HERFSTSTILLEVEN BIJ DE TUINBANK IN DE WAGINMAN BONDSTESÏEN BIJ R0LIIN6'90 PUBLIEKSDAG OVER DE GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG II0NS TAFELEN VOOR TAFELAARS WADINXVEENS SCHAAKKAMPIOENSCHAP HERFSTT0CHT BIJ TOERCLUB AVANTI KLIM0PGR0EP ROEIT IN UTRECHT WWF EXCURSIE NIEUWKOOPSE PLASSEN REGIO Hart van Holland 24 september 2003 pagina 17 Tuinkunstenaar Tuinbankje het fr°9ramma taeld9 '~0U Wolfs en 9even een ondc? ac^ter de schermen van Lkrandere een psychiatrisch zie- w.uis' RIAGG en dagbesteding Dquhbsycb>iatrische patiënten. De 0pemS j Wethouder Van der Sluis on, 1 e tentoonstelling om 10.00 3 Daarna ?bar< Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid De herfst is het seizoen van de kleuren. Wanneer de dagen merkbaar korter worden, ver kleuren de bladeren in mooie, warme tinten, terwijl er nog voldoende bloeiende planten te vinden zijn. Samen leveren zij een kleurig schouwspel op. Inde herfst komt de ware tuinkun stenaar om de hoek kijken. Deze compositie in roze, rood en groen is oogstrelend. De wilde wingerd (Parthenocissus), waarvan de bla deren in de herfst fraai rood ver kleuren, trekt de aandacht flink naar zich toe. Deze klimplant kan ook een overvloed aan blauwachtige bessen dragen, waar aan zangvogels zich voor de winter maar al te graag tegoed doen. DePotentilla, of met de Nederland se naam ganzerik, doet het goed in een pot op het terras. De plant bloeit lang door en heeft graag een plekje in de zon. De ganzerik is ineen breed kleurenscala van wit, geel, roze, oranje en rood te koop. De bloemetjes van de rode ganze rik lijken extra op te lichten in de buurt van de rode bladeren van de wilde wingerd. De laatbloeiende Sedum 'Herbst- freude' geeft met de iets gedemp tere kleuren rust aan het geheel. Sedum is overigens niet alleen in de herfst mooi. In de zomer vormt de plant met de grijsblauwe bladeren een mooi kleurcontrast tegenover planten met groene bladeren. En in de winter geven de uitgebloeide schermen nog wat structuur aan de tuin. Het gebruik van een tuinbankje om planten neer te zetten geeft wat extra hoogteverschil in de composi tie. Ook het spel van hogere en la gere bloempotten geeft een speels effect. Moerkapelle - Bij rolschaatsvereni- ging Rolling'90 werden de afge lopen week bondstesten gehou den: 44 testen en 39 geslaagden. Sonja Kroep ging voor test 7 figu ren (van de 8), resultaat ruim ge slaagd, en de hoogste test bij het vrijrijden, welke door Sonja fout loos werd afgewerkt. De andere geslaagden zijn: Test 1 figuren: Danique Veldmeijer, Nina Wi\p, Charelle Grootenboer, Jes- sey tiootenboer en Julia Sinnige. Test 2 figuren: Chelsie Rupke, Daphne Stormbroek, Julia Sinnige. Tast 3 figuren: Lindsey Krijgsman, Valerie Krijgsman, Maxime Dissel dorp, Joyce Bakker. Test 4 figuren: Marlotte Vonk, Elja Kamp, Maxime Disseldorp. Test 6 figuren: Emily van 't Wout en Danielle Hoogen- doorn. Test 7 figuren: Sonja Kroep. Test 1 vrijrijden: Lisa de Gruijter, Sylvana Twilt, Debby Holstege, Gwenn Oosterom, Samantha Hoek- sema. Test 2 vrijrijden: Cheaska van der Poel, Chelsie Rupke, Daphne Stormbroek, Naomi Gnocchi, Jessey Grootenboer, Suzanne Hendrikse, Julia Sinnige. Test 3 vrijrijden: Chantal Hertog. Test 4 vrijrijden: Valerie Krijgsman, Maxime Dissel- legio - De instellingen voor feestelijke gezondheidszorg uit Je regio Midden-Holland orga- n|seren zaterdag 11 oktober een publieksdag. Met deze dag willen ze de bevolking van °uda en omgeving informeren IrJ ?e 9eeste''jke gezond- 'szorg. Op twee locaties in centrum van Gouda zijn er "Schillende activiteiten. Eén op de vier Nederlanders heeft in zijn leven contact met de geestelijke gezondheids- r9- Toch is de geestelijke ge- jneidszorg vrij onbekend. Met 2e publieksdag willen de organi- k|i'?s.u'T de regio een breed pu- 0-i 'Hformeren over het aanbod, om h i ver'agen van de drempel DcJiv -e vra9en bij psychische of drli problemen is een floe|van deze dag. IQ e Agnietenkapel, Nieuwmarkt toon» 11 oktober een fototen- Telling te bezichtigen over de fot0' °e f°to's zijn gemaakt door zijn er optredens van het r tgrocp 'Gemeentereiniging', O* Jeugdkoor