VEEL ACTIVITEITEN BIJ WADDINXVEENSE REDDINGSBRIGADE lepra nog altijd geen OVERWONNEN ZAAK ÉfflÈ Kok REISGIDS POLEN: GOEDE INFORMATIE MAAR ALS EEN ROOS ZONDER DOORNS A ...IN VAfCANTlÉTlJP Hart van Holland 6 augustus 2 0 0 3 Door Martine Jongbloed (Tekstueel) In deze zomerserie iedere week een verhaal van iemand uit de regio met een bijzondere hobby. Deze week Natasja Smith van de Waddinxveense Reddingsbrigade. Even voorstellen Natasja Smith is 26 jaar oud, woont in Waddinxveen en is sinds haar 14ë actief bij de reddingsbri gade. Natasja: "Mijn hele familie is altijd al lid geweest van de red dingsbrigade. Mijn broer is strand- wacht en ik geef zwemles aan kin deren en zit in de commissie van externe activiteiten." De Reddingsbrigade in Waddinxveen De Waddinxveense Reddingsbri gade bestaat ruim 28 jaar en heeft zo'n 400 leden. De vereniging be staat alleen uit vrijwilligers. Het doel van de reddingsbrigade is om mensen te leren zichzelf en ande ren te redden uit het water om zo verdrinkingsongevallen te voorko men. Dit wordt bereikt met cur sussen die de zwemvaardigheid en de conditie vergroten en de nodi ge technieken aanleren. Ook leren de leden van de red dingsbrigade op de juiste wijze te handelen bij ongevallen waarbij mensen te water zijn geraakt, die niet kunnen zwemmen. Behalve het bewaken van stranden en meren op verschillende plaatsen, assisteren de strandwachten ook bij zwem- en triathlon evenemen ten. Reddingszwemmen voor kinderen van 8 jaar Natasja leert kinderen hoe ze ie mand moeten redden, die in het water in de problemen is geko men. Natasja: "Elke vrijdagavond geven we les aan kinderen vanaf wn jaar of acht. Met z'n drieën hebben we zestien kinderen onder onze hoede. Ik leer ze bij voorbeeld hoe ze zich drijvende kunnen houden. Om dit te berei ken moeten ze in het water hun kleren kunnen uittrekken en hier vervolgens lucht in blazen. Ook hebben we een keer een 'nepwak' ln het zwembad gemaakt. Hier voor legden we in het midden van het zwembad een mat met een gat erin. De kinderen moesten een pop onder water opduiken en ver volgens uit het wak zien te krij gen. Natuurlijk hadden we de no dige veiligheidsmaatregelen getroffen." Bij een 'echt' noodgeval krijg je natuurlijk met verschillende soor ten water te maken. Het water van een sloot kan bijvoorbeeld erg troebel zijn, zodat je geen in schatting kunt maken hoe diep deze is. Hiervoor worden dan ook verschillende technieken aange leerd. Daarnaast moet je, om een goede reddingswacht te zijn, niet alleen goed kunnen zwemmen, maar ook mensen kunnen gerust stellen. Natasja: "Bij de reddings brigade leer je hoe je drenkelin gen het beste kunt benaderen om hen te kalmeren." Méér dan alleen reddingszwemmen Het allerbelangrijkste vindt Nata sja dat de kinderen plezier in de sport hebben. Daarom organiseert de vereniging, naast het reddings zwemmen, verschillende andere activiteiten. Een voorbeeld daar van is de jaarlijkse jeugdmara- thon. Natasja: "Het leuke van dit evenement is het contact met de reddingsbrigades uit andere ge meenten." Ook is Natasja medeor ganisator van het jeugdkamp. "Tijdens het kamp proberen we spelletjes te verzinnen die iets te maken hebben met de reddings brigade. Zo was er bij het laatste kamp een opdracht, waarbij de kinderen verschillende reddings middelen moesten vinden." Nata sja beleeft duidelijk veel plezier aan haar hobby. "Wat mij erin aantrekt is de combinatie van de activiteiten en het omgaan met mensen. Bovendien verbeter ik ook mijn eigen zwemtechnieken en houd ik mijn conditie op peil." Natasja heeft zelf haar reddingsbrevet I tot en met VI. En de theoriebre vetten A en B. Dit betekent dat zij geen strandwacht is, maar wel onder leiding van een strand wacht mag surveilleren." Uit een door de Wereldgezond- eidsorganisatie WHO geïnitieer de evaluatie blijkt dat het lepra- Probleem in de komende jaren altijd actueel zal zijn. Het rap port geeft ondermeer aan dat Wun's 'ePra 'n 2005 volgens de |0-normen n'et meer als een langrijke ziekte zou worden angemerkt, van een werkelijke "runatie toch geen sprake kan )n. De verminderde aandacht zou da In ze'fs toe kunnen leiden dat i.r.