VOLGENDE STAP NAAR NIEUWE SCHOLEN GEZET ONDERZOEK ORGANISATIE BRANDWEER VOOR EEN DEEL DOOR DE RAAD GEEN PLANSCHADE VOOR BEWONERS BEATRIXSTRAAT OPNIEUW TEKORTEN DORPSHUIS OP MOER REKENCOMMISSIE VOELT ZICH NIET SERIEUS GENOMEN Zevenhuizen Moerkapelle _Li K0RENBL0EMSTAAT AFGESLOTEN VOOR DOORGAAND VERKEER moerkaTÏÏTT] pagina 18 Hart van Holland oktober 2003 ZEVENHUIZEN Door Karin Heeren Gem. Zevenhuizen-Moerkap m. Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Tijdens de raadsvergadering van dins dag 23 september is de raad akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een krediet dat nodig is voor de volgende fase op weg naar nieuwbouw voor de basisscholen in de kern Zevenhuizen. Het onderzoek, uitgevoerd om te bezien of ontwikkeling nieuw bouw basisscholen in combinatie met woningbouw haalbaar is, werd door de gemeenteraadsleden over genomen. Er zullen nu drie verschillende projectont wikkelaars gevraagd worden voorstellen te doen om te komen tot de invulling van het gebied. Tegelijker tijd zal een communicatieproces gestart worden om de omwonenden te informeren. Het streven is om eind 2003 de volgende beslissing te nemen zodat medio 2004 de nieuwbouw een aanvang kan nemen. Het doel is te komen tot goede en verantwoorde huis vesting voor de leerlingen van het basisonderwijs in de kern Zevenhuizen. De toestand van beide basisscholen is aanleiding geweest voor de wethouder om een onderzoek te starten naar de mogelijkheid om het schoiengebied ge heel opnieuw te ontwikkelen. Inmiddels is er door alle be trokken partijen een programma van eisen opgesteld waar de scholen aan moeten voldoen. Het resultaat moet uitein delijk worden dat er in de kern Zevenhuizen een uniek ge bouw komt waarin het openbaar en protestants christelijk onderwijs samen gaan onder één dak. Om de nieuwbouw financieel mogelijk te maken is het nodig om ook commerciële woningbouw in het plange bied te realiseren, waarbij de opbrengst van deze woning bouw aangewend zal worden voor de bouw van de scho len. Een eerste verkenning heeft geleerd dat er ongeveer dertig appartementen en twaalf eengezinswoningen kun nen komen. Het is voor de bouw van de scholen nodig dat er een bedrag van twee miljoen euro wordt gegenereerd. De heer Bac van de SGP en de heer Freeke van Christenunie waren tijdens de raadsvergadering van mening dat de 'nota wonen' meegenomen moet worden bij deze plannen waarbij er dan rekening gehouden moet worden met de starters en senioren in de gemeente. Beide fracties ver baasden zich over de opstelling van de Partij van de Arbeid die deze mening niet was toegedaan. Mevrouw Spekman was ervan overtuigd dat de woningen voor deze doelgroe pen te duur zullen worden. Wel was zij overtuigd van de noodzaak de woningen te zien als middel om te komen tot het doel van nieuwbouw voor de scholen. Dit is ook het uitgangspunt van wethouder Van der Stee die stelde dat er twee miljoen nodig is en dat hij dat op deze wijze kan ge nereren. Als de fracties van SGP en ChristenUnie het anders willen en 'een ander potje vinden' dan kan dat ook be sproken worden met de wethouder. Op korte termijn zal er plaatselijk onderzoek gedaan worden naar de gemeentelijke brandweer. Daarmee heeft de gemeenteraad voor een deel ingestemd met het voorstel van portefeuillehouder de heer Westendorp om onderzoek te verrichten naar de or ganisatie van de vrijwillige brandweer. Een maand geleden was vanwege het feit dat er nog geen discussie was gevoerd in de commissie reden voor de meer derheid van de raad om dit agendapunt af te voeren van de agenda. Ook nu leek het erop dat de raad niet met het punt akkoord zou gaan omdat een groot aantal leden van mening was dat eerst het regionale onderzoek van de brandweer Midden-Holland, wat ook uitgevoerd wordt in opdracht van het ISMH, afgewacht moet worden omdat er een overlap zit in het onderzoek. Voor de gemeenteraadsleden stond het vast dat er veel aandacht moet zijn voor de veiligheid binnen de gemeen te. In eerste instantie was een aantal gemeenteraadsleden het niet met elkaar eens. Mevrouw Te Meij (WD) was van mening dat veiligheid voor alles gaat en het onderzoek di rect uitgevoerd dient te