VAREN PER HETELUCHTBALLON ALS PEPERDURE LIEFHEBBERIJ GROENEWEG BEKERT DOOR JOH.STOFBERG JONGE DUIVEN- KAMPIOEN M0ERKAPELLE BEKERT VERDER EN LIJKT KLAAR VOOR COMPETITIE pagina Hart van Holland 3 september 2003 REGIO 's Avonds De meeste ballons zijn eigendom van een bedrijf, dat niet nalaat een beetje reclame te maken. Door Frits Bromberg Zevenhuizen - "Vliegen met een heteluchtballon is te duur om als sport te kunnen wor den aangemerkt." Dat zei de ervaren Belgische ballonpiloot Leo Lodewijks tijdens het afgelopen ballonfestival in Waddinxveen op zaterdag 31 mei. Een ballon is dan ook niet te vergelijken met een zweefvliegtuig, in beheer bij en eigendom van een vereniging, waarvan de leden naar hartelust en vrijwel onbeperkt gebruik kunnen maken. Zoeken zweefvliegers opstijgende warme lucht (thermiek) op, een ballonvaarder zal dit juist proberen te vermijden. Lodewijks: "Het begint al bij de aanschaf. Voor gebruik in Europa moet de belangstel lende naar het Engelse Bristol, waar de bal lons worden gemaakt. Voor 125.000 euro heb je een nieuwe ballon, mét mand, gasflessen en branders. Maar dat betekent nog niet, dat je ermee de lucht in kan. Wie bevoegd wil vliegen, volgt eerst een opleiding die twee tot vijf jaar duurt, of langer, om het theoriediploma te halen in aërodynamica, reglementen en naviga tie. Dat is de tweede dure grap. Wie vervolgens tien vluchten maakt mag zich instructeur noe men, na 20 solovluchten volgt opnieuw een exa men en krijgt de cursist, mits geslaagd, het sportbrevet van, in Nederland, de KNVvL, de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. Uiteindelijk en na 50 vluchten van mini maal een uur en een examen in radiografie, volgt het commercieel brevet. Wie dat achter de rug heeft, is dan zo'n 12.000 euro kwijt." Ballonvaren als privé-liefhebberij is daarmee vrijwel uitgesloten. De ballon is doorgaans ei gendom van een bedrijf, dat gediplomeerde ballonvaarders parttime in dienst heeft. Sommi ge bedrijven zetten hun naam dan ook luid en duidelijk op de ballon als vliegend reclamespot je, de kosten, dus ook van de piloot, worden stapsgewijs terugverdiend door mensen te ver voeren die per persoon 250 euro betalen en gaan, waar de wind hen drijft. Zijn bij een zweefvliegtuig al helpers nodig, bij een ballon is dat zeker het geval: bij het vullen van hete lucht met behulp van een ventilator en een brander, het verankeren voor het vertrek en bij het terugbrengen van ballon en levende have terug naar het punt van vertrek. Een gemiddelde ballon bevat 4600 liter lucht: wordt die verwarmd, dan stijgt de ballon, bij af koeling wordt gedaald. Niet alle gas wordt tij dens de vlucht gebruikt: een beetje gas wordt altijd in reserve gehouden om een half uur door te kunnen vliegen. Regel is dan ook: landen op onbebouwd terrein. Mocht dat niet lukken, dan geldt regel twee: niet boven beesten. En zo mo gelijk ook niet op gewassen. Dat lukt niet altijd en vandaar de klagende boeren die soms schade oplopen en daar niet of nauwelijks voor worden vergoed. "Een grote bek kan je krijgen", zei zo'n boer. Waarom ballons vrijwel altijd 's avonds de lucht in gaan heeft deze reden: "Anders dan bij de zweefvlieger die het moeten hebben van ther miek, opstijgende warme lucht, vermijden we dat juist", zei de Belgische piloot Dirk. "We stij gen, door de lucht in de ballon met kortduren de gasvlammen tot 80 of 120 graden te verwar men, warmer dus dan de omringende en koudere lucht. Zouden we in een 'thermiekbel' terecht komen, dan stijgen we wel, maar komen we uit die bel, dan dalen we nog harder dan we opstegen. Bovendien is de verandering van lucht niet goed voor de ballon." 