K.K. Fonie, lesTL®5 Refje de Visser en dichte- Wamelink. In 't Brandpunt aan de Turfmarkt 58 is een informatiemarkt over de geestelijke gezondheidszorg en zijn er verschillende workshops over onder andere stress, hasj en wiet en schizofrenie. De workshops duren een half uur en zijn vrij toe gankelijk. Bezoekers kunnen een stress-test doen en kijken en luiste ren naar cabaretgroep 'Gemeente reiniging'. Ook is er een film te zien over een man met schizofrenie. Voor kinderen is er een ballonnen clown en een opvanghoekje met begeleiding. Meer informatie over deze pu blieksdag is te vinden op de websi te www.11oktober.nl, die vanaf half september de lucht in gaat. De publieksdag over geestelijke ge zondheidszorg in Midden-Holland wordt georganiseerd door RIAGG Midden-Holland, Robert-Fleury Stichting, Zorgvragers Organisatie GGZ Midden-Holland, Vindicta, REAKT en Parnassia Verslavings zorg. Vrijdag 10 oktober is het de lande lijke dag voor de geestelijke volks gezondheid. Onder het motto 'Schizofrenie, minder gek dan je denkt' geven organisaties uit de geestelijke gezondheidszorg en pa tiëntenorganisaties informatie over schizofrenie. De publieksdag in Gouda sluit aan bij deze dag door in het programma extra aandacht te geven aan schizofrenie. Regio - Het WWF (Wereld Natuur Fonds) Regioteam Gouda en Al phen aan den Rijn houdt zaterdag 11 oktober een jaarlijkse gezinsdag. Onder deskundige begeleiding van ervaren IVN gids Joop Verbruggen, gaat men met de boot van Natuur monumenten in alle rust langs de mooiste plekjes van de Nieuwkoop- se Plassen. De tocht duurt tussen de twee en een half en drie uur. Er wordt vertrokken om 14.00 uur vanaf de loswal naast de r.k. kerk, tegenover Café De Klinker aan de Simon van Capelweg 111 in Noor den. De kosten bedragen €3 per volwassene en €1,50 voor een kind tot en met 12 jaar. Men kan zich telefonisch aanmelden bij de heer Siem van Velzen (telefoon 0182- 539049) tot en met 5 oktober 2003. Aan deze excursie kunnen maxi maal 54 personen deelnemen. Regio - In het Cultureel Centrum Orion speelt zondag 21 september om 15.00 uur het Lierorkest "Capel- la in de Wagenman" hun program ma "Lied van over de Zee"; Indi aanse, Keltische, Ierse, Nederlandse en Joodse liederen gespeeld en ge zongen door "Capella in de Wa genman" onder leiding van Rob van Asch. Capella is een groep van tien men sen die samen lier spelen. Met de luisteraars proberen ze ruimte en tijd in beweging te krijgen op deze reis. Ook houten xylofoons en kristallen klankschalen worden hiertoe gebruikt. ledereen is zondag 21 september van harte welkom in Cultureel Cen trum Orion aan de Wollefoppen- weg 91a te Rotterdam-Zevenkamp. Waddinxveen - Lionsclub Wad- dinxveen Tsuytende (LCWT) heeft maandag 22 september het jaarlijks terugkerend fun- drais-evenement gehouden. Tij dens het 'sponsordiner' in restaurant Episode II werkten vele Lionsleden zich in hef zweet om de gasten te voorzien van een zes gangen menu. LCWT staat normaal garant voor financiële en niet financiële steun aan projecten binnen de gemeenschap van Waddinxveen. Harmonie Concordia is al eens ver rast met een gift en ook de bewo ners van het gezinsvervangend te huis "de Bruggen" kunnen ieder jaar rekenen op een gezellig uitje. Dit jaar tijdens het lustrumjaar (5 jaar LCWT) heeft de Lionsclub be sloten, naast de reguliere projec ten, het verder weg te zoeken. Vijf collega's van de Ronde Tafel heb ben zich opgegeven voor de Round Table Tour 2004. (www.roundtable- tour.nl). Erik van den Noort (ex Tafelaar en kersverse Lion) legt uit: "We leven allemaal op dezelfde wereld onder dezelfde zon. Maar we hebben niet allemaal dezelfde kansen gekre gen. We kunnen niet de wereld veranderen, maar wel een steentje bijdragen om kansen voor grote en kleine mensen te verbeteren. In het voorjaar van 2004 vertrekken we daarom met een groep enthousi aste Waddinxveense mensen naar China om vanaf Peking via India en het Midden-Oosten weer naar Nederland te reizen. Alle teams zul len 9000 euro aan sponsorgeld op halen om in diverse landen kindge richte projecten te ondersteunen. Mede dankzij de donatie van de Lions zal dit