°000 nieuwe patiënten die L'jks worden ontdekt nog meer ns lopen op verminkingen dan nu het geval is. fcWHO heeft, in de veronderstel- aant i* het met 'epra binnen een vbbi Ynren toc^ gedaan zou zijn, Ditk I'S de Publiciteit gezocht, ovnrk er toe 9eleid dat vaak de ken aSte conclusie werd getrok- u 'ePra vrijwel overwonnen een J l raPP°rt geeft nu echter geheel ander beeld. Dit is voor eprastichting reden om nu Vern °.oit aandacht voor deze hard ziekte te vragen. Dat is sten no°dzaak, want de inkom- 2ou Ult donaties lopen terug. Dit de JTfken kunnen hebben met !e, WHO-berichtgeving, maar cessie °,j0 met de economische re- iieirie kennelijk de vrijgevig- bestB!jantast- De geplande project- H=qingen mogen in elk geval niet in gevaar komen. Daarom houdt de Leprastichtinq een reser ve aan. Deze buffer wordt risicomijdend belegd, omdat de stichting zorg vuldig wil omgaan met de van do nateurs ontvangen giften. Zo wordt nooit in aandelen belegd, omdat de stichting leprapatiënten niet de dupe wil laten worden van koersfluctuaties op de beurs. In het zojuist verschenen Jaarverslag van 2002 van de stichting wordt volledige verantwoording afge legd over de besteding van de in komsten. Gelukkig heeft een aantal beken de Nederlanders toegezegd de Le prastichting ook in de komende jaren weer te willen steunen bij het werven van de benodigde fondsen. Een van hen is de beken de striptekenaar Jan Kruis, die vol gend jaar en nieuw album getiteld 'Jan, Jans en de Kinderen in Suri name' hoopt te laten verschijnen. Dit boek is een vervolg op 'Jan, Jans en de Kinderen in Mozambi que', dat vorig jaar met veel succes door de Leprastichting is uitgege ven. Nederlands bekendste stripfa milie komt in Suriname opnieuw lepra tegen. De baten van dit nieu we stripverhaal zullen ook dit maal weer naar de Leprastichting gaap. T\j denS doze, zomer/vakanteweken worden enkele reisboeken besproken. Voor een tervgblik wellicht, nnaar ook voor een hernieuwde kennismaking. van hef land van uw keuze. Aan de beurt komen Usland, kolen, Kroate fmland, Ierland, Zwitserland, Andalu- Sie en Ficardie. Nuttig. omdat vrijwel alle gidsen hoofr opgeven van het desbetreffende land en de Samensteller(s) een verbod lijkt te zkyn opgelegd ook de negatieve kanten van een land open te leggen. Alle besproken landen, op Finland na, zm door ons vaak meer dan eenS bezoekt. Door Frits Bromberg De reisgids die Martin Hus voor de ANWB samen stelde, kwam bij mij over als een roos, waarvan de stekels nauwkeurig waren verwijderd. Aan die roos kom ik niet, want Polen is een schitterend en rijk ge varieerd land en de informatie daarover klopt. Hoe wel: als een automobilist wordt gezegd dat een reis naar Polen gelijk is aan een reis naar welk Zuideuro pees land ook, dan is dat ronduit niet waar. Zeker, de gids spreekt over 'kan een teleurstelling worden', of 'niet altijd', waar had moeten staan: 'ronduit teleur stellend' en gewoon 'nooit'. Een paar meningen van enkele Polen persoonlijk. "Stop nooit voor een gestrande automobilist met geopende motorkap, zeker niet 's avonds op een se cundaire weg. Ze slaan eerst je hersens in en gaan er met jouw auto vandoor". Of: "Neem euro's mee en koop daarmee de politie om, ze zijn volstrekt cor rupt". Een voorbeeld. Je rijdt met je westerse auto tussen twee Poolse auto's met dezelfde snelheid. Plotseling verschijnt een politieman die jou eruit pikt en met een apparaatje aantoont dat je te hard hebt gere den. Zal wel kloppen, maar je paspoort en autopa