's Avonds is de lucht doorgaans rustig. Van ther miek is dan niet meer of nauwelijks sprake, de wind is dan gaan liggen en is het prima weer voor de ballonvaarder geworden. Reclame boodschappen zijn duidelijk waarneembaar, de inzittenden hebben alle tijd om het landschap te bezichtigen, dat heel langzaam verglijdt. Hui zen en landerijen zijn scherp waarneembaar, maar in dit gebied ook de kustlijn. De ballon vaarder is dan tot 900 meter gestegen, veel hoger is niet zinvol geworden. Op het kortstondig bulderen van de gasvlam na, is de ballon gehuld in rust en stilte. Dat is bij het begin al zo en dat blijft het tot het einde, op de landing na. Hoe perfect de landing ook wordt uitgevoerd, een beetje wind staat er meestal wel, voldoende om de dan nog volle ballon mee te voeren, al is het maar een paar meter. Maar de mand gaat om, dat is vrijwel altijd het geval, met passagiers en al, die samengeperst als ze al stonden, maar met moeite de mand kunnen ver laten. Met één passagier onder, een tweede daar bovenop en daar weer de derde op. Dat is behelpen, maar goed komt het. Lodewijks heeft andere passies. "Ik wil het Eu ropese record van 9000 meter hoogte wel eens verbeteren, dat blijft een uitdaging. En ik wil in januari over de noordpool. Moeilijk en sterk af hankelijk van de wind, maar het moet te doen zijn. De ballon met uitrusting heb ik al, het gas wordt bij me thuis afgeleverd, zuiver propaan. Hier heb ik als kind al van gedroomd." Zevenhuizen - Na drie bekerover winningen is Groeneweg er in ge slaagd de volgende ronde te halen. In de beslissende derde wedstrijd tegen zondag 4e klasser WSE trok Groeneweg verdiend aan het lang ste eind. In de twee avondwedstrij den tegen Floreant (zaterdag) en CVC Reeuwijk werd er wel gewon nen, maar dat deed WSE tegen deze tegenstanders ook. Tegen Flo reant speelde Groeneweg (2-1 winst) een zeer matige partij en werd pas kort voor tijd de niet ver diende overwinning behaald. Tegen CVC Reeuwijk werd er beter gespeeld en werd het een regelma tige 4-0 overwinning. Tussen deze bekerwedstrijden door werd er nog geoefend tegen 4e klasser Ammer- stol en in deze wedstrijd liep het met name aanvallend bijzonder goed. Een geflatteerde maar dik verdiende overwinning (6-1) was het resultaat. Omdat er ook in de wedstrijd tegen SVS Capelle flink was gescoord (5-3 winst) waren de verwachtingen tegen de sterke 4e klasser WSE hoog gespannen. Deze tegenstander leek in eerste instantie van een ander kaliber. Ze- venhuizenaar Guido Hack (waarom speelt hij eigenlijk niet bij Groeneweg?) haalde bij zijn eerste kans doeltreffend uit. Tien minuten voor de rust keek Groeneweg zelfs tegen een 2-0 achterstand aan toen er bij een snel genomen hoekschop van WSE niet alert genoeg werd gereageerd. De achterstand was onverdiend omdat Groeneweg voetballend de betere ploeg was maar aanvallend nog geen potten kon breken. Cor Buitenhuis had daarbij de pech dat zijn inzet via de binnenkant van de paal weer het veld in kwam. Toch kwam voor de rust nog de aansluitingstreffer door de jarige aanvoerder Marco Terp stra. Hij was het ook die direct na de thee koppend de gelijkmaker scoorde. Daarna was het met WSE gebeurd. Slechts sporadisch kwa men de Waddinxveners tot een goed lopende aanval, terwijl elke aanval van Groeneweg er dreigend uit zag. Het was dan ook niet ver rassend dat Maurice Eckhardt, ook al koppend, uit een corner de 3-2 en Arnoud van Leeuwen met een dwarrelvoorzet de 4-2 op het score bord brachten. Dat Groeneweg de volgende bekerronde heeft bereikt is verrassend maar nog verrassen der is het aantal gemaakte doel punten in de beker- en oefenwed strijden. Kennelijk schuilt voorin de kracht van dit Groeneweg en dan is het niet zo erg als er achterin eens onnodig een tegendoelpunt in gaat. Een bekend gezegde van 'meester Cruijff' is dat als je een doelpunt meer maakt dan je tegen stander je altijd wint. Dat is wel zo maar het lijkt toch verstandiger om achterin de zaak beter gesloten te houden. Zondag begint de compe titie met een uitwedstrijd tegen het lastige Waddinxveen. Tegen deze ploeg heeft Groeneweg het altijd moeilijk. De resultaten in de voor bereiding zijn echter zodanig dat met enig optimisme naar Waddinx veen afgereisd kan worden. Ook voor het tweede elftal begint de competitie. Thuis om 11.00 uur wordt gestart tegen OW3. Zevenhuizen - Het was afgelopen zaterdag het laatste jonge duiven concours voor