worden. De heer Boersman (CDA) was het met haar eens dat veiligheid belangrijk is maar hecht daarnaast veel waarde aan goed onderzoek. Reden voor hem om voor te stellen eerst de uitkomst van het re gionale onderzoek af te wachten. De heer De Gooijer (SGP) vroeg de burgemeester of het onderzoek niet beter uitge voerd kan worden door hetzelfde onderzoeksbureau die ook het onderzoek in de regio uitvoert. De discussie binnen de raad was voor burgemeester Westendorp aanleiding een deel van zijn voorstel in te trekken en het onderzoek nu slechts voor een deel uit te laten-voeren. "De gebeurtenissen in Enschede en Volen- dam hebben laten zien dat gemeenten hun zaken voor wat betreft de veiligheid goed op orde moeten hebben. Bovendien zijn de gemeenten tegen het licht gehouden en hebben geleid tot nieuwe regels, voorschriften en wetge ving." Zo liet burgemeester Westendorp de raad weten. "Wij moeten er met elkaar voor zorgen dat het veilig heidsbeleid de toets der kritiek kan doorstaan." Burgemeester Westendorp hield in zijn pleidooi de raad voor dat de twee huidige brandweerkorpsen beide in ka zernes gehuisvest zijn die niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd. Burgemeester Westendorp deed de raad de toezegging dat er in eerste instantie slechts een deel van het onderzoek gevraagd zal worden aan het onderzoek en hij had de toezegging dat de bevindingen van het regio nale onderzoek gebruikt mogen worden voor het eigen lokale onderzoek. Daarna zal de raad verder kunnen be slissen over het vervolg van het proces. "Het wettelijke recht voor het indienen van een planschade claim geeft nog geen moreel recht", zo oordeelt een meerder heid van de gemeenteraad. Daarmee was de discussie in de ge meenteraad tot een einde gekomen en werd het voorstel van wethouder Zijderhand om de planschade toch alsnog toe te kennen van tafel gehaald. De bouw van de huizen aan de Van Swaanswijckstraat in Moerka- pelle is voor een aantal bewoners van de Beatrixstraat de afge lopen jaren aanleiding geweest voor het indienen van een plan schadeclaim. Sindsdien stapelen de rapporten zich op en zijn college, gemeenteraad, verschillende juridische adviesbureaus en de commissie bezwaar- en beroepschriften het niet met elkaar eens. Het verzoek tot toekenning van planschade is ingediend door totaal veertien bewoners van Moerkapelle nadat vlak achter hun huizen de woningen aan de Van Swaanswijckstraat zijn gebouwd. De SOAZ, Stich ting Adviesbureau Onroerende Zaken, wordt in deze gevallen altijd door de gemeente gevraagd advies uit te brengen. Het advies van SOAZ luidde dat het toekennen van planschade terecht is in dit geval. Hoewel het college en de raad het verzoek tot planschade na een po sitief rapport van SOAZ altijd overnemen werd in dit geval een second opinion gevraagd aan Dijksterhuis Juridisch Bestuurlijke Advisering. Dit bureau kwam tot de conclusie dat de claim terecht was en de genoem de bedragen zelf nog iets aan de lage kant. Een derde rapport is op gesteld door Barents Krans Advocaten en Notarissen. De uitslag van dit rapport staat haaks op de eerdere twee adviezen. Dit bureau komt tot de conclusie dat er helemaal geen sprake is van planschade. Op de agenda van de gemeenteraad stond de behandeling van de planschadevergoeding. Het ging hier al om een beslissing naar aanlei ding van ingediende bezwaren. De commissie van bezwaar- en be roepschriften oordeelde dat 'deze gang van zaken een onaanvaardba re schijn van partijdigheid wekt' en dat de raad in 2002 ten onrechte de claim heeft afgewezen. Toch besloot de raad in meerderheid niet mee te gaan met het oordeel van de commissie. Reacties laten de bewoners over aan het juridisch adviesbureau dat zij hebben ingehuurd. Mr. R. Maat van Maat Ruijgrok Juridisch Advies bureau Ruimtelijke Ordening. "Niet zo gek als in ogenschouw wordt genomen dat dit laatste adviesbureau in de arm is genomen en betaald is door de projectontwikkelaar." De heer Maat licht verder telefonisch toe dat hij naar de rechter zal gaan. Het vragen van planschadever goeding is opgenomen in de wet. "Ook in Moerkapelle hebben de be woners van de Beatrixstraat gewoon het wettelijke recht en dat