GEWIJZIGDE VERKEERSREGELS ZIJDE EN AANGRENZENDE WEGEN DORPSKERK BOSKOOP NA INGRIJPENDE RESTAURATIE VERBAZINGWEKKEND MOOI Ieder dier telt! SPORTIEF WANDELEN SS!iPond®8dipSg 1 Gewijzigde voorrangsregels Fietspaden Laten we eertijk zijn.. pagina 8 Hart van Holland 3 september 2003 Door Frits Bromberg Boskoop - "Verbazingwekkend, wat mooi." Dat zal de eerste re actie zijn van de belangstellen den die komende zaterdag in gaan op de uitnodiging van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk, of gewoon 'de Dorpskerk', om een kijkje te komen nemen in de grondig ge restaureerde kerk. De restaura tie had betrekking op zowel de buiten- als binnenzijde en daar in ligt vermoedelijk, onder meer, het verbazingwekkende. Van buitenaf gezien, op enige afstand, maakt de kerk nog steeds de vertrouwde, wat plompe indruk. Nader bekeken zijn sporen zichtbaar van weggewerkte scheuren, maar nog steeds valt nie mand van verbazing van z'n stoel. Dat gebeurt binnen, al zijn daar geen stoelen te zien, maar in vrien delijk bruin uitgevoerde banken. En dan komt de overrompeling: een schitterend in grijs/blauw uit gevoerd, boogvormig plafond met lampjes als sterren. Het orgel lijkt als nieuw, want grondig gepoetst en bijgeverfd, voor het liturgisch centrum ligt een nieuwe leistenen vloer, het centrum zelf is voorzien van een vloerbedekking in rustge vende tinten. Overigens is het hele interieur tot één geheel samenge bracht, waarin oud en nieuw elkaar ontmoeten. Dë spreekstoel is mo biel geworden en daarmee een 'preekmobiel'. De kroonluchters zijn niet veranderd, maar danig op gepoetst, de gebrandschilderde De Dorpskerk op afstand: oppervlakkig bezien nauwelijks veranderd ramen zijn gerestaureerd, twee zelfs vernieuwd. Ramen van zo'n vijf meter hoog en anderhalve meter breed. Voorzitter van de Kerkvoogdij A.M. van Tol: "De totale kosten zijn be groot op 535.000 euro. De actie 'Geef om uw kerk!' heeft tot dus ver 111.000 euro opgeleverd, maar we verwachten de rest de komende maanden wel binnen te halen. De actie loopt immers nog tot 1 okto ber en zeker als de mensen hebben binnen, met voorzitter A.M. van Tol van de Kerkvoogdij, P. Voskamp, en K. Koning, lid van de bouwcommissie en rechterhand van Voskamp De gerestaureerde Dorpskerk van voorzitter van de bouwcommissie gezien wat het resultaat is gewor den, zal het restant wel binnenko men. De kerk is rond het jaar 1600 ge bouwd, dus voor de reformatie en daardoor vermoedelijk door rooms-katholieke handen. Van Tol: "Dat weten we niet zeker, maar we sluiten het ook niet uit." Boskoop telde die eeuw zo'n 1200 inwoners, maar als een kerk werd gebouwd, dan gebeurde dat in het groot. Wat de bezoekers zaterdag niet te zien krijgen, zijn de oude fundamenten die uit 1600 dateren en onveranderd zijn gebleven. Ook de felle brand van 1895, die eerst een aantal huizen verwoestte en ook de kerk bereikte, veranderde niets aan de funderingen en ook de muren bleven overeind. Een jaar later stond de kerk ér weer als kerk. De aanleg van een nieuwe oprit naar de (hefjbrug zou in alle rela tieve stilte, met steeds meer zwaar verkeer, de Dorpskerk bedreigen. Van Tol: "Weg en verkeer drukten aan de zuidzijde van de kerk de heipalen scheef, verzakking van de kerk aan die kant was het gevolg en daardoor ontstonden scheuren. In 1999 zijn we begonnen aan sta bilisatie van de fundering, met twaalf nieuwe palen erbij. Daarna gebeurde een jaar niets, tot de kerk werd gesloten en van binnen en buiten grondig werd gerestau reerd. Dat zullen de mensen zater dag zien. We tellen 1200 kerkle den, waarvan wekelijks 350 tot 450 ter kerke gaan. Ze zullen ook zien, dat de restauratie is bedoeld voor de volgende generatie. En wie daarna leeft, die dan zorgt. Wij hebben ons werk netjes gedaan." Boskoop - De reconstructie van de Zijde heeft het noodzakelijk gemaakt enkele verkeersregels, die betrekking hebben op de Zijde en de daaraan grenzende wegen, te wijzigen. De voorrangsregels voor voertui gen die gebruik maken van de rij baan van de Zijde zijn gewijzigd. Voor de reconstructie was de