook de Prehistorie en Ro meinse tijd vertegenwoordigd. Om 6.00 uur klaar staan met de pap, haar huisje verzorgen, vis schoon maken, eten bereiden en de kinde ren opvoeden zijn haar taken. De man gaat uit vissen. Wijzend naar haar hoofddoekje, vertelt zij dat Leeuwen 3.930 gr, 3. Martin van Leeuwen 2.740 gr, 4. Rinus Reichard 2.480 gr, 5. Henk den Haan 2.260 gr. Het kampioenschap werd ge deeld, Jan Verhoef en Aat van Leeuwen eindigden beiden met 12.990 gr op de eerste plaats. Rinus Reichard werd derde met 10.710 gr, Henk den Haan vierde met 10.250 een ieder die in de Middeleeuwen getrouwd was, er een moest dra gen. "Voor meisjes gold dat vanaf hun veertiende. Zij waren verplicht om dan al in het huwelijk te tre den, omdat zij vanaf die leeftijd kinderen kunnen krijgen." Het enthousiasme en nieuwsgierig heid onder de bezoekers is groot. Een groepje kinderen dat bij Ste phanie is komen staan volgt haar gr en Frans van Steenderen vijfde met 9.420 gr. De zevende zomerwedstrijd werd jongstleden zaterdag gevist in de Ringvaart nabij Aalsmeer. Veertien deelnemers vingen gezamenlijk 32 kilo, hoofdzakelijk kleine vis. De uitslag was hier: 1. John van Elswijk 5.790 gr, 2. Jan Rupke 3.950 gr, 3. dan ook ademloos, wanneer ze laat zien waar de minder bedeelden vroeger in sliepen. Een bed van hout zonder matras en alleen voor zien van een laagje stro. 'Een 'wan delend bed' genoemd, omdat het vaak vol zat met ongedierte zoals muizen en vlooien.' Tot slot vertelt Jan wat Archeon zo de moeite waard maakt: 'Het geeft de ge schiedenis een bijzonder tintje, omdat je het als bezoeker daad werkelijk kunt aanraken.' Martin van Leeuwen 3.760 gr, 4. Wim Houtman 3.410 gr. 5. Rinus Reichard 3.260 gr. Laatstgenoemde blijft koploper met 40.180 gr, maar wordt op de huid gezeten door Van Elswijk met 37.630 gr. A. van Leeuwen (30.710 gr), Rupke (29.750 gr) en Kraan (23.040 gr) volgen op enige afstand. Boskoop - Keihard trainen, goed eten, op tijd naar bed. Sport-fanaat Esther Meisel had er werkelijk alles voor over om mee te mogen doen aan de wereldkampioenschappen pilot- gig, afgelopen mei bij de Engelse Scilly-eilan- den. Niet ingezet als roeister, maar als stuur- vrouw kan ze met trots terugkijken op de wedstrijd. Zij en haar team hebben ervoor moe ten vechten, maar het heeft zijn vruchten afge worpen. Dat blijkt, want ze kan pronken met een zilveren medaille. Hoewel handen en billen verre van gespaard bleven en door het vele trai nen de nodige blaren hebben oplopen, praat Esther alleen maar vol lof over 'haar' sport"Ik ben een echte roei-idioot. Met zeilen heeft het niets te maken en het is net even anders dan het 'gewo ne' roeien. Waarschijnlijk is het niet de eerste keer dat Esther moet uitleggen wat voor sport zij beoefend. "Pilot-gig is wel een vorm van roeien, maar het verschil is dat wij gebruik maken van loods(=pilot)boten. Vroe ger werden ze, bij de Scilly-eilanden in Enge land, ingezet om vrachtboten mee de haven in te loodsen. Dat is de reden dat op die plek nog steeds ieder jaar de kampioenschappen wor den gehouden." Het voordeel van zo'n loods boot is dat het weinig beperkingen heeft, wantje kunt er zowel in de binnenwateren als op open zee mee varen én, zegt Esther, "met elk weertype. Behalve onder extreme omstan digheden, zoals windkracht acht of wanneer er een dik pak ijs ligt, natuurlijk." Dat je dus praktisch altijd buiten kunt trainen, is wat haar zo aantrekt in de gig-sport: "Je bent op het water, omgeven door de natuur en bent tege lijkertijd ook nog eens met je lichaam bezig." Tijdens de trainingsmaanden die vooraf gaan aan de kampioenschappen, is het nog niet zeker wie in de selectie komt en dus mee mag doen aan de wedstrijd. Een half jaar lang werd het groepje sporters gevolgd door trainer Mi- chiel Poulie en beoordeeld op onder andere inzet, kracht, conditie en hoe je als teamplay er te werk gaat. Dat Esther niet uitgekozen werd als roeister, was voor haar een flinke tegenvaller. Maar dat ze als stuurvrouw mocht fungeren, maakte het een beetje goed. "Je traint er zo hard voor. Vijf keer in de week gig roeien en ook nog eens een avond naar de sportschool. En niet alleen dat. Je past je eet patroon aan en zorgt dat je aan de acht uur slapen per nacht komt. Van vrijetijd is geen sprake. Je geeft er dus een hoop voor op aldus Esther. Na intensieve voorbereidingen was het zo ver. Op naar Engeland en die wedstrijd winnen. Tenminste, dat was de bedoeling. Ware he niet dat het daar enorm stormde: windkracn zes en windstoten van 100 kilometer per uu met hevige stroming tot gevolg. "Toen w hoorden dat de wedstrijd van de dag ervoo was afgelast, dachten we echt: we zijn vo niets gekomen." Maar ondanks de z^a weersomstandigheden, hadden ze geluk ging voor hen alles gewoon door. "Zes meiden aan de roeiriemen en ik als stu vrouw." Als 'stuur' heb je een belangrijke ru tie. "Jij hebt de touwen van het roer in en bent dus degene die de koers handen bepaalt- CM UCI I L UUi ucycnc UIC UV, hoe Wanneer je van koers moet veranderen, het staat met de weersomstandigheden niet fe vergeten, het oppeppen van de aa Allemaal elementen die je ais stuurvrouw gaten moet houden." jiteinde- Ongelooflijk blij was het team dat ze ul-- lijk 76 boten achter zich hebben 9eJate^mefl. zilveren medaille in ontvangst konderi Teruggekomen in Nederland was het tij twee weken rust. Daarna pakte weer oude, iets minder intensieve, sportrit op en kon ze bijna niet wachten ha*r noten weer te zien. Voorlopig moet z aan denken om met gig-roeien te stopp ben er zo gek van. Het is een onder mijn leven dat ik absoluut niet wil mi van

Hart van Holland | 2003 | | pagina 8