zullen we dan bij de rechter halen. Wat de gemeenteraad er moreel dan ook van vindt. De gemeente zal vroeg of laat toch gewoon moeten betalen en op deze manier worden de kosten alleen maar hoger. Er blijft mij echter geen andere mogelijkheid dan de rechtsgang te volgen." het belangrijk voorzieningen als het dorpshuis binnen de kernen te hebben en willen ook graag dat deze behouden blijven voor de bewoners van de ge meente. De cijfers van Op Moer vragen echter wel om nadere maatregelen. Hoewel een lichte verbete ring in de cijfers zichtbaar is, is de raad van mening dat er kaders en een taakstelling geformuleerd moet worden. Wethouder Zijderhand deelde mee dat een dergelijk voorstel bij de algemene beschouwingen voorgelegd zal worden aan de raad. Tijdens de raadsvergadering van 23 september stond het dorpshuis Op Moer uit de kern Moerkapelle op nieuw op de agenda. De jaarstukken van het dorps huis over het jaar 2002 waarbij de raad de tekorten van ruim drieënnegentig duizend euro moest aanzui veren was voor de gemeenteraad aanleiding van de wethouder maatregelen te vragen. De rode cijfers van het dorpshuis en de late inlevering van de jaar stukken zijn dit jaar al meermalen onderwerp van ge sprek geweest. De raad is unaniem van mening dat Een afsluiting voor doorgaand verkeer in de Korenbloemstraat in de kern Moerkapelle was onderwerp van discussie tijdens de raadsvergadering. Eerdere toezeggingen door de gemeente waren voor wethouder De Jong reden om burgers uit deze straat serieus te nemen, alhoewel niet geheel duidelijk is waar de toezeg gingen exact over gedaan zijn. Vertrouwen in de overheid is voor wethouder De Jong echter een belang rijke drijfveer geweest dit voorstel te doen, samen met het feit dat er wel degelijk sprake is van een ver- keersonveilige situatie. De raad liet zich wel kritisch uit over het feit dat er kennelijk niets te vinden was over een eventuele toe zegging. Bovendien vroeg een aantal raadsleden zich af wat de consequenties zijn voor de gehete ver keersafwikkeling binnen de kern Moerkapelle. Dit totaalbeeld zal na het afsluiten van de straat en de net effect van de eenrichtingsverkeersregel in de Dorpsstraat, nader bekeken moeten worden, was wethouder De Jong van mening. Voor nu ging een meerderheid van de raad akkoord met de afsluiting, tot groot ge noegen van mevrouw Bontenbal, die eerder op de avond door middel van het spreekrecht de raad aan dacht had gevraagd voor de verkeersonveilige situatie, met name voor kinderen, in de betreffende straat. van Woonpartners. De bevindingen van de rekening commissie liegen er niet om. Er is tot op heden nog geen juridische overeenkomst tussen de gemeent en Woonpartners, slechts mondelinge afspraken op basis van een raamovereenkomst. Beide partijen he ben geen inzicht in wederzijdse kostenontwikkeii gen. De rekeningcommissie is van mening dat sprake is van juridisch onacceptabele situatie. Wethouder Zijderhand deelde mee dat de commissie een adviserend karakter heeft en het lege het advies naast zich heeft neergelegd en er niets mee doet. De heer Boersma van het CDA is mening dat de commissie hiermee niet serieus ge men wordt en wil dit punt toch behandeld zien- het Presidium zal nu bekeken worden of P voor de volgende vergadering geagendeerd worden. De vergadering was al bijna gesloten toen de heer Freeke van ChristenUnie een laatste punt aanhaalde, wat eigenlijk behandeld had moeten worden, nog niet aan de orde was geweest. Bij het vaststellen van de productrekening over het jaar 2002 zou ook een ingebracht stuk van de rekeningcommissie behan deld worden. Deze commissie heeft een doelmatigheidsonderzoek over 2002 verricht naar de beleid- en werkprocessen met betrekking tot de bouwgrondexploitatie. De commissie is geconcludeerd dat er sprake is van on acceptabele situaties en wilde dit raadsbreed bespre ken. De commissie heeft zich gebogen over de be leid- en werkprocessen met betrekking tot de bouwgrondexploitatie, toegespitst op de locatie Catsburg in Zevenhuizen. Voor deze locatie is de bouwgrondexploitatie de verantwoordelijkheid van de gemeente en de woningexploitatie is in handen

Hart van Holland | 2003 | | pagina 18