postduivenvereni ging de Stormvliegers. Tot de laat ste vlucht was het uitermate span nend. D.C. den Hertog had lange tijd de lijst aangevoerd en alleen met een heel goede uitslag zou Joh. Stofberg hem kunnen passe ren. Dat gebeurde afgelopen za terdag. D.C. den Hertog had een slechte dag en Joh. Stofberg werd met een geweldig resultaat kam pioen. De duiven werden om 11.45 uur in Chantilly, 345 km, gelost. Joh. Stofberg kreeg om 16.6 uur de eerste duif thuis. Hiermee werd hij ook eerste in de regio Leiden. De snelheid van de duif was 73 km p/u, 35 minuten later was de laat ste duif thuis. Uitslag: 1-3-4-6-12- 15. Joh. Stofberg, 2-11. L. van Wensem, 5. C. Zweere, 7-8-10. D.C. Brem, 9. N. Koppenaal, 13. B. Her tog, 14. Jeffry van den Haak. Voor het laatste kampioenschap, de navluchten, was er een con cours vanuit Wetteren, 127 km. De 572 duiven werden om 12.45 uur gelost en om 14.28 uur arriveerde de eerste duif bij Joh. Heykoop. Ook deze duif had met een snel heid van 73 km p/u gevlogen. Een kwartier later waren alle duiven thuis. Uitslag: 1-9-13-14. Joh. Hey koop, 2-5-7. C. Nobel, 3. L. van Wensem, 4. D.C. Brem, 6-15. W. Hulzinga, 8. D.C. den Hertog, 10- 11. Joh. Stofberg, 12. B. Hertog. Moerkapelle - Ten opzichte van het vorig seizoen kent de selectie van Moerkapelle wat nieuwe gezich ten. Zo keerde Peter Zijderhand na een éénjarig uitstapje terug op het oude nest. Ook blijken Marcel Demper (ex Bolnes), Gido Stuurman en Jappie van der Heide (ex GGK) nu al welkome versterkingen. Met de komst van een viertal talentvol le A junioren is vooral jeugdig élan en enthousiasme aan de selectie toegevoegd. In de tot dusverre ge speelde oefen- en bekerwedstrij den lieten Menno Verschoor, Jurn Hoogma, Stefan van Vuuren en Johan Klomp blijken zich prima op goed niveau aan te passen. Dat de selectie daarnaast veel breder is ge worden, heeft eveneens te maken met de terugkeer van een aantal langdurig geblesseerden: Robin Reigwein, Pieter Lips en Emiel Lob- bezoo. Eveneens keert Ron Kievit na lange afwezigheid (ziekte) voor zichtig terug. In de technische staf is ook iets ver anderd. Na drie jaar werd afscheid genomen van trainer André Ram- steyn. Hij is opgevolgd door Peter Kerkhof, oud-trainer van Alphen, Nieuwkoop en Rohda '76. René Stormbroek blijft assistent-trainer en neemt het tweede team onder zijn hoede. Verder maakt Moerka pelle gebruik van de diensten van de oud-spelers Ronald Gemeraad en Lammert Hertog, leiders van res pectievelijk het eerste en tweede team. Henk Breedijk is keeperstrai ner geworden. Ad van der Kraan blijft verzorger en Dick Bakker en Henk van der Loos zijn de vlagge- nisten. Het geheel van de techni sche staf wordt gecoördineerd door oud-voorzitter Cor Rutgrink. Na enkele weken zeer actief trai nen en drie succesvol afgesloten bekerduels lijkt men dan ook rede lijk klaar voor het komende sei zoen. Alledrie bekerduels werde immers gewonnen en voor eerst sinds jaren bekeren de blaui witten weer eens door. Thuis we de zondagtak van Floreant vrij ee voudig met 4-1 opzij gezet, in uitwedstrijd bij Waddinxveen w door goals van Jurn Hoogma al v 1 een 2-0 voorsprong verkregen- Daarna werden diverse den om zeep geholpen, waar Waddinxveen terugkwam m wedstrijd. Met moeite werd mi 1 gewonnen. In de laatste wed f bij Gouda afgelopen zaterdag werd een zwakke eerste hel 9 volgd door een zeer sterke tweed. Een 2-0 achterstand bij rust w omgebogen in een 4-3 winst, fraaie goals van Jurn Hoogm in korte tijd teruggekomen waarna vervolgens naar 4- uitgelopen. Eerst bepaalde Hertog met een schitteren de stand op 3-2, daarna ver dezelfde speler een pena y. voor tijd werd het 3-4, kwam echter niet meer ir Jjs dat Prettig voor trainer Kerkh in de duels bleek, dat all V» graag de concurrentie voor een basisplaats. Zaterdag in het eerste c pfdense duel tegen Sportief uit W Verlaat (14.30 uur op de Wild nen) zal blijken hoe dei P"^ echt voor staat. Bij M oreste- staat. bij reste- gaat men er vanuit beteh en. ren dan het afgelopens

Hart van Holland | 2003 | | pagina 12