bedrag aanzienlijk hoger worden. U kunt ons avon tuur volgen op www.roundtable- tour.nl en hopen natuurlijk op meer steun voor onze schoolprojec ten." dorp;. Test 5 vrijrijden: Mark Bak ker, Danielle Hoogendoorn. Test 6 vrijrijden: Sonja Kroep. Meerdere sporters zijn voor zowel figuren als vrijrijden geslaagd, waardoor ze in het volgende wed strijdseizoen een klasse hoger mogen uitkomen. Ook zijn er spor ters die met het behalen van hun test uit gaan komen in de diverse internationale klasses. Na een span nende dag kwam iedereen tot de conclusie dat het een geslaagde testdag was en dat er goed ge presteerd was. Waddinxveen - In het Anne Frank centrum werd donderdagavond 18 september de derde ronde van het toernooi om het Waddinxveens schaakkampioenschap gespeeld. De 34 spelers zorgden voor veel spannende duellen. Zo speelden onder anderen Bar- thold Jansen en Mark van Putten tegen elkaar, Barthold met wit. Hij is onder andere de kampioen van 2001, Mark van 2002. Vorig jaar had de witspeler weinig tijd om te schaken, maar hij speelt alweer of hij er nooit uit geweest is. Zoals zo vaak offerde Barhold direct een pion. Mark onderschatte het ge vaar en stond binnen de kortste keren slecht. Pas toen ging hij er echt voor zitten en er ontstond een spannende strijd met een enerve rende tijdnoodfase. Daar kwam Mark met een stuk meer uit, ge noeg voor hem om te winnen. Ook Dirk van Offeren en Jeroen Eij- gelaar begonnen de avond met een score van 100%. In hun partij kreeg Jeroen, hoewel hij met zwart speel de, al snel de overhand. Rustig ma noeuvrerend kon hij zijn voordeel uitbouwen tot winst. Theo van Herks plan om dit jaar alles te winnen viel vorige week in duigen toen hij van Peter de Louw verloor. Nu leek hij door Hans Wou denberg bestraft te worden voor al te optimistisch spel. Hans speelde met wit, een systeem waarin hij veel ervaring heeft, en hij bracht zwart in grote moeilijkheden. Theo redde zich met een spectaculair offer. Wit vervolgde niet precies ge noeg waardoor Theo een mooie partij won. Het resultaat van deze avond scha ken is dat Mark van Putten aan de top van de ranglijst staat, gevolgd door Jeroen Eichelaar en Peter de Louw. Regio - Toerclub Avanti houdt za terdag 26 september een fietstocht richting de Vechtstreek. Er kan ge kozen worden uit drie afstanden, namelijk 30, 60 of 100 km. Er kan gestart worden vanaf 8.00 uur vanuit het clubhuis aan de Westka- naalweg te Alphen a/d Rijn. De slui ting is om 16.00 uur. De tochten zijn niet uitgepijld, maar met een duidelijke routebeschrijving. Voor meer inlichtingen: Ton van Vuuren, telefoon 0172-422363 Utrecht/Waddinxveen - De roei- driekamp Merwede Trinity Cup (MTC) werd afgelopen weekend in Utrecht gehouden. De roei- driekamp wordt gehouden op de Merwede in Utrecht en geor ganiseerd door de Wilhelmina- groep Zeeverkenners uit Ut recht. ledereen die lid is van scouting mag meedoen. De wedstrijd wordt geroeid over de 3 afstanden: 500 meter, 2 ki lometer en 8 kilometer en duurt 2 dagen. Dit jaar deed een record aantal van 53 teams uit heel Nederland mee. De loodsen van de Klimopgroep deden voor het eerst mee. Vrijdag werd er als eerste wedstrijd de 2 ki lometer geroeid. Deze afstand werd in een tijd van 15 minuten en 45 seconden afge legd, wat een tien de plek opleverde. Zaterdagochtend moest de langste afstand geroeid worden. Met een tijd van één uur en negen minuten werd een prima prestatie geleverd. Na deze wedstrij den werd er gemiddeld de negen de plaats ingenomen. Zaterdag middag moest als afsluiter de 500 meter, het koningsnummer, ge roeid worden. In een directe strijd met de concurrent werd deze ver slagen en de achtste plaats werd behaald. Met een tijd van 3 minu ten en 31 seconden werd ook nog eens de zevende plek behaald. Zaterdagavond was de prijsuitrei king. De Brandaen Loodsen uit Ba- rendrecht wonnen de eerste prijs. Ook de Klimopgroep won een prijs en wel voor de opmerkelijkste prestatie. De Wilhelminabokaal werd aan de Klimopgroep uitge reikt omdat ze als beste nieuwko mer waren geëindigd. Voor meer informatie: www.klimopgroep.nl.

Hart van Holland | 2003 | | pagina 17