pieren ben je wel een poosje kwijt. Tegen contante betaling krijg je alles weer snel terug, de politieman is snel tevreden. Wachttijden bij de grens kunnen volgens de gids 'wel oplopen tot enkele uren'. O ja. Soms is het in een kwartiertje gepiept, soms in een dagje, meter voor meter. De gids is uitvoerig als het gaat om historische ge bouwen, musea en paleizen en dat Warschau is ver rezen als een phoenix uit z'n as. Ja, zo lijkt het. De voorgevels staan er piekfijn bij, maar wat daarachter ligt kan sterk doen denken aan een ruïne. De wodka wordt in Polen steeds duurder, maar dat weerhoudt de meesten er niet van, er flink van in te nemen. Een avond in Warschau. De helft van de voetgangers leek me dronken. Mijn begeleider: "En de andere helft moet het nog worden". Gemist heb ik tussen al dat toeristische fraais ook de (dag)markten, de privé-verkopers. Wie iets te missen heeft verkoopt dat voor een prikje op de markt en daar kunnen leuke, Poolse en Russische dingen bij zijn. Een heuse samowar kopen is niet moeilijk. Ook is het niet helemaal juist, dat 'niet alles wat wij gewend zijn, ook in Polen verkrijgbaar is'. Zeker in de grote steden is alles te koop. Alleen: voor de meeste Polen onbetaalbaar. Een Pool: "Vroeger waren de schappen in de meeste win kels half of helemaal leeg. Nu zijn ze vol en blij ven ze vol: voor een normale Pool onbetaalbaar'. In uithangborden zijn de Polen goed. Voor onze Citroen vonden we een grote garage met een groot uithangbord. Maar voor het gereedschap moest worden gezocht uit de voorraad die wij toevallig bij ons hadden. Veel Polen zijn goed tot hoog opgeleid en aan kennis ontbreekt het hen niet. Maar wie ter plaatse naar een tandarts moet komt terecht bij een man die wel weet hoe alles moet, maar over een instrumentarium beschikt die bij ons aan grootmoeders tijd doet deqken. Zeker, hij is niet duur, maar je jammert nog uren na, na een be handeling met zo'n kettingboor. De wegen is Polen zijn goed. Maar smal, de kilome ters snelweg zijn beperkt. Het gebruik wil dan ook. dat een Poolse automobilist gebruik maakt van de vluchtstrook, als hij ingehaald moet worden. Dat wordt ook van de 'westerling' verwacht. Dit staat niet in de gids. Ook niet, dat tegemoet komende Poolse automobilisten soms lichtsignalen afgeven. Met u of uw auto is niets aan de hand: hij waar schuwt voor politiecontroles. Zoals gezegd: Polen is een schitterend land. Meren in het noorden, bergen (Tatra) in het zuiden en van alles daar tussen. De gids legt daar alles van uit, ook van de zeer rommelige geschiedenis van het land, dat lid wil worden van de EU, maar het land nog be werkt met middeleeuwse landbouwwerktuigen. Een Pool: "Vier Polen kopen een nieuwe combine. Na een jaar of wat ligt het ding er verlaten bij, omdat geen van hen een reparatie wil betalen". Een West-Europese auto is goud waard, in een land waar een auto van vijf, zes jaar oud als gloednieuw wordt beschouwd. Kortom: de prijzen stijgen naar EU-niveau, de inkomens stijgen niet méé en daarom wordt de automatisch rijke (Nederlandse) toerist ge- Pjukt waar mogelijk. Een Pool, ten slotte: "We zijn niet jaloers op het welvarende westen. We hak ken alleen de Poolse collega in de pan, die succes had. Op hém zijn we jaloers". Bij de hotels zet de gids terecht vraagtekens. Te meer, omdat soms Poolse tarieven worden bere kend, soms 'westerse'. Over eethuisjes geen woord. Klopt, want die zijn er niet. Wel herbergen en hotels met restaurants. Hoe de gids de typisch Poolse ge rechten ook ophemelt (inderdaad, de gemiddelde Pool is bepaald geen vegetariër), kom er maar eens aan. Een Poolse vriend(in) maken is niet alleen ge makkelijk, zijn of haar tussenkomst is vaak onont beerlijk. Die taal alleen al! 'Polen' door Martin Hus, uitgave van de ANWB.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 11