Zijde een voorrangsweg. Sinds de afge ronde reconstructie is de Zijde, vanaf de rotonde bij Boonstoppel tot en met de rotonde Zijde/Toren pad, geen voorrangsweg meer. Dit betekent dat aan bestuurders die van rechts komen, ter plaatse van de aansluitingen van de Parklaan en de Boezemlaan met de Zijde voorrang moet worden verleend. Voor fietsers die, nabij de aanslui ting van de Parklaan, Boezemlaan of Torenpad op de Zijde, willen oversteken geldt echter dat zij voorrang moeten verlenen aan het verkeer dat zich op de rijbaan van de Zijde, Parklaan, Boezemlaan of Torenpad bevindt. Deze voor de fietsers gemaakte uitzondering is doorgevoerd met het oog op de verkeersveiligheid. Vanwege deze gewijzigde voorrangsregels wor den bestuurders op het gedeelte van de Zijde vanaf de Boezemlaan tot en met de Parklaan geadviseerd niet sneller dan 30 km/h te rijden. Dit wordt ter plekke met borden aangegeven. Een ander punt dat aandacht ver dient is de rotonde Zijde/Torenpad. Het verkeer dat deze rotonde vanaf de Zijde of het Torenpad na dert, moet zoals gebruikelijk voor rang verlenen aan het verkeer dat zich op de rotonde bevindt. Onge veer tien meter na deze rotonde (richting de hefbrug) gaat de Zijde over in een voorrangsweg. Langs de gehele Zijde geldt een parkeer verbod. Voor het direct laden en lossen mag wel op de Zijde worden stilgestaan. Het voertuig moet in zo'n geval op de rijbaan blijven staan en mag dus niet worden ge parkeerd op het voet- en fietspad. Daarnaast is er een aantal wijzigin gen opgetreden met betrekking tot fietspaden. De opvangfietspa- den langs de Parklaan, Boezemlaan en Torenpad, die aansluiten op de KERKDIENSTEN - 7 september Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Woord Com munieviering werkgroep CD. Ontmoetingskerk 9.30 uur ds. J.C.W. van 't Hoff; 11.15 uur Eu charistieviering pastor v.d. Helm. Immanuelkerk 10.00 uur ds. C. de Jong. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. K. de Vries; 16.30 uur ds. E. Brink. Herv. Conf. De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos; 18.30 uur ds. R. van Loon. Boskoop - Stek 9.30 uur ds. M.D. v.d. Giessen. Herv. gemeente 9.30 uur ds. R. de Reuver; 18.30 uur kand. R. van Laar-Folbert. Ger. kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk; 18.30 uur ds. M.D. v.d Giessen. Chr. Geref. kerk 9.30, 15.00 (zorg centrum) en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Vrijz. Prot. Gel. Gem. 10.00 uur ds. J.A. Broström-Bruin. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur D. Wijker. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Joop Gankema. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 uur Leesdiest; 19.15 uur ds. J.B. Zippro. Ned. Herv. Gem. 9.30 uur ds. P.J. Krijgsman; 18.00 uur ds. W.J. Dek ker. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groe ne Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820. B9.nl Zijde mogen slechts in één richting worden gebruikt. Ditzelfde geldt voor de fietspaden langs de Zijde. Als uitzondering op deze regel geldt het fietspad tussen de Boe zemlaan en het Zwarte Pad (aan de huizenzijde). De reden hiervan is dat fietsers die vanaf de Boezem- laan het Zwarte Pad in willen rijden een route kunnen kiezen waarbij ze niet twee keer de Zijde over hoeven te steken. Ook het stukje fietspad tussen het spoor en het Wellantcollege (aan de waterzijde) mag in twee richtingen worden ge bruikt. Dit om fietsers die vanaf het terrein van het Wellantcollege komen de gelegenheid te geven de Zijde in het verlengde van het Zwarte Pad over te steken. De fiets paden mogen niet door bromfiet sers worden gebruikt. cursus sportief wandelen, en oud. Wekelijks wordt natuur gewandeld, wa tempo steeds een kie wordt verhoogd. Door rn verschillende wandelvormen in groepsverband 9e'°P uvV fit- werkt aan de opbouw v rfjef heid. Het voordeel van sp° wandelen is dat iedere eigen niveau kan meed rnatief naast is het een goed al» op voor hardlopen en is blessures minder groot- bjj Aanmelden kan telefonis Henny de Laat: 0172-21

Hart van Holland | 2